Ροφήματα σοκολάτας (κακάο, κ.λπ.)

Μαζί με το HEMO επίσης είχα καταναλώσει αποθήκες ολόκληρες απο:

OVALTINE

Ποιός δεν είχε φορέσει εκείνες τις πορτοκαλί κονκάρδες που είχαν τα μεγάλα τενεκεδένια κουτιά στο επάνω καπάκι τους?!?!?!

Θυμάμαι ότι είχαν κατι μαυρα συμβολα (ανθρωπακια) για όλα τα σπορ!

Οι κονκάρδες ήταν ο λόγος που απο το HEMO έκανα σιγα σιγα μεταστροφή στην Ovaltine!

Επισης:

Η μητέρα μου έχει ολόκληρο σερβιτσιο απο μπυροπότηρα καθώς με αυτή την συσκευασία πουλούσαν τότε την Nutella ή την Merenda!!!

Οποιος γνωρίζει ακριβώς να κάνει διευκρίνιση!!!
 
phil_vr είπε:
Μαζί με το HEMO επίσης είχα καταναλώσει αποθήκες ολόκληρες απο:
OVALTINE

Ποιός δεν είχε φορέσει εκείνες τις πορτοκαλί κονκάρδες που είχαν τα μεγάλα τενεκεδένια κουτιά στο επάνω καπάκι τους?!?!?!

Θυμάμαι ότι είχαν κατι μαυρα συμβολα (ανθρωπακια) για όλα τα σπορ!

Οι κονκάρδες ήταν ο λόγος που απο το HEMO έκανα σιγα σιγα μεταστροφή στην Ovaltine!

Επισης:

Η μητέρα μου έχει ολόκληρο σερβιτσιο απο μπυροπότηρα καθώς με αυτή την συσκευασία πουλούσαν τότε την Nutella ή την Merenda!!!

Οποιος γνωρίζει ακριβώς να κάνει διευκρίνιση!!!
μ'ηπως εννοείς OVOMALTINE;

ovomaltine.jpg


είναι σαν το Hemo και το πίνουν μανιωδώς εδώ στην ελβετία. μπορείς ακόμα και να το παραγγείλεις στις καφετέριες!

η τελευταία μου εξάρτηση΄είναι ovomaltine crunchy cream κάτι σαν μερέντα με κόκκους κακάο που κάνουν κρίτσι κράτσα όταν το τρως. όνειρο!!

στο θέμα μας τώρα! τα τι και τι τα θυμάμαι, νομίζω υπήρχαν σε γεύση φυσική, πάπρικα και πίτσα νομίζω!

φοφίκο...αχ. όνειρο... εδώ έχω βρει κάποια που πλησιάζουν αρκετά στη γεύση, αλλά θέλουν ακόμα δουλειά!

ορίστε μας, τώρα που σκέφτηκα τα φοφίκος ξέχασα τι άλλο ήθελα να πω. θα επιστρέψω!!
 
Αρχικά και για αρκετό καιρό στην Ελλάδα λεγόταν Ovomaltine.

Mετά για κάποιο λόγο άλλαξε όνομα και λεγόταν Ovaltine.

Tη θυμάμαι και ήταν σχετικά καλή, αλλά όχι σαν το Hemo που ήταν κορυφή (και είναι ακόμα δηλαδή)...
 
Θυμόσαστε το Nesquik; Κρίμα που εφυγε ο Κουικάρας κι πήρε τη θέση του αυτός ο βλάκας λαγός...
 
nkarytia είπε:
Θυμόσαστε το Nesquik; Κρίμα που εφυγε ο Κουικάρας κι πήρε τη θέση του αυτός ο βλάκας λαγός...
θυμαμαι το σεικερ το κουικαρα:biglaugh::biglaugh::biglaugh: το ειχα και εγω, οντως ο κουικακαρας ηταν καλυτερος :D

gtsamour είπε:
Αρχικά και για αρκετό καιρό στην Ελλάδα λεγόταν Ovomaltine.Mετά για κάποιο λόγο άλλαξε όνομα και λεγόταν Ovaltine.

Tη θυμάμαι και ήταν σχετικά καλή, αλλά όχι σαν το Hemo που ήταν κορυφή (και είναι ακόμα δηλαδή)...
Με μεγαλη διαφορα ερχοταν και ερχεται δευτερο το Οvamaltine απο το ενα και μοναδικο HEMO:D ( εδω και 18 χρονια μου εχει γινει εξαρτηση το HEMO:help: δεν μπορω να πιω γαλα αν δεν εχει μεσα μια κουταλια ΗΕΜΟ :help: )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο μικρος στα σκληρα βλεπω.

Eγω απο την αλλη συστηματικος χρηστης "carnation" μεχρι πριν απο 5 χρονια αλλα ευτυχως καταφερα να ξεφυγω . :D
 
Το Hemo σε κάποια φάση έδινε playmobil special (Νομίζω 1995-1996).Με ένα κουτί Hemo που έκανε 700-800 δρχ έπαιρνες και playmobil!Είχα πάρει πολλά Hemo,τα κατανάλωνα πολύ γρήγορα!
 
Το Μπίκα της Μιλούπα επεχείρησε να κονταροχτυπηθεί με Οβαλτίνη, Χέμο και Νεσκουίκ και μάλλον απέτυχε...

bika miloupa.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α!!! δεν ειχα καταλαβει ποτε πως προφερεται :D

(θα αρχισω το κοινωνιολογικο flaming παλι:

μου την εσπαγαν πολυ οι διαφημισεις που ηθελαν να δημιουργησουν τα "σουπερ παιδια", πρωτα στα μαθηματα, πρωτα στα σπορ, πρωτα στην εξυπνάδα, πρώτα στις γνώσεις, μόνο και μόνο επειδή πίνουν κακάο και τρώνε μερέντα

Τελικα τα σουπερ παιδια τα δημιουργησανε, μονο που αντι να κανουν παρεα με ρομποτ και να πηγαινουν ΣΚ στο φεγγαρι, μαθαινουν 3-4 γλώσσες και διαβάζουν 15 ώρες την ημέρα για να αποστηθισουν βιβλια για τις εξετασεις

συγνώμη για το rant, πισω στο θέμα μας)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λιγάκι off topic αλλά θυμάμαι ακόμα την απίστευτη γεύση μιας σκόνης φράουλας για το γάλα. Ήταν γερμανική, την είχε ο Λιακόπουλος περίπου το 92 και είχε ένα ξανθό κοριτσάκι που γλυφόταν.
 
Το Carnation και το Dolca υπαρχουν ακομη??? Ουτε που εχω ψαξει. Επειδη ηταν σε μεταλλικο κουτι οπως τα εβαπορε, δεν τα ειχαν στα ψυγεια.
 
DoctorGalifrean είπε:
Το Carnation και το Dolca υπαρχουν ακομη??? Ουτε που εχω ψαξει. Επειδη ηταν σε μεταλλικο κουτι οπως τα εβαπορε, δεν τα ειχαν στα ψυγεια.

Νομιζω οτι δεν υπαρχουν πια.

Το carnation σταματησε καπου το 2001 και το Dolca πολυ πιο νωρις/

Και τα δυο ειχαν υπεροχη γευση.. Κριμα που δεν υπαρχουν πια.
 
Το Enjoy υπήρχε σίγουρα μέχρι πριν 4 χρόνια!Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχει!Το Yoco-Choco πρέπει να έχει καταργηθεί!
 
Αυτο που παντα μου αρεσε ΠΑΡΑ πολυ ηταν το "Νουνου με Κακαο".

Δεν ξερω αν υπαρχει ακομα σε τενεκεδακι, αλλα υπαρχει σε μεγαλη χαρτινη συσκευασια με ονομα Choice
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακομα θυμαμαι (με λαιμαργια), αρχες δεκαετιας 80 - Μοναχο, κατι μισολιτρα Carnation(ή μηπως ηταν κανονικο λιτρο???) σε χαρτονενια συσκευασια οπως οι χυμοι (οχι σε πλαστικο ή σε μεταλλικο οπως ηταν τα γαλατα στην ελλαδα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
Το Enjoy υπήρχε σίγουρα μέχρι πριν 4 χρόνια!Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχει!Το Yoco-Choco πρέπει να έχει καταργηθεί!
Υπάρχουν και τα 2 σε μεγάλα super markets.

Θυμάται κανείς το x-treme (ή extreme) της ΦΑΓΕ;
 
Πίσω
Μπλουζα