Στυλό Parker

phil_vr

RetroNuts!
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
1.944
Αντιδράσεις
62
Το ονομα Parker, εχει συνδεθει αρρηκτα με την εφηβικη μας ηλικια για δυο λογους: Ο πρωτος ηταν η μεταβαση απο το δημοτικο σχολειο στο γυμνασιο οπου ο ορος "στυλο" ηταν επιβεβλημενος σε σχεση με τα μολυβια που ειχαμε συνηθισει, και ο δευτερος ηταν η νοοτροπια των συγγενων σε γιορτες και γενεθλια να δωριζουν στυλους Parker που ηταν ενα πολυ καλο δωρο και εκπεμπε μια αυρα πολυτελειας. Ο συνδιασμος των παραπανω συνηθως μας εφερνε σε επαφη με εκεινο το ξεχασμενο κουτακι που μας ειχαν φερει για δωρο αντι για τον KITT και τους Masters of the Universe που περιμεναμε, που μας ειχαν κανει δωρο x χρονια πριν και δεν ξεραμε τι να το κανουμε. Τα γνωστα γκρι κουτακια που μεσα τους ειχαν ενα στυλο Parker Jotter (μεταλλικο συνηθως) η λιγο αργοτερα τους Vector (σχεδον standard στα δωρα μετα το 1985 λογω του μοντερνου design, των χρωματων και το "σπρωξιμο" που γινοταν στα συγκεκριμενα μοντελα απο τα βιβλιοπωλεια).

attachment.php


H υπεροχη διαφημιση της Parker για το λανσαρισμα της νεας σειρας (τοτε) Vector και τα χρωματα τους.

Ετσι ξεκινουσε μια σχεση του να εχεις ενα ιδιαιτερο στυλο που για πολλους απο εμας συνεχιζεται ακομα. Η κατοχη ενος στυλο Parker, εκτος απο το κυρος που ειχε στην δεκαετια του 80, εφερνε και ενα προσωπικο στοιχειο στο προσκηνιο. Περα απο τα τετριμενα και κοινα Bic, Faber Castell κλπ που κυκλοφορουσαν ευρεως τοτε και σε μεγαλους αριθμους, οι Parker ειχαν αυτο τον αερα της διαφορετικοτητας και του styling (αφου ειδικα οι Vector ειχαν απειρους χρωματισμους και σχεδια και ηταν λιγο δυσκολο να βρεθει ιδιο στυλο σε ολοκληρο το σχολικο συγκροτημα), συν το γεγονος πως επαιρναν ανταλακτικο οταν τελειωνε το μελανι που αυτοματα του χαριζε την διαχρονικοτητα που ελειπε απο τον ανταγωνισμο. Η τελευταια αυτη δυνατοτητα ειχε και πολυχρηστικο χαρακτηρα, καθως στον ιδιο στυλο μπορουσαμε να αλλαζουμε κατα βουληση μπλε, κοκκινο η μαυρο μελανι, μετατρεποντας τον Parker μας σε οτι απαιτουσε η δουλεια μας η ακομα και παιζοντας αν πχ ειχαμε δυο η τρεις Parker και τους αλλαζαμε τα ανταλλακτικα μεταξυ τους (και δυστυχως δοκιμασμενο παιχνιδι και στους ακριβοτερους Parker του πατερα μου με ολεθρια αποτελεσματα για την σωματικη μου ακεραιοτητα!!)

attachment.php


Η πιο συνηθισμενη εικονα δωρου που παιρναμε σε γιορτες και γενεθλια.

