Στούντιο Φούσκοι (1983 ΕΡΤ)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
526
Στούντιο Φούσκοι (1983-8??), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Δευτέρα 7/11/1983



RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A3%CF%84%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BF_%CE%A6%CE%BF%CF%8D%CF%83%CE%BA%CE%BF%CE%B9


site:
http://www.mabrida.com

στουντιο φουσκοι (τι μουτσουνες και αυτές εε αξεπέραστες και ναι πραγματι η οικογένεια σοφιανού τις παρουσιαζει και σε τωρινές εκπομπές κουκλομέγαλοι και πολυσπόρια, φραπαιδία με μαρμελάδα). Kάποια σχέση είχανε με κάτι κρύσταλλους αν δεν κάνω λάθος παιζότανε γυρω στα 1983 απο ΕΡΤ. Καπου άκουσα ότι ο ένας απο τους φούσκους ήταν ο Κοντογιαννίδης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπέρτατες μορφές οι φούσκοι!

Κι εμένα μου φαινόταν ότι ήταν ο Κοντογιαννίδης ή τουλάχιστον η φωνή του σε έναν από αυτούς!

Μήπως οι κρύσταλλοι ήταν αντικείμενα που αποκτούσαν τα παιδιά περνώντας τις δοκιμασίες; Aν μαζεύαν αρκετούς απ' αυτούς στο τέλος πρέπει να τους εμφανίζονταν κάποιο έξτρα σούπερ-ντούπερ μυστικό δώρό (ή κάτι τέτοιο).
 
ΑΑΑΧΧ ΦΙΛΕ ΜΟΥ

θα σε γελάσω εδώ δεν θυμάμαι πάρα πολλά από τους Φούσκους. (άλλοι βέβαια δεν θυμούνται κάν αυτήν τη σειρά)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dominion είπε:
φυσικά και έχουμε υπόψιν το κτήμα Mabrida της ΟΙΚΟΓΝΕΙΑΣ ΣΟΦΙΑΝΟΥ. Σκοπεύουμε μάλιστα να επιχειρήσουμε διάρρηξη με κάτι φίλους για να αποκτήσουμε επιτέλους τις αγαπημένες μας κούκλες (ΓΕΛΙΑ...ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΟΒΑΡΑ ΕΕΕ)
Δίνω αμύθητα ποσά, για μια κούκλα ΣΤΟΥΝΤΙΟ ΦΟΥΣΚΟΙ !
 
Ναι ναι, μικρομέγαλοι και πολυσπόρια βγαίνουν απο τα ίδια στούντιο αν δεν κάνω λάθος. Τα οποία έβλεπα και ήταν φανταστικά. Νομίζω στην ίδια ομάδα ήταν και το "Κουτί της πανδώρας" στο οποίο ο Κοντογιαννίδης έκανε την φωνή του ντράμερ? Μια οικογένεια τα φτιάχνει ολα αυτα ακόμα και τώρα. Εδώ το έχω το όνομα. Κόλλησα τώρα... Πάντως οι φούσκοι ήταν υπέροχοι....
 
Στην οικογένεια Σοφιανού αναφέρεσαι. Δες εδώ: http://www.mabrida.com/

Καλοσώρισες με την ευκαιρία!
 
Μπραβο, ναι Σοφιανού. Ευχαριστώ αφεντικό, καλώς σας βρήκα! :D
 
Εν τω μεταξυ εχω στο μυαλο μου κι ενα αλλο τηλεπαιχνίδι της περιοδου εκεινης (δεν θυμαμαι αν ηταν προγενεστερο ή μεταγενεστερο ), νομιζω με τον ιδιο παρουσιαστη που λεγόταν ''studio φούσκες''.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Στούντιο Φούσκοι πρέπει να ήτανε του 1982 και αν δεν κάνω λάθος μαζί με τις κούκλες - μουτσούνες (οι οποίες ξαναχρησιμοποιήθηκαν από την family sofianos - ρε ποιος ΝΙVO - και σε άλλες παραγωγές, όπως το Δορυφόρος Α-kid (1991 Αnt-1) και το Φραπαιδιά με Μαρμελάδα (ετ-1 περίπου 2002) έπαιζε σαν Παντομίμος ο Φαίδων Σοφιανός (και όχι ο Αργύρης Παυλίδης). Πάντως το θυμάμαι ασπρόμαυρο
 
ΣΤΟΥΝΤΙΟ ΦΟΥΣΚΟΙ!!!!! ΑΞΕΧΑΣΤΟΙ!!!

