Ρετρό ψυγεία

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.925
Αντιδράσεις
1.162
Δεν αναφέρομαι μόνο στις συσκευές αυτές καθαυτές αλλά και στα διάφορα… paraphernalia(!) που κολλάγαμε επάνω… :cool:

Ιδού το δικό μου:

[edit] dead imageshack photo [edit]

Καλκίτος με Στρουμφάκια, Ροζ Πάνθηρα, διαφημιστικά αυτοκόλλητα και δεν συμμαζεύεται…

Υ.Γ. Το αυτοκόλλητο της ASUS αγνοήστε το... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αααααααααα τί μου θυμίζεις!! ΟΛΟΪΔΙΟ ψυγείο είχαν οι γονείς μου την δεκαετία του '70 (βασικά, αυτό θυμάμαι, υπάρχει μέχρι σήμερα στο εξοχικό σαν 2ο ψυγείο για τα κοψίδια του Πάσχα κυρίως!!)

τότε δεν είχαν βγει τα μαγνητάκια και ήταν clear σαν καινούριο (μόνο μια φυσική κιτρινίλα απ έξω, από την πολυκαιρια και τις χλωρίνες)

α νομίζω είχαμε αυτοκόλητο έναν retro μάγειρα με μουστάκες που κουβάλαγε μία τεράστια πιατέλα με ψητό κοτόπουλο που άχνιζε!!!

και μια πάπια (ξεκούδουνη, μόνη της, με χρώματα πρασινοκίτρινα-ή έτσι το θυμάμαι επειδή ήταν πολυκαιρισμένο?)

όπως και να χει, μ αυτή τη φωτό με πήγες ποοοοολλά χρόνια πίσω!!

Να σαι καλά!
 
Θυμάμαι και παλιότερα ψυγεία σε γιαγιάδες κλπ. Ήταν σαν να είχαν βγει από επεισόδιο του Doctor Who… :D
 
[edit] dead imageshack photo [edit]

το ψυγείο της γιαγιάς μου (τέλη 60ς -αντικατέστησε το φανάρι)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω το ειχα αχτι που ειχαμε εντοιχισμενο ψυγειο (με ξυλο να καλληβει της πορτες) και δεν μπορουσα να βαλζ μαγνητακια... Ολα τα αυτοκολιτα πηγεναν στην ντουλαπα μου..!
 
To παρακατω λειτουργει αλλα βρισκεται σε αποθηκη πλεον.

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
dim είπε:
To παρακατω λειτουργει αλλα βρισκεται σε αποθηκη πλεον.
picture.php
Dim, σκεψου σοβαρα να του κανεις καμια αερογραφια του Freddy Mercury στην πορτα! Με τετοια μαρκα ψυγειου, βλεπω να ερχονται απο τα περατα της γης, οπαδοι των Queen να στο ζητησουν οσο οσο!!! :)
 
Λίγο άσχετο!Αλλά μια μπάλα molten είχα κερδίσει από ένα παγωτό ξυλάκι!!!!

Στο θέμα μας,το δικό μας ψυγείο ήταν εντοιχισμένο και είχαν κολλήσει ξύλο απ'έξω για να μοιάζει με τα υπόλοιπα ντουλάπια!Ήταν στη μόδα στις αρχές της δεκαετίας του 90 τα εντοιχισμένα ψυγεία!
 
.....μια μόδα που έφυγε όταν κατάλαβαν πως σε ενδεχόμενη βλάβη έπρεπε να ξηλώσουν τη μισή κουζίνα για να ξεκολλήσουν την εντοιχιζόμενη συσκευή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Επίσης, ένα παροπλισμένο στην αποθήκη, από το 1988-89. Στη μέση περίπου , εκεί που είναι το λογότυπο :) είχε έναν μοχλό και έβγαζε π.χ. πορτοκαλάδα στο κυπελλάκι, κρύα κρύα!

Από σύνταξη, σκίζω! :p
 
dim είπε:
To παρακατω λειτουργει αλλα βρισκεται σε αποθηκη πλεον.
picture.php

Πω πω ακριβώς ένα τέτοιο είχαμε κι εμείς στο παλιό σπίτι. Ούτε καν θυμόμουνα οτι το είχαμε μέχρι που το είδα στη φωτό σου :eek: Απίστευτο πραγματικά! Εδ'ω και πολλά χρόνια έχουμε πλέον ένα kelvinator(δεν ξέρω αν υπάρχει καν αυτή η μάρκα τώρα)
 
To παρακατω λειτουργει αλλα βρισκεται σε αποθηκη πλεον.
picture.php
εμείς έχουμε δύο ψυγεία ( ένα σε κάθε "χωριό" ) που είναι από τη δεκαετία του 50 και λειτουργούν και τα δύο σαν να τα αγοράσαμε χθες! στο ένα από αυτά έχουμε κολλημένο ακριβώς το ίδιο αυτοκόλλητο (φαίνεται ότι παλιότερα το συγκεκριμένο αυτοκόλλητο είχε φορεθεί πολύ γιατί το έχω δει και σε άλλα ψυγεία) !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρετρό ψυγεία

Θυμάστε που τη δεκαετία του 80' , η Ελλάδα εκτός από "φερέλπιδες τραγουδιστές"

έφτιαχνε και διάφορα απτά αγαθά όπως αυτοκίνητα, ψυγεία κλπ ;

Την εποχή εκείνη, κάθε "παραδοσιακό ελληνικό σπίτι" θα ήταν ημιτελές, δίχως μια συσκευή "Ιζόλα".

Αν και από όνομα ομολογώ ότι "χάνανε" λίγο, "παλιοσειρές" νοικοκυρές που τα δοκίμασαν,

τα χαρακτηρίζουν ακόμα ως "σκυλιά" και "αθάνατα".

Εσείς, έχετε άποψη για τα ψυγεία (ή τις υπόλοιπες συσκευές) ΙΖΟΛΑ ;

attachment.php
 
"Η βασίλισσα της κουζίνας". ΚαραLOL... :D
 
Έχουμε παλιό ψυγείο ΙΖΟΛΑ στο εξοχικό. Μια χαρά την κάνει τη δουλειά του
 
ιζολα ειχαμε και εμεις και αναγκαστηκαμε να το αλλαξουμε οταν εγω με τα αδερφια μου το καναμε αγνωριστο με τα αυτοκολλητα που κολλαγαμε επανω επισης δεν ξερω αν κυκλοφορουν ακομα ψυγεια μαρκας eskimo παντως εκει που ηταν το παλιο εργοστασιο της ιζολα εχει γινει σκλαβενιτης πλεον
 
μαγκες...Κελβιναιητορ,ειχαμε ενα ..38 χρονια,το πηγα στο χτημα εδω και και καμμια 20ετια και περσυ που απεσυρθη,δουλευε ρολοι το ατιμο!παραλιγο να εβαζα και φωτο δηλαδη..
 
Η ιζολα παιζει ακομα στο σπιτι μετα απο 39 χρονια πολυ σκληρης χρησης!!!2010-07-15 18-14-45_0003.jpg
 
Παραθετω 3 φωτογραφιες απο ψυγεια βετερανους.

Ψυγειο μαρκας Johnson στο εξοχικο του πεθερου που ειναι στη πριζα απο το 1976...

attachment.php


Elco Tropic (το υπολογιζω καμια 30αρια ετη)

attachment.php


attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα