Σαμπρίνα - Μια αυθεντική pop τραγουδίστρια

thebest20

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
24 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.961
Αντιδράσεις
447
Πιστεύω πως η Σαμπρίνα από το 92 που ξεκίνησε και για 4 δίσκους ήταν αυθεντική pop τραγουδίστρια αλλά δυστυχώς πήγε με τη μάζα και αυτή και έγινε λαϊκοί.Οι δίσκοι της από 1997-1999 έχουν κάποιες καλές pop στιγμές,αλλά είναι περισσότερο λαϊκή!Βρήκα 2 αγαπημένα κομμάτια στο youtube!!!!!!

Φταις

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε thebest20,αφού πρώτα σου δώσω συγχαρητήρια που "στόλισες" τόσο όμορφα το παρόν thread που ξεκίνησες,θα ήθελα να δεις αυτό ,ώστε κάθε παρέμβασή μου σε μελλοντικά threads σου,να είναι αχρείαστη...
 
ok κατάλαβα!!!!!!!!!!!!!!Πάντως είναι κορυφή στα παλιά της η Σαμπρίνα!!!!!!!!!!!!
 
ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ ΕΛΑ (1992)




attachment.php


01. Λάθος


02. Φωνές



03. Τώρα ή ποτέ



04. Μονό τα δικά σου φιλιά



05. Παγίδα



06. Στην αγκαλιά μου έλα



07. Υποκριτής



08. Μη μου θυμώνεις



09. Όλη τη νύχτα



10. Σβήσε το φως


ΕΛΕΥΘΕΡΗ (1993)




attachment.php


01. Φταις


02. Γλυκιά



03. Φεύγω



04. Που το πας



05. Άσε με



06. Ελεύθερη



07. Φλόγα



08. Δύση και ανατολή



09. Γεια σου



10. Εφιάλτης


EΓΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ

attachment.php


01. Εγώ θα είμαι εδώ


02. Φεγγάρια καθρέφτες



03. Για σένα θα ζω



04. Ληστεία



05. Ήλιος και βροχή



06. Μόνη



07. Και πάλι νύχτα γίνεσαι



08. Πρόσεξε καλά



09. Μην παίζεις με τη φωτιά



10. Μη ρωτάς


ΣΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΕΣ ΤΟΥ ΦΕΓΓΑΡΙΟΥ (1995)

attachment.php


1. Στις γειτονιες του φεγγαριου


2. Στα παλια μου τα παπουτσια



3. Τεσσερεις και κατι



4. Μια γυναικα ερωτευμενη



5. Που το πας



6. Μεχρι θανατου



7. Δε σε πιστευω



8. Το φουστανι



9. Αμαρτωλοι



10. Ελα ελα ελα


ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ (1997)

attachment.php


01. Ένα ένα


02. Εγγυησείς



03. Μου λες



04. Επικίνδυνο παιχνίδι



05. Πάρε με



06. Συνειδητοποιώ



07. Για να σε ξεχάσω



08. Τώρα είναι αργά



09. Δεν έχουμε τίποτα



10. Μια ζωή



11. Άλλη μια πόρτα που έκλεισε



12. Η καρδιά μου πονάει



13. Δεν μπορώ χωρίς εσένα (Ντουέτο με το Σταμάτη Γονίδη) (Bonus Track)


ΥΠΟΨΙΕΣ (1998)

attachment.php


01. Φώτα κι άλλα φώτα (Doctor kiss-kiss)


02. Προσπαθώ



03. Ανησυχία



04. Νιώθω τη γη να χάνεται



05. Απόψε χάνω



06. Υποψίες



07. Βασανίζομαι



08. Αρρωσταίνω



09. Έχω χάσει το μυαλό μου



10. Άλα της



11. Do ya do ya


BOOM BOOM (2000)

attachment.php


01. Και σου μιλάω


02. Ξέχνα όσα είπαμε



03. Έλα που θέλω



04. Είχα μια καρδιά



05. Boom boom (Original version)



06. Μη μου μιλάς



07. Δεν τ' αξίζεις



08. Μη χαθείς



09. Ahaa



10. Boom boom (English version)



11. Boom boom (Full percussion edit)


BREAKFAST TIME (2002)

attachment.php


01. Breakfast time (Ξύπνα)


02. Έγινα για σένανε χαλί



03. Ελεύθερα κορίτσια



04. Πάλι καλά



05. Ναι



06. Θα 'θελα να ήμουνα τραγούδι



07. Να πας στο καλό



08. Η συμπεριφορά σου



09. ΧΧΧ - Τρελαμένη



10. Το παίζεις sexy



11. Άπειρες φορές


CAMERA (CD-SINGLE) (2003)

attachment.php


01. Camera (Eurovision mix)


02. Camera (Electrolux mix)



03. Camera (Armchair)



04. Camera (Without)


Το cd-single κυκλοφορεί και μαζί με το album "Breakfast Time"

ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ (2003)

attachment.php


01. Λυπάμαι


02. Μη διστάζεις



03. Αγόρι μου



04. Σημάδι



05. Φεύγω



06. Σε μισώ



07. Δεν μπορώ πια να ζώ



08. Ένας άνδρας



09. Ποιος σου είπε



10. Εκείνος



11. Μην παραδίνεσαι



12. Μείνε στο κορμί μου



13. Σε μισώ (Dance mix)


ΣΕ ΒΛΕΠΩ (2004)

attachment.php


01. Σε βλέπω


02. Η μελωδία της ευτυχίας



03. Γυναίκα σαν εμένα



04. Να 'σαι εσύ καλά



05. Όλα εγώ για σένα



06. Φταίξαμε και οι δύο



07. Φέτος θα είναι η χρονιά μου



08. Θα κάνω ότι εσύ μισούσες



09. Μια γιορτή απόψε θα κάνω



10. Όταν είμαστε μαζί



11. Πέρνω φωτιά



12. Σε βλέπω (Extended club mix)



13. Σε βλέπω (Eye contact dream mix)


H ΑΓΑΠΗ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ (2006)




attachment.php


01. Πανσέληνος


02. Απόψε θα μάθεις



03. Η αγάπη ποτέ δεν πεθαίνει



04. Δίνω όσο όσο



05. Προσποιούμαι



06. Δεν είμαι αυτή που δείχνω



07. Το πιο μεγάλο σ' αγαπώ



08. Για φαντάσου



09. Αν μ' αγαπάς



10. Σε μισώ (Dance mix)


ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ (2007)

attachment.php


01. Μείνε μόνο λίγο


02. Θέλω τα φιλιά σου



03. Ο χωρισμός, η καλύτερη λύση



04. Υπερπαραγωγή!



05. Έχουν σκάσει απ' τη ζήλια (Συμμετέχει ο Πέτρος Ίμβριος)



06. Super



07. Λες;



08. Με απατάς



09. Που να στα λέω



10. Αν



11. Τατουάζ



12. Δεν είναι αυτό που νομίζεις (Συμμετέχει ο Ανδρέας Έκτορας)



13. Υστερία



14. Τιτανικός


Συμμετέχει στο album του Κώστα Χαριτοδιπλωμένου "Ψηλά τα χέρια έρωτα" (1994) με το ντουέτο τους "Να μ'αγαπάς"

[image deadlink]

Η Σαμπρίνα γεννήθηκε και μεγάλωσε στην εξωτική Ζιμπάμπουε. Στις αρχές της εφηβείας της, έρχεται με την οικογένεια της στην Ελλάδα. Η αγάπη της για την μουσική και το τραγούδι αρχίζει σε μικρή ηλικία, αλλά επειδή είναι ντροπαλή, δεν μοιράζεται την κρυφή επιθυμία της με κανέναν.

Ο κύριος στόχος της είναι να κάνει την μεγάλη της αγάπη, το τραγούδι, επάγγελμα. Αρχίζει μαθήματα φωνητικής και μαθήματα πιάνου. Με την παρότρυνση ενός φίλου μουσικού, αρχίζει τις εμφανίσεις της σε νυχτερινό κέντρο, όπου δεν αργεί να την ανακαλύψει ο παραγωγός Νίκος Καραγιάννης.

Η αρχή στην δισκογραφία γίνεται με τον δίσκο "Στην Αγκαλιά Μου Έλα" που κερδίζει τις καλύτερες εντυπώσεις. Γρήγορα η παρουσία της έκανε αίσθηση στο Αθηναϊκό κοινό και οι προτάσεις για συνεργασία διαδέχονταν η μία την άλλη.

Στην Αθηναϊκή νύχτα, η Σαμπρίνα, έχει τραγουδήσει δίπλα στα μεγαλύτερα ονόματα του χώρου της, και κάθε φορά εισπράτει υπερθετικές κριτικές από το κοινό αλλά και του ανθρώπους των ΜΜΕ.

Ο επόμενος δίσκος της, "Ελεύθερη" την καθιερώνει στην δισκογραφία και οι επιτυχίες διαδέχονται η μία την άλλη.

Από τον τρίτο δίσκο, "Εγώ θα Είμαι Εδώ" αρχίζει να γράφει και μουσική, ακόμα ένα κρυφό ταλέντο. Ακολουθούν οι δίσκοι "Γειτονιές του Φεγγαριού" και "Επικίνδυνο Παιχνίδι", όπου η Σαμπρίνα γίνεται ένα από τα πιο hot ονόματα στην δισκογραφία.

