Σμίκρυνση εικόνας

Dimitrios

RetroWannaBe
Joined
11 Σεπ 2009
Μηνύματα
94
Αντιδράσεις
7
Καλησπέρα! (Ελπίζω να μη σας πρήζω με τις ερωτήσεις μου) :p

Η απορία μου είναι η εξής: Όταν κάνω κλίκ σε κάποιες φωτό μου, αυτές εμφανίζονται αρκετά μεγάλες (καταλαμβάνουν δηλαδή μεγάλο μέρος της οθόνης). Πώς γίνεται όταν ανοίγω αυτές τις φωτό, να εμφανίζονται μικρότερες; Υπάρχει κάποιο εδικό πρόγραμμα για να το πετύχω αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Με ποιο προγραμμα εμφανισης ανοιγουν οι εικονες σου;
 
Λογικά ανοίγουν με το "Πρόγραμμα προβολής εικόνων και φαξ των windows".

Αν πας πάνω από την εικόνα και κάνεις δεξί κλικ σου βγάζει επιλογές και αν διαλέξεις Ανοιγμα με... θα δεις το πρόγραμμα αυτό.

Σου βγαίνουν μεγάλες γιατί έχουν μάλλον μεγάλη ανάλυση. Αν πατήσεις το μεγενθυτικό φακό με το (-) θα μπορέσεις να τις μικρύνεις γαι να τις δεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω χρησιμοποιω για προβολη εικονας το Irfanview. Αυτο εχει επιλογη οταν πατας το F να προσαρμοζεται η εικονα ακριβως στο μεγεθος της οθονης
 
c3podroid είπε:
Λογικά ανοίγουν με το "Πρόγραμμα προβολής εικόνων και φαξ των windows".Αν πας πάνω από την εικόνα και κάνεις δεξί κλικ σου βγάζει επιλογές και αν διαλέξεις Ανοιγμα με... θα δεις το πρόγραμμα αυτό.

Σου βγαίνουν μεγάλες γιατί έχουν μάλλον μεγάλη ανάλυση. Αν πατήσεις το μεγενθυτικό φακό με το (-) θα μπορέσεις να τις μικρύνεις γαι να τις δεις.
Ναι όντως με το "Πρόγραμμα προβολής εικόνων και φαξ των windows" ανοίγω τις φωτό μου.

Αλλά το "πρόβλημα" αυτό είναι και σε κάποιες φωτό που έχω ανεβάσει στο facebook..κλικάρεις πάνω στην εικόνα και πιανουν όλη την οθόνη...είναι δηλαδή θέμα ανάλυσης;;

Γίνεται να χαμηλώσω την ανάλυση στις φωτογραφίες;
 
Θα ελεγα οτι ειναι θεμα διαστασεων

Για να μειωσεις μονιμα τις διαστασεις μιας εικονας χρειαζεσαι καποιο προγραμμα επεξεργασιας εικονας, οπως το Gimp. Λογικα θα υπαρχουν και καποια πιο μικρα προγραμματα που το κανουν αυτο αλλα δεν τα εχω χρησιμοποιησει :(
 
Φίλε Dimitrios,βάλε το Picasa της Google (είναι freeware) και θα μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος από τον τρόπο προβολής των εικόνων σου...
 
@Rakeesh και @manos426f

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας. Χρησιμοποίησα τελικά το πρόγραμμα που μου πρότεινε ο Μάνος, όχι για άλλο λόγο αλλά επειδή "ακούστηκε" σίγουρος για την αξιοπιστία του προγράμματος αυτού.

Στα του θέματος κατέβασα το Picasa και γενικά σαν πρόγραμμα μου άρεσε αρκετά. Μού φάνηκε εύχρηστο και με αρκετές δυνατότητες. Όμως δεν βρήκα επιλογή που να μειώνει την ανάλυση (ίσως να υπάρχει εγώ δεν μπόρεσα να βρώ το κατάλληλο εργαλείο). Τελικά όμως με δικές μου αλχημίες, κατάφερα να φτάσω στο επιθυμητό αποτέλεσμα..

Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και ελπίζω άμα ξαναρωτήσω κάτι να μη με γιουχάρετε... #) :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dimitrios είπε:
...Όμως δεν βρήκα επιλογή που να μειώνει την ανάλυση...
Ένας απλούστατος τρόπος να σμικρύνεις μια εικόνα είναι το Microsoft Office Picture Manager, που υπάρχει στο MS Office 2003. Ανοίγεις το αρχείο και έχει επιλογή για σμίκρυνση της εικόνας στην επιθυμητή ανάλυση (χωρίς αλχημείες! :) ).

Επίσης κάποιοι scanners συνοδεύονται από παρόμοια προγράμματα επεξεργασίας εικόνων (πχ. το HP Image Zone για scanner Hewlett-Packard) όπου και από εκεί κάνεις τη δουλειά σου εύκολα και γρήγορα.
 
Πίσω
Μπλουζα