Σαν σήμερα και αλμανάκ

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.922
Αντιδράσεις
1.142
Δεν ξέρω αν έχετε πετύχει ποτέ αυτή τη σύντομη ιστορικού περιεχομένου καθημερινή εκπομπή συνήθως λίγο πριν το δελτίο των 21:00 στη ΝΕΤ. Ξέρει κανείς πως λέγεται το μουσικό της θέμα; Είναι τουλάχιστον εμπνευσμένο.

Ευχαριστώ. :)
 
Μήπως ... "REMEMBER TOMMOROW" ? :biglaugh:
 
Σαν σήμερα και αλμανάκ

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Ο λόγος για ένα χρονικό των γεγονότων της ημέρας (τι έγινε σαν σήμερα...), που διαρκούσε αρχικά πέντε λεπτά και προβαλλόταν το 1991-93 περίπου στην ΕΤ-2 μετά το δελτίο ειδήσεων το βράδυ ή και πριν από αυτό και μετά επανήλθε στην ΕΤ1, με την ονομασία "Σαν σήμερα τον 20ό αιώνα". Το έβλεπα ανελλιπώς αλλά δεν κατάφερα να έχω κάποιο οπτικό ντοκουμέντο από το πρώτο "σαν σήμερα". Θυμάμαι την ευχάριστη μουσική, που ήταν γλυκιά αρχικά και μετά είχε τρομπέτες και πιο.... δυνατά όργανα και το χαρακτηριστικό σήμα.

Σήμα: Ήταν ένα ρολόι αποτελούμενο από δύο ομόκεντρους κύκλους. Το ρολόι ήταν άσπρο και μέσα του είχε μια γη, με τη θάλασσα γαλάζια και τις ηπείρους με χρώμα πράσινο. Οι δείκτες του ήταν χαρακτηριστικοί και γύριζαν κάθε φορά όταν άλλαζε και το γεγονός κάνοντας χαρακτηριστικό θόρυβο, μέχρι που έφταναν στο τέλος της παρουσίασης και του τελευταίου γεγονότος στην ώρα 12:00 και εξαφανίζονταν βαθμιαία από την οθόνη.

Οι τίτλοι που έγραφε ήταν :

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

επιμέλεια:

ΛΙΑ ΑΡΓΥΡΙΑΔΟΥ

.......(ίσως έγραφε και κάτι ακόμα, χωρίς να είμαι σίγουρος).....

σκηνοθεσία:

ΘΑΝΟΣ ΣΟΪΜΟΙΡΗΣ

Οι παραπάνω τίτλοι γράφονταν αργά αργά όπως στη γραφομηχανή.

Αν μπορούσαμε να κάνουμε μια αναβίωση του σήματος με ανιμέισιον (αν και η περιγραφή που έδωσα δεν ξέρω αν βοηθά πολύ...) , όπως έχει γίνει με εκείνα της ΥΕΝΕΔ και της ΕΡΤ2, θα ήταν πάρα πολύ καλό πιστεύω. Ίσως να έχει σωθεί και κάποιο υλικό.

Η Λία Αργυριάδου ήταν δημοσιογράφος και "ψυχή" της εκπομπής. Σκοτώθηκε σε τροχαίο δυστύχημα στις 26/12/1994. Ο επίσης αείμνηστος σκηνοθέτης της εκπομπής ήταν ο Θάνος Σοϊμοίρης, γνωστός στο δεύτερο κρατικό κανάλι, ως σκηνοθέτης ειδήσεων.


ΚΥΡΙΟΣ ΑΛΜΑΝΑΚ


Θεώρησα σωστό να το βάλω στο ίδιο νήμα, γιατί ήταν παρόμοιο. Ήταν ο Κύριος Αλμανάκ. Εκφωνούσε ο Γιάννης Ζουγανέλης και προβαλλόταν στις 2 το πρωί ή και νωρίτερα στο Μέγκα Τσάνελ, το 1990-91 ίσως και το 1992 το απόγευμα.

