Σινεμά Τσέπης [Μίκυ]

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.882
Αντιδράσεις
3.855
Ηταν Ιανουαριος του '83 οταν ειχα κοψει τα φυλαρακια και ειχα φτιαξει το παρακατω ,ηταν οι χρονιες που κατι τετοια φανταζαν μαγικα,οπως τα καλκιτος....


Εκοβες τα χαρτακια τα εβαζες στην σειρα τα κραταγες με λαστιχακι και τα "περναγες" γρηγορα και γινοντουσαν ταινια,ηταν φανταστικα!



Αν θα το ξαναφτιαξω τωρα,hell yes...αν θα χαλασαω τα οπισθοφυλλα,hell no..την καταληλη στιγμη θα τα σκαναραρω και θα δουλεψω με σκανς!


 


attachment.php


 


attachment.php


 


attachment.php


 


attachment.php


 


attachment.php


 


attachment.php


 


attachment.php
 
φοβερο εμενα αυτο και το view master αργοτερα μου φανταζανε μαγικα εντελως τωρα στα σημερινα παιδακια δεν θα κανουν τοσο πολυ εντυπωση
 
Α)Τα θυμάμαι!

Β)Έχουμε ήδη γράψει ότι παρόμοια κινούμενα σχέδια είχαν και τα Μικρά Μεγάλα Βιβλία Καμπανά!

Γ) Νομίζω πως στα μικρά παιδιά θα άρεσαν πολύ, γιατί μας φέρνουν κοντά στην αρχή όλων αυτών, έτσι ξεκίνησε η βιομηχανία των καρτούν αλλά και του θεάματος! Μάλιστα για τα Βιου Μάστερ θα ήθελα να προσθέσω πως σε ένα μυθιστόρημα του Βαν Γκούλικ με πρωταγωνιστή τον Δικαστή Τι, που το τοποθετεί στο 650μΧ, οι Κινέζοι έχουν ένα τέτοιο Βιου Μάστερ! Και ο συγγραφέας αυτός είναι ειδικός σε θέματα αρχαιολογίας, αν λέει ότι είχαν πιστεύω ότι όντως είχαν!
 
[ασχετο]Εχω διαβασει ολη τη σειρα των βιβλιων του Βαν Γκουλικ στα Ελληνικα. Εκδοσεις Θεμελιο και ενα στην Αγρα. Οι φανς του αστυνομικου μυθιστορηματος θα το λατρεψουν. Σερβιρει και πολυ κατανοητο τροπο στοιχεια για τη ζωη στην "Αρχαια Κινα". Ισως να πρεπει να ανοιχθει ενα thread...[/ασχετο]
 
Σινεμά τσέπης... όμορφες αναμνήσεις :)
 
Το έχω έτοιμο φτιαγμένο από το 1983! Φάνταζε μαγικό ακόμη και στα μάτια του δεκάχρονου!
 
Έχουμε ήδη γράψει ότι παρόμοια κινούμενα σχέδια είχαν και τα Μικρά Μεγάλα Βιβλία Καμπανά!

Πολυ σωστα και αυτα φαινονταν απιστευτα τοτε!



Ειχες ιστοριες και κινουμενα σχεδια (ναι αυτο ακριβως) σε ενα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το θυμάμαι γιατί το είχα φτιάξει. Μάλιστα σε αυτό με τον Μίκυ μου είχε ξεφύγει το ψαλίδι και το έκοψα θεόστραβα!

Δε θυμάμαι όμως πόσα "έργα" ήταν. Ένα σε συνέχειες μέχρι να ολοκληρωθεί, ή περισσότερα ξεχωριστά "έργα"?
 
4 τευχη Mικυ,τα'χω και τα τεσσερα,τωρα εργα η δυο η τρια ,δυο γιατι το βλεπεις το "εργο" μια απο την καλη και αλλο ενα απο την αναποδη,τρια γιατι εχω ανεβασει 3 διαφορετικα νομιζω,παντως αυτα στις φωτο ειναι ολα,το πολυ να λειπει μια σελιδα απο καποιο εργο επειδη δεν μου βγηκε καλη η φωτο!


Κοιταξα τις φωτο και επιμενω στα 2 !
 
2 Λοιπόν! Προς στιγμή θα έλεγα οτι καταλήγει στο 3 :p
 
ειναι πολυ ωραια Aardvark!!!!!!τα διατηρησες σε αριστη κατασταση :cheers: :cheers: :cheers: πρωτη φορα τα βλεπω και δεν ηξερα οτι υπηρχαν..Προσφατα ανακαλυψα το παρακατω βιντεο στο youtube στο οποιο ο κ.Χρηστος του "ουρανιου τοξου" παρουσιαζει στην εκπομπη καποια βιβλιαρακια που εχουν σχεση με το σινεμα τσεπης.Ο δημιουργος τους τα ονομαζει "φυλλοσκοπια" ,η παρουσιαση ξεκιναει στα 02:15 λεπτα του βιντεο

[video=youtube;sX9uKJ-rTsU]

 
κι εγω πρωτη φορα τα βλεπω

πολυ ωραια ειναι!!!
 
Πανέμορφα Άαρντυ. Κρίμα που το 1983 ήμουν ακόμη μωρό για να έχω τέτοια. :baby2: . Βέβαια κάναμε παρόμοια κατάσταση με σκίτσα στο τετράδιο όπου κάναμε κινούμενο σχέδιο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα