Σεξ και σχολικά χρόνια

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.823
Αντιδράσεις
67.051
Πιασάρικος τίτλος ε; :D Πάντως δεν το πάω στο πολύ πονηρό, αλλά στο πως αντιμετώπιζαν το θέμα τα γυμνασιόπαιδα-λυκειόπαιδα στο δικό μου σχολείο ( και φαντάζομαι και σε όλα τα υπόλοιπα ). στο δημοτικό τα πράγματα ήταν αγνά και αμόλυντα.

Τα μόνα σχετικά με το θέμα ήταν 2-3 σελίδες στο μάθημα βιολογίας ( ο δάσκαλος δεν μπόρεσε να κάνει μάθημα, αφού όλοι μας χαχανίζαμε σαν βλαμμένα)) και μερικές κουβέντες των "σκληρών" της τάξης του στυλ " είδες εκείνη την ταινία χθες, που η πρωταγωνίστρια έδειχνε το στήθος της;" κλπ.

Στο γυμνάσιο-λύκειο , όμως σοβάρευαν τα πράγματα ( εδώ γελάμε), με αποτέλεσμα από την Τρίτη τάξη, όλοι λίγο-πολύ να έχουν τον αέρα του "μπασμένου" στα πράγματα. Έτσι, εμφανίζονταν και οι παρακάτω τύποι μαθητών...

Ο άνετος... Ο μαθητής που ήξερε ( και καλά) το θέμα, είχε τις εμπειρίες, αλλά όταν έκανε το κήρυγμα στα διαλείμματα, άφηνε μόνο μερικά υπονοούμενα ( γιατί το πιο πιθανό αν έμπαινε σε λεπτομέρειες, θα τις κατέβαζε από το μυαλό του και θα γινόταν ρεζίλι).

Ο κουτσομπόλης... Ο οποίος κατά έναν παράξενο τρόπο ήξερε τα του καθενός, με την παραμικρή λεπτομέρεια ( η τάδε τα έχει με φαντάρο, ο δείνα τα έχει με μια μεγαλύτερη, αυτοί και αυτοί "σκόραραν" στην πενταήμερη, αυτή τους έχει πάρει όλους κλπ κλπ...

Η βιαστική... Τύπος μαθήτριας που έπρεπε οπωσδήποτε να κάνει σχέση, αλλά αυστηρά με εξωσχολικό νεαρό ( μην πέσει και σε πρωτάρη)

Ο ντροπαλός... Η πονεμένη ιστορία κάθε τάξης. Καμιά σχέση με το άθλημα, δύσκολα θα πλησίαζε μια κοπέλα και ακόμα πιο δύσκολα θα τράβαγε την προσοχή...

Ο αποστασιοποιημένος. Ίσως η πλειοψηφία. Δεν παρίστανε τον ξερόλα, αλλά ούτε ήθελε να δείχνει και άσχετος. Απλά έλεγε πως τα έχει με "κάποια" και περιοριζόταν στις τυπικές κουβέντες περί του θέματος. Βέβαια, δεν ήθελε και πολύ για να γλιστρήσει στην δεύτερη κατηγορία...

Τώρα που το σκέφτομαι, συχνά οι διαχωρισμοί αυτοί ήταν αρκετά δυσδιάκριτοι... :cool:
 
εγώ δυστυχώς ήμουν στη 4η κατηγορία με λίγο και από τη 5η,βοήθησαν οι ""φίλοι"" μου σε αυτή τη κατάληξη :xm: ...
 
Ωραιο θεμα συνονοματε.

Δεν ξερω για σενα φιλε αλλα εδω που μεγαλωσα εγω στο δημοτικο μονο αγνα και αμοληντα δεν ηταν τα πραματα και θα μιλησω για την παρτη μου.Εκτη δημοτικου και ειχα ''πηραματιστει'' με το αλλο φυλο και ειχα και γω δεν ξερω ποσα πορνοπεριοδικα Sugar και λιγοτερα playboy κρυμενα σε καθε απιθανο σημειο του σπιτιου μου.Δεν θα το παιξω φυσικα καλο παιδι και ουτε θα κρυφτω πισω απο το δαχτυλο μου.Μια ζωη ημουνα στην αλητεια με την καλη εννοια βεβαια και στην πρωτη γυμνασιου ειχα την πρωτη μου σχεση.Φυσικα ειχα και εκατονταδες πορνοπεριοδικα βιντεοκασσετες,VCD,και αργοτερα DVD.Και ειμαι και μεγαλος λατρης των ελληνικων ταινιων πορνο που ριχνω το γελιο της αρκουδας οποτε βαζω για την πλακα να δω καμια.Ειχα και κολητο που ο πατερας του ειχε βιντεοκλαμπ και γεινοταν παρτυ με της βιντεοκασσετες.

Οποτε ημουνα και ο ''Ανετος'' με την διαφορα οτι οντως ειχα της εμπειριες και δεν τα εβγαζα απο το μυαλο μου αλλα ημουνα και ο ''κουτσομπολης'' γιατι ηξερα τα παντα για τον καθε εναν και την καθε μια.Φυσικα ποτε δεν ειπα κατι και ποτε δεν εθηξα γυναικα.Το εχω σαν αρχη μου αυτο μια ζωη.

Αυτα τα ολιγα γιατι αν αναφερω καποια απο τα χιλιαδες που εχω βιωσει θα κλησει μια και καλη το Retromaniax:D
 
metalcandyman είπε:
Ωραιο θεμα συνονοματε.
Δεν ξερω για σενα φιλε αλλα εδω που μεγαλωσα εγω στο δημοτικο μονο αγνα και αμοληντα δεν ηταν τα πραματα και θα μιλησω για την παρτη μου.Εκτη δημοτικου και ειχα ''πηραματιστει'' με το αλλο φυλο και ειχα και γω δεν ξερω ποσα πορνοπεριοδικα Sugar και λιγοτερα playboy κρυμενα σε καθε απιθανο σημειο του σπιτιου μου.Δεν θα το παιξω φυσικα καλο παιδι και ουτε θα κρυφτω πισω απο το δαχτυλο μου.Μια ζωη ημουνα στην αλητεια με την καλη εννοια βεβαια και στην πρωτη γυμνασιου ειχα την πρωτη μου σχεση.Φυσικα ειχα και εκατονταδες πορνοπεριοδικα βιντεοκασσετες,VCD,και αργοτερα DVD.Και ειμαι και μεγαλος λατρης των ελληνικων ταινιων πορνο που ριχνω το γελιο της αρκουδας οποτε βαζω για την πλακα να δω καμια.Ειχα και κολητο που ο πατερας του ειχε βιντεοκλαμπ και γεινοταν παρτυ με της βιντεοκασσετες.

Οποτε ημουνα και ο ''Ανετος'' με την διαφορα οτι οντως ειχα της εμπειριες και δεν τα εβγαζα απο το μυαλο μου αλλα ημουνα και ο ''κουτσομπολης'' γιατι ηξερα τα παντα για τον καθε εναν και την καθε μια.Φυσικα ποτε δεν ειπα κατι και ποτε δεν εθηξα γυναικα.Το εχω σαν αρχη μου αυτο μια ζωη.

Αυτα τα ολιγα γιατι αν αναφερω καποια απο τα χιλιαδες που εχω βιωσει θα κλησει μια και καλη το Retromaniax:D

Παράξενο, γιατί συνήθως στην επαρχία είναι ( ή έτσι πιστεύουμε), πιο σφιχτά τα πράγματα..Μέταλ αν οι ιστορίες έχουν και γέλιο, νομίζω ότι πρέπει να τις μοιραστείς με τον λαό ( έστω και λογοκριμένες).. :D :D
 
Ισα ισα φιλε στην επαρχια ειναι πιο χυμα τα πραγματα.Φυσικα μιλαω για τα μερη μου δεν ξερω για αλλου.Οχι απλα γελιο εχουν αλλα πολυ γελιο φιλε και αν βρω κανεναν τροπο να της αναφερω σε soft εκδοχη τοτε θα αναφερω καμια :D
 
