Σειρά "Εγκυκλοπαίδεια-Τηλεόραση" (εκδ. Άγκυρα)

Σαν σε όνειρο! :)

Πού τα θυμήθηκες! Πού τα ξέθαψες!!! :)

Έχω την εντύπωση ότι κάποια στιγμή στα μικράτα μου είχα αυτό που λέει για τα αεροπλάνα & τα πουλιά!!!

Flash back!
 
Είχα την μεγάλη τύχη να ανακαλύψω πολλά από αυτά σε ρετρό βιβλιοπωλείο, τα οποία και αγόρασα! Είναι φανταστικά, αρέσουν πολύ και στην κόρη μου!
 
candy4ever πρωτη φορα τα βλεπω!τι σχεση ακριβως ειχαν με την τηλεοραση;ποτε κυκλοφορησαν;
 
Είχαν πρωτοκυκλοφορήσει γύρω στο 1967 και ήταν μεταφρασμένα από τις αντίστοιχες γαλλικές σειρές (Edition Casterman, Paris-Tournai).
 
Candy4ever είπε:
Είχαν πρωτοκυκλοφορήσει γύρω στο 1967 και ήταν μεταφρασμένα από τις αντίστοιχες γαλλικές σειρές (Edition Casterman, Paris-Tournai).
ευχαριστω για τις πληροφοριες!νομιζα οτι ηταν πιο προσφατα..Μηπως προβληθηκαν στην τηλεοραση για αυτο η σειρα λεγεται "εγκυκλοπαιδεια -τηλεοραση" ;
 
Δεν νομίζω... Μάλλον επειδή έχουν σχετικά μεγάλο μέγεθος και μεγάλες εικόνες!
 
Candy4ever είπε:
Δεν νομίζω... Μάλλον επειδή έχουν σχετικά μεγάλο μέγεθος και μεγάλες εικόνες!
οπως και να εχει σ ευχαριστουμε που μας γνωρισες αυτη τη σειρα :)
 
Αγαπημένη σειρά, με υπέροχη εικονογράφηση από τον Alain Gree.

"Ο μικρός Θωμάς και οι φίλες του οι μέλισσες" είναι από τα πιο παλιά βιβλία που θυμάμαι να διαβάζω (και το έχω ακόμα :) )

Η "Εγκυκλοπαίδεια - Τηλεόραση" είχε δύο υποσειρές, "Ο Κωστάκης κι η Αλίκη" με 24 βιβλία και "Ο Μικρός Θωμάς" με 22 βιβλία. Είναι από τη δεκαετία του '70.

Και μια φωτογραφία από τα πιο πρόσφατα αποκτήματά μου!

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα