Σάββατο μιάμιση

stam1370

RetroMaNiaC
Joined
6 Μάρ 2008
Μηνύματα
581
Αντιδράσεις
176
Σάββατο μιάμιση (1980-84?), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Σάββατο 22/3/1980



Retrodb:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A3%CE%AC%CE%B2%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%BF_%CE%BC%CE%B9%CE%AC%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7

Ενημερωτική-ψυχαγωγική εκπομπή της ΕΡΤ, με τον Χρήστο Οικονόμου και την (πρωτοεμφανιζόμενη, αν δεν απατώμαι) Σεμίνα Διγενή. Ώρα προβολής; Σάββατο, 13.30! Θυμάμαι το χαρακτηριστικό μουσικό σήμα της, αλλά όχι ποιό κομμάτι είναι.

Έχω και ένα βιντεάκι σχετικό: Είναι ένας φίλος μου, ο Αλέξανδρος Μολφέσης, που παρουσιάζει ένα τραγούδι του στην εκπομπή. Το βίντεο εδώ είναι επεξεργασμένο από τον ίδιο (για ευνόητους λόγους δεν ανέβασε το master στο youtube), αλλά είναι αρκετά ευδιάκριτο κάποιες φορές το σκηνικό με το τεράστιο "Σάββατο"...


(Με ένα πρόχειρο ψάξιμο, δεν είδα κάποια άλλη αναφορά για την εκπομπή. Αν υπάρχει, ας μετακινηθεί το θέμα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το μουσικό σήμα είναι το lycifer από Αlan Parson

[edit]


Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η μουσικη των τιτλων του "Σαββατο μιαμιση", ηταν απο τις πιο χαρακτηριστικες της εποχης.

Βρηκα ενα μερος τους, καθως και ενα πολυ μικρο αποσπασμα απο την εκπομπη. (γυρω στο 1982)

[edit] To βιντεο έχει αφαιρεθεί από το χρήστη [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσκυνώ

:thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2::thanx2
 
Χρήστο, είσαι η "βίντεο-εγκυκλοπαίδεια" των αναμνήσεών μας!!!

Μόλις γίνανε δύο οι προσκυνητές σου (σ'αυτό το βίντεο, θα γίνουμε και περισσότεροι, το μυρίζομαι!)!!!

Ένα "στιγμιότυπο" που θυμάμαι: Ξεκινούσε η εκπομπή και εγώ την έβλεπα κλαίγοντας, γιατί μόλις είχα κάνει μια αρκετά μεγάλη πληγή στο γόνατό μου...!!!
 
Αν ειναι αυτο που θυμαμαι, παιζοταν Σαββατο μεσημερι (πριν την Οδυσσεια του Διαστηματος?).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σάββατο μία και μισή

O Χρηστος Οικονομου παρουσιαζε το τηλεοπτικο μαγκαζινο "Σαββατο μια και μιση", προφανως... καθε Σαββατο, καθως και το τηλεπαιχνιδι "Γραμματα και αριθμοι".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμ... Κάτι πάμε να βγάλουμε...

Πάντως θυμάμαι τον Οικονόμου σε μεσημεριανή εκπομπή με το concept που ανέφερα. Ίσως να μην είναι σωστός ο τίτλος και να τον μπέρδεψα με αυτόν της εκπομπής του Νάσου Αθανασίου...
 
Μάλλον εσύ θυμάσαι αυτό.

[edit] Το βιντεο έχει αφαιρεθεί από το χρήστη [Edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ντεκόρ του στούντιο στο παραπάνω βίντεο θυμίζει υπερβολικά το στούντιο της τηλεοπτικής εκπομπής της Κατερίνας Σοφιανού!
 
@tsalk:

Δεν είναι αυτό...

Σε αυτό που λέω, ο Οικονόμου καθόταν πίσω από ένα έπιπλο, σαν αυτά που λένε τις ειδήσεις...

Ίσως όμως και να μου παίζει άσχημα παιχνίδια η μνήμη μου!

Ευχαριστούμε για το βιντεάκι πάντως! :)
 
audiodee είπε:
Το ντεκόρ του στούντιο στο παραπάνω βίντεο θυμίζει υπερβολικά το στούντιο της τηλεοπτικής εκπομπής της Κατερίνας Σοφιανού!
LOL Δίκιο έχεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Μπορεί να είναι το ίδιο
 
μια χάρη θα ήθελα. απο οτι ξέρω την μουσική την πήραν απο ένα κομματι που έγραψε κάποιος γάλλος μουσικός. αυτο το κομμάτι το αυθεντικό του γάλλου το έχει κανείς;.
 
DINO είπε:
@tsalk:
Δεν είναι αυτό...

Σε αυτό που λέω, ο Οικονόμου καθόταν πίσω από ένα έπιπλο, σαν αυτά που λένε τις ειδήσεις...

Ίσως όμως και να μου παίζει άσχημα παιχνίδια η μνήμη μου!

Ευχαριστούμε για το βιντεάκι πάντως! :)
Και εγω το θυμαμαι αυτο!
 
Μια φωτο απο χριστουγεννιατικη εκπομπη με τα τοτε θηρια .

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
την έβλεπα, τυλιγμένη σε ένα ροζ σαλάκι και στριμωγμένη στην ίδια πολυθρόνα με τη μαμά μου που όλο και κάτι κένταγε ή έπλεκε ... αλλά μή με ρωτήσετε τπτ άλλο! Δεν θυμάμαι απολύτως τπτ εκτός από τον τίτλο!
 
Για το μουσικο θεμα,το κομματι λεγεται"Lucifer"το βρηκα απο το ενα απο τα προτζεκτ του Μισελ Κρετου τους Trance Atlantic Airwaves,εδω παραθετω το λινκ ,ειναι ενα ρεμιξ του κομματιου made by michel cretu!

 
Ο Χρ. Οικονόμου παρουσίαζε για πολλά χρόνια, μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του 80 αν θυμάμαι καλά, το "Σάββατο μία και μισή", το οποίο ήταν πολύ επιτυχημένη εκπομπή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενα πολυ μικρο αποπσασμα απο φιναλε εκπομπης...

[edit] To video έχει αφαιρεθεί από το χρήστη [Edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα