Σιγά και με το μαλακό - Το καρπουζάκι (1962)

gremlinakos

RetroActive
Joined
28 Οκτ 2007
Μηνύματα
523
Αντιδράσεις
166
Το καρπουζάκι (1962)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/Το_καρπουζάκι

Καλησπέρα παιδιά.

Μια μέρα, κάνοντας αμέριμνος της ιντερνετικές μου αναζητήσεις για τον ελληνικό κινηματογράφο, έσκασε σαν βόμβα στο μόνιτορ, μια αφίσα από μια ταινία με τίτλο: "ΣΙΓΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΑΛΑΚΟ" .Παίζουν Μανέλλης, Αυλωνίτης, Ρίζος, Παράβας ,Γκιζέλα Ντάλι. Επειδή έχω κόλλημα με τον Φραγκίσκο, έψαξα να βρω πληροφορίες για την ταινία αλλά τίποτα! Όσο κι αν έψαξα τίποτα. Ούτε καν στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος δεν αναφέρεται!

Σαν επιθεώρηση την βρήκα, και χρονολογείται το 1956. Υπέθεσα πως και η αφίσα θα είναι απο το θεατρικό, αλλά δεν μοιάζει ρε παιδιά. Πάντως όπως και νά χει θεωρείται μια σπάνια αφίσσα.

Προβολή συνημμένου 47136
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο άλλος τίτλος της ταινίας είναι "Το καρπουζάκι" και ναι , πρόκειται για μια πολύ σπάνια ταινία...
 
tonytony είπε:
Ο άλλος τίτλος της ταινίας είναι "Το καρπουζάκι" και ναι , πρόκειται για μια πολύ σπάνια ταινία...
Tony είσαι θεός! Ναι έτσι μάλιστα! Το "Καρπουζάκι" λοιπόν, που όλο ψάχνω ψάχνω και δεν την βρίσκω με τίποτα. Πες μου ότι έχεις αυτήν την ταινία να τρελαθώ.
 
gremlinakos είπε:
Tony είσαι θεός! Ναι έτσι μάλιστα! Το "Καρπουζάκι" λοιπόν, που όλο ψάχνω ψάχνω και δεν την βρίσκω με τίποτα. Πες μου ότι έχεις αυτήν την ταινία να τρελαθώ.
Προς το παρών δεν την έχω δυστυχώς...Την έχει κάποιος φίλος και υποσχέθηκε να μου τη δώσει...
 
Κι εγώ δεν την είχα ξανακούσει! :| /emoticons/mellow@2x.png 2x" width="20" height="20" />

*Κι εμένα μ'αρέσει πολύ ο Μανέλλης
 
Αδικημένος ο Φραγκίσκος..
 
Διαφημιστικό της ταινίας

 


149.jpg
149.jpg
 
Διαφημιστικό της ταινίας

 


137.jpg
137.jpg137.jpg
 
θα ακουστει υπερφιαλο αλλα ισως ειναι η μονη ελληνικη ταινια του παλιου ελληνικου κινηματοτογραφου που δεν εχω ακουσει και λογικα δεν θα εχω δει ουτε μικρος.την εχει δει κανεις;
 
"Το καρπουζάκι είναι μια όμορφη κοπέλα σαν τα κρύα νερά που περιτριγυρίζεται από διάφορους άντρες που την ποθούν και την πολιορκούν. " λέει το cine.gr. Πολύ πρωτότυπο σενάριο :D

Παρατηρώ ότι στις αφίσες οι ηθοποιοί εμφανίζονται με διαφορετική σειρά σπουδαιότητας από τους τίτλους της ταινίας (βλέπε βίντεο). Στην ταινία ο Παράβας είναι στους παρακατιανούς πρωταγωνιστές και ο Μιχάλης Καλογιάννης είναι με μεγάααλα γράμματα σαν την Γκιζέλα Ντάλλυ (!!). Υποθέτω οι αφίσες είναι λίγο μεταγενέστερες και το μέγεθος των γραμμάτων αντιστοιχούσε στην τότε δημοτικότητα των ηθοποιών και όχι στο ρόλο τους στην ταινία
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
elephadas είπε:
"Το καρπουζάκι είναι μια όμορφη κοπέλα σαν τα κρύα νερά που περιτριγυρίζεται από διάφορους άντρες που την ποθούν και την πολιορκούν. " λέει το cine.gr. Πολύ πρωτότυπο σενάριο :D
Παρατηρώ ότι στις αφίσες οι ηθοποιοί εμφανίζονται με διαφορετική σειρά σπουδαιότητας από τους τίτλους της ταινίας (βλέπε βίντεο). Στην ταινία ο Παράβας είναι στους παρακατιανούς πρωταγωνιστές και ο Μιχάλης Καλογιάννης είναι με μεγάααλα γράμματα σαν την Γκιζέλα Ντάλλυ (!!). Υποθέτω οι αφίσες είναι λίγο μεταγενέστερες και το μέγεθος των γραμμάτων αντιστοιχούσε στην τότε δημοτικότητα των ηθοποιών και όχι στο ρόλο τους στην ταινία
ακριβως αυτο αγαπητε μου,ο σταυρος παραβας στην μια αφισα ειναι πρωτος ,ενω στους τιτλους ειναι μετα τον κωστα δουκα που στην αφισα δεν τον εχουν καθολου
 
Η σπανιότατη αυτή ταινία θα προβληθεί από την COSMOTE TV την ερχόμενη Τρίτη!

28547665_10214378787010969_1226125381_o.jpg
 
Μια που μία μόνο γυναίκα αναφέρεται στους πρωταγωνιστές, αβιάστως εξάγομεν το συμπέρασμα (όπως έγραφα στις βαρετές εκθέσεις μου στο γυμνάσιο) ότι την όμορφη κοπέλα / καρπουζάκι την υποδυόταν η Γεωργία Βασιλειάδου. :diablotin:
 
Όχι βρε η Γκιζέλα Ντάλι είναι η "όμορφη κοπέλα"! :D
 
Ε, λοιπόν, δεν είχα ιδέα γι' αυτή την ταινία.... Πριν όμως από κάποιες ημέρες, με φώναξε ο άντρας μου και με ρώτησε: "Έχεις δει ποτέ αυτή την ταινία? Το καρπουζάκι?" Την έπαιζε εκείνει την ώρα στην ΝΕΤ...  Του λέω: " ΄Οχι, ούτε καν την έχω ακούσει" και από περιέργεια έκατσα να τη δω λίγο... αλλά δε με τράβηξε... καθόλου θα μπορούσα να πω...
 
Μια που μία μόνο γυναίκα αναφέρεται στους πρωταγωνιστές, αβιάστως εξάγομεν το συμπέρασμα (όπως έγραφα στις βαρετές εκθέσεις μου στο γυμνάσιο) ότι την όμορφη κοπέλα / καρπουζάκι την υποδυόταν η Γεωργία Βασιλειάδου. :diablotin:


γιατι οχι ο σταυρος παραβας;
 
Και αυτή η ταινία θα ταίριαζε στο θέμα, με τους χειρότερους τίτλους...
 
Πίσω
Μπλουζα