Ο πρωτος Parker που απεκτησα ηταν σε γιορτη το 1983, και ηταν ενας μεταλλικος Ballpoint Flighter Jotter μεσα στο κλασσικο γκρι κουτακι με τζαμακι. Φυσικα μπηκε στα αζητητα καθως πηγαινα ακομα δημοτικο και η χρηση στυλο φανταζε εκτος τοπου και χρονου. Σε γενεθλια το 1985 ηρθε και ενας μεταλλικος Ballpoint Flighter Vector αλλα μεσα σε ενα μαυρο κουτι σε στυλ clamshell που εφερε με κοκκινα γραμματα το λογοτυπο Vector και ενα βιβλιαρακι σχετικα με την ποιοτητα του προιοντος. Καπου στο 1987 και μετα απο βολτα σε βιβλιοπωλειο, πηρε το ματι μου εναν Ballpoint Parker Vector σε χρωμα παραλλαγης σε καποια βιτρινα, που εγινε αμεσως ο στοχος μου προς αγορα, κατι που επιτευχθηκε κανα δυο μηνες αργοτερα μετα απο ψηστηρι στους γονεις (πρεπει να ηταν και το πρωτο ψηστηρι για μη παιχνιδι για να πω την αληθεια). Και καπου μαζι με αυτον ηρθε ξανα απο δωρο σε γιορτη και ενας κιτρινος Rollerball Vector Sport που ειχε μαυρο ματ κλιπακι και πισω μερος. Με την μεταβαση στο γυμνασιο, αυτοι οι τεσσερεις Parker, εγιναν οι καλυτεροι μου φιλοι, καθως η επιβεβλημενη χρηση στυλο τους ξεθαψε απο τα συρταρια και τους εβαλε στην πρωτη γραμμη. Δυστυχως ο μεταλλικος Jotter και ο κιτρινος Vector που ειχα χαθηκαν στο περασμα του χρονου, καθως ειχαν φυγει απο τα δικα μου χερια μετα τα σχολεια, και σε προσφατη αναζητηση τους ειχαν χαθει τα ιχνη τους παντελως. Οι Parker που επεζησαν και ειναι ακομα κοντα μου, ειναι ο μεταλλικος Vector και ο Camouflage Vector (που εχασε το κλιπακι του και το 85% απο την ομορφη παραλλαγη που ειχε στα τοσα χρονια χρησης), και φυσικα τους χρησιμοποιω ακομα, μαζι και με τα υπολοιπα αδελφια τους που απεκτησα προσφατα. Η συλλογη Parker και ειδικα στα μοντελα Vector μπορει να τραβηξει μακρια καθως ολα αυτα τα χρονια εχουν κυκλοφορησει σε αναριθμητα σχεδια και χρωματα, κανοντας την συλλογη τους πραγματικο πονοκεφαλο.

attachment.php


Oι Parker που με συντροφεψαν στα σχολικα μου χρονια και αποτελουν μερος της καθημερινοτητας μου.

Στην γκαμα της Parker υπηρχαν και οι πενες, που ατυχως η Ελληνικη νοοτροπια τις απερριπτε διχως δευτερη σκεψη, προφανως λογω παλιοτερης εμπειριας "ατυχηματων" με μελανια να καταστρεφουν ρουχα και να δημιουργουν λιμνουλες λογω διαρροης. Οι πενες της Parker δεν ειχαν τετοιες προδιαγραφες καθως ηταν απο τις πρωτες εταιρειες που πατενταρισαν πενες με σωστη ροη και στεγανοποιηση, αλλα στο οικογενειακο μου περιβαλλον ειχαν αφοριστει δια ροπαλου. Η εποχη αλλωστε επιτασσε στυλο διαρκειας.

attachment.php


Η μικρη μου συλλογη που εμπλουτιζεται διαρκως. Αγαπημενα μου μοντελα οι Vector σε καθε εκδοση τους, οπως και οι μεταλλικοι Flighter Jotter.

Παραλληλα με τα μοντελα Jotter και Vector υπηρχαν και αλλα που κυκλοφορουσαν (Arrow, Big Red, Duofold, 95) την δεκαετια του 80, που ομως ανεβαζαν τον οικονομικο πηχη ψηλοτερα, και ετσι οι επιλογες "δωρο για τα παιδια" ειχε το μονοπωλιο σε αυτα τα δυο μοντελα των Jotter και Vector. Δυστυχως σημερα εχουν αλαξει πολλα. Μετα απο την μεταβαση της γραμμης παραγωγης απο Αμερικη στην Αγγλια το 1986, και μετα απο την Αγγλια στην Γαλλια το 2009, η παλια καλη εταιρεια που ξεραμε δεν υπαρχει πια. Αγοραστηκε απο την Newell Rubbermaid που στην κατοχη της βρισκονται φιρμες οπως η Rottring, Papermate, Waterman, Sharpie και αλλες. Η κατασκευη τους πλεον εχει μεταφερθει κυριως σε Κινα και Ινδια και η αριστη ποιοτητα κατασκευης τους μπορει να βρεθει μονο στα πολυ ακριβα και εξειδικευμενα σετ που κατασκευαζονται στην Γαλλια. Κοινως, οποιος προλαβε να παρει, πηρε. Υπαρχει βεβαια και το ebay οπου μπορουν να βρεθουν τα παλια μοντελα, αλλα εχει χαθει ολη η αιγλη του να μπορεις να μπεις σε ενα βιβλοπωλειο και να παρεις εναν Parker που να γραφει αναγλυφα Made in USA η Made in UK, και φυσικα να εχει την στιβαρη ποιοτητα κατασκευης που δημιουργησαν το ονομα της Parker. Αν και προσωπικα μου λειπει περισσοτερο το να ερχονται μαζεμενοι Parker απο το πουθενα σαν δωρα σε γιορτες και γενεθλια! :)

** Shock και Kambia, το thread αυτο ειναι αφιερωμενο σε εσας! Ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σας!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χάζευα την προτελευταία φωτό. Θυμήθηκα ότι κάποτε, σε διαφορετικές χρονικές περιόδους, είχα τους 2 ασημί δίπλα σ'αυτόν με το στρατιωτικό χρώμα. Νομίζω οτι ο ενας γυρίζει στον εαυτό του για να βγει η μύτη, σωστά;

Χάθηκες Φιλ ;)
 
Φιλιππε μιας και εισαι ειδικος...

Ποια ηταν τα πλεονεκτηματα των Parker σε σχεση με τα αλλα πιο φθηνα στυλο της εποχης?

Με μπριζωσες τωρα να ψαχνω για Vector. Θυμαμαι τον πρωτο που μου εδωσε ο πατερας μου σε ενα υπεροχο βαθυ κερασι χρωμα...
 
Το πλεονέκτημα των PARKER ήταν ότι απλώναν σωστά το μελάνι, που επιπλέον ήταν και καλής ποιότητας και στέγνωνε γρήγορα. Έτσι,δεν έβλεπες εκείνες τις μουτζούρες που έκαναν τα ΒIC μόλις περνούσε κατά λάθος το χέρι σου από πάνω. Αν έγραφες μισή ώρα με BIC θα έβλεπες τις φάλαγγες των δαχτύλων σου μπλε, ενώ με το PARKER ποτέ.

Παρ' όλα αυτά, έκανε το λάθος να βγάλει αργότερα αυτά τα roller, και τότε άρχισαν και στα PARKER οι μουτζούρες...
 
Rygar είπε:
Χάζευα την προτελευταία φωτό. Θυμήθηκα ότι κάποτε, σε διαφορετικές χρονικές περιόδους, είχα τους 2 ασημί δίπλα σ'αυτόν με το στρατιωτικό χρώμα. Νομίζω οτι ο ενας γυρίζει στον εαυτό του για να βγει η μύτη, σωστά;
Χάθηκες Φιλ ;)
Χαιρε Rygar! Ολοι (μεταλλικοι - πλαστικοι rollerball και ballpoint) ξεβιδωνουν για να αλαξουμε το ανταλλακτικο μεσα, αν αυτο εννοεις. Η κανονικη τους λειτουργια σε ολους τους retractable ειναι αυτη του push button (στον μεταλλικο Vector ολο το πισω στελεχος λειτουργει σαν κουμπι).

Wally είπε:
Φιλιππε μιας και εισαι ειδικος...
Ποια ηταν τα πλεονεκτηματα των Parker σε σχεση με τα αλλα πιο φθηνα στυλο της εποχης?