Παράλληλα τα τελευταία χρόνια της δόθηκε η ευκαιρία να τραγουδήσει σε συναυλίες σε όλο τον κόσμο.

Στην καινούργια της δισκογραφική δουλειά, "Υποψίες" ανακαλύπτουμε ακόμα ένα ταλέντο της "Barbie της Πίστας", όπως την αποκαλούνε χαϊδευτικά τα ΜΜΕ. Η Σαμπρίνα εκτός από την μουσική, γράφει και στίχους, σε πολλά τραγούδια.

Τον χειμώνα του '98, η Σαμπρίνα κάνει το πρώτο βήμα και για διεθνή καριέρα. Κυκλοφορεί στο εξωτερικό το cd single "Do ya, do ya", σε μουσική και στίχους των Joe Balyn και Peter Bauwens, το οποίο υπάρχει και σαν bonus track στην νέα της δισκογραφική δουλειά.

Ο χειμώνας του 2000, βρίσκει την Σαμπρίνα να προετοιμάζεται για τον έβδομο προσωπικό της δίσκο. Μετά από δύο χρόνια απουσίας από την ενεργό δισκογραφία, αποφασίζει να κάνει ριζικές αλλαγές στην ζωή και την καριέρα της. Αλλάζει δισκογραφική εταιρεία, υπογράφει συμβόλαιο με την Alpha Records, και αρχίζει την ηχογράφηση του νέου της cd. Αποφασίζει να ακολουθήσει ένα πιο pop ύφος, με πολύ beat και ρυθμό

[image deadlinks]




Οι photos είναι από το official site www.e-sabrina.com
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το timing ανάρτησης του τόπικ ήταν εκπληκτικό! Σήμερα έφαγα ένα "φλας" και αποφάσισα να ακούσω ελληνικά! (σ.σ. ένθερμη οπαδός του powermetal, metal, rock κτλ. :D )

Στα τραγούδια της που έχω ξεχωρίσει: Το "Δεν τ' αξίζεις" και το -για μένα- εκπληκτικό "Φεγγάρια Καθρέφτες"!

(ντάξει, μην κράξετε! Τότε δεν άκουγα μέταλ! :p )
 
Εγώ ξεχωρίζω κυρίως τα κομμάτια από τα 4 πρώτα cds,με κορυφαία "Λάθος","Φωνές","Φταις","Φεγγάρια Καθρέφτες","Μόνη","Εφιάλτης","Φεύγω","Τέσσερις και κάτι"... και πολλά ακόμα.Δηλαδή εποχές Polygram (σημερινής Universal)

από τους δίσκους που έκανε στην BMG 97-98 ξεχωρίζω τα πιο pop κυρίως όπως "Μου λες","Μια Ζωή","Συνειδητοποιώ","Δεν έχουμε τίποτα","Προσπαθώ" και τη διασκευή "Φώτα κι άλλα φώτα"

Από τότε που πήγε στην Αlpha Records πιστεύω ότι χάλασε,και γενικά όσοι πήγαν στην Alpha Records χάλασαν

Πάντως αν το 2003 πήγαινε στη Eurovision με το "Camera" αντί για τη Μαντώ,πιστεύω θα παίρναμε πολύ καλύτερη θέση και η καριέρα της θα είχε εκτοξευθεί!
 
thebest20 είπε:
1138.jpg


Η Σαμπρίνα γεννήθηκε και μεγάλωσε στην εξωτική Ζιμπάμπουε. Στις αρχές της εφηβείας της, έρχεται με την οικογένεια της στην Ελλάδα. Η αγάπη της για την μουσική και το τραγούδι αρχίζει σε μικρή ηλικία, αλλά επειδή είναι ντροπαλή, δεν μοιράζεται την κρυφή επιθυμία της με κανέναν.

Ο κύριος στόχος της είναι να κάνει την μεγάλη της αγάπη, το τραγούδι, επάγγελμα. Αρχίζει μαθήματα φωνητικής και μαθήματα πιάνου. Με την παρότρυνση ενός φίλου μουσικού, αρχίζει τις εμφανίσεις της σε νυχτερινό κέντρο, όπου δεν αργεί να την ανακαλύψει ο παραγωγός Νίκος Καραγιάννης.

Η αρχή στην δισκογραφία γίνεται με τον δίσκο "Στην Αγκαλιά Μου Έλα" που κερδίζει τις καλύτερες εντυπώσεις. Γρήγορα η παρουσία της έκανε αίσθηση στο Αθηναϊκό κοινό και οι προτάσεις για συνεργασία διαδέχονταν η μία την άλλη.

