Σταυρολεξικά περιοδικά

stakovios

Human RetroDatabase
Joined
21 Αύγ 2009
Μηνύματα
3.242
Αντιδράσεις
914
Σήμερα η αγορά έχει κατακλυστεί από περιοδικά με σταυρόλεξα. Πάντα θυμάμαι όταν είχα πάρει έναν "Γρίφο" στο νοσοκομείο για να περάσω την ώρα μου στα 1987 και έψαχνα να βρω ποιος ήταν ο Γάλλος πολιτικός στο 2 οριζόντια του εγκυκλοπαιδικού σταυρόλεξου, στη σελίδα 13. Το εγκυκλοπαιδικό εκείνο σταυρόλεξο μου θύμιζε το "Ζωντανό σταυρόλεξο", τηλεπαιχνίδι του 1983-86, το οποίο έβλεπα ανελλιπώς. Η πλάκα είναι ότι το όνομά του (Ροβεσπιέρος) το ανακάλυψα τυχαία στο τελευταίο μάθημα της "Αγωγής του Πολίτη" που είχα στην έκτη! Τέλος πάντων, για να μην πλατειάζω, ο "Γρίφος" κυκλοφορεί και σήμερα σε άλλο σχήμα. Είναι όμως ένα περιοδικό που απέκτησα γύρω στα 1989? από περίπτερο, που πουλούσε πραγματικά παλιά περιοδικά. Το "Εγκυκλοπαιδικό Σταυρόλεξο" ήταν ένα περιοδικό που είχε σταυρόλεξα, παιχνίδια και γελοιογραφίες. Δεν κυκλοφορεί πια και το μόνο τεύχος που απέκτησα είναι το 456, με μια ξανθιά Σκανδιναβή καλλονή στο εξώφυλλο, και τιμή 10 δρχ. το σωτήριο έτος 1976.

Για φωτογραφίες αυτού του προσωπικού μου ντοκουμέντου, δείτε

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=807
 
Εγω ειχα παντα απορια που βρισκει αυτα τα απιστευτα μοντελα στα εξωφυλλα του το περιοδικο Σκανδιναβικο (ή καπως ετσι...). Πρεπει να κυκλοφορει ακομα...
 
Στην Σκανδιναβία ισως...

Η γιαγιά μου εξακολουθεί να τα περνει αν και αντικατέστησε μερικα με σουντοκου.

Παντα διάβαζα τις γελοιογραφίες (και μερικές φορές το κάνω ακόμα...)
 
Πολύ πριν από το ΄΄Γρίφο΄΄ κυκλοφορούσε το Περιοδικό ''Τεστ''. Κι αυτό κυκλοφορεί ακόμα. Στην πορεία εκδόθηκαν σταυρολεξικά περιοδικά τόμοι, κάτι σαν τα κλασσικά των κόμικς (με πολλές σελίδες, θα τα έλεγα χορταστικά) .
 
Εγω παντως θυμαμαι καλοκαιρινες διακοπες με 'Κουιζ'
 
Εγω τις διακοπες μου τις θυμαμαι με αυτο που ηταν ειδικη εκδοση του Τεστ για τους μικρους του φιλους.

[edit] Dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κουιζ Γριφος Τεστ Σαββατο συνεχιζουν ακομη, το Τεστ κοντευει 3000 τευχη, το Κουιζ ξεπερασε τα 2000. Πρεπει να γινει μια συστηματικη καταγραφη τους κι αυτωνων καποτε. Θυμαμαι ακομη τον Ασο των σταυρολεξων με τις ωραιοτερες φωτογραφιες Ελληνων ηθοποιων σε τετοια περιοδικα και το Λυσε το με επισης σπανιο πλεον υλικο, και τα δυο κινηθηκαν αρχες δεκαετιας του 1990. Προσφατα πετυχα το πρωτο τευχος του Κουζι του 1973, καμια σχεση με το σημερινο!!!Θα το ψαξω στην αποθηκη.
 
Το "Σάββατο" είναι αυτό που προτιμώ ακόμα και σήμερα (της ίδιας εταιρίας είναι και ο "Γρίφος").

Και φυσικά έχει περάσει από τα παιδικά μας χέρια το "Μικρό Τεστ"... :)
 
mhmerotategiatipino είπε:
Κουιζ Γριφος Τεστ Σαββατο συνεχιζουν ακομη, το Τεστ κοντευει 3000 τευχη, το Κουιζ ξεπερασε τα 2000. Πρεπει να γινει μια συστηματικη καταγραφη τους κι αυτωνων καποτε. Θυμαμαι ακομη τον Ασο των σταυρολεξων με τις ωραιοτερες φωτογραφιες Ελληνων ηθοποιων σε τετοια περιοδικα και το Λυσε το με επισης σπανιο πλεον υλικο, και τα δυο κινηθηκαν αρχες δεκαετιας του 1990. Προσφατα πετυχα το πρωτο τευχος του Κουζι του 1973, καμια σχεση με το σημερινο!!!Θα το ψαξω στην αποθηκη.
Το τεύχος 7 του Άσου των Σταυρόλεξων. Δυστυχώς με λυμένο το σταυρόλεξο του εξώφυλλου με φωτό τη Χέδερ Λοκλίαρ, που έπαιζε στο "Τόλμη και Γοητεία", στις δόξες του εκείνη τη χρονιά (1989).
 
Και Ντίσνεϊ παιχνίδια, ένα περιοδικό με ωραία κουίζ και σταυρόλεξα. Μου άρεσε όταν είχε διαφημιστεί το πρώτο του τεύχος σε κάποια Μίκι Μάους κι έτσι το πήρα. Ιούλιος 1985 και 25 χρόνια μετά βρέθηκε σε καλή κατάσταση στην αποθήκη...