Με μπριζωσες τωρα να ψαχνω για Vector. Θυμαμαι τον πρωτο που μου εδωσε ο πατερας μου σε ενα υπεροχο βαθυ κερασι χρωμα...
Πλεονεκτηματα.. βασικο πλεονεκτημα ηταν οτι δεν ειχες ενα bic του κιλου! :) Ενταξει, περα απο την πλακα, βασικο πλεονεκτημα ηταν πως τοτε δεν υπηρχαν πολλοι στυλοι που να επαιρναν ανταλλακτικο. Ετσι ενω επαιρνες εναν bic με κατι δραχμες, ενας απλος jotter θα σε εβαζε μεσα τουλαχιστον ενα 500αρικο (μπορει και παραπανω - η μνημη εχει παραδωσει!) αλλα θα τον ειχες δια βιου με την χρηση ανταλλακτικων. Και ναι, ηταν και τα ανταλλακτικα πιο ακριβα απο το κοστος ενος bic, ομως ειχαν σχεδον τετραπλασια και βαλε διαρκεια σε σχεση με τους bic. Ετσι σε βαθος χρονου και χρηση, το κοστος θα εξισωνοταν προς οφελος των Parker. Επισης το "prestige" του να εχεις ενα στυλο που μπορουσες να εχεις μεσα στην τσεπη του πουκαμισου που να μην φοβασαι να τον χρησιμοποιησεις οπουδηποτε, απο σημειωση σε ενα βιβλιο μεχρι υπογραφη συμβολαιου, ηταν το κυριοτερο ατου. Αν και προσωπικα και μετα απο απειρες χρησεις διαφορων στυλο της εποχης, η ποιοτητα γραφης ηταν εμφανης και διαφορετικη. Ακριβοτεροι μεν απο τους απλους bic και σια, αλλα το ευκολοτερο γλιστρημα στην γραφη, πιο στρωτη και βολικη λαβη πιασιματος, πιο εντονα χρωματα του μελανιου στο φυλλο ηταν οτι πιστευω πως καθιερωσαν τους Parker. Το οτι επαιρναν και ανταλλακτικα βοηθησε τα μεγιστα, ειδικα οταν εφτασε το νεο ειδος Quick Ink (το Quink της Parker) με πιο ρευστες προδιαγραφες, η αργοτερα την κορωνιδα Gel που παρεπεμπε πια σε ποιοτητα γραφης πενας. Και μιας και ειπα για πενα, οι Vector αλαζαν κατα βουληση τα εντοσθια τους, και μετατρεπονταν με δυο κινησεις απο rollerball σε πενα με cartridges. Ετσι ειχαν παντα το ατου της παραμετροποιησης και της επιλογης μελανιων. Σιγουρα υπηρχαν και καλυτεροι στυλοι τοτε (ειδικα κατι μοντελα της Rottring που ηταν μεν αποκρουστικοι στην οψη που δεν επαιρναν ανταλλακτικα, αλλα ηταν σε μια αλλη κατηγορια και δεν παιζοντουσαν σε ποιοτητα γραφης), οπως και απειροι χειροτεροι. Το θεμα της προσωπικοτητας επαιξε και αυτο το ρολο του ομως αφου αν κολαγες με εναν Parker, ηταν δυσκολο να χρησιμοποιησεις κατι αλλο μετα. Καλο κυνηγι wally, και να ξερεις πως και αυτο το ειδος collecting ειναι δρομος χωρις επιστροφη. :)

* Αξιζει να σημειωθει πως οι Jotter και οι retractable Vector μπορουν να παρουν ανταλλακτικο απο μηχανικο μολυβι. Ετσι με ενα ουσιαστικα κελυφος, μπορουμε να εχουμε οποιοδηποτε setup ειτε σαν στυλο ειτε σαν μηχανικο μολυβι, και οχι δεκαπεντε διαφορετικα πραγματα για την καθε μας δουλεια.

Για την ερωτηση του wally, χρησιμοποιησα ως μετρο συγκρισης τους bic επειδη ηταν οτι φθηνοτερο υπηρχε εκεινη την εποχη. Υπηρχαν και αλλοι μιας χρησεως, οπως οι Faber Castell, Staedtler 430F, και πολλοι αλλοι που ομως ηταν ηδη πιο ακριβοι απο τους Bic. Ετσι προτιμησα τον σκαραβαιο των στυλο, μιας και η συγκριση των Parker με τους παραπανω θα ηταν εντελως ανιση (για αυτους)! :)

ΦΖΠ1 είπε:
Παρ' όλα αυτά, έκανε το λάθος να βγάλει αργότερα αυτά τα roller, και τότε άρχισαν και στα PARKER οι μουτζούρες...
Εν μερη αληθεια, ως προς τις μουτζουρες, και μαλιστα σε χειροτερο βαθμο απο τους bic στον χρονο στεγνωματος, αλλα οι rollerball ηθελαν ιδιαιτερη χρηση, αφου η γραφη τους παρεπεμπε σε πενα και ηταν ετη φωτος πιο μπροστα απο τα υπολοιπα στυλο σε αισθηση. Oι rollerball βασικα γεφυρωσαν το χασμα μεταξυ ballpoint και πενας (τουλαχιστον πριν σκασει μυτη η Gel τεχνολογια - που επισης θελει το χρονο της στο στεγνωμα).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δηλαδη ενας Vector με ενα Gel ανταλλακτικο ειναι μια χαρα συνδυασμος, ε?
 