Πω, πωωωω.... Μια γελούσα και μιά με τρόμαζαν αυτές οι κούκλες!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...παιδιά....είχα παίξει στο "Στούντιο Φούσκοι"......μόνο και μόνο που το βλέπω γραμμένο τώρα σχεδόν δεν το πιστεύω... :) ......δεν θυμάμαι πόσες εβδομάδες πριν είχε γυριστεί η εκπομπή αλλά το επεισόδιό "μου" είχε προβληθεί στα μέσα Ιανουαρίου του 1985.......ανάθεμά ανάθεμα ....διότι έχω χάσει ( γιατί θεέ μου ) την βιντεοκασσέτα όπου ένας συμμαθητής μου είχε γράψει την εκπομπή στο video του ( δεν είχαμε τότε αγοράσει ακόμη video ) ......τι να λέμε τώρα....θυμάμαι ότι με είχε πάει η μάνα μου ( 12 χρονών εγώ κι είχε έρθει κι ο πρώτος μου ξάδερφος μαζί λόγω της προφανούς δημοφιλίας της εκπομπής...) στο studio ATA στα Μελίσσια όπου μου είχε φανεί ότι πάμε στην εξοχή....( τις προάλλες πέρασα από το studio ATA και σχεδόν μου φάνηκε ότι είναι μέσα στην πόλη....ε ρε πως περνάνε τα χρόνια ) ......ήταν όλοι στα γυρίσματα τόσο ευγενικοί μαζί μας....μα τόσο ευγενικοί.....και ο Φαίδωνας και η αδερφή του η Ήβη....θυμάμαι ότι ήταν εκεί και η κα Μπριγκίτε....ευγενέστατη...μιλούσε και με την μητέρα μου ....έχω τόσες σκόρπιες εικόνες στο μυαλό μου...θυμάμαι ότι γυρίζαν 4 επεισόδια ( τουλάχιστον την μέρα που ήμουν εγώ) κι εγώ έιχα πάθει τέτοια πλάκα με την φάση γυρίσματα-στούντιο-κάμερες κ.ο.κ. όπου έκατσα και στο γύρισμα των επόμενων εκπομπών μέχρι το απόγευμα.....είχα κερδίσει ένα αγωνιστικό ποδήλατο...αλλά ο συμπαίκτης μου είχε τραβήξει κλήρο στο τέλος και προκρίθηκε στον τελικό που γινόταν στο τέλος της σεζόν ( τι θυμάμαι τώρα....) .....μου είχε κάνει τόση εντύπωση αυτό το σατανικό μηχάνημα ( σαν τεράστιο σίδερο φαινόταν ) που έβγαζε τον καπνό την ώρα του ψαρέματος ( από μια τεχνητή λιμνούλα ) βότσαλων με καλάμια που στην άκρη τους είχαν μαγνήτη.....α ρε αναμνήσεις........επίσης ( ελαφρώς άσχετο ή και όχι ) θυμάμαι ότι σε μία γωνία του studio είχα δει την σκάλα από το σπίτι του Τζων Αυλακιώτη ( !!!! ) ...καθώς επίσης είχα διακρίνει και στο δάπεδο....το δάπεδο του σπιτιού του Τζων Αυλακιώτη ( !!!! ).....έκτοτε βέβαια αυτό το δάπεδο το είχα διακρίνει σε πολλές σειρές ( νομίζω και στο "Ανδροκλής και τα λιοντάρια του"...ήταν σαν μεγάλου μεγέθους πλακάκια σε χρωματικό στυλ άσπρο και κεραμιδί εναλλάξ ( σαν σκάκι όπου αντί για μαύρο είχε κεραμιδί ).......πολλά τα χρόνια παιδιά.....πολλές κι οι αναμνήσεις....πω πω...

....αααααα επίσης ξέχασα να πω ότι ο ένας Φούσκος ήταν η Ήβη...η αδερφή του Φαίδωνα , ο άλλος ήταν ο Μιχάλης Μυτρούσης ο γνωστός και πολύ καλός ηθοποιός και για τρίτο Φούσκο θυμάμαι μία κοπέλα όπου είχε χαρακτηριστική καρτουνίστικη φωνή στυλ Βίλυ ( ο φίλος της Μάγιας ) .....anyway....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NBJOGA κανε καμια προσπαθεια να βρεις την κασετα διοτι και μια κολλητη μου ειχε συμμετασχει ωσαν παιδακι και με εχει φαει να της βρω επεισοδια μηπως και πετυχει τον εαυτο της... Φανταζεσαι να κατσει η φαση και ησασταν συμπαιχτες :)
 