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=825&pictureid=14864
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιας και ειπώθηκε για τον Γρίφο είναι αρκετά παλιό περιοδικό, μήπως ξέρει κανείς πότε πρωτοεκδόθηκε; Στο αρχείο μου έχω κάποιο τεύχος 363.. κλπ. του 1983 και μάλιστα Χριστουγεννιάτικο γιατί θυμάμαι το δέντρο που έχει στο εξώφυλλο. Δεδομένου ότι ο Γρίφος ήταν εβδομαδιαίος, μας πηγαίνει στα τέλη της δεκαετίας του 1970. Κυκλοφορούσε επίσης και ο Γρίφος των Διακοπών, τριμηνιαίος. Δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ακόμη.

Επίσης, ο Γρίφος προς τα τέλη της δεκαετίας του ' 80 με αρχές ' 90 κυκλοφορούσε με τις λεγόμενες "κάρτες γνώσεων". Ένα πολύ καλό "πρότζεκτ" που προσέλκυσε κόσμο, καθώς της είχε ένθετες, τις έκοβες και ήταν αριθμημένες ανά κατηγορίες. Είχε και κάτι περίεργες κατηγορίες όπως "Παράδοξα" (π.χ. μετενσάρκωση) ή τα Βότανα, που με χαρά παρουσιάζω εδώ πίσω- μπρος.

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=825&pictureid=14866

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=825&pictureid=14867

Μερικές τέτοιες κάρτες ρετροκάρτες θα έλεγα του περιοδικού εκείνου, είναι εδώ:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για μένα αποτελούσαν και αποτελούν ακόμα εν μέρει το περιοδικό τουαλέτας. Όταν δηλαδή έχω μάθει διαβάζοντας τις συσκευασίες τα συστατικά του απορρυπαντικού, του σαμπουάν και το τηλ κέντρου δηλητηριάσεων, το ρίχνω στα σταυρολεξοπεριοδικά.
 
Θυμάμαι το σταυρόλεξο "Κέφι" στις αρχές τις δεκαετίας του 90,αλλά και το "Σταυρολύνω" που προβαλλόταν στην tv και στη διαφήμιση έπαιζε ο αξέχαστος Σταύρος Παράβας.Το "Σταυρολύνω" ήταν και από τα πρώτα περιοδικά που προσέφεραν cds ως δώρο (1700 δρχ κόστιζε το περιοδικό μαζί με το cd).Θυμάμαι,από το συγκεκριμένο περιοδικό είχα αποκτήσει το cd "Με στυλ ελληνικό" που περιείχε 14 επιτυχίες 1990-1994 αλλά και το cd "Χορέψτε με τη Σοφία",με 12 επιτυχίες της Σοφίας Αρβανίτη!
 
Μιας και μιλάμε για σταυρολεξικά περιοδικά, ο "Περιοδικός Τύπος" της οικογένειας Ανεμοδουρά που έβγαζε τον "Γρίφο" και το "Σάββατο" έκλεισε και στη θέση του δημιουργήθηκε νέα εκδοτική με όνομα ΑΣΤΡΙΤΗΣ (το πιάσατε το υπονοούμενο; ).

Η νέα εταιρία λοιπόν ξεκίνησε από την αρχή, με νέα αρίθμιση τα κλασσικά της περιοδικά, στη θέση του Γρίφου το "Γριφόλεξο" και στη θέση του Σαββάτου το "Σάββατο επί λέξει".
 
πρέπει να εχει κανει πααααρα πολλα εξωφυλλα η Νορα σε τετοιου τυπου περιοδικα

getphoto.php


getphoto.php


getphoto.php


getphoto.php


getphoto.php


getphoto.php


7.jpg

1.jpg

2.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
getphoto.php
getphoto.php


2 (1).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περα απο το Μικρο Τεστ που ηδη αναφεραμε οι μικροι μας τοτε φιλοι θα θυμουνται και το "Μινι Κουιζ"!


Υπαρχουν και αλλα πολλα εξωφυλλα,το θυμαμαι πολυ καλα σε καλοκαιρινες διακοπες!


 


attachment.php


Δεν θα σας αφηναμε χωρις τον παιδικο φιλο του καλοκαιριου μας ,το Μικρο Τεστ !


Πισω σελιδα εχει και το Μινι Κουϊζ.





attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκτός από το Μπλέκ, το Ποπάυ, το Σεραφίνο, το Τιραμόλα και το Μίκι Μάους, το Μικρό Τέστ ήταν κι αυτό ένας απ' τους καλύτερους καλοκαιρινούς μου φίλους!! Ήταν μηνιαίο, θυμάμαι, περιοδικό και περίμενα πως και πως να κυκλοφορίσει!! Τα πρώτα του τεύχη ιδικά είχαν μέσα ''της Παναγιάς τα μάτια''. Κατασκευές, επιτραπέζια, τρικ και πολλά πολλά άλλα!! Δυστυχώς όμως με τον καιρό η ύλη του περιοδικού ''φτώχινε'' αρκετά σε σχέση με τους πρώτους μήνες κυκλοφορίας, ως που έφτασε ο καιρός που έπαψε να μου κινεί και τόσο το ενδιαφέρον!! Και τι δε θα 'δεινα πάντος γιά ένα παλιό τεύχος του!!
 
34.jpg


33.jpg


32.jpg


31.jpg


30.jpg


30.jpg

29.jpg


28.jpg


27.jpg


26.jpg


25.jpg


25.jpg

24.jpg


23.jpg


22.jpg


22.jpg

34.jpg

33.jpg

32.jpg

31.jpg

29.jpg

28.jpg

27.jpg

26.jpg

24.jpg

23.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα