Σειρά ΜΕΛΟ: Σπαζοκεφιαλιές - πνεύμα - γνώσεις - χιούμορ

Lord_Makro

RetroMaNiaC
Joined
21 Ιουλ 2009
Μηνύματα
642
Αντιδράσεις
206
Ασχολούμουν με τα παλιά μου... πράγματα και αναρωτιόμουν αν γνωρίζουμε περισσότερες πληροφορίες για τα καρτελάκια της ΜΕΛΟ που έχουν τον γενικό τίτλο "σπαζοκεφιαλιές - πνεύμα - γνώσεις - χιούμορ"...

Παραθέτω δείγμα από δύο τέτοια που δείχνουν κάποια "μαγικά" κόλπα (με τη λύση - επεξήγηση στο πίσω μέρος). Υπήρχε και κάποιο άλμπουμ για αυτά; (δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο).

Χρονολογούνται στις αρχές δεκαετίες του '80, τότε ξεκινούσα το δημοτικό σχολείο :)

attachment.php
 
Βάλε και τις πίσω πλευρές να δούμε τη λύση!!!! :p
 
Χαχαχα δεν μπορώ να αποκαλύψω τα μυστικά :p
 
Η συγκεκριμένη συλλογή της ΜΕΛΟ ουσιαστικά αποτελεί μια μετεξέλιξη της παλαιότερης σειράς από καρτελάκια της ίδιας εταιρίας με τίτλο "ΠΝΕΥΜΑ-ΓΝΩΣΕΙΣ-ΧΙΟΥΜΟΡ", των αρχών της δεκαετίας του '70...

Κι αυτό διότι στη θεματολογία των "ΣΠΑΖΟΚΕΦΑΛΙΩΝ" συμπεριλαμβάνονται και πολλά θέματα από την παλαιότερη συλλογή με διαφορετική όμως αρίθμηση, ταυτόχρονα με την προσθήκη αινιγμάτων, ταχυδακτηλουργικών κόλπων, ακόμη-ακόμη και ηρώων του "Θεάτρου Σκιών"...

Για παράδειγμα το καρτελάκι που φαίνεται παρακάτω και ανήκει στις "ΣΠΑΖΟΚΕΦΑΛΙΕΣ" έχει σειρά αρίθμησης 36 και είναι ακριβώς το ίδιο όσον αφορά στη θεματολογία του, με το καρτελάκι Νο 110 από τη συλλογή "ΠΝΕΥΜΑ-ΓΝΩΣΕΙΣ-ΧΙΟΥΜΟΡ", το οποίο παρεπιμπόντως ήταν πολύ σπάνιο, κι εγώ προσωπικά στο άλμπουμ μου δεν το έχω...

"ΣΠΑΖΟΚΕΦΑΛΙΕΣ..."

DSCN7478-800x600.JPG

ΘΕΑΤΡΟ ΣΚΙΩΝ...

DSCN7473-800x600.JPG
 
Για ακομα μια φορα, ερχεται σαν ο ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΗΣ ΘΕΟΣ, atrus42, να μας δωσει τα φωτα του σε μια παλια συλλογη της ΜΕΛΟ!! :)

Σε ευχαριστουμε φιλαρακι, δε παιζεσαι!! ;)
 
Σωστός ο Γιάννης - atrus, ίσως λοιπόν οι φιγούρες του Καραγκιόζη να είναι από την ίδια σειρά (αν και δεν γράφει "σπαζοκεφαλιές κλπ" από πίσω) από κάποιο νούμερο και μετά...

Πάρτε και ένα από εμένα να γουστάρετε :)

attachment.php


(atrus κοίταξα και το άλλο που μου έλεγες ;) )
 
Ευχαριστώ πολύ παιδιά Βασίλη & Χρήστο για τα καλά σας λόγια...!!!

Χρήστο εάν βρήκες κάτι ειδοποίησέ με φίλε...
 
Πίσω
Μπλουζα