....έχω ορκιστεί κι εγώ να προσπαθήσω να τη βρω αλλά η φίλη σου δεν μπορεί να ήταν διότι τον συμπαίκτη μου τον έλεγαν Χρήστο........άσχετο αλλά για check λίγο το θέμα για το "Κάμπιγκ"....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NBJOGA είπε:
...παιδιά....είχα παίξει στο "Στούντιο Φούσκοι".....
Απιστευτο! Θυμαμαι οτι οταν εβλεπα τις σειρες αυτες μικρη, σκεφτομουν ποσο τυχερα ηταν τα παιδια που επαιζαν! Παντα πιστευα οτι ηταν καποια "σπεσιαλ" παιδια, γιατι για να παιζουν σ'αυτα τα παιχνιδια αποκλειοταν να ηταν συνηθισμενα παιδακια :p
 
picture.php


http://www.mabrida.com

Πάντως ψάχνοντας για υλικό από τη συγκεκριμένη σειρά, έπεσα σε ένα σχόλιο του Φαιδωνα Σοφιανού στο forum του site της οικογένειας που το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον και με προβλημάτισε...

Για το θέμα των DVD ή αγοράς των εκπομπών να πω πως είναι θέμα δικαιωμάτων (δεν μας ανήκουν) , άρα μόνο τυχόν επανάληψή τους από την ΕΡΤ θα τις ξαναφέρει στο γυαλί.


Πάντως - ίσως αυτό ξενίσει - αν είχαμε εμείς τα δικαιώματα διανομής τους ΔΕΝ θα το κάναμε. Σκεφτείτε πως η μοναδικότητα που ίσως έχουν για σας είναι ένα μείγμα της εκπομπής με την ηλικία και τον κόσμο τότε , όταν τις πρωτοείδατε. Συμβουλή: Ας μείνουν έτσι. Συμπληρώστε τα κενά μνήμης με δικές σας εικόνες φαντασίας κι έτσι οι ιστορίες θα γίνουν οι ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ εκπομπές από την παιδική σας ηλικία. Και θα είναι μοναδικές , πολύ πιο όμορφες από κάθε επανάληψη του αρχικού.


Πάντως υπάρχει σκέψη να κυκλοφορήσουν τα διάφορα τραγούδια μόνο. Επειδή το ακουστικό ερέθισμα επιτρέπει τη φαντασία να τρέξει και να αναπλάσει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε Storm οι Φουσκοι δεν θυμιζουν τα τερατα στο διπλο επεισοδιο του Space 1999 ('The Bringers of Wonder' Season2)?

spbow2025.jpg
 
Απίστευτες αναμνήσεις! ::) Το έβλεπα ανελιπώς. Μου άρεσε στο τέλος που "βλέπανε" μέσα από ένα μαγικό καθρέφτη εμάς τα παιδάκια και μας χαιρετούσαν: "Γεια σου Ιωάννα!" Ξεροστάλιαζα να περιμένω αυτή τη μαγική φράση και όταν την άκουγα, πέταγα απ'τη χαρά μου. 1983, τετάρτη δημοτικού, ήδη 10 χρονών και πίστευα ότι με βλέπουν! Ωραία, αθώα χρόνια... Σήμερα τα 10χρονα σερφάρουν στο ιντερνετ και κάνουν τσατ στην άλλη πλευρά του πλανήτη.. :xm:

Είχα κερδίσει (από το σπίτι βέβαια, όπως λέει η domniki, αυτά τα παιδάκια που πήγαιναν στο στούντιο ήταν ξεχωριστά παιδάκια, ήρωες στα μάτια του μικρού χωριατόπαιδου8)) ένα αγωνιστικό ποδήλατο velamos, velosolex, συγχωρέστε με, δεν θυμάμαι ακριβώς... Το θέμα του διαγωνισμού ηταν το εξής: μας έδωσαν τα ονόματα 10 περίπου χωρών, να ζωγραφίσουμε τις σημαίες τους. Πήρα κι εγώ τον άτλαντα που στο οπισθόφυλλο είχε τις σημαίες των σημαντικότερων κρατών, τις ζωγράφισα και τις έστειλα. Στο επόμενο ή μεθεπόμενο επεισόδιο έγινε η κλήρωση των σωστών απαντήσεων. Ο πρώτος θα κέρδιζε ποδήλατο, ο τελευταίος μπλουζάκι. Επιασε την πεντάδα (νομίζω) με τους φακέλους και είπε: σήμερα θα πρωτοτυπήσω. Θα τα γυρίσω τούμπα και θα κερδίσει το ποδήλατο αυτός που θα κέρδιζε το μπλουζάκι! Απίστευτο! Είπε το όνομά μου! :D Θυμάμαι ότι έπεσα από την καρέκλα...

Δεν έχω κερδίσει ποτε ξανά τίποτα στη ζωή μου!
 
Μήπως η φωνή σε έναν από τους Φόυσκους ήταν ο γνωστός ηθοποιός Σπύρος Μπιμπίλας? 'Η μπερδεύτηκα με τα Στρουμφάκια;
 
Πίσω
Μπλουζα