Στάθης Γαβάκης

vosporos

Retro Member
Joined
16 Σεπ 2007
Μηνύματα
135
Αντιδράσεις
51
bernard c νομιζω πως ηταν αυτος ετσι θυμομουν αλλα και η φωνη φερνει οντως πολυ(εκανε πολλα σποτ παλια-πχ ενα που θα το ψαξω να το βρω ηταν ενος απορρυπαντικου που μαλιστα τον εδειχνε κιολας)επειτα αν και δεν ειναι η ομαδα μου απο οσο ξερω μεχρι προτινος ηταν αυτος που μιλουσε απο το μικροφωνο στους αγωνες του ολυμπιακου στο μπασκετ στο σεφ και εχει εμφανιστει σε ταινιες του 80 που σε αγωνες πυγμαχιας να κανει τον σπορτκαστερ,ειναι γνωστη η φωνη,αλλα μπορει να πεφτω και εξω ,μεγαλωσαμε κιολας :)
 
ο γαβακης ειναι στο atari...ειναι χαρακτηριστικη η φωνη του..!!και αναλλοιωτη στο χρονο..στους αγωνες του ολυμπιακου στο μπασκετ ηταν για πολλα χρονια στα μικροφωνα του ΣΕΦ και κραυγαζε!!!απο την εποχη του Ιωαννιδη και του Πασπαλιε..!!αρχες και μεσα 90s
 
Στάθης Γαβάκης

vosporos είπε:
bernard c νομιζω πως ηταν αυτος ετσι θυμομουν αλλα και η φωνη φερνει οντως πολυ(εκανε πολλα σποτ παλια-πχ ενα που θα το ψαξω να το βρω ηταν ενος απορρυπαντικου που μαλιστα τον εδειχνε κιολας)επειτα αν και δεν ειναι η ομαδα μου απο οσο ξερω μεχρι προτινος ηταν αυτος που μιλουσε απο το μικροφωνο στους αγωνες του ολυμπιακου στο μπασκετ στο σεφ και εχει εμφανιστει σε ταινιες του 80 που σε αγωνες πυγμαχιας να κανει τον σπορτκαστερ,ειναι γνωστη η φωνη,αλλα μπορει να πεφτω και εξω ,μεγαλωσαμε κιολας :)

MrRetromemories είπε:
ο γαβακης ειναι στο atari...ειναι χαρακτηριστικη η φωνη του..!!και αναλλοιωτη στο χρονο..στους αγωνες του ολυμπιακου στο μπασκετ ηταν για πολλα χρονια στα μικροφωνα του ΣΕΦ και κραυγαζε!!!απο την εποχη του Ιωαννιδη και του Πασπαλιε..!!αρχες και μεσα 90s
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Για βοηθήστε λίγο εμάς που δεν θυμόμαστε καλά: ο Στάθης Γαβάκης σε ποιο σταθμό εργαζόταν? ΕΡΤ ή ΥΕΝΕΔ/ΕΡΤ2? Επίσης, ήταν σπορτ-καστερ ή εκφωνητής ειδήσεων? Το μόνο που έχω δει πρόσφατα για αυτόν είναι μια φωτογραφία που είναι στο στούντιο της ΥΕΝΕΔ...
 
O ΣΤΑΘΗΣ ΓΑΒΑΚΗΣ δουλευε στην εποχη της ΤΕΔ ακομα και αργοτερα στην ΥΕΝΕΔ..ηταν και σπικερ και παρουσιαστης εκπομπης μαζι με τον Βασιλη Γεωργιου
 
επισης απ οτι ειδα σε ενα προγραμμα τηλεορασης ο Γαβακης εκφωνουσε οντως τις ειδησεις στην τηλεοραση αλλα και στο ραδιοφωνο...και ηχο και εικονα!!!
 
Μάλιστα, πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά! Παρουσίαζε δηλαδή κάποια αθλητική εκπομπή της ΥΕΝΕΔ/ΕΡΤ2 στην τηλεόραση? (απευθύνομαι στους ειδικούς!) :)
 
ο Σταθης Γαβακης εκανε την εκπομπη "Ματιες στα σπορ"καθε Κυριακη παρεα με τον Βασιλη Γεωργιου στην τηλεοραση της ΤΕΔ στα πρωτα χρονια του στρατιωτικου καναλιου..η θεματολογια της εκπομπης ειχε κινηματογραφημενα στιγμιοτυπα απο τους αγωνες της Α εθνικης..
 
Ε, τι να πω πια? Δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι στα αθλητικά που να μην το ξέρεις!

:bow:
 
παντως πιστευω ειναι παρα πολυ δυσκολο να βρεθουν αποσπασματα απο τον Γαβακη..ουτε καν και στο ert archives..
 
Ξαναδημοσιεύω την φωτό του από τα πρώτα χρόνια της ΥΕΝΕΔ

picture.php
 
Μπράβο tsalk, αυτή την φωτογραφία του είχα δει και είχα την εντύπωση ότι ήταν newscaster και όχι sportscaster...
 