Στην Αθηναϊκή νύχτα, η Σαμπρίνα, έχει τραγουδήσει δίπλα στα μεγαλύτερα ονόματα του χώρου της, και κάθε φορά εισπράτει υπερθετικές κριτικές από το κοινό αλλά και του ανθρώπους των ΜΜΕ.

Ο επόμενος δίσκος της, "Ελεύθερη" την καθιερώνει στην δισκογραφία και οι επιτυχίες διαδέχονται η μία την άλλη.

Από τον τρίτο δίσκο, "Εγώ θα Είμαι Εδώ" αρχίζει να γράφει και μουσική, ακόμα ένα κρυφό ταλέντο. Ακολουθούν οι δίσκοι "Γειτονιές του Φεγγαριού" και "Επικίνδυνο Παιχνίδι", όπου η Σαμπρίνα γίνεται ένα από τα πιο hot ονόματα στην δισκογραφία.

Παράλληλα τα τελευταία χρόνια της δόθηκε η ευκαιρία να τραγουδήσει σε συναυλίες σε όλο τον κόσμο.

Στην καινούργια της δισκογραφική δουλειά, "Υποψίες" ανακαλύπτουμε ακόμα ένα ταλέντο της "Barbie της Πίστας", όπως την αποκαλούνε χαϊδευτικά τα ΜΜΕ. Η Σαμπρίνα εκτός από την μουσική, γράφει και στίχους, σε πολλά τραγούδια.

Τον χειμώνα του '98, η Σαμπρίνα κάνει το πρώτο βήμα και για διεθνή καριέρα. Κυκλοφορεί στο εξωτερικό το cd single "Do ya, do ya", σε μουσική και στίχους των Joe Balyn και Peter Bauwens, το οποίο υπάρχει και σαν bonus track στην νέα της δισκογραφική δουλειά.

Ο χειμώνας του 2000, βρίσκει την Σαμπρίνα να προετοιμάζεται για τον έβδομο προσωπικό της δίσκο. Μετά από δύο χρόνια απουσίας από την ενεργό δισκογραφία, αποφασίζει να κάνει ριζικές αλλαγές στην ζωή και την καριέρα της. Αλλάζει δισκογραφική εταιρεία, υπογράφει συμβόλαιο με την Alpha Records, και αρχίζει την ηχογράφηση του νέου της cd. Αποφασίζει να ακολουθήσει ένα πιο pop ύφος, με πολύ beat και ρυθμό

03.jpg


01.jpg


02.jpg


04.jpg


05.jpg


8.jpg


07.jpg


Οι photos είναι από το official site www.e-sabrina.com
THANKS A LOT GUYS
 
Οταν ειχε πρωτοεμφανιστει στην οθονη της τηλεορασης, εγω και ο πατερας μου ειχαμε μεινει αποσβολωμενοι για οσο κρατησε το τραγουδι.

Πρεπει να ηταν η πρωτη τραγουδιστρια που εμφανιστηκε ως bimbo chick. Σημερα φυσικα δεν εντυπωσιαζει τοσο (λεξη κλειδι το "τοσο")
 
Εδω μεσα δεν κανουμε διακίνηση υλικου. Περασε μια βολτα απο τους κανονισμουs

Καλως ορισες :)
 
Δυστυχως ακολουθησε και αυτη την "μοιρα" οσων ξεκινουν καπως αλλιως αλλα καταληγουν στο Σκυλοποπ...
 
A ρέ Σαμπρινάρα.... Πότε δεν θα ξεχάσω μιά βραδία με τον αδελφό Archagelov, όσο έπαιζε ακόμα στην Συγγρού, ξεκινήσαμε για ένα μισομπούκαλο Johny και καταλείξαμε στα 6!

Υ.γ μετά έριχνα ρουκέτες έξω απο το Everest πατησίών :sealed:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
βέβαια αν την βλέπατε στο έμπατη φέτος με τον Πάζη δεν θα είχατε τόσο καλές αναμνήσεις!
 
Mετά από σχετικό ψάξιμο εβρέθη αυτό. Από τον τρίτο της δίσκο το 1994.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
wow,πολύ sexy!!!!!!!!υπήρχαν και άλλα videoclips όπως "Λάθος","Φωνές","Στην αγκαλιά μου έλα" αλλά τα έσβησαν από το youtube!!!!Εγώ έχω σε dvd το videoclip "Φεγγάρια Καθρέφτες" από το ΤΗΛΕΑΣΤΥ,αλλά δυστυχώς μου παίζει μόνο όταν βάζω το dvd στην tv,στον υπολογιστή δεν το παίζει!
 
Κάπου πρέπει να έχω και το κλίπ Φεγγάρια Καθρέπτες νομίζω. Είναι από το Μακεδονία tv.

Θα το ανεβάσω μόλις το εντοπίσω.
 
Πίσω
Μπλουζα