Μάλλον στη σιωπηλή πλειοψηφία της 5ης κατηγορίας θα έλεγα ότι βρισκόμουν. Τι θυμάμαι; Τα Καρζαν και Ταρατατα που έφερνε κάποιος συμμαθητής στο δημοτικό που είχε μεγαλύτερο αδερφό. Στο γυμνάσιο την αδρεναλίνη να χτυπάει κόκκινο όταν προσπαθούσαμε να κλέψουμε κανένα Διάβασέ Με ή κανένα Σκάνδαλο από κάποιο κοντινό περίπτερο και την κοπάνα την επόμενη μέρα από το σχολείο για να τα ξεφυλλίσουμε. Τα ατελείωτα σχέδια για την εποικοδομητική διαδικασία του μπανιστηριού. Στα 14, που έμαθα πως λεγόταν εκείνη η περιέργη μπαλάντα από τα 70'ς (Epitaph, King Crimson) και περίμενα να την βάλουν σε κανένα σχολικό πάρτι ώστε τα αγοράκια να βρουν χώρο για λίγο πασπάτεμα. Κανένα αδέσποτο μπαλαμούτι στα ηλεκτρονικά. Καμιά ξέμπαρκη βιντεοταινία με μπόλικα είδη καπνιστού. Το παζάρι και τις σθεναρές αντιστάσεις. Το ύφος της επόμενης μέρας. Και φυσικά οι φήμες που έβγαιναν μετά από την πενταήμερη, γεμάτες γαργαλιστικές λεπτομέρειες. Άλλωστε όλοι θα είχαν ακούσει για κάποια μαθήτρια από κάποιο κοντινό λύκειο που την τσάκωσαν επ' αυτοφωρω οι καθηγητές της σε περίεργες περιπτύξεις με τρεις συμμαθητές της. Και μετά, κάποια μέρα, να έρχονται οι δικοί μου, και με δυσκολία να ψελλίζουν "Παιδί μου, ξέρεις τι έιναι σεξ;". Καταραμένος πουριτανισμός!
 
.σα δε ντρεπεστε αλητες..(το -λη οπως το λεν στη Μυτιληνη..) :D
 
Αδερφια βασικά ήμουν στην τέταρτη κατηγορία στο γυμνάσιο και στο λύκειο να φανταστείτε οτι ξεκαθαρισα οριστικά στο μυαλό μου πως γίνονται τα παιδιά στην τρίτη δημοτικού απο ενα δασκαλο μας που μας είπε πραγματα είχα υποψίες τι είναι σεξ και οτι έτσι μπορεί να γίνονται τα παιδιά ωστόσο ως τότε νόμιζα οτι ήταν αμαρτία και κατι κακό (αυτό δεν σημαίνει οτι δεν επιδιδομουν στο σπορ της αυτοϊκανοποιήσης μικρός)δεν θα ξεχάσω όμως ποτέ οταν την πρώτη μερα που πήγα γυμνασιο το οποίο συστεγαζόταν με το λύκειο ακουσα κατι κοριτσια του λυκειου να λένε για μια αλλη κοπέλα:Εγκυος?!
 
Misha βαζε κανενα κόμμα ή τελεία γιατι δεν πολυκαταλαβα το ποστ σου :D παντως ναι, ανεξαρτήτως απο το αν συμφωνουμε και απο το αν αλλαξαμε γνωμη μεγαλώνοντας, ειναι αμαρτια για καποιες θρησκειες.

Οσον αφορα εμενα, κι εγω στν καταραμενη 4η κατηγορια ανηκα, και θα ελεγα οτι ανηκω ακομα. Μαλιστα εκεινη την εποχη, δεν ξερω τι ιδεολογια ειχα, αλλα οταν εβλεπα αγορια και κοριτσια να ασχολουνται τα μεν με τα δε, το θεωρουσα καπως υποτιμητικό και γελοιο, οτι το ψευτοπαίζουν μάγκες ή μεγάλοι πριν την ώρα τους.

Στο γυμνάσιο που ειδα τα πρωτα μου γυμνα, αναρωτιομουν τι τους βρισκουν, αφου οι περισσοτερες γυμνες κοπελες ειναι μετριας ομορφιας :D επρεπε να μεγαλωσω για να καταλαβω οτι η ομορφια δεν ειναι το παν σε αυτα τα πραγματα ;)

Τελος, θεωρουσα οτι αν κανω σχεση με καποιο κοριτσι, αν γινω "ερωτύλος", θα γινω ρεζιλι, θα χασω την προσωπικότητά μου κλπ.

