...Στην αγκαλιά της γηραίας Αλβιώνας

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Uskoke

RetroAdept
Joined
9 Φεβ 2011
Μηνύματα
3.416
Αντιδράσεις
6.003
Αφού δυστυχώς προσπάθησα να την παλέψω 12 χρόνια με το επάγγελμα μου (ηλεκτρολόγος) και μετά από ένα φρικτό καυγά με τη μάνα μου, φεύγω αύριο για Σκωτία. Τα τελευταία χρόνια με το ζόρι έβγαζα το ΤΕΒΕ, και ή έπαιρνα δανεικά ή τραβούσα λεφτά από το λογαριασμό που παίρναμε τα λεφτά από την ενοικίαση του εξοχικού μας. Εγώ πάντως θα συνεχίσω να μπαίνω στο φόρουμ κανονικά, μιας και παίρνω και το τάμπλετ μαζί μου, βεβαίως βεβαίως.
 
Ωρε Δημητρο.....τι κεραμιδα ηταν αυτη???!!!! :brick:

Πας για μονιμα?

Φανταζομαι εχει γινει η καταληλλη προεργασια....σπιτι,δουλεια κλπ...

Καλο ταξιδι και καλο ξεκινημα!!! :thumbup:
 
Στενάχωρα πράματα...

Πιστεύω όμως οτι θα σου βγει σε καλό.

Θα αναμένουμε νέα σου...

Καλό ταξίδι και εις το επανιδείν! :)
 
Καλη δυναμη,να μας γραφεις εντυπωσεις απο την εξωτικη Σκωτια.
 
Καλή αρχή μεγάλε! Αν και είμαι σίγουρος ότι έχεις κάνει τις ψαχτικές σου ήδη, θα σου πω ότι ένας φίλος είναι εκεί (Εδιμβούργο) εδώ και 5+ χρόνια και δεν τον βλέπω να γυρίζει Ελλάδα οπότε καλά θα περνάει. Με την πρώτη ευκαιρία βγάλε μια φώτο και το τέρας του Λοχ Νες :p . Άντε και καλά porridge :) .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορεί να μη σε γνωρίζω προσωπικά, αλλά σου εύχομαι καλή επιτυχία και καλή σταδιοδρομία! Ελπίζω όλα να πάνε καλά, και υποθέτω ότι έχεις οργανωθεί μέσω γνωστών για σπίτι και δουλειά (τουλάχιστον για τις πρώτες μέρες). Υπομονή!
 
Έρχεσαι στα μέρη μας Uskoke; :) Κι εγώ Σκωτία μένω. Ό,τι απορίες έχεις, είμαι στη διάθεσή σου.
 
Kαλη αρχη σου ευχομαι...επειδη εχω μεινει στο εξωτερικο (στην Αγγλια ημουν σε αγγλικο νοσοκομειο),γενικα τα πραγματα ειναι ζορικα..πολυ δουλεια,καλες αμοιβες αλλα ο καιρος τους δεν παλευεται ομως :xm: ...καλη τυχη επισης στο να κατανοησεις τους Σκωτσεζους (εγω παντως δυσκολα τους καταλαβαινα :xm: ).Μεχρι στιγμης εγω την παλευω εδω,αλλα αν τα πραγματα ζορισουν με βλεπω και εμενα εκει (εκτος εαν κανω παρεα στον Maddog σε κανενα Dubai:p)
 
angel_grig είπε:
Μεχρι στιγμης εγω την παλευω εδω,αλλα αν τα πραγματα ζορισουν με βλεπω και εμενα εκει (εκτος εαν κανω παρεα στον Maddog σε κανενα Dubai:p)
Μας εκανες την καρδια περιβολι τωρα..... :(
 
angel_grig είπε:
...καλη τυχη επισης στο να κατανοησεις τους Σκωτσεζους (εγω παντως δυσκολα τους καταλαβαινα :xm: ).
Μετά από πολλαλαλολαλαλαλαλαλαλαλαλαλαλα χρόνια καταλαβαίνεις όχι μόνο αυτούς με βαριά προφορά αλλά επίσης αυτούς με βαριά προφορά που μιλάνε γρήγορα, γιατί υπάρχει μέρος που γίνεται αυτό :eek:
 
Μήπως να κάνουμε παράρτημα retromaniax Σκωτίας μια που έχουμε μαζευτεί πολλοί εδώ από ό,τι βλέπω; :cool:

Καλή αρχή ευχόμαι, Uskoke! ;)

//Δεν περίμενα ότι θα το έλεγα ποτέ για πίτσα (ή για deep-fried ο,τιδήποτε), αλλα αν δεν θες να αηδιάσεις και να μην ξαναφάς ούτε πίτσα ούτε deep-fried φαγητά, μην δοκιμάσεις καν deep-fried pizza... :precry:
 
παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια, πάω Coatbridge (μια πόλη 10 λεπτά με το τραίνο από Γλασκώβη) έχω φίλους εκεί και ήδη έχω κάνει αίτηση για council house (μέσω ταχυδρομείου) και μάλλον θα θέλουν κάποιο με τη δική μου ειδικότητα (ηλεκτρολόγος).
 
Σου εύχομαι τα καλύτερα στο καινούργιο σου ξεκίνημα, φίλε.
 
Καλο ταξιδι και καλη προσαρμογη.
 
Κρίμα! Κι ό,τι ετοιμαζόμουν να κατέβω Κρήτη να παίξουμε στο pentium σου :D :D. Οπως είπαν και μερικοί πιο πάνω, αρκεί να εχεις βρει μια λύση εκεί και να μην πας στην τύχη, και όπως διάβασα, δεν πας τυχαία.

Κατά τα άλλα, όπου γης και πατρίς. Οσο υπάρχει ταμπλετ, εμείς είμαστε δίπλα.
 
Ευχή γονιού αγόραζε και στα βουνά περπάτα λέει η ρετρό παροιμία των παιδικών μας χρόνων.

Για αυτό πρέπει πρώτα από όλα να ξεκαθαρίζουμε τις σχέσεις μας με τα αγαπημένα μας πρόσωπα.

Όλα τα άλλα θα έρθουν μόνα τους. ;)

All the best my friend.
 
Καλή τύχη και καλή αρχή, Uskoke.
 
Καλή δύναμη και καλή τύχη Uskoke στο νέο ξεκίνημα.

Good Luck.JPG
 
arpacolla είπε:
Μετά από πολλαλαλολαλαλαλαλαλαλαλαλαλαλα χρόνια καταλαβαίνεις όχι μόνο αυτούς με βαριά προφορά αλλά επίσης αυτούς με βαριά προφορά που μιλάνε γρήγορα, γιατί υπάρχει μέρος που γίνεται αυτό :eek:
Λιγάκι στην αρχή ζορίστικα (2-3 μήνες) αλλά δεν έχω πρόβλημα τώρα.

2 1/2 χρόνια έμενα στο Huntly (Aberdeenshire), ένα χωριό γεμάτο chooktas (google it!).

Η πρώτη φράση που άκουσα απο ντόπιο ήταν "Fits yer name ma loon?!" όταν ο φιλος μου (Εγγλέζος) με σύστησε στο γείτονα του!

Καλή τύχη φίλε και όπως αναφέρθηκε, ποτέ στα κουτουρού: Πάντα μιλημένες δουλειές ;)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα