Σκηνοθέτες μπροστά στο φακό...

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.298
Αντιδράσεις
49.144
Σε πολλές ταινίες έχουμε δει τον σκηνοθέτη της να κάνει ένα πέρασμα μπροστά από το φακό σε ρόλο "ηθοποιού" ή μιλώντας ή όχι. Μερικά παραδείγματα...

 


Ο Αλέκος Σακελλάριος στη ταινία "Η Ρένα είναι οφ σάιντ" στο γήπεδο που ξηλώνει το πουλόβερ από την αγωνία του!



Ο Αλέκος Σακελλάριος πάλι στη ταινία "Η θεία μου η χίπισσα" σε ρόλο...χίππυ!



Επίσης ο Αλέκος Σακελλάριος στη ταινία "Η νύφη το' σκασε" σε αρκετά μεγάλο ομιλούντα ρόλο!



Ο Τάκης Βουγιουκλάκης στη ταινία "Η Αλίκη δικτάτωρ" τη στιγμή που παραλίγο να χτυπήσει το αυτοκίνητο τον τυφλό Νίκο Γαλανό.



Ο Νίκος Φώσκολος στη ταινία "Αιχμάλωτοι του μίσους" στο χορευτικό με τη Ζωή Λάσκαρη.



Και τέλος ο Νίκος Φώσκολος πάλι , στους τίτλους της ταινίας "Υπολοχαγός Νατάσσα".


 


Θυμάστε άλλες τέτοιες εμφανίσεις?
:)
 
Αν δεν ημασταν στις ελληνικες ταινιες, θα σου ελεγα τον Χιτσκοκ που κατεχει τα παγκοσμια πρωτεια..... :)

Στην Ελλαδα πρωτος σε αριθμο εμφανισεων ειναι ο αγαπημενος Αλεκος Σακελλαριος. Εκτος απο τις ταινιες που ανεφερες, τον θυμαμαι και στο Μακρυκωσταιοι και Κοντογιωργηδες, περαστικο εξω απο το ραφειο του Ηλιοπουλου.

Επισης ο Γιαννης Δαλιανιδης περνα εξω απο το γραφειο των Ριζου - Αυλωνιτη, στο Ενα εξυπνο μουτρο.

Και ο Ορεστης Λασκος κανει την εμφανιση του μπροστα απο την καμερα στο Αλλος για το εκατομμυριο, στο φιναλε της ταινιας οπου μαλιστα λεει και μερικα λογια προτου φυγει παρεα με το Μιμη Φωτοπουλο.
 
προς το παρον μονο μια ταινια μου ερχεται στο μυαλο : "θανασιμο διλημμα" στην οποια βλεπουμε τον Νικο Φωσκολο σε ρολο αστυνομικου
 
Αν δε κάνω λάθος, στο "Ένας ιππότης για τη Βασούλα" εμφανίζεται ο Γιάννης Δαλιανίδης και κάνει τον δάσκαλο του χωριού της μητέρας της Βασούλας.
 
Ομολογώ πως κάποια από τα παραπάνω δεν τα είχα προσέξει ή δεν τα θυμόμουνα... :xm:
 
Ο Σακελλάριος στο "η κόρη μου η σοσιαλίστρια", νομίζω κάνει έναν συνδικαλιστή που ζητάει εξηγήσεις από τον Κωνσταντάρα, για τις απολύσεις εργατών...
 
Μερικά που θυμάμαι:

Ο Αλέκος Σακελλάριος στο "Καλωσήλθε το δολλάριο" ως περιπτεράς: Προβολή συνημμένου 47170

και στο "Οι Γερμανοί ξανάρχονται" ως περαστικός: 61575319.jpg

Ο Γιάννης Δαλιανίδης στην ταινία "Ένα έξυπνο, έξυπνο μούτρο" (στα αριστερά) 97610155.jpg,

Δύο περάσματα που έκανε στο "Κορίτσια για φίλημα": Το πρώτο ως περαστικός στη ...Νέα Υόρκη 94628343.jpg

και το δεύτερο που πίνει πορτοκαλάδα στην Ύδρα 38733062.jpg

Και αγαπητέ Stratos84, στην ταινία "Ένας ιππότης για την Βασούλα" ο δάσκαλος δεν είναι ο Γ. Δαλιανίδης.

74808503.jpg
 
Έγραψες miki-mik7!!!
 
Επισης ο Σακελλαριος ως λουομενος στο Ζητειται επειγοντως γαμπρος, σχολιαζει το καζο που παθαινει η Βλαχοπουλου με το θαλασσιο σκι.
 
O Σακελλαριος παιζει ρολο ΚΑΙ στο "Η Κομησσα της Κερκυρας"

Και μη ξεχναμε και τον Κωστα Καραγιαννη που κανει κι αυτος "καμεο" σε πολλες ταινιες που εχει σκηνοθετησει

Ο Δημοπουλος ως ηθοποιος δεν τον μετραμε ε? μιας κι οτι εκανε ως ηθοποιος το εκανε πριν γινει σκηνοθετης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίσης Ο Γιάννης Δαλιανίδης στην ταινία "Γαμπρός από το Λονδίνο" ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΑΛΙΑΝΙΔ&#919.jpg καπνίζει πίσω από τα σίδερα.

Όχι ως φυλακισμένος... :) .

Στην "Χαρτοπαίχτρα" κοιτά κάποια χαρτιά με τον αστυφύλακα ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΑΛΙΑΝΙΔ&#919.JPG.

Στην ταινία "Νόμος 4000" μιλά στο τηλέφωνο ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΑΛΙΑΝΙΔ&#919.JPG.

Στη "Ψεύτρα" είναι περαστικός ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΑΛΙΑΝΙΔ&#919.jpg (ο μεσαίος).

Την ταινία "Ο Μιμίκος και η Μαίρη" δεν την σκηνοθετεί, αλλά έχει σχετικά μεγάλο ρόλο ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΑΛΙΑΝΙΔ&#919.JPG.

Τέλος, στην ταινία "Οι κληρονόμοι" προσπαθεί να ηρεμήσει τα ...πνεύματα στον καυγά του Ντίνου Ηλιοπούλου με έναν άλλο οδηγό.

Εδώ δυστυχώς δεν έχω φωτογραφία. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ωραια τα στιγμιοτυπα miki-mik7 :)

ποτε προλαβες και τα συγκεντρωσες ολα αυτα; :eek:

:thanx2: :thanx2:

ΥΓ: δε μπορω να δω τα συνημμενα του τελευταιου ποστ σου Νο 11
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
ωραια τα στιγμιοτυπα miki-mik7 :) ποτε προλαβες και τα συγκεντρωσες ολα αυτα; :eek:

:thanx2: :thanx2:

ΥΓ: δε μπορω να δω τα συνημμενα του τελευταιου ποστ σου Νο 11
Μία από τις τρέλλες μου είναι η συλλογή φωτογραφιών από ηθοποιούς, τραγουδιστές, σκηνοθέτες μέσα από τις εμφανίσεις τους στις ταινίες. :)

Δεν γνωρίζω γιατί δεν εμφανίστηκαν οι φωτογραφίες... Ελπίζω τώρα να φαίνονται.

Επεξεργασία μηνύματος: Τα κατάφερα!!!! :)

Έχουν αναφερθεί και τα πέντε και απλά παραθέτω τις σχετικές φωτογραφίες:

Από την "Κόμησσα της Κέρκυρας" που το ανέφερε η lolota ΑΛΕΚΟΣ ΣΑΚΕΛΛΑΡΙ&#927.jpg.

Στην ταινία "Μακρυκωσταίοι και Κοντογιώργηδες" που το ανέφερε η bambinella 100 ΑΛΕΚΟΣ ΣΑΚΕΛΛΑΡΙ&#927.jpg.

Στην ταινία "Η Ρένα είναι οφ-σάϊντ" που το ανέφερε ο tonytony ΑΛΕΚΟΣ ΣΑΚΕΛΛΑΡΙ&#927.jpg.

Από την "Θεία μου τη χίπισσα" που το ανέφερε ο tonytony ΑΛΕΚΟΣ ΣΑΚΕΛΛΑΡΙ&#927.jpg

και τέλος από την "Νύφη που το έσκασε" που το ανέφερε και πάλι ο tonytony ΑΛΕΚΟΣ ΣΑΚΕΛΛΑΡΙ&#927.jpg.

Αυτά. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικά τόσες φορές έχω δει τις ταινίες, φατσικά ξέρω πώς είναι/ήταν οι σκηνοθέτες, αλλά ουδέποτε παρατήρησα ότι όντως συμμετείχαν και ενεργά στη ταινία!
 
ο Αλέκος Σακελλάριος στο ''η Κόρη μου η Σοσιαλίστρια'' εμφανίζεται ήδη από τους τίλους αρχής της ταινίας κρατώντας ένα πλακάτ που νομίζω γράφει το όνομα του
 
Χμμμ... η περίπτωση του Ζυλ Ντασέν στο "Ποτέ την Κυριακή" χωράει στα "Ελληνικά" αλλά βέβαια εκεί δεν έχει έναν ασήμαντο περαστικό ρολάκο αλλά πρωταγωνιστεί. (Οι λόγοι ήταν καθαρά οικονομικοί, έχω διαβάσει σε ένα αυτοβιογραφικό βιβλίο της Μ.Μ. - δεν είχαν λεφτά να πληρώσουν Αμερικανό ηθοποιό).
 
Δεσποινίς ετών "39" : Προσέξτε και τον μανάβη που ψωνίζει ο Τηλέμαχος μετά από το ραντεβουδάκι του με τη Φωφώ :

"- Σορόπια, σορόπια!"
 
tonytony είπε:

Επίσης ο Αλέκος Σακελλάριος στη ταινία "Η νύφη το' σκασε" σε αρκετά μεγάλο ομιλούντα ρόλο!
Χα χα... είναι εκεί που λέει καμιά εικοσαριά φορές στην ίδια σκηνή "με το συμπάθειο δηλαδή", προσκαλώντας την παρέα να πάει δίπλα να πιουν ένα κρασί...
 
Ο Κώστας Καραγιάννης δεν μπορούσε να λείπει από την παρέα. Νάτον λοιπόν να υποβαστάζει τον ξυλοφορτωμένο διαιτητή (Νίκο Τσουκαλά) που τον πήρε στο λαιμό του "Ο ανθρωπος που έσπαγε πλάκα" :

https://www.dailymotion.com/embed/video/kiMwO0Ax0sZ5nG39Yet

Υ.Γ. Δίστασα λίγο να το ανεβάσω, γιατί έχω γενικότερη επιφύλαξη για τις ανεπίτρεπτες επεμβάσεις που κάνει η εταιρία του στις ταινίες. Αλλά μετά σκέφτηκα, και τί φταίει ο άνθρωπος, πεθαμένος από το 1993... Ίσως απλώς δεν φρόντισε να εξασφαλίσει σωστά την κληρονομιά του.
 
Πίσω
Μπλουζα