Με αυτα βεβαια κοροΐδευα τον εαυτο μου. Γιατί στην πραγματικότητα μου αρεσαν οι μισες συμμαθητριες (χωρια κάποιες καθηγητριες!) και γεμιζα τον ελευθερο χρονο μου με what if φαντασιωσεις :flower:

Και τελικα ναι, οταν πλεον ερωτευτηκα (χρόνια μετα το σχολείο) καταλαβα οτι στο τελευταιο ειχα καποιο δικιο. Γιατι εχασα κατι απο τον εαυτο μου και αλλαξα για παντα :heartcloud:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμμ...περίεργο θέμα που μπορώ να γράψω πολλά αλλά θα περιοριστώ σε γενικότητες για την ώρα!

Οι περισσότεροι ανήκαμε λοιπόν στην 4-5η κατηγορία παρόλο που ενίοτε το παίζαμε ότι ανήκαμε στην 1η ανάλογα με ποιον/ποιαν μιλούσαμε! Εκείνη την εποχή δεν ήταν εύκολο να βρεις κοπέλα που θα σου "καθόταν" ή θα ήταν διατεθειμένη να σε διδάξει! #) Για την ακρίβεια οι ολοκληρωμένες σχέσεις ήταν εξαίρεση και όχι κανόνας όπως στη σημερινή γενιά!

Έτσι οι σχέσεις μας μέχρι ακόμα και τα τέλη του λυκείου(ναι μιλω για τα σχεδόν 18 μας) αναλωνόταν σε φιλάκια και αλληλοχουφτώματα και γενικότερα συμπεριφορές που οριακά σήμερα κάνουν οι έφηβοι στις πρώτες τάξεις του γυμνασίου! Υπό αυτό το πρίσμα οι μόνοι τρόποι να οπτικοποιήσουμε τις απορίες μας για το σώμα του έτερου φύλου και πως να το...αντιμετωπίσουμε ήταν είτε από ταινίες, είτε από πορνοταινίες είτε από επισκέψεις σε οίκους ανοχής(ήμουν από τους πρώτους που είχα την εμπειρία στο σχολείο μου) είτε για τους πιο light από αφηγήσεις μεγαλυτέρων και θεωρητικά εμπειρότερων των οποίων οι αφηγήσεις συνοδεύονταν πάντα από έναν μανδύα μυστηρίου για το άγνωστο πρακτικά αντικείμενο του σεξ το οποίο είχε μυθοποιηθεί στην φαντασία των πολλών! Αφήνω τα περιοδικά ως μέσω "ενημέρωσης στην άκρη για την ώρα...

Χαρακτηριστικό παράδειγμα η περιβόητη πενθήμερη εκδρομή! Όλοι θεωρούσαμε ότι θα στριμώξουμε κάποια συμμαθήτρια κατά την διάρκεια της εκδρομής και θα κάνουμε αυτό που θα μας έκανε μετά περήφανους στους άλλους!

Στην πράξη βέβαια μείναμε με την χαρά και το μόνο που γινόταν ήταν η επικράτηση φημών για...όργια των πιο ξεπεταγμένων μαθητριών που στην ουσία αν έκαναν κάτι δεν το έκαναν με συμμαθητές από το σχολείο μας... :) Εμείς κάναμε το παραμύθι μας ότι πέσαμε στην "άλφα" αλλά έβαλε τα κλάμματα και σταματήσαμε και πολλά άλλα ανώριμα που πλέον απλά θεωρώ στάδια της εφηβείας!

Θα συμφωνήσω πάντως οτι στην επαρχία γίνονται αναλογικά περισσότερα διότι οι κλειστές κοινωνίες και η γοητεία του απαγορευμένου, εξιτάρουν περισσότερο στο να"παρανομήσεις"! Στην πόλη μπορείς να διατηρήσεις εύκολα της ανωνυμία σου...στα χωριά όχι. Αυτός είναι ο λόγος που ξεσαλώνουν συγκριτικά μ' εμάς!

Παρόλα αυτά έχω να παρατηρήσω κάτι...σίγουρα όλοι μας ονειρευόμασταν να συνευρεθούμε με κάποια συμμαθήτρια μας όμως ακόμα και έτσι διατηρούσαμε έναν ρομαντισμό, ένα σεβασμό προς αυτές που πλέον παρατηρώ ότι έχει εξαφανιστεί και αντικατασταθεί μ' ένα σεξισμό που με κάνει να νιώθω πουριτανός και συντηρητικός!

