Στησιχόρου '73 (1972 ΥΕΝΕΔ)

tvseriesfan548

RetroWannaBe
Joined
22 Οκτ 2008
Μηνύματα
82
Αντιδράσεις
29
Στησιχόρου '73 (1972-73), ΥΕΝΕΔ


Πρεμιέρα: Πέμπτη 12/10/1972



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Στησιχόρου_'73

ε σήμερα όλες οι τηλεοπτικές αναμνήσεις επιστρέφουν - ήμουν αγέννητος τότε αλλά νομίζω ότι το 1972-3 κάπου εκεί προβλήθηκε ίσως το πρώτο σήριαλ με την αλιφέρη το στησιχόρου '73. ξέρει κανείς κάτι για την υπόθεση; είχε ομοιότητες με την κραυγή των λύκων; υπάρχει η σειρά;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ουτε εγω την προλαβα, αλλα απ οτι εχω διαβασει ηταν μια "κοσμοπολιτικη" σειρα, απο την οποια δεν υπαρχει ουτε ενα δευτερολεπτο για δειγμα.
 
Η σειρα αυτη πρεπει να ηταν πιο πολυ κοινωνικη,αν και ειχε και δολοφονιες κλπ καπου στην πορεια. μεταδιδοταν δυο φορες την εβδομαδα (Δευτερα και Πεμπτη αρχικα).Απο τις πρωτες σειρες με μεγαλο cast και η πρωτη τηλεοπτικη δουλεια του Ερρικου Ανδρεου.Ο οποιος αποχωρησε λιγο πριν το τελος του σηριαλ μαζι με τη συζυγο του λογω διαφωνιων στο σεναριο. Απ οσο ειναι γνωστο δεν διασωζονται σκηνες...
 
από ό,τι ξέρω διαδραματιζόταν σε μία σύγχρονη μοντέρνα πολυκατοικία έδειχνε τις σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων που έμεναν εκεί αλλά και τις ίντριγκες στο θέατρο που δούλευε η πρωταγωνίστρια η οποία ήταν ηθοποιός του θεάτρου. μετά έγινε και μία δολοφονία για την οποία κατηγορήθηκε η πρωταγωνίστρια. έπαιζαν καί η νόρα βαλσάμη καί η μαρία αλιφέρη, καί η ζωζώ σαπουντζάκη. καί σε αυτή την σειρά η αλιφέρη περνούσε μαρτύρια νομίζω από την σκύλα την πεθερά της την οποία έκανε ή η μαίρη λαλοπούλου ή η αθηνά μιχαηλίδου νομίζω.
 
Ακόμα μία σειρά που μετατράπηκε σε γκολ και δοκάρια "χάρη" στην ΕΡΤ... Πάλι καλά που έχουμε και φωτογραφίες...
 
stakovios είπε:
Ακόμα μία σειρά που μετατράπηκε σε γκολ και δοκάρια "χάρη" στην ΕΡΤ... Πάλι καλά που έχουμε και φωτογραφίες...
Αναγνωρίζετε τους ηθοποιούς στη δεύτερη φωτογραφία από τη σειρά;
 
O μεσαιος ειναι ο Βυρων Παλλης?

Δεξια ειναι παντως η Λαμπροπουλου

Ο αριστερος δεν ξερω...
 
Η πρωτη φωτογραφια με τη Νορα ειναι σιγουρα απο τη Στησιχορου? Μου φαινεται λιγο εποχης το ντυσιμο...Μηπως ειναι απο την Αναδυομενη ή τους Μυστικους Αρραβωνες οπου επαιζε και εκει η Λαμπροπουλου?
 
Και ναι το περιοδικό Ραδιοτηλεόραση το έκανε πάλι το θαύμα του.

Άφιέρωμα στην σειρά!!!!!!!!

attachment.php


attachment.php
 
Πιστέυω οτι είναι ένα απο τα πιο καλά που έχει κάνει εως τώρα η Ραδιοτηλεόραση!
 
tsalk είπε:
Και ναι το περιοδικό Ραδιοτηλεόραση το έκανε πάλι το θαύμα του.
Άφιέρωμα στην σειρά!!!!!!!!

nick είπε:
Πιστέυω οτι είναι ένα απο τα πιο καλά που έχει κάνει εως τώρα η Ραδιοτηλεόραση!
Πολύ καλά έκανε και την "τίμησε" την σειρά αυτή η ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ και μπράβο τους!

Όσο για την πηγή του αφιερώματος αυτού κάθε αυτού, σας "παραπέμπω" στη δική μας RetroDB:

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Στησιχόρου_ʼ73,

καθότι ο συγγραφέας του αφιερώματος για άλλη μια φορά ξέχασε να παραθέσει τις πηγές του... :(

Αυτό που σίγουρα αξίζει από το αφιέρωμα είναι οι φωτογραφίες που σχετίζονται με τη σειρά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι να πω tony,με εχεις κατασκλαβωσει με τις τελευταιες αναρτησεις σου! Εισαι μεγας ευεργετης μου! Τόση Νόρα!Σε υπερ-υπερ-ευχαριστω!

Το τελευταίο δημοσίευμα είναι λίγο πριν αποχωρήσουν η Νόρα και ο Ερρίκος από τη σειρά ( η οποία έτσι κι αλλιώς ολοκληρώθηκε στα 52 επεισόδια)
 
52 επεισόδια και δεν μπορούμε να δούμε ούτε ένα δευτερόλεπτο;

ξανασχολήθηκε με τηλεόραση/κινηματογράφο ξανά η Λίλιαν μετά από αυτή την σειρά ;
 
Πίσω
Μπλουζα