Σιδερότυπα!!

gremlinakos

RetroActive
Joined
28 Οκτ 2007
Μηνύματα
523
Αντιδράσεις
163
Τα θυμάστε? τα βρίσκαμε σε παιδικά περιοδικά. Κρατάγανε για 2-3 πλυσιματα θυμαμαι!Πρεπει να ειμούν 4-5 χρονων τοτε..και τα θυμήθηκα προχθες που σιδέρωνα.χαχαχαχα
 
Τα θυμομαστε πως δεν τα θυμομαστε,καποτε ηταν πολυ της μοδας.

Απο Κ.Ι.Τ.Τ μεχρι Ντιουκς μεχρι συγκροτηματα Heavy Metal.

Δεξια στην φωτο ειναι ενα......

[edit] dead imageshack photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στις Μανίνες Κατερίνες Πάττυ και λοιπά κοριτσίστικα περιοδικά, κάναμε πως και τι να δούμε σιδερότυπα με τους αγαπημένους μας "Άγγελους του Τσάρλυ".

Επειδή όμως δεν είχαμε την πολυτέλεια να τα σιδερώσουμε σε T shirt "βολευόμασταν" με βαμβακερές φανελίτσες που φορούσαμε κάτω από τα πουκαμισάκια και δήθεν μου τάχα μου αφήναμε κανα δυό κουμπάκια ξεκούμπωτα...

Αν "τσιμπούσε" κανείς, παριστάναμε όλο δόξα και όλο χάρη τους επιδειξιομανείς :D ...
 
Σωστη η Ζουανιτα,ετσι ετσι ,σε t'shirt τα καναμε γιατι αν δεν μας πετυχαινε (ηταν και μανικι) παει το ρουχο. :precry:

Επισης θυμαμαι οτι τα λεγαμε "Χαλκομανιες".
 
Έχει περάσει από τα χέρια μου, και το έχω σκανάρει, σιδερότυπο Κώστα Τουρνά από μουσικό περιοδικό, τέλη δεκαετίας '70. Είναι σκίτσο από το κόμικ στον δεύτερο δίσκο των Poll.
 
stam1370 είπε:
Έχει περάσει από τα χέρια μου, και το έχω σκανάρει, σιδερότυπο Κώστα Τουρνά από μουσικό περιοδικό, τέλη δεκαετίας '70. Είναι σκίτσο από το κόμικ στον δεύτερο δίσκο των Poll.
Ιδού:

[edit] dead imageshack photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ τα θυμάμαι ως σιδερότυπα πάντως και περίμενα να πάρω κάθε εβδομάδα Μανίνα και Κατερίνα για να δω τί είχαν μέσα! Οσο για τα άσπρα μπλουζάκια....ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΙΑ ΑΣΠΡΑ!!χαχαχαχαχα!!! :D
 
Θυμάμαι πως κάθε Τετάρτη που κυκλοφορούσε το "Αγόρι" έβαζα την μάνα μου να κάψει το σίδερο.

Πόσα και πόσα βαμβακερά λευκά Τ-Shirt είχα χαλάσει τότε!

Έπειτα εκείνη για να γλυτώσει μου έπερνε μόνο σκουρόχρωμες μπλούζες κι εγώ ξεκίνησα με τις φανέλες..
 
Σιδερότυπα!

[edit] Dead images [edit]

Είχα καταστρέψει πολλά μπλουζάκια με αυτά. Μακάρι να υπήρχαν και σήμερα και να κατέστρεφα πολλά ακόμα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασικά υπάρχουν κόλες σιδερότυπου, τέλος πάντων κάπως έτσι της λένε..! Οπότε τα ρετρό σου σύμβολα μπορείς να τα τυπώσεις πάλι!

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=772151

(λίγο τσουχτερές οι τιμές βέβαια για 5 φύλλα αλλά τι να κάνεις :) )



T-Shirt Transfer.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά, το ίδιο θέμα υπάρχει και εδώ. :)

(Αν και για να πω την αλήθεια μάλλον θα κολλούσε περισσότερο στα Culture-Lifestyle και τη μόδα παρά στα έντυπα :xm: )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
statusgr είπε:
Βασικά υπάρχουν κόλες σιδερότυπου, τέλος πάντων κάπως έτσι της λένε..! Οπότε τα ρετρό σου σύμβολα μπορείς να τα τυπώσεις πάλι!
http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=772151