Υπήρχε ένα respect που πλέον δεν υφίσταται...πάνε καπάκι στο ψητό εκατέρωθεν δίχως ανασφάλειες! Από την μία τους ζηλεύω από την άλλη τους λυπάμαι αφού θα έχουν κορεστεί σεξουαλικά πολύ νωρίτερα από την ηλικιακή ωριμότητα τους...

Συγνώμη αν ξεφυγα λιγάκι από το θέμα!
 
Kαι εγώ θα έλεγα ότι για αρκετό καιρό, άνηκα στην 4η κατηγορία. Ντροπαλός σε βαθμό " κακουργήματος" δεν τολμούσα όχι να πλησιάσω, αλλά ούτε και να κοιτάξω κορίτσι. Ο φόβος μου ήταν μην μαθευτεί ποια θέλω από την τάξη και γίνω ρεζίλι.

Η κατάσταση αυτή κράτησε και στο γυμνάσιο. Εκεί σκεφτόμουν και το ότι " καλά βγαίνω τώρα με την παρέα μου και γυρνάμε από δω και κει , που να φορτωθώ στο κεφάλι μου κάποια". Ώσπου στο λύκειο, αποφάσισα να "ξυπνήσω" και τουλάχιστον πέρασα στην κατηγορία 5. πάντως αν ξαναγύριζα πίσω, θα προσπαθούσα να είμαι πιο δυναμικός...
 
Χμμ, ωραιο topic, και γω σαν τον RIO ήμουνα περίπου στο δημοτικό και γυμνάσιο, αλλά και πολύ πλακατζής, (ποτέ εις βάρος των άλλων όμως). Γενίκα, λόγω καλλιτεχνικών ανησύχιων, τα χα γραμμένα τα μαθήματα και στο λύκειο. Την τελευταια στιγμή διάβαζα για να περάσω! Τέλος πάντων, επί του θέματος, στην πρώτη γυμνασιου, (στα πρώτα ξυπνήματα), αγόραζα με δυσκολία καμιά soft τσόντα. Είχαμε μία περιπτερού κοντά στο σπίτι, τριγυρνούσα γύρω από το περίπτερο να φύγει ο κόσμος, έπαιρνα το έντυπο, το γύριζα σα πίτα από σουβλάκι, της το έδεινα, γυρνούσα το κεφάλι να μην τη βλέπω, και έλεγα.........ΑΥΤΟ!!!!!
 
Στο δημοτικο τιποτα. Ουτε καν δηλαδη περναγε απο το μυαλο τιποτα.

Μετα στο γυμνασιο, σιγα σιγα ξεκιναγα να ενδιαφερομαι για το αλλο φυλο... Στην Α' ελαχιστα.

Στη Β' Γυμνασιου εγιναν τα πρωτα μπαμ για μενα, με την εννοια οτι αρχισαν και μου τα ζηταγαν πολλες (δεν το λεω για να περιαυτολογησω), αλλα εγω εριχνα φολες αβερτα.... Ο λογος ειναι οτι μου αρεσε μια αλλη συμμαθητρια μου, οπου στην κυριολεξια οποτε βρισκομουν σε αποσταση λιγοτερη απο 4-5 μετρα με επιανε ταχυπαλμια. Οταν δε ηταν να μιλησουμε, η πολλες φορες που καθομασταν μαζι (στα γαλλικα κλπ), κομπλαρα τοσο πολυ που στεγνωνε το στομα και δεν ηξερα τι να της πω (εκτος απο σαχλαμαρες). Μερικες φορες της ακουμπουσα (κατα λαθος εξεπιτηδες) τη μεση, την πλατη... και ηλεκτριζομουν. (Που'να πιανα και τιποτ'α λλο δηλαδη).

Αυτη στα διαλειμματα εκανε πολυ παρεα ειτε με τις φιλες της, ειτε με 2 χλεχλεδες απο τη Γ' Γυμνασιου.... Δεν τους 'φοβομουνα' αυτους, γιατι ηταν πολυ βλακες....

Σε καποια στιγμη εμαθα οτι της την επεσε ενας απο το Λυκειο, και του εριξε φολα γιατι 'της αρεσει ενας απο την ταξη της'...

Αυτος ο 'ενας' ημουν εγω....

Αλλα δεν το ηξερα τοτε. Το εμαθα αρκετα χρονια αργοτερα.... (οταν ηταν καπως αργα).