Θα ελεγα να μεινεις στην rollerball κατηγορια wally, κυριως λογω του οτι οι Gel ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει μεν, αλλα και οτι γρηγοροτερο τελειωνει δε. ;) Η αυτονομια τους ειναι τρεις φορες κατω απο εναν rollerball για σχεδον ιδιο κοστος αγορας. Kανονας παντως ειναι να μεινεις στα γνησια ανταλλακτικα. Δεν χρησιμοποιησα ποτε ενα aftermarket που να μην μου λερωσε παντελονι η πουκαμισο, να μην τελειωσε πριν την ωρα του, και να μην σιχτιρισα που τα δακτυλα μου πονουσαν απο κοπωση στο γραψιμο απο το συρσιμο αντι για γλιστρημα της μυτης. Ολα εχουν το αναλογο κοστος τους.

Το setup που χρησιμοποιω στους καθημερινους μου Parker παντως ειναι το κουφαρι απο τους Vector rollerball, με ανταλλακτικο απο ballpoint μαζι με ενα μικρο spacer για να καθεται στην θεση του. :) Styling και κλασσικη γραφη Parker μαζι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
phil_vr είπε:
Χαιρε Rygar! Ολοι (μεταλλικοι - πλαστικοι rollerball και ballpoint) ξεβιδωνουν για να αλαξουμε το ανταλλακτικο μεσα, αν αυτο εννοεις. Η κανονικη τους λειτουργια σε ολους τους retractable ειναι αυτη του push button (στον μεταλλικο Vector ολο το πισω στελεχος λειτουργει σαν κουμπι).
A οχι. Εννοούσα ότι ο συγκεκριμένος βγάζει τη μύτη αν τον γυρνούσες. Προφανώς τον πέρασα για άλλον. Και νομίζω ότι αυτός ο άλλος (ο στυλός :D ) ηταν της Replay με τη γόμα που έσβηνε το μελάνι του. Τεσπα. Ας μη μπλέξουμε και με άλλο χόμπι, έχουμε άλλα έξοδα τώρα :D
 
Το χρώμα μελανιού των PARKER, αντίθετα, ήταν λίγο πιο αχνό ανοιχτό μπλε (νομίζω το είπατε σκούρο). Σκούρο ήταν του BIC κι ακόμα χειρότερο του Chouette (με τη χρυσή μύτη).

Συμπληρώνω επίσης ότι το 100% ασημί μοντέλο (το δεύτερο που βλέπουμε στην πάνω-πάνω φωτογραφία), έβγαινε παλιότερα με μια μικρή διαφορά, δηλ. με "ολόχρυσο" το βέλος-κλιπ για την τσέπη.

Τα roller είχαν κι ένα ακόμα μείον : φτάνοντας στα τελειώματα, αρχίζαν τις "διαλείψεις", κάναν δηλαδή κενά ακόμα και στο ίδιο γράμμα, γεγονός ιδιαίτερα εκνευριστικό (μάλιστα το μπαλάκι έκανε κι ένα χαρακτηριστικό τρίξιμο).

Αλλά ποιός πρόλαβε την πένα PARKER, με το μαυρό "σακουλάκι" που το γέμιζες με σταγονόμετρο, και ήταν κάτω από ένα σιδεράκι σε σχήμα "Λ"; (Καλά, ήταν κατόρθωμα να το κάνεις, γιατί γινόσουν χάλια...)
 
Είχα τον ασημένιο, από δώρο. Ήταν κάτι σαν " η πένα των φτωχών "...
 
ΦΖΠ1, το μοντελο που λες (Flighter Jotter) εβγαινε και με ασημενιο και με επιχρυσο κλιπακι, και κυκλοφορουν ακομα και σημερα. Γενικα διαφορετικα κλιπακια επαιζαν σε ολα τα μοντελα ακομα και στους μεταλλικους Vector. Στους πλαστικους Vector, υπηρχε ειτε ασημενιο ειτε βαμμενο μαυρο ματ.
 
Ναι συχνά σε γιορτές είχαμε δώρο από έναν Parker! ο αγαπημένος μου ήταν ένας σκούρος μπλε το κάτω μισό τμήμα του! Και μπράβο που μας του θύμισες! Υπήρξε και ένας ανταγωνιστής του Parker, ως δώρο ήταν και ο Paper Mate
 
Και γω μανιακος χρηστης ενος Vector (οπως εμαθα οτι λεγεται απο το παρον θεμα :) ) με rollerball που μου ειχανε κανει δωρο. Απο τα δωρα που καταευχαριστηθηκα!!!

Και στα μαθηματα του σχολειου αλλα περισσοτερο στις ζωγραφιες σε βιβλια και τετραδια...