(λίγο τσουχτερές οι τιμές βέβαια για 5 φύλλα αλλά τι να κάνεις :) )
12 φύλλα επτά ευρώ τα είχα πάρει πριν δύο χρόνια! Απλά είναι κάπως ντελικάτη η διαδικασία γιατί αν δεν προσέξεις, παίζει το σιδερότυπο να μην τυπωθεί στο μπλουζάκι αλλά.... στο σίδερο! Μιλάω εκ πείρας :p
 
sunset89 είπε:
12 φύλλα επτά ευρώ τα είχα πάρει πριν δύο χρόνια! Απλά είναι κάπως ντελικάτη η διαδικασία γιατί αν δεν προσέξεις, παίζει το σιδερότυπο να μην τυπωθεί στο μπλουζάκι αλλά.... στο σίδερο! Μιλάω εκ πείρας :p
Καλά αυτό το είχα καταφέρει και με έτοιμο τυπωμένο σχέδιο από περιοδικό, δε θέλει και ιδιαίτερη τέχνη :Ρ
 
Είναι εντελώς μούφα οι κόλες που μπορείς να εκτυπώσεις διάφορα και να τα σιδερώσεις σε μπλουζάκι.Όπως ακριβώς τα λέει η Mets,μου έμεινε η Siouxsie Sioux στο σίδερο και έκραζε η μάνα μου :"Ποιά είναι αυτή η διαταραγμένη πάνω στο σιδερό μου?Κρα κρα!" LOL!
 
noxrider είπε:
Είναι εντελώς μούφα οι κόλες που μπορείς να εκτυπώσεις διάφορα και να τα σιδερώσεις σε μπλουζάκι.Όπως ακριβώς τα λέει η Mets,μου έμεινε η Siouxsie Sioux στο σίδερο και έκραζε η μάνα μου :"Ποιά είναι αυτή η διαταραγμένη πάνω στο σιδερό μου?Κρα κρα!" LOL!
Μου θύμησες κάτι ειδήσεις κατά καιρούς που βλέπουν χριστούς κ παναγίες σε φασολάδες, καφέδες και σαντουιτς να είσαι καλά 2η φορά με κάνεις κ γελάω..! :Ρ

είχα καταστρέψει ένα φρουτ οφ δε λουμ (όταν ήταν κ λίγο τσουχτερή η τιμή τους) το τη ξύλο έφαγα από τη μάνα μου δεν λέγεται!
 
noxrider είπε:
Είναι εντελώς μούφα οι κόλες που μπορείς να εκτυπώσεις διάφορα και να τα σιδερώσεις σε μπλουζάκι.Όπως ακριβώς τα λέει η Mets,μου έμεινε η Siouxsie Sioux στο σίδερο και έκραζε η μάνα μου :"Ποιά είναι αυτή η διαταραγμένη πάνω στο σιδερό μου?Κρα κρα!" LOL!
χαχα! παρεμπιπτόντως sunset89!

offtopic @mets: Μέτς δεν ξέρω αν έχεις προσέξει όλο μας μπερδεύουν! Μάλλον αυτό το φόρουμ δε χωράει δύο Νίκες... :D ;) :flower:
 
sunset89 είπε:
χαχα! παρεμπιπτόντως sunset89!
offtopic @mets: Μέτς δεν ξέρω αν έχεις προσέξει όλο μας μπερδεύουν! Μάλλον αυτό το φόρουμ δε χωράει δύο Νίκες... :D ;) :flower:
Oops!Είδα μόνο το avatar,sorry!Κάτι πρέπει να κάνετε γι'αυτό...
 
Παιδιά ας διακτινιστούμε σε άλλη κατηγορία, no problem! Τα σιδερότυπα αυτά τα ξέρω, αλλά δεν έχουν καμια σχέση με τα παλιά, που πρόσφεραν τα περιοδικά. Συμφωνώ με τον noxrider, εντελώς μούφα!
 
sunset89 είπε:
offtopic @mets: Μέτς δεν ξέρω αν έχεις προσέξει όλο μας μπερδεύουν! Μάλλον αυτό το φόρουμ δε χωράει δύο Νίκες... :D ;) :flower:
Ωχ... εγω πρωτη φορα παρατηρω να μας μπερδευουν... Ίσως γιατι γραφουμε σε διαφορετικα θεματα. Οκ, κατι θα γινει! :)
 
Πίσω
Μπλουζα