Θα το περιγράψω κι αυτό γλαφυρά. Θυμάμαι ότι ήταν ξένη παραγωγή και ο Ζουγανέλης απλώς μεταγλώττιζε. Άρχιζε με μία αυλαία, η οποία άνοιγε με χαρακτηριστικό θόρυβο και συνοδεία πνευστού- μάλλον τρομπέτας, και εξιστορούσε τρία αληθινά γεγονότα της παγκόσμιας ιστορίας (π.χ. Γαλλική Επανάσταση, ανοικοδόμηση της Αγίας Πετρούπολης, πρώτη κυκλοφορία του δολαρίου των ΗΠΑ κλπ.) και το τέταρτο ήταν η οικογένεια Χωραφά ή Κασουλέ στις μετέπειτα προβολές χωρίς Ζουγανέλη (με άλλο εκφωνητή). Το κάθε γεγονός το παρουσίαζε σε "συρόμενο πλαίσιο" ο κύριος Αλμανάκ, το οποίο το έσπρωχνε, πολλές φορές με το πόδι, με το χέρι , άλλες φορές γρήγορα άλλες αργά. Στη μέση του πλαισίου είχε ένα άνοιγμα με όλες τις ημερομηνίες να εναλλάσσονται σε γρήγορο ρυθμό, με λατινικούς χαρακτήρες ο μήνας και με αραβικούς ο χρόνος και η ημέρα. Το τέταρτο γεγονός αντικατόπτριζε τον εύθυμο χαρακτήρα, όπως και το ότι όλα τα γεγονότα παρουσιάζονταν με κινούμενα σχέδια, έβλεπες ας πούμε έναν βασιλιά σε καρτούν και τέτοια. Για την οικογένεια Χωραφά ίσως ήταν το πιο ξεκαρδιστικό σημείο αλλά και άσχετο με την ιστορία, γιατί π.χ. θα έλεγε: στις 28 Ιουλίου 1987 η Ισαβέλλα Κασουλέ ανακαλύπτει έναν ποντικό στην ταράτσα της! Και στο τέλος , λίγο πριν κλείσει η αυλαία και φύγει ο Κύριος Αλμανάκ, το καπέλο του οποίου ήταν σαν του Σκρουτζ Μακ Ντακ, ο ίδιος έλεγε: "Και αύριο μέρα είναι"! Στο δεύτερο Αλμανάκ, των ετών 1991-92 με άλλον εκφωνητή έλεγε: "Αύριο ξημερώνει μια καινούργια μέρα". Η κόκκινη αυλαία έκλεινε και ακούγονταν χειροκροτήματα, πολύ δυνατά. Στο κλείσιμο έγραφε στο μέσο της αυλαίας PANIC PRODUCTIONS - WAINBROSSE PRODUCTIONS.

Τα θυμάται κανείς αυτά τα δύο? Σόρυ για το μεγάλο σε έκταση μήνυμα.
 
Ένα νέο "σαν σήμερα" με άλλη μουσική και μεγαλύτερη (δεκάλεπτη και όχι πεντάλεπτη όπως το ορίτζιναλ) διάρκεια, εμφανίστηκε το 1999-2000? Εδώ μουσική από το σαν σήμερα σε βίντεο:

http://rapidshare.com/files/290903455/san_simera_music_2000.MPG.html

και εδώ οι τίτλοι αρχής

http://rapidshare.com/files/290930217/____________________20________2005________________________.wmv.html

και οι τίτλοι τέλους κάτω:

http://rapidshare.com/files/290931199/_________________________.wmv.html

Τέλος, να προσθέσω ότι μετά το αυθεντικό σαν σήμερα υπήρξε μια παραλλαγή του στην ΕΤ2, μετά το 1993-94 , με μουσική με το |Εξπρές του μεσονυκτίου και έναν παππού με μια παλιά κάμερα στους τίτλους αρχής.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ρολόι και η ιδέα του "σαν σήμερα" ήταν κάπως έτσι:

 
Φιλε stakovios υπαρχει περιπτωση να ανεβασεις τα rapidshare σε καποιο youtube διοτι μαλλον εληξαν?
 
Ναι, γιατί όχι; Η ποιότητα βέβαια σε αρκετά από αυτά δεν είναι πολύ καλή, αλλά πιστεύω η μαρτυρία μετρά.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H μουσική των τίτλων αρχής και τίτλων τέλους της σειράς. Του Ευαγγελινού.

 
Και όλοι οι συνετελεστές εδώ στους τίτλους τέλους. Συμπεριέλαβα ως ντοκουμέντο και το... πουλί ( :p φοίνικα) της χούντας, από την ίδια εκπομπή.
 
Βρήκα ένα ηχητικό ντοκουμέντο από το αυθεντικό πρώτο "Σαν σήμερα" της αξέχαστης Λίας Αργυριάδου. Είναι από τις 30/3/1993. Προσπάθησα να το οπτικοποιήσω, αλλά δεν νομίζω να κατάφερα καλό αποτέλεσμα στο ανιμέισιον. Το ηχητικό σήμα όμως σίγουρα θα σας θυμήσει πολλά. Η εκπομπή έπαιζε μετά το νυχτερινό δελτίο ειδήσεων της ΕΤ-2. Ένα αυθεντικό βίντεο με την εκπομπή είναι η ευχή μου γι΄αυτό το θρεντ. :)

 
stakovios είπε:
Τέλος, να προσθέσω ότι μετά το αυθεντικό σαν σήμερα υπήρξε μια παραλλαγή του στην ΕΤ2, μετά το 1993-94 , με μουσική με το |Εξπρές του μεσονυκτίου και έναν παππού με μια παλιά κάμερα στους τίτλους αρχής.
Βρήκα σε ένα παλιό χαρτάκι γραμμένους από εμένα τους συντελεστές της εκπομπής εκείνης, μήπως και βρεθούν μερικά λεπτά από βίντεο.

Λοιπόν, σαν σήμερα:

Κείμενα: Λία Αργυριάδου

Αφήγηση: Βασίλης Αδαμόπουλος, Ευριδίκη Χάντζιου

Επιμέλεια: Βασίλης Κουτούζης

Μοντάζ: Βασίλης Γεωργιάδης

(αν τα είχα αντιγράψει σωστά...)
 
