Στρουμφ scenetta της Panini

Lord_Makro

RetroMaNiaC
Joined
21 Ιουλ 2009
Μηνύματα
642
Αντιδράσεις
206
Λοιποοοοον... ποιός θυμάται αυτή τη σειρά;

Ηταν σε φακελάκια αν θυμάμαι καλά μέσα στα οποία υπήρχαν διάφανα σταντ με τα στρουμφάκια, καθώς και κάρτες με τοπία και αυτοκόλλητα με τα οποία μπορούσες να κάνεις διάφορες συνθέσεις!!!

Υπήρχαν 32 συνολικά κάρτες με σκηνικά και πολλά αυτοκόλλητα με Στρουμφάκια και διάφορα άλλα (π.χ. λουλούδια) τα οποία κολλούσαμε όπως θέλαμε και δημιουργούσαμε τις δικές μας κάρτες!

Τα δε σταντ ήταν τουλάχιστον 40 (αυτό είναι το μεγαλύτερο νούμερο που έχω).

Και φυσικά υπήρχαν και οι πιο μεγάλες κάρτες στις οποίες κολλούσαμε τα άλλα αυτοκόλλητα, αυτά που τα έτριβες με κάτι σαν πλαστικό μολύβι.

Για δείτε μερικές φωτογραφίες και ένα σκαναρισμένο δείγμα που σας ετοίμασα... :cool:

Smurfs scenetta Lord Makro.jpg

Smurfs scenetta 2 Lord Makro.jpg

Smurfs scenetta 3 Lord Makro.jpg

Smurfs scenetta 4 Lord Makro.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι αυτό με τα αυτοκόλληλα που η κάρτα με το στρουμφοχωριό ήταν άδεια και κολλούσαν τα αυτοκόλλητα πάνω?????????Αν ήταν αυτό,το είχα και το είχα στείλει σε φάκελο σε μία ξαδέρφη μου!
 
Βασικά αυτό με τη μεγάλη κάρτα με το χωριό πρέπει να είναι άλλο...

Ηταν αυτά τα αυτοκόλλητα που κολλούσαν με πίεση με ένα μυτερό πλαστικό, και υπήρχαν ανάλογα με πολλούς ήρωες, όχι μόνο στρουμφάκια. Ηταν πολύ της μόδας έναν καιρό...
 
Τα αυτοκόλλητα δεν ήταν σαν τατουάζ?Γιατί θυμάμαι ότι την πρώτη φορά που πήρα τέτοιο μερικά μου είχαν χαλάσει και κόλλησα και σε περιοδικά έτσι για πλάκα!Και το μυτερό πλαστικό δεν ήταν γαλάζιο?

Τη δεύτερη φορά μου πέτυχε και την έστειλα στην ξαδέρφη μου όπως είπα πιο πάνω!Μάλιστα στο πίσω μέρος της κάρτας είχε κενό για να γράψεις "πχ σου εύχομαι χρόνια πολλά κλπ"
 
Τα θυμαμαι αυτα τα αυτοκολητακια :)

Μονο που ειχα κολλησει τις φιγουρες των στρουμφ στα βιβλια μου για να τα βλεπω καθημερινα (ειχα παθει μεγαλο κολλημα με τα στρουμφ μικρη) και οχι στην καρτα με το χωριο.

Το πλαστικο το θυμαμαι γαλαζιο και εγω
 
Είχα και εγώ μερικά από αυτά και κοσμούσα μαζί με εκείνα της Κάντυ και του Ολυμπιακού (τί φοβερούς συνδυασμούς έκανα... ::) ) τα τετράδιά μου και κυρίως το ντοσιέ που είχα για πρόχειρο...
 
Ομολογω οτι δεν τα θυμαμαι ,πραγμα παραξενο γιατι με τα καλκιτος ειχα τρελα!!!!!!!!

Ναι δεν ειναι καλκιτος η κολλητηρια αλλα ομοιαζουν,το ιδιο κονσεπτ εχουν.
 
Τα θέλωωωωωωωωωωω
 
Εχω μόνο αυτό...

Smurfs scenetta mytinyworld.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχα... αυτό είναι αυτοκόλλητο από το άλμπουμ της Πανίνι με τα Στρουμφάκια.
 
