Στρατιωτάκια πλαστικά

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.879
Αντιδράσεις
3.849
Τα πουλουσαν σε σακουλες . :)

[edit] Dead pic [edit]
plastic-toy-soldiers.jpg
[edit] Dead pic [edit]

Προβολή συνημμένου 129425
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα στρατιωτακια της πρωτης φωτο τα ειχα σιγουρα
 
Εγω παντως τα θυμαμαι να πωλουντα μεσα σε κουτια τα οποια φυσικα και δεν τα εχω πια αλλα καποια στρατιωτακια καπου υπαρχουν ;)
 
Οπως και να ηταν το μονο σιγουρο ειναι οτι τα στρατιωτακια ηταν καθαρα αντρικο σπορ,(το μονο).

Αγκρρρρρρ.:ccool:
 
Και ποιος δεν επαιξε η ειχε στην κατοχη του ενα σωρο απο αυτα?

Στην Ελλαδα ηταν πολυ διαδεδομενα τα στρατιωτακια της Airfix και της Matchbox, που διατιθενταν μεσα σε κουτια. Ειδικα η matchbox εβγαζε κατι μοναδικες φιγουρες που δεν υπηρχαν σε αλλες εταιριες (οπως στο σετ των Afrika-Korps το πολυβολο με τον τριποδα με τον γερμανο με το καπελακι γονατιστο - ειδικα αυτη η φιγουρα ηταν μοναδικη και το trademark της Matchbox στα στρατιωτακια, οπως και στα British Commandos με την βαρκα και τις σκαλες).

Η πρωτη και καλυτερη εταιρεια ολων των εποχων που πρωτοεβγαλε στρατιωτακια (τα γνησια τα πρασινα με τις τρομερες λεπτομερειες και την φοβερη ποιοτητα) ηταν η LIDO! Και η πρωτη που αρχισε να βγαζει και cowboys-indians και ενα σωρο αλλα εκτος απο τις κλασικες φιγουρες του WWII.
 
Απλα παιχνιδια μιας αλλης εποχης.. τοτε που η φαντασια ειχε απολυτη εναρμονιση με το παιχνιδι..

indians-1.jpg


Ατελειωτες ωρες παιζοντας με αυτα με φιλους στις αυλες, πεζοδρομια, στις οικοδομες και στα τοπικα αναχωματα..

Πλεον και αυτη η εικονα με τα gatherings παιδιων με τα παιχνιδια τους στις γειτονιες τεινει να γινει αναμνηση του παρελθοντος..

indians-1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερή φιγούρα στα στρατιωτάκια ήταν αυτή του φλογοβόλου!!! Το θεωρούσα τότε το πιο δυνατό όπλο !!!! :D
 
τα εχω ολα αυτα σε ενα μεγαλο καδο!! .προσεχως φωτο !
 
Πάντως υπήρχαν 2 μεγέθη. Το "κανονικό" και το "μίνι". Το καλό με τα μικρά ήταν ότι επέτρεπαν επικών διαστάσεων μάχες, καθώτι πολύ περισσότερα σε τεμάχια. :zip:
 
Εγώ έπαιρνα τα κουτιά της Matchbox. Ειδικά με τα μικρά (1/72 κλίμακα), με ένα κουτί έπαιρνες καμιά 30αριά. Αργότερα βρήκα και της Italieri (νομίζω) που είχαν και ποικιλία στα θέματα. (Αρχαίοι Ρωμαίοι, Γαλάτες κ.λ.π.). Βέβαια ήταν για μοντελιστική χρήση, αλλά δεν με ένοιαζε. :D
 
Είχα και από τα μεγάλα και από τα μικρά. Τα μικρά δεν τα συμπαθούσα ιδιαίτερα γιατί μου φαίνονταν εκνευριστικά μικρά στα χέρια μου. Τον κινέζο με το σπαθί στην 4η φωτογραφία τον είχα βάψει με πινέλο και χρώματα από μοντελισμό και είχε γίνει σούπερ. Κρίμα που δεν έχω ακόμη αυτή τη φιγούρα για να σας την δείξω.
 
Θυμάμαι χαρακτηριστικά τους Γερμανούς, με τις ιδιότροπες μακρόστενες χειροβομβίδες και το παγούρι στη μέση...
 
Mην ξεχνάς τους Γιαπωνέζους με τις ξιφολόγχες και τους αξιωματικούς με το σπαθί. :armed:

AX01718.jpg


AX01718.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να και κάποια από τα δικά μου «στρατιωτάκια», βαμμένα από τα χεράκια μου αρκετά χρόνια πριν:

Έλληνες και Πέρσες (1/72)

ep1oh7.jpg


Βρετανοί Κομάντος (1/32)

ep2gy3.jpg


ep3rz7.jpg


Σύνδεσμοι με πολύ υλικό για τις δύο κλίμακες:

www.plasticsoldierreview.com

www.series.net/132

ep3rz7.jpg

ep1oh7.jpg

ep2gy3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίος Omenforever. Τελικά σωστά θυμόμουν πως το βάψιμο τα έκανε να δείχνουν πιο ωραία.
 
θυμαμαι παντως οτι ειχα αγορασει στρατιωτακια (θα βαλω φωτο συντομα )απο ψιλικα και εγραφαν ,<<ελληνες >>κομμαντος ,πεζοναυτες ,πεζικο κλπ,ενω ηταν αντιγραφη απο βρετανους και αμερικανους της airfix!!! 800 δρχ το κουτι με καμοια 20αρια το 87 καπου εκει..
 
Είχα και γω μικρος παρει μια σακουλα πλαστικη με στρατιωτακια Αμερικανους και Γερμανους του Β παγκ πολ. Δυστυχως δεν τα εχω σημερα τα διελυσα στη κυριολεξια. :D :D
 
ΜΠΡΑΒΟ!!! ΕΙΣΑΙ ΑΠΑΙΧΤΟΣ.....ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΧΑ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΙΧΑ ΦΥΛΑΞΕΙ
 
χαχα.! ολα οσα ειχα μικρος τα εχω ακομα.! θυμαμαι σε ενα μικρο μαγαζακι στη ροδο εκει απο οπου ειμαι εβρισκα μονο εκει κουτακια με ελληνες.!!και κατι αλλουσς ωραιους με μαυρες στολες και μασκες.!!
 
Πίσω
Μπλουζα