Μιλαμε για τρελο συναισθημα (ηταν ο πρωτος ερως), και ειναι πραγματικα κριμα που δεν ευοδωθηκε γιατι δεν εκανε κανενας το πρωτο βημα. (Εγω φταιω το παραδεχομαι, ειμαι αντρας, αρα επρεπε να κανω το πρωτο βημα). Αλλα που να τα ξερεις αυτα και πως να το χειριστεις οταν εισαι 13-14 χρονων...

Η πλακα ειναι οτι απο τοτε οποτε τη συνανταω στο δρομο, συνεχιζω να κομπλαρω καπως. Παρ'ολο που και οι δυο κανουμε πλεον τις ζωες μας με αλλους στο πλευρο. Τι να πω ισως ειναι απωθημενο.

Η πρωτη ολοκληρωμενη εμπειρια ηρθε στο Λυκειο (καπου στη Φυλης), μετα απο προτροπες φιλων .....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακριβώς τα ίδια με το φίλο Rakeesh...
 
Ήμουν ένα μεγάλο ποσοστό από την κατηγορία 4 με ξεσπάσματα στο γυμνάσιο και λύκειο. Δηλαδή αν μου δινόταν η ευκαιρία δεν την άφηνα.
 
Πάντως εγώ...έβρισκα το θέμα περί σεξ...ακατάλληλο για τα παιδιά της ηλικίας μου στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο, έτσι δεν συμμετείχα σε συζητήσεις τετοιου τύπου.


Για να μην αναφέρω το Δημοτικό όπου...όλα για μένα ήταν όμορφα και ρόδινα, ώσπου μια μέρα μια συμμαθήτριά μου, μου είπε...πώς...γεννιούνται τα παιδιά (!!!). Την κοίταξα σαστισμένη, ίσως στο σπίτι είχαν βαλθεί να τη...διαφωτίσουν και εκείνη...



Θυμάμαι μια συμμαθήτριά μου στο Γυμνάσιο την ώρα του μαθήματος μου είχε πει ψιθυρίζοντας, ότι είχε πάει σε ένα πάρτυ και κάποια στιγμή ένα ζευγαράκι καλεσμένων παιδιών, απομονώθηκε στα...ιδιαιτερα...διαμερίσματα του σπιτιού...και ''το έκανε''...τότε άκουσα για πρώτη φορά την έκφραση ''το κάνω με τον/την''...και κατάλαβα τη σημασία της.



Ενιωσα αμήχανα όταν μου είπε το νέο αυτό για το ζευγαράκι...



Μαθήτρια στο Γυμνάσιο είδα μια φορά μόνη στο σπίτι και μια...σχετική...εκπαιδευτική ταινία (!!!)...και ''άνοιξε'' το ματάκι μου...


 


#)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμμμ, ενδιαφέρον θέμα!

Σχετικά με τις κατηγορίες, ανήκα μεταξύ 4ης και 5ης.

Ιδέα περί σεξ δεν είχα στις αρχές του δημοτικού, αλλά κάπου στα μέσα προς τέλη δημοτικού, κάτι οι πειρατικοί τηλεοπτικοί σταθμοί που προέβαλλαν εκπαιδευτική τηλεόραση (σοφτ) σε ώρες αιχμής, κάτι ο μεγαλύτερος αδερφός, έμαθα, σιγά σιγά, λίγα πράγματα για τον έρωτα και την ατομική εργασία...

Στην έκτη δημοτικού, εκεί προς το τέλος της σχολικής χρονιάς, ήταν και η πρώτη μου εμπειρία ατομικής εργασίας, με τις μεταμεσονύκτιες προβολές του Άλτερ. Σημειώνω εδώ ότι οι συγκεκριμένες προβολές ενημέρωσαν ποικιλοτρόπως τη φουρνιά μου στο γυμνάσιο, αν και θυμάμαι ότι την ταινία που είχα παρακολουθήσει εκείνο το σαββατιάτικο βράδυ, την είχαν δει και συμμαθητές μου. Επαφή με "εκπαιδευτικό υλικό" είχα και ένα καλοκαίρι, νομίζω μεταξύ τετάρτης-πέμπτης δημοτικού, με μια στοίβα playboy που είχαμε βρει με τα άλλα παιδιά της γειτονιάς.