Φοβερά !! Και φυσικά τα θυμάμαι :) Μάλιστα είχα και το χαρτονακι στην πρώτη φωτό με το στρουμφοχωριό με πολλά κολλημένα πάνω της όπως εσύ...super !! :)
 
Καλά, απίστευτο!! Κι απ'αυτά είχα..!!
 
Πω, πω τι μας θύμισες, φυσικά το ειχα. Θυμάμαι την χαρούμενη διαφημηση του αλμπουμ, ''χαρούμενα στρουμφακια μ' αρεσει να κολλάω και με τους φίλους που αγαπώ να παίζω να γελάω'', παλιές εποχές :D
 
To συγκεκριμενο σλογκαν ηταν απο τα κολλητηρια ,καπου υπαρχει θρεντ! :)
 
Το άλμπουμ αυτό δεν το είχα !!! Όμως, μια φορά που είχα πάει στο παιδικό πάρτι, που διοργάνωσαν οι γονείς ενός παιδιού που έμενε στην ίδια πολυκατοικία με εμάς, το βρήκα μπροστά μου και .... δεν χόρταινα να το ξεφυλλίζω !!! Το άλμπουμ ήταν χωρισμένο σε θεματικές ενότητες, που καθεμιά αντιστοιχούσε στις ιστορίες που βλέπαμε εκείνη την εποχή σε κάθε "Στρουμφο- επεισόδιο" !!! Φυσικά, για τα χαρτάκια είχαν επιλεγεί οι εικόνες με .... "τα βασικά σημεία" της κάθε ιστορίας [προκειμένου αυτές να "καλυφθούν" από τα δισέλιδα που - όπως θα θυμάστε - όλα τα άλμπουμ της ΠΑΝΙΝΙ αφιέρωναν, συνήθως, ένα "δισέλιδο" για κάθε τους θεματική ενότητα : π.χ. και στα άλμπουμς ποδοσφαίρου, ένα δισέλιδο με αυτοκόλλητα παιχτών του Ολυμπιακού, ένα δισέλιδο με αυτοκόλλητα παιχτών της Καστοριάς κλκ κλπ] .....

Για μένα, ήταν μεγάλη έκπληξη που έβλεπα τις αγαπημένες στρουμφο-ιστορίες [που μάς συντρόφευαν τα απογεύματα του Σαββάτου] σε άλμπουμ ΠΑΝΙΝΙ !!! Άλλωστε, τα αυτοκόλλητα χαρτάκια με τις στρουμφο-ιστορίες ήταν τόσο μα τόσο όμορφα σχεδιασμένα [όπως, άλλωστε, ΟΛΑ τα τόοοτε χαρτάκια για τα άλμπουμς της ΠΑΝΙΝΙ] !!! Το μόνο που με "χάλασε", κάπως, ήταν το εξής : Ότι κάποιοι κόμικ-ήρωες είχανε διαφορετικά ονόματα σε σχέση με την τηλεοπτική σειρά !!! Π.χ. ο γίγαντας Φαγάνας ["Φαγάνας πεινάει" κλπ κλπ] εμφανίζεται στο άλμπουμ ως "γίγαντας Στομαχάρας" !!! Επίσης, αν δεν απατώμαι, η Στρουμφίτα εμφανίζεται στο άλμπουμ ως "Στρουμφίτσα" !!!

Και μιας που κάνω λόγο για τη Στρουμφίτα .... Θυμάμαι ότι, ξεφυλλίζοντας το άλμπουμ της ΠΑΝΙΝΙ, έμαθα για πρώτη φορά ότι ... η Στρουμφίτα ήταν δημιούργημα του Δρακουμέλ :eek: o_Oo_O !!! Ω ναι, η σχετική ιστορία υπήρχε στο άλμπουμ ... ο Δρακουμέλ έφτιαξε ένα "θηλυκό στρουμφάκι" για να το "ρίξει" μέσα στα αρσενικά στρουμφάκια και .... να τα κάνει να τσακώνονται για πάρτη της :eek: o_Oo_O .... Μωρ' μπράβο .... Πάντως, στην ιστορία αυτή, όπως την παρουσίασε το άλμπουμ ΠΑΝΙΝΙ, η Στρουμφίτα, όπως την είχε φτιάξει ο Δρακουμέλ, ήταν μελαχρινή και όχι ξανθιά !!! [ενώ στην τηλεόραση τη θυμόμαστε με την ξανθιά χαίτη της .... ] .....