Μου αρεσε το πως γλυστρουσε οταν σχεδιαζα...

Τον εχω σε φωτο εδω. Καποτε ηταν αμερικανικη σημαια. Στην πορεια φυγανε ολα τα χρωματα.

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?4221-%D1%E5%F4%F1%FC-%D3%F7%EF%EB%E9%EA%DC-%C5%DF%E4%E7&p=418230&viewfull=1#post418230

Ιδου και ενα δειγμα που εχω σκαναρει(1994). 100% rollerball

img4878.jpg
 
Phil, 'σ' ωραίος! :)

Αγαπημένοι Parker! Ακόμα και τώρα, έχω πάντα μαζί μου έναν Parker που μου έκανε δώρο κάποιος που εκτιμώ απεριόριστα: διπλή αξία! :)

Σε όλα τα σχολικά μου χρόνια, είχα αυτούς τους 2:

$(KGrHqIOKj!E3t(vO6VrBOH)S!Z2oQ~~0_12.JPG

πηγή

$_12.JPG

πηγή

By definition, the best pens ever
 
Ωραίο θέμα!

Τα στυλό Parker κυκλοφορούσαν και κυκλοφορούν σε μακρόστενη θήκη και είναι καλό δωρο....Εμένα πάντως δεν με βολεύουν στο γραψιμο...
 
Ο πατέρας μου είχε τρέλα με τους στυλούς Parker! Θυμάμαι αρκετούς στο σπίτι. Ο στυλός με τα χρώματα παραλλαγής όντως πολύ όμορφος.
 
O Phil μου ξυπνησε παλιο κολλημα με τους Vector. Aπο τοτε που τους θυμισε με το thread αυτο, γραφω μονο με τετοια! :)

Βρηκα ενα λεπτομερες ιστορικο τους εδω
 
Wally, χαρα μου που καταφερα να σου ξαναφερω στο προσκηνιο τους Vector. Σιγουρα η καθημερινοτητα σου θα εχει πλεον μια διαφορετικη πινελια (ελπιζω αρκετες οσες και οι αποχρωσεις των Vector αν ασκαστεις το collecting και εκει!).

Κατι σχετικο με τους Parker και τα retro βιωματα μας, ειναι μια φιγουρα που σιγουρα θα σου θυμισει κατι αλλα δεν θα ξερεις τι. Αν κοιταξεις προς Ινδια μερια, θα δεις οτι τα πακετα των Parker εχουν μια γνωριμη φιγουρα με εναν παπουλη που φερνει μια φινετσα.. σοβαροτητας. Ο παπουλης αυτος δεν ειναι αλλος απο τον Amitabh Bachchan, που αν και σαν ονομα δεν λεει τιποτα, τον ξερουμε καλα και τον εχουμε χρησιμοποιησει απειρες φορες σαν καρικατουρα ντουμπλαροντας τους διαλογους του στο Bombay TV!

Parker-Amitabh-bachan..jpg
parker-9000014757-2-400x400-imad9hgpk9xbnw6w.jpeg


Αν αυτες οι εικονες κατι μας θυμιζουν αλλα δεν ξερουμε τι..

amit1r.jpg


αυτη η εικονα θα λυσει καθε απορια!

Ο συγκεκριμενος ηθοποιος του Bollywood ειναι cult (τι cult, ultracult και βαλε!) και υψηλου κυρους προσωπο στην Ινδια και ειναι ο επισημος πρεσβευτης της Parker India (της Luxor βασικα αφου η Parker μονο σαν ονομασια υπαρχει πια) στα προϊοντα της. Κατι σαν τον Κουρκουλο και τις οδοντοκρεμες που ειχαμε εμεις εδω παλιοτερα αλλα στο πολυ πιο εκτεταμενο προφιλ μιας εταιρειας και των προϊοντων της. Και λεγαμε που τον ξερουμε ε? :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εδω και ενα χρονο (ελεω Phil) χρησιμοποιω ξανα αποκλειστικα Vector.

Παντως δεν ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Δεν ξερω αν οι αναμνησεις βελτιωνουν καταστασεις αλλα νομιζω οτι οι Vectors που ειχα ως μαθητης ηταν καλυτεροι. Ειχαν πιο σταθερη γραφη.

Σε αυτους που χρησιμοποιω τωρα παρατηρω μη ισοπαχη γραφη...δεν ειναι σταθερη (χρησιμοποιω 0.7 ανταλλακτικο)
 
Πίσω
Μπλουζα