* ΣΤ' Δημοτικού

Kambia

Retired Admin
Joined
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
13.665
Αντιδράσεις
1.382
Η Γλωσσα μου

12316.jpg
12317.jpg
12318.jpg

Τα μαθηματικα μου

12332.jpg12333.jpg


Ερευνω το φυσικο κοσμο

12331.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ανθολογιο δημοτικου 3ο μερος

12359.jpg

Ιστορια Στ' ταξης

12360.jpg

Αγωγη του Πολιτη Στ' ταξης

12361.jpg

(το σκαναρισμα εγινε απο τον Rygar ::) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα ακόμα βιβλίο .Ειναι του 1980 ( β εκδοση). Αυτό υπήρχε μέχρι και το 83-84...κάπου εκεί...

25733.jpg
To σκανάρισμα έγινε από την Μετς
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πςςςς ,αυτο εδω θυμαμαι πολυ καλα.

Ει δυνατον να γραφαμε και την χρονολογια στο περιπου.


Χημεία Στ Δημ.jpg
 
Aardvark είπε:
Ει δυνατον να γραφαμε και την χρονολογια στο περιπου.
Δεν το σκεφτήκαμε από την αρχή :( Χαζομάρα... Και δεν έχω τα βιβλία πλέον, τα επέστρεψα :cry:

Μπορεί κανείς να βοηθήσει? :flower:
 
Τα ίδια είχαμε και το 96 όταν πήγαινα εγώ (εκτός από της Φυσικής). Αναρωτιέμαι αν έχουν αλλάξει τώρα...
 
dr_slump είπε:
Τα ίδια είχαμε και το 96 όταν πήγαινα εγώ (εκτός από της Φυσικής). Αναρωτιέμαι αν έχουν αλλάξει τώρα...
Κάποια από αυτά ήταν τα ίδια πριν μερικά χρόνια... (όταν πήγαινα εγώ :p )

Τα περισσότερα όμως έχουν αλλάξει.
 
Θυμάμαι από το βιβλίο ΣΤ τάξης "Ερευνώ το φυσικό κόσμο" μου άρεσε να χαζεύω τις εικόνες...
 
BETTY BOOP είπε:
Θυμάμαι από το βιβλίο ΣΤ τάξης "Ερευνώ το φυσικό κόσμο" μου άρεσε να χαζεύω τις εικόνες...
Και ποιος δεν το έκανε αυτό... μια εικόνα ισούται με χίλιες λέξεις άλλωστε.
 
Kambia είπε:
Ιστορια Στ' ταξης
picture.php
Δεν ειχα διδαχθει ολα αυτα, καποια ειναι νεοτερα. Αλλα απο το δημοτικο ξεκινησε το κολλημα μου με την Ελληνικη επανασταση και τους ηρωες του 1821...

...αλλα και τα τσολιαδακια...http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=14425%EF%FD-%281980%29&p=174621&viewfull=1#post174621

Φταινε και τα παιχνιδια της εποχης, ολο τσολιαδακια βλεπαμε...τωρα ξεφτισε αυτο, αλλα ακομα διαβαζω βιογραφιες ηρωων του '21 και ιστορικα βιβλια για την Επανασταση.
 
Αυτό το βιβλίο της ιστορίας δεν το θυμάμαι. Το βιβλίο "ερευνώ το φυσικό κόσμο" πολύ ρετρό. Ένα ακόμη βιβλίο που θυμάμαι ήταν το "Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή" που έλεγε για την τοπική αυτοδιοίκηση και γενικά για πόλεις και χωριά με δημάρχους και προέδρους, πως εκλέγονται οι βουλευτές και ο πρωθυπουργός καθώς και για κυκλοφοριακή αγωγή.
 
BETTY BOOP είπε:
Θυμάμαι από το βιβλίο ΣΤ τάξης "Ερευνώ το φυσικό κόσμο" μου άρεσε να χαζεύω τις εικόνες...
Στα Θρησκευτικά πρέπει να υπήρχαν δυο βιβλία (αναφέρομαι στη δεκαετία του 90):


Λειτουργική και Κατήχηση

Ευαγγελικές περικοπές

Η Ιστορία είχε τίτλο ΣΤΑ ΝΕΟΤΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ
 
Δεν τα θυμάμαι τα περισσότερα εξώφυλλα... περίεργο... :xm:
 
H γλώσσα, τα μαθηματικά, η ιστορία και η κοινωνική και πολιτική αγωγή διδασκονταν μέχρι το 2005. Ήμουν η τελευταία γεννια που τα πρόλαβε. Μου έχουν μείνει τα μαθηματικά-κυρίως το δεύτερο βιβλίο-ήταν πολύ όμορφο και το περιεχόμενο γινόταν εύκολα κατανοητό. Τα βιβλία της γλώσσας όμως ήταν πολύ κακόγουστα (όπως και τα περισσότερα που είχα στο δημοτικό). Η εικονογράφιση δεν ταίριαζε στην ηλικία στην οποία αναφέρονταν. Και αυτή η μανία να γράφουν την ορθογραφια με καλλιγραφικά γράμματα δεν βοηθούσε στην αντιγραφή (για όσους την έκαναν :p ). Το βιβλίο της ιστορίας πλέον το βρίσκω καλούτσικο, τουλάχιστον καλύτερο από αυτό που το διαδέχτηκε. Οι μπλε σελίδες όμως που είχε μέσα ήταν αρκετά εκνευρηστικές, γιατί αν δεν είχε πολύ φώς σου έβγαιναν τα μάτια. Η κοινωνική και πολιτική αγωγή ήταν ένα βιβλίο που πάντα κουβαλούσαμε και δεν διδακτήκαμε ποτέ κυριολεκτικά. Η δασκάλα μου προτιμούσε να μας κάνει περισσότερες ώρες γλώσσα. :precry:
 
Σκιαδάς Βασίλειος (1979) Λειτουργική και Κατήχηση ΣΤ' Δημοτικού

Θρησκευτικά

ipg010-229x300.jpg
 
Το βιβλίο Φυσικής της Στ' Δημοτικού. Με αυτό δώσαμε εισαγωγικές για το Γυμνάσιο.

fetch
 
Πίσω
Μπλουζα