Στάθης Ψάλτης

Playmolover

RetroMaNiaC
Joined
3 Δεκ 2007
Μηνύματα
569
Αντιδράσεις
158
RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Στάθης_Ψάλτης

Ο αγαπημένος μου πρωταγωνιστής βιντεοταινιών ever είναι ο Στάθης Ψάλτης. Τι να πρωτοθυμηθείς από αυτόν τον ηθοποιό; Τα καμάκια; Βασικά καλησπέρα σας; Πέστα βρωμόστομε; Μάντεψε τι κάνω τα βράδια; Τρελός είμαι ότι θέλω κάνω; Ψηλός λιγνός και ψεύταρος; Κλεφτρόνι και Τζέντλεμαν και άλλες πολλές ταινίες που δεν θυμάμαι τους τίτλους...

Και επειδή έχω και την ευτυχία να με λένε Στάθη, κάθε φορά που συστήνομαι σε άτομα της ηλικίας μας ακούω και το κολακευτικό "Κούλα μ' ακούς...;"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εμένα μου αρέσει πολύ ο Ψάλτης και ειδικά το βασικά καλησπέρα σας και πρώτο από όλα το έλα να αγαπηθούμε ντάρλινγκ.

Πολύ γέλιο:biglaugh:
 
Τι να λέμε τώρα. Ειδικά στην ταινία που κάνει τον αρχηγό των ζητιάνων. Η οποία έχει γυριστεί μπροστά στην καφετέρια που σύχναζα τη δεκαετία του 80 στο Χολαργό και δεν υπάρχει πια, την παλιά "Άρτεμη".

Ο τύπος άπαιχτος.
 
παροτι πολλοι ελεγαν το 90 οτι δεν ειναι καλος ηθοποιος επειδη εβριζε στις ταινιες του (αθανατη πουρητανικη κοινωνια...) εγω τον εχω δει σε 3 επιθεωρησεις να κανει μονολογους για κατεστημενα και πολιτικη ζωη και μπορω ναπω οτι επαθα σοκ απο το πως επαιζε !!!!!μου αρεσει αν και πρεπει να ειναι λιγο ιστορια........?
 
Ναι σε καθε εμφανιση επιθεωρησης, αρχιζει με γελοιοτητες και καταληγει σε καποιο 'δυνατο' μονολογο... ειναι η υπογραφη του
 
και για να μην ξεχνιομαστε,οριστε και μια γευση γελιου απο τον αριστο κωμικο

"Kamikazi,agapi mou!"(1983)-Stathis Psaltis

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδία ο Ψάλτης είναι ένας από τους λίγους ηθοποιούς πλέον που έχει κάνει τεράστιες σπουδές. Η ειδικότητά του είναι το δράμα και το αρχαίο θέατρο, άσχετο αν η κρίση του επαγγέλματος τον οδήγησε στο να κάνει αυτές τις ταινίες τις οποίες ποτέ δεν αρνήθηκε και τις θεωρεί παιδιά του. Ας μην ξεχνάμε την ερμηνεία του στον παλιό σήριαλ "Ο συμβολαιογράφος" αλλά και στην παράσταση Θεοδώρα (και ας μην μου αρέσει η Ντενίση). Είναι ένα μοναδικό ταλέντο.
 
Ειχε και ενα προσωρινο δραματικο ρολο στη Φωσκολιαδα (Καλημερα Ζωη). Αν αυτο ειναι καλο η κακο δεν ξερω :)
 
Ρε μπας και ο treliaris είναι ο Σ.Ψ. και ευχαριστεί για τα καλά σχόλια; :D :D:D
 
O Ψάλτης δεν είχε κάνει και μια cult εμφάνιση σε επεισόδιο της σειράς «Τμήμα Ηθών» υποδυόμενος τον βιαστή; :biglaugh:

Πολλές φορές στο επεισόδιο επαναλάμβανε μια λέξη που χαρακτηρίζει απόλυτα κάποιες γυναίκες… :diablotin:

DINO είπε:
Ρε μπας και ο treliaris είναι ο Σ.Ψ. και ευχαριστεί για τα καλά σχόλια; :D :D:D
:rofl:
 
Omen αγόρι μου είσαι ο Πικάσο των λέξεων!!!!!!!!!!!!!!
 
Έγραψε πάλι το περιοδικό Avanti αυτή την εβδομάδα με το Βασικά καλησπέρα σας. Έπεσε τρελό γέλιο για άλλη μια φορά...
 
Σχετικά με τον Στάθη Ψάλτη πρόκειται για κορυφαίο ηθοποιό με απίστευτο ταλέντο. Μπορεί πολλοί να έχουν διαφορετική άποψη λόγω των πολλών ταινιών τύπου βιντεοκασέτας τη δεκαετία του 80 αλλά κάνουν πάρα πολύ μεγάλο λάθος.

Πρώτα απ' όλα ας μην ξεχνάμε ότι ο Ψάλτης ξεκίνησε την καριέρα του μία εποχή όπου το Ελληνικό σινεμά είχε πεθάνει και μόλις είχαν βγει τα βίντεο. Εκείνη την εποχή, είτε το θέλουμε είτε δεν το θέλουμε αυτοί οι άνθρωποι ήταν σταρ.

Ο Στάθης Ψάλτης είχε παίξει κάποτε στο θέατρο "Το ημερολόγιο ενός τρελού", ένα πάρα πολύ δύσκολο έργο. Δυστυχώς δεν είχα την τύχη να το δω αλλά έχω ακούσει από αυτούς που το είδαν πως ήταν ανεπανάληπτος. Παρ' όλα αυτά το θέατρο δεν γέμιζε...

Και αυτό είναι ένα θέμα που θα έπρεπε να συζητήσουμε. Οι ηθοποιοί αυτοί καλώς ή κακώς εκείνη την εποχή ήταν επιτυχιμένοι. Ξαφνικά βγαίνουν τα ιδιωτικά κανάλια και ξεκινάει θα έλεγα μία άλλη εποχή για την τηλεόραση. Οι ηθοποιοί αυτοί, όπως ο Σταμάτης Γαρδέλης, η Καίτη Φίνου, η Ρένα Παγκράτη κτλ χάνονται και μένουν χωρίς δουλειά.

Μην ξεχνάτε το άδοξο τέλος της Ρένας Παγκράτη και του Βάσου Ανδριανού. Αυτοκτόνησαν επειδή δεν μπορούσαν να βρουν δουλειά...

Ο χώρος αυτός και τα κυκλώματα του είναι πολύ σκληρά. Πρόσφατα πάλι άκουσα πως ο Σταμάτης Γαρδέλης έχει εξαφανιστεί και πως δεν είναι και σε πολύ καλή ψυχολογική κατάσταση. Είχε παίξει και αυτός στο "Καλημέρα Ζωή" κάτι που θεωρώ πολύ λογικό να κάνει όταν δεν μπορείς να βρεις πουθενά δουλειά αλλά αυτό είναι το επαγγελμά σου.

Έτσι και ο Στάθης Ψάλτης κάνει αυτές τις επιθεωρήσεις γιατί πρέπει να δουλέψει ο άνθρωπος.

Ήθελα πολύ να πάρω το avanti αλλά δεν το πρόλαβα δυστυχώς...

Το καμικάζι αγάπη μου το είχα πάρει όταν είχε κυκλοφορήσει.
 
Αν θυμάμαι καλά, ο Ψάλτης έκανε και ένα πολύ καλό ρόλο στο σήριαλ Ο ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΣ.
 
Ειδα προσφατα μια συνεντευξη του Γαρδελη και ελεγε ακαταληπτα πραγματα :eek:

Για τον Ψαλτη...ειναι πολυ υπερβολικος για τα γουστα μου...

Τωρα για το "δυσκολο βιο" των ηθοποιων...μην τρελαθουμε...αν δεν βρει καποιος δουλεια μπορει καλιστα να ψαξει για αλλη...δεν ειναι λογος να αυτοκτονησει...ειδαλως θα ειχαν μεινει καμια 1000αδα Ελληνες ζωντανοι...
 
Wally είπε:
Τωρα για το "δυσκολο βιο" των ηθοποιων...μην τρελαθουμε...αν δεν βρει καποιος δουλεια μπορει καλιστα να ψαξει για αλλη...δεν ειναι λογος να αυτοκτονησει...ειδαλως θα ειχαν μεινει καμια 1000αδα Ελληνες ζωντανοι...
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω λίγο ως προς αυτό το κομμάτι. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι. Άλλοι φυσικά βρήκαν κάποια άλλη δουλειά και τελείωσε εκεί.

Η Ρένα Παγκράτη για παράδειγμα ήταν από πολύ μικρή σε αυτό το κομμάτι, ξεκίνησε από το ραδιόφωνο κάνοντας κάποια παιδική εκπομπή όταν ήταν ακόμα πολύ μικρή. Όλη της τη ζωή έκανε αυτό το πράγμα και ξαναλέω ότι μιλάμε για ανθρώπους που ήταν σταρ και ξαφνικά εξαφανίστηκαν και βρέθηκαν στα αζήτητα.

Δεν είναι εύκολο για κάποιον που τον συζήταγαν όλοι την προηγούμενη μέρα την επόμενη να μην μπορεί καν να κάνει ένα μεροκάματο στον χώρο.
 
Πίσω
Μπλουζα