Στο γυμνάσιο τα πράγματα εξελίχθηκαν, με το Filmnet που πιάναμε με "κύματα", και κάποια dvd (προς το τέλος του γυμνασίου, όταν πήραμε dvd player στο σπίτι), όπου η εκπαιδευτική τηλεόραση ήταν "πανεπιστημιακού επιπέδου". Το ίντερνετ και το λοιπό υλικό ήρθαν κάπου στο λύκειο, αλλά με PSTN σύνδεση με κάρτα, μόνο ως αστείο μπορεί να ιδωθεί σήμερα.

Σχετικά με τις σχέσεις στο δημοτικό, ήμουν τόσο "εκτός θέματος", που κάποια στιγμή, με το ζόρι, μια συμμαθήτρια από το άλλο τμήμα, και οικογενειακή φίλη, επέμενε να τα φτιάξουμε με το ζόρι! Και λόγω ασχετοσύνης, και λόγω του ότι δε μου γέμιζε το μάτι, την είχα αφήσει να ζει το παραμύθι της, αγνοώντας την κυριολεκτικά, μέχρι που έμπαινε εμπόδιο (με κυνήγαγε στα διαλείμματα) και τη σούταρα... :p Απ' ό,τι είχα καταλάβει, βέβαια, και στην υπόλοιπη τάξη τα αγόρια ήμασταν παντελώς αδιάφορα σε τέτοια ζητήματα, τουλάχιστον μέχρι την έκτη. Δηλαδή, κυρίως τα κορίτσια γοητεύονταν από εμάς, τσακώνονταν μεταξύ τους για το ποια ήθελε ποιον, φυσικά χωρίς να μας πέφτει λόγος, και κράταγαν μούτρα για μια μέρα (το πολύ) η μία στην άλλη αν τύχαινε να γούσταρε κάποια το αγόρι κάποιας άλλης. Στην έκτη αρχίσαμε να ενδιαφερόμαστε περισσότερο, και δε θα ξεχάσω ένα πάρτυ μασκέ που προσπαθούσαμε, με διάφορες δήθεν μεταμφιέσεις και τσαχπινιές, να "ρίξουμε" κάτι κοπέλες της τάξης, και το ίδιο είχαν κάνει κι εκείνες. Βέβαια, δε θυμάμαι αν προέκυψε κάτι σοβαρότερο σε ένα αγόρι, ή αν απλά το κορίτσι που τον κυνήγαγε από την αρχή της χρονιάς "παθιάστηκε" περισσότερο μαζί του. Το βασικότερο, όμως, είναι ότι εκείνη τη χρονιά αισθανθήκαμε τον ανταγωνισμό στο μεδούλι, και πως δεν πρέπει να θεωρείς τίποτα δεδομένο, όταν στο μεγαλύτερο πάρτυ της χρονιάς είχε έρθει ένας ξάδερφος της κοπέλας που το διοργάνωνε, και όλα μα όλα τα κορίτσια είχαν καταγοητευτεί μαζί του ("μα τι όμορφος που είναι", "τι καλά που παίζει σκάκι", "τι καλά που παίζει πιάνο"), που όχι απλά τρώγονταν μεταξύ τους ποια θα διαλέξει, αλλά μας είχαν φτυσμένους κυριολεκτικά...

Στο γυμνάσιο υπήρχαν φλερτ, υπήρχαν σχεσούλες, αλλά μέσα στις δικές μας παρέες τίποτα σοβαρότερο. Από πλευράς μου, κυρίως πειράγματα με μια συγκεκριμένη κοπέλα, αλλά μου την έκανε κι έφυγε από το σχολείο. Από άλλα σχολεία μαθαίναμε για κοπέλες που είχαν πλήρεις εμπειρίες επί του θέματος, με πολλά και διάφορα αγόρια να έχουν συνδράμει στη διαπαιδαγώγησή τους... Συνήθως, οι φήμες αυτές ενέπνεαν ευεπίφορα κοράσια να "κυλήσουν στο βούρκο", ή τουλάχιστον να το παίζουν δημοφιλείς και έμπειρες. Θυμάμαι, μάλιστα, μια συμμαθήτριά μου στο γυμνάσιο να έχει επαφές (με την έννοια των συνομιλιών) με εξωσχολικούς και άνω των 18 νεαρούς, να χρησιμοποιεί κάθε ώρα το κινητό της μέσα στο μάθημα, και να είναι κάπως μεγαλίστικα ντυμένη, αλλά μέχρι εκεί. Τίποτα το έξαλλο γενικά.