H μουσική της σειράς από το Catch the fox του Den Harrow (1987).

 
Μόλις θυμήθηκα και το τι έγραφαν τα τηλεπεριοδικά για τη σειρά του 1989-94 (το αρχικό Σαν σήμερα με τη μουσική που ακούγεται πιο πάνω).

Το χρονικό της ημέρας από σημαντικές στιγμές του παρελθόντος, όπως τις κατέγραψε ο φακός του VIS NEWS. Μια φωτογραφία από τις δορυφορικές λήψεις των VIS NEWS για την ελληνική τηλεόραση (προφανώς το υλικό του σαν σήμερα σχεδόν στο σύνολό του προερχόταν από εκεί).
 
stakovios είπε:
Ένα νέο "σαν σήμερα" με άλλη μουσική και μεγαλύτερη (δεκάλεπτη και όχι πεντάλεπτη όπως το ορίτζιναλ) διάρκεια, εμφανίστηκε το 1999-2000? Εδώ μουσική από το σαν σήμερα σε βίντεο:
http://rapidshare.com/files/290903455/san_simera_music_2000.MPG.html

και εδώ οι τίτλοι αρχής

http://rapidshare.com/files/290930217/____________________20________2005________________________.wmv.html

και οι τίτλοι τέλους κάτω:

http://rapidshare.com/files/290931199/_________________________.wmv.html

Τέλος, να προσθέσω ότι μετά το αυθεντικό σαν σήμερα υπήρξε μια παραλλαγή του στην ΕΤ2, μετά το 1993-94 , με μουσική με το |Εξπρές του μεσονυκτίου και έναν παππού με μια παλιά κάμερα στους τίτλους αρχής.
Ιδού και ένα μικρό ηχητικό απόσπασμα.
 
Πεντάλεπτες καθημερινές εκπομπές


με τα ιστορικά γεγονότα προηγουμένων ετών με τίτλο (Σαν Σήμερα)



μεταδόθηκε από την Ε.Τ. 2 το 1990


[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων.[edit]


Αφιερωμένο στον Stakovio
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakovios είπε:
Βρήκα ένα ηχητικό ντοκουμέντο από το αυθεντικό πρώτο "Σαν σήμερα" της αξέχαστης Λίας Αργυριάδου. Είναι από τις 30/3/1993. Προσπάθησα να το οπτικοποιήσω, αλλά δεν νομίζω να κατάφερα καλό αποτέλεσμα στο ανιμέισιον. Το ηχητικό σήμα όμως σίγουρα θα σας θυμήσει πολλά. Η εκπομπή έπαιζε μετά το νυχτερινό δελτίο ειδήσεων της ΕΤ-2. Ένα αυθεντικό βίντεο με την εκπομπή είναι η ευχή μου γι΄αυτό το θρεντ. :)
[video=youtube;Jw7ypfc-feg]

Να, λοιπόν, που οι ευχές μου πιάνουν! Φορντ, χίλια ευχαριστώ! Βίντεο ντοκουμέντα. Η ιστορία πάντα πρέπει να καταγράφεται. Πεντάλεπτο αρχικά το σαν σήμερα, δεν θυμόμουν την λεπτομέρεια ότι αρχικά έδειχνε μοντάζ με σκηνές από τα γεγονότα του χρονικού (Αρκάδι, Κίζινγκερ). Έτσι, ασπρόμαυρα πλάνα θυμάμαι κι εγώ, ξενυχτούσα πολλές φορές για να βρω τα γεγονότα κάθε ημερομηνίας. Κάπου θα σώζεται και μια ατζέντα που τα κατέγραφα πρόχειρα... Το 1990-91. Αργότερα, πήρα ένα επίτομο βιβλίο με τα γεγονότα του αιώνα μας και εμπλούτισα τις ατζέντες μου σε γεγονότα.
 
Εκπομπή του Mega Channel για το τι έγινε σαν σήμερα πριν από χρόνια εκφωνητής ο Γιάννης Ζουγανέλης


μεταδόθηκε το 1991


[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων.[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Μίστερ Αλμανάκ ("Αλμανιάκ, τον έλεγε ο Ζουγανέλης στο Μέγκα) εμφανίστηκε και στην εκπομπή "Κυρίες και Κύριοι", με τρίτη διαφορετική φωνή. Από την Οικογένεια Χωραφά, που έλεγε ο Ζουγανέλης, είμαστε πλέον στην οικογένεια Κασουλέ.

Από το προσωπικό μου αρχείο βρήκα δύο μικρά αποσπάσματα:

 
@ Stakovios: Τι ωραίο απόσπασμα! :)

2ο πρωϊνό flashback! Θυμάμαι ότι προσπαθούσα να το πετύχω στην τηλεόραση, γιατί μάθαινα λεπτομέριες που αγνοούσα. Ακόμα περισσότερο το καρτουνίστικο στυλ & το animation, μου έκαναν ένα κλικ παραπάνω να τα δω!

Ωραίες εποχές!
 
Πίσω
Μπλουζα