Σειριακό καλώδιο για UPS ΚΕΒΟ , με πρόγραμμα το UPSilon2000

keropi

Human RetroDatabase
Joined
6 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.709
Αντιδράσεις
9
Καλημέρα!

έχω ένα UPS ΚΕΒΟ 1000W , αλλά δυστυχώς έχασα το σειριακό καλώδιο που δίνανε μαζί, οπότε και δεν μπορεί να επικοινωνήσει το UPS με το πρόγραμμα διαχείρησης, το UPSilon2000 ... έχω πάρει 2 διαφορετικά καλώδια τα οποία εννοείται ότι είναι για χρήση με UPS (μάλιστα το ένα το έχει τυπωμένο πάνω "FOR UPS USE ONLY" ) αλλά κανένα δεν κάνει... δοκίμασα σε 2 διαφορετικά PC για να αποκλείσω το πρόβλημα της σειριακής θύρας, και επίσης δοκίμασα και με άλλο πρόγραμμα διαχείρησης, αλλά με τίποτα δεν επικοινωνεί το PC με το UPS... επίσης στο εγχειρίδιο του προγράμματος τονίζεται η χρήση του καλωδίου που έρχεται με το UPS , αφού λέει ότι είναι ειδικό ...

μήπως μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά? δεν ξέρω τι να κάνω :zip:

[deadpic]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα σε στεναχωρήσω μάλλον,αλλά έχω την εντύπωση ότι όντως θες το καλώδιό ΤΟΥ,αν και δε ξέρω το λόγο....

Ερώτηση επ' ευκαιρία:Το UPS αυτό έχει fan αφού είναι χιλιάρι,και προφανώς 8αράκι,σωστά;

Δε σε ενοχλεί ο θόρυβος που κάνει αλήθεια..;
 
Εάν το UPS θέλει το καλώδιο ΤΟΥ (που λεει και ο Μάνος), αντε βρεστο! Ισως μονο απο το site της κατασκευάστριας εταιρείας. Πάντως πολλοί κατασκευαστές ισχυρίζονται ότι είναι ειδικό καλώδιο, αλλά τελικά είναι ένα απλό σειριακό καλώδιο που μπορεί μάλιστα να έχει την ίδια συνδεσμολογία π.χ. με ένα modem cable... Κάποτε έψαχνα σειριακό καλώδιο για να προγραμματίσω ένα Nortell managed switch καθώς ο κατασκευαστής δεν το συμπεριελάμβανε στη συσκευασία. Με χαρά, είδα ότι ταιριάζει θαυμάσια το σειριακό καλώδιο που είχα φτιάξει για ένα cisco router... Τώρα τί να σου πω, να αγοράσεις όλων των ειδών τα σειριακά; Ισως και να παίζει από APC ups... Αλλά όλα τα UPS τώρα είναι USB, δεν υποστηρίζουν σειριακή, είναι κι αυτό!
 
fan δεν έχει, είναι αθόρυβο...

δοκίμασα σειριακό καλώδιο από modem και ένα άλλο για UPS , τζίφος! :(
 
Δεν έχει ε...;

Pώτησα διότι τα περισσότερα 1000άρια έχουν κι είναι ανυπόφορα με τη φασαρία τους....

Τζίφος ε..;

Τώρα τι κάνεις είναι το θέμα.....
 
Πίσω
Μπλουζα