Στο λύκειο ήρθε η ωρίμανση. Με τη διπλανή μου, η οποία είχε ολοκληρώσει την εκπαίδευσή της με το αγόρι της, κάναμε ωραιότατες και ακομπλεξάριστες συζητήσεις επί του θέματος, προφορικά ή γραπτά (μη μας πετάξει κι έξω η καθηγήτρια), που με βοήθησαν τόσο στο να ξεπεράσω το φτύσιμο που μου έδειχνε μια συμμαθήτριά μου στην πρώτη λυκείου (εδώ ανήκα καραμπάμ στην κατηγορία του ντροπαλού), όσο και να μάθω κάμποσα για τις κοπέλες, που μου φάνηκαν τόσο χρήσιμα στα φοιτητικά μου χρόνια... Βεβαίως, βάζαμε κι άλλους, κατά καιρούς, στις συζητήσεις μας, ανακαλύπτοντας τις διάφορες απόψεις περι διαφόρων θεμάτων, διαμορφώνοντας, παράλληλα, τις δικές μας απόψεις, κάνοντάς μας πιο ανεκτικούς ή μαθαίνοντάς μας περισσότερα γύρω από τις σχέσεις και το σεξ. Βέβαια, έπαιζε και η έννοια του κουτσομπολιού, ώρες ώρες, αλλά σίγουρα βοήθησε στην απενοχοποίηση του σεξ. Ειδικά από δευτέρα-τρίτη λυκείου, μια μερίδα της τάξης (περίπου το 1/3) είχε προσωπικές εμπειρίες πάνω στο θέμα σεξ (με παραπάνω από ένα άτομο... γιατί ατομικά, λίγο πολύ, ξέραμε). Δε θυμάμαι έκτροπα, ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες, κλπ. Μόνο μια φήμη, για μια μαθήτρια και το πώς κατάφερε να περάσει τη Φυσική που ήταν μετεξεταστέα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο δημοτικο ειχαμε μαθημα και μεσα αναφεροταν η λεξη ''σπερματοζωαριο'', μερικα ''γιδια'' στο σχολασμα φωναζαν το ενα το αλλο ''αι ρε σπερματοζωαριουυυ" και γελαγαν δυνατα. Στο γυμνασιο ο καθηγητης στην Ανατομια μολις εφθασε το κεφαλαιο για τα γεννητικα οργανα ανδρος-γυναικος (αν θυμαμαι ηταν το Νο 13) ειπε ''εμπρος αλλαξτε κεφαλαιο παμε στο επομενο".
Απο τσοντες μπορει να μην ειχαμε κινηματογραφους οπως πχ στην Αθηνα αλλα απο περιοδικα ειχαμε μακραν περισσοτερα απο τους αλλους λογω εργοστασιου χαρτιου στην ευρυτερη περιοχη. Εκει πηγαιναν απο Δημοτικο και επανω (και με κινδυνο να τους πιασουν) και εβρισκαν τα παντα, οχι εικονες με μαυρα αστερακια τυπου περιοδικο Καζανοβας αλλα κανονικο πορνο ακομη και ξενο που δεν κυκλοφορουσε ευκολα. Βεβαια τα ηθη ηταν αυστηρα στην επαρχια και μονο απο 3η Λυκειου και εαν εβρισκες καμια ''ευκολη'' ας πουμε της περιοχης γιατι κακα τα ψεμματα ουτε τηλεφωνο μπορουσες να παρεις την κοπελα ουτε ραντεβου νυχτα να βγεις ουτε καν προφυλακτικα να πας να παρεις αρα πως θα γινοταν;
Μην ξεχνατε πριν απο καθε ταινια που ειχε μεσα εστω και λιγο στηθος ελεγε η εκφωνητρια ''σας ενημερωνουμε οτι η ταιναι ειναι Ακαταλληλη για ανηλικους" και εκει τελειωνε η υποθεση. Ακομη και εαν σε αφηναν οι γονεις μολις εβγαινε το Α γωνια επανω στην οθονη που αναβοσβηνε (αρα σε λιγο θα εδειχνε κατι) σου ελεγε η μανα σου ''μπρος στο κρεββατι".
 
Πίσω
Μπλουζα