MrRetromemories είπε:
παντως πιστευω ειναι παρα πολυ δυσκολο να βρεθουν αποσπασματα απο τον Γαβακη..ουτε καν και στο ert archives..
Η φωτογραφία του Στάθη Γαβάκη που έχω ανεβάσει είναι από ένα βίντεο 2-3 δευτερολέπτων που είχε προβληθεί σε μια επετειακή εκπομπή. Προφανώς υπάρχει απόσπασμα με μεγαλύτερη διάρκεια, και απλώς προβλήθηκαν τα 2-3 δεύτερα στην συγκεκριμένη εκπομπή.
 
Βρήκα σε περιοδικό (ΕΨΙΛΟΝ, τ. 354) του Ιανουαρίου 1998 ένα αφιέρωμα του Άρη Μαλανδράκη στον Γαβάκη και σε άλλους αθλητικούς σχολιαστές. Θα σταχυολογήσω στοιχεία για τον Γαβάκη και αργότερα γράφουμε και για τους υπόλοιπους (ίσως σε άλλο θρεντ).

Ο Στάθης Γαβάκης ήταν ενεργό μέλος της ομάδας των Ελλήνων σπορτκάστερ. Ηθοποιός του Εθνικού Θεάτρου, ξεκίνησε να σχολιάζει αγώνες το 1960 και παρέμεινε ως το 1993. Ο ίδιος στην ίδια συνέντευξη τόνισε ότι οι σημερινές συνθήκες μετάδοσης φάνταζαν εξωπραγματικές. Τότε, το μικρόφωνο στηνόταν στην πλάγια γραμμή του γηπέδου και η ανάσα των φιλάθλων έφτανε... καυτή στην πλάτη! Επίσης, ο κ. Γαβάκης ανέφερε ότι παλαιότερα, "οι ποδοσφαιριστές, ανάλογα με τη φιλενάδα που είχαν, αποκτούσαν ως παρατσούκλι το όνομά της!". Έτσι, ο Γιώργος Κούδας προσφωνούνταν Μαρί Μπονέ, εξαιτίας του τότε δεσμού του με μια καλλιτέχνιδα με το όνομα αυτό, ενώ ο Μιχάλης Κρητικόπουλος ονομαζόταν "Βαρβάρα" και ο Ηλίας Υφαντής "Ελενίτσα".

Στα τέλη της δεκαετίας του ' 90, ο κ. Γαβάκης μετέδιδε μέσω κλειστού κυκλώματος τηλεόρασης τους αγώνες στον Ιππόδρομο, κάθε Σάββατο. Ακολουθεί μία φωτογραφία του κ. Γαβάκη το 1998 (σχετικά πρόσφατα) από τον Ιππόδρομο και μία άλλη που τον δείχνει στο τραπεζάκι.
 
μπραβο φιλε stakovios για τις πληροφοριες,επισης και ο mr retromemories ολα αυτα που ανεφερε ηταν ολοσωστα και βρηκα και εγω κατι νεοτερες φωτο.επισης οπως ανεφερα εχει παιξει ρολο και σε διαφημισεις παλιες απορρυπαντικων ρωτωντας την νοικοκυρα αν ειναι το προιον που διαφημιζε το πιο δυνατο και αποτελεσματικο,εχω σπαει το κεφαλι μου γιατι ξερω οτι εχω κατι καπου θαμμενο,και αν δεν κανω λαθος ειναι μια διαφημιση του απορρυπαντικου essex.επισης ,αν και θελει λιγο δουλεια να το επεξεργαστω,εχει παιξει σιγουρα στην ταινια αγρια νειατα του 1982,του φωσκολου,στις σκηνες που ο διονυσης ξανθος υποδυεται τον μποξερ,αυτος παιζει τον ρολο του ανθρωπου που παρουσιαζει τον αγωνα αν δεν κανω λαθος- η τον καλυπτει ραδιοφωνικα ,και τον δειχνει καθαρα (μαζι και με τον παλιο διαιτητη πυγμαχιας-μπασκετ, βιδαλη).αν την εχετε δει την ταινια,και το σημειο θα καταλαβετε και ποιος ειναι,θα μου παρει λιγο χρονο να τα ξεθαψβ αλλα θα τα βρω τα σημεια αυτα και ελιπζω να τα ανεβασω
 
Αναδημοσιεύω το λινκ, που ταυτοποίησε ο Vosporos. Ο παρουσιαστής που προλογίζει την Νόνικα Γαληνέα, είναι ο Στάθης Γαβάκης.

 
Ο Στάθης Γαβάκης με τον Ούγγρο Massolust, στο γήπεδο του ΠΑΟ. Φωτό: περιοδικό "Εψιλον", τ. 354, 1998.
 
Πίσω
Μπλουζα