Α, επίσης, φίλοι μου, τα Κολλητήρια ήταν τελείως διαφορετικά από τα αυτοκόλλητα του Στρουμφο- άλμπουμ της ΠΑΝΙΝΙ !!! Τα "Κολλητήρια" τα έπαιρνες για να τα .... κολλάς όπου γούσταρες [σε τετράδια, σε ντουλάπες, σε ... τοίχους, με τους γονείς να μάς "κατσαδιάζουν" όταν το "παρακάναμε' και τα κολλούσαμε όπου βρίσκαμε ... ], και όχι για να συμπληρώσεις κάποιο άλμπουμ [αν, πάντως, υπήρχε άλμπουμ και για τα "Κολλητήρια", μπορεί κάποιος, που θυμάται καλύτερα, να με συμπληρώσει] !!! Αν και οφφτόπικ .... ορίστε και το τραγουδάκι της τηλεοπτικής διαφήμισης για τα "Κολλητήρια", το οποίο τραγουδούσαν παιδικές φωνούλες : "Αστεία κολλητήρια μ' αρέσει να κολλάω / και με τους φίλους τους καλούς να παίζω να γελάω / εδώ ε΄χω τη Στρουμφίτα, τον Μπαμπαστρούμφ πιο πέρα / τον Αστερίξ τον Οβελίξ και παίζουμε όλη μέρα" ..... [δηλαδή ... τα "Κολλητήρια" περιελάμβαναν .... ευρεία γκάμα κόμι ηρώων, όχι μόνο Στρουμφάκια :flower: :flower: :flower: .... ] .....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar είπε:
Τ
Και μιας που κάνω λόγο για τη Στρουμφίτα .... Θυμάμαι ότι, ξεφυλλίζοντας το άλμπουμ της ΠΑΝΙΝΙ, έμαθα για πρώτη φορά ότι ... η Στρουμφίτα ήταν δημιούργημα του Δρακουμέλ :eek: o_Oo_O !!! Ω ναι, η σχετική ιστορία υπήρχε στο άλμπουμ ... ο Δρακουμέλ έφτιαξε ένα "θηλυκό στρουμφάκι" για να το "ρίξει" μέσα στα αρσενικά στρουμφάκια και .... να τα κάνει να τσακώνονται για πάρτη της :eek: o_Oo_O .... Μωρ' μπράβο .... Πάντως, στην ιστορία αυτή, όπως την παρουσίασε το άλμπουμ ΠΑΝΙΝΙ, η Στρουμφίτα, όπως την είχε φτιάξει ο Δρακουμέλ, ήταν μελαχρινή και όχι ξανθιά !!! [ενώ στην τηλεόραση τη θυμόμαστε με την ξανθιά χαίτη της .... ] .....


Το άλμπουμ που περιείχε την ιστορία αυτή ήταν αυτό:

[PANINI] Τα Στρουμφ (1982)

το οποίο κατάφερα και το συμπλήρωσα πρόσφατα. :D

Ήταν από τα αγαπημένα μου άλμπουμ της ΡΑΝΙΝΙ.

Η Στρουμφίτα φτιάχτηκε μελαχροινή από τον Δρακουμέλ, αλλά όταν αποφάσισε να γίνει καλό κορίτσι, ο Μπαμπαστρουμφ την έκανε ξανθιά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ααα ... οπότε, μάλλον έγραψα το ποστ μου σε λάθος τόπικ ;) ;) :p
 
D@redevil είπε:
Εγώ θυμάμαι το ορίτζιναλ τραγούδι! Που ξεκινούσε με το "Αστεία κολλητήρια...."!
Κολλητήρια

;)


με γεμισες αναμνησεις, αυτα ειχα, πω, πω θα κατσω με την ησυχια μου να το διαβασω το thread! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα