Συλλέκτες παιχνιδιών

spirtoulis

RetroMasteR
Joined
17 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.296
Αντιδράσεις
168
Δεν βρήκα παρόμοιο θέμα αλλά αν υπάρχει ας μεταφερθεί παρακαλώ. Πάντα αναρωτιόμουνα τι συλλέγουν τα μέλη του ρετρομάνιαξ από παιχνίδια .Φιγούρες, αυτοκίνητα, κούκλες ή τι άλλο; Πώς σας κόλλησε να συλλέγετε ;Πόσα κομμάτια έχετε στην συλλογή σας; Για ποιο κομμάτι που έχετε είστε πιο περήφανοι/χαρούμενοι;

Προσωπικά συλλέγω κούκλες. Πρέπει να έχω γύρω στις 180 και το κομμάτι που αγαπώ περισσότερο είναι η Petra Bride και το μικρόβιο μου κόλλησε μέσα από το ρετρομάνιαξ.

[edit by kambia]


Παρακαλώ η συζήτηση να κινηθεί πάνω στα ερωτήματα του αρχικού ποστ. Ποστ περί στοκατζήδων, τιμών στο ebay και λοιπά παρεμφερή θα έχουν σαν αποτέλεσμα
το thread να κλειδωθεί χωρίς καμία άλλη προειδοποίηση, καθώς δεν υπάρχει καλό παρελθόν σε παρόμοια θέματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Βαρυ" θεμα.... :xm:
 
Γιατί βαρύ θέμα stayro;Πάρτο πως είναι γκάλοπ.
 
spirtoulis είπε:
Γιατί βαρύ θέμα stayro;Πάρτο πως είναι γκάλοπ.
Οταν λεω "βαρυ" θεμα αγαπητη μου spirtoulis εννοω οτι ευκολα μπορει

καποιος κακοπροαιρετος -δυστυχως υπαρχουν και αυτοι.... :( - να

δει το θεμα και να μας χαρακτηρισει ολους οσους αγαπαμε και μαζευουμε παιχνιδια

αυτοματα με μια φραση: "Α καλα....στοκατζηδες ολοι"!!!

Και μπορει πολυ ευκολα το θεμα να παρει "φωτια" απο μερικους κακοπροαιρετους,ανεγκεφαλους και ζηλοφθονους!!!!

Τσουβαλιαζοντας και βαζοντας στο ιδιο καζανι ετσι με αυτον τον τροπο,

τους πραγματικους ρετροlovers μαζι με τους κατα καιρους τυχαρπαστους και συμφεροντολογους εμπορακους!!!!

Προσωπικα δεν εχω προβλημα με το θεμα που ανοιξες ουτε να απαριθμησω το τι μ'αρεσει να συλλεγω. :flower:

Αφου ετσι με αυτον τον τροπο μας δινεται η ευκαιρια να μοιραστουμε την αγαπη μας για τα ρετροπαιχνιδια,

κατι που νομιζω οτι το εχουμε δειξει - ολοι οσοι ασχολουμαστε -στα διαφορα παιχνιδοθεματα. :)

Λοιπον....

Τα γουστα μου πανω-κατω τα ξερετε και σας τα εχω δειξει κατα καιρους. ;)

1ο.... και αγαπημενο θεμα της συλλογης μου ειναι τα playmobil.

2ο....οταν και οποτε βρισκονται σε καλη κατασταση και κομπλε,επιτραπεζια.

3ο....αυτοκινητακια,φιγουρες δρασης ποικιλης θεματολογιας,puzzle, συναρμολογουμενα.

4ο....και τελευταιο,games,dvd's,comics,βιβλια,ηλεκτρονικα (τα τελευταια με επιφυλαξη... :precry: )

Το μικροβιο υπηρχε πολυ πριν γνωρισω το retromaniax, εκανα συλλογη collectibles απο ταινιες,comics κλπ...

Απ' τον καιρο που γνωρισα το retromaniax και επειτα,

θες κατι αυτα που διαβαζα εδω μεσα....

θες κατι η νοσταλγια για αυτα που ειχα και μου πεταξαν...

Ε, δεν ηθελε και πολυ.....σταματησα τα collectibles και ξεκινησα να συλλεγω ρετροπαιχνιδια.

Tελικα,καταστροφη αυτο το retromaniax.....:biglaugh:
 
[edit] off topic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν το σκέφτηκα έτσι :( , ξέρω πως το τι αρέσε του καθένα μπορεί να φαίνετια μέσα από το κάθε υποφόρουμ, απλώς είπα να ανοίξουμε συζήτηση επί του γενικού για τη συλλογή παιχνιδιών, και εντάξει όταν λέμε συλλογή δεν είναι πάντα σπάνιων παιχνιδιών, έχω εγώ παιχνίδια που μόνο η μυρωδιά που είχαν ήθελε καμία 10αριά μέρες να φύγει :eek:

'Αμα είναι να αρχίσει πάλι η συζήτηση για στοκ , ας κλειδώσει το θέμα.
 
spirtoulis είπε:
'Αμα είναι να αρχίσει πάλι η συζήτηση για στοκ , ας κλειδώσει το θέμα.
Πιστευω δεν αφησουν οι διαχειριστες να "ξεφυγει" το θεμα.

Αν παει προς τα εκει,πιστευω θα παρεμβουν και θα "καθαρισουν" τα off topic σχολια. :)

Αλλωστε θελω να πιστευω οτι θα κανουμε πολιτισμενη και υγιη συζητηση,τα υπολοιπα,απλα δεν εχουν θεση εδω!!! ;)
 
Αν τα ποστ κινηθούν πάνω στα ερωτήματα του spirtouli θα είμαστε οκ.

Αν αρχίσουν πάλι τα ποστ περί στοκατζήδων, τιμών στο ebay και λοιπά παρεμφερή το λουκέτο θα πέσει χωρίς προειδοποίηση, καθώς δεν υπάρχει καλό παρελθόν σε παρόμοια θέματα.
 
Kambia είπε:
Αν τα ποστ κινηθούν πάνω στα ερωτήματα του spirtouli θα είμαστε οκ.
Που κατι τετοιο θελουμε Ναταλι.....μια υγιη συζητηση! ;)

Kambia είπε:
Αν αρχίσουν πάλι τα ποστ περί στοκατζήδων, τιμών στο ebay και λοιπά παρεμφερή το λουκέτο θα πέσει χωρίς προειδοποίηση, καθώς δεν υπάρχει καλό παρελθόν σε παρόμοια θέματα.

Κατι που απευχομαστε,γιατι ειναι δυσαρεστο να κλεινουν θεματα.... :(
 
Ωπ ωπ.

Σορρυ εαν εγραψα κατι με το οποιο να ειχε γινει θεμα παλιοτερα.

Οσο απο συλλογες

1)Transformers κυριως εχω g1 και g2 φιγουρες

2)Αρκετα playmobil αλλα οχι σε σημειο για συλλογη απλα ειναι αρκετα
 
Svarth είπε:
Οσο απο συλλογες

1)Transformers κυριως εχω g1 και g2 φιγουρες
Οριστε.....κι ελεγα τι ξεχασα να αναφερω...... :banghead:

Svarth είπε:
2)Αρκετα playmobil αλλα οχι σε σημειο για συλλογη απλα ειναι αρκετα
Μια χαρα σε βρισκω Σπαιρους!!!! :thumbup:

Ναταλι, δικος μας και αυτος.....playmobilακιας!!!!:biglaugh:
 
Πολύ playmobil, ρε παιδιά. Ζηλεύω-με την καλη έννοια-που είστε τόσοι πολλοί λάτρεις.
 
εγώ πάλι πρόσφατα άρχισα και σκεφτόμουν τα παιδικά μου χρόνια, παιχνίδια κτλ. και μαζί με ένα φιλαράκι και εσάς η "ζημιά" (με την καλή έννοια πάντα) έγινε και άρχισα να κατεβάζω τις σακούλες από το πατάρι, δυστυχώς σε σχέση με τότε τα παιχνίδια που έχω τώρα δεν είναι τίποτα αλλά ευελπιστώ με τον καιρό να ξανα μαζέψω τίποτα! πριν 2-3 χρόνια είχα αγοράσει τα κλασικά στρατιωτάκια με το μιλιτερ χρώμα και κάποια οχήματα τους, από παλιά αυτά που μου έχουν απομείνει είναι κάποιοι action man και μια σακούλα του super playmobil (φαντάσου πόσα παίζει να είχα παλιότερα :D )
 
Εγώ αν είχα την οικονομική δυνατότητα.... και τι δεν θα σύλλεγα! Και Playmobil θα μάζευα και videogames θα μάζευα και επιτραπέζια και απ'όλα.

Ομως δεν υπάρχει δυνατότητα για καμία συλλογή και έτσι δεν μπορώ να πω ότι είμαι συλλέκτης. Βέβαια πλέον μαζεύω οτιδήποτε πέσει στα χέρια μου από video game όπως πεταμένα σε κάδους ανακύκλωσης, χαρισμένα από φίλους, ανταλλαγές και αν τύχει κάτι πολύ φτηνό και το αγοράσω.

Έτυχε και μάζεψα με αυτόν τον τρόπο καμιά 25αριά κονσόλες, οπότε μπορεί να πει κανείς ότι μαζεύω κονσόλες αλλά όχι και παιχνίδια γιατί για να ταΐσω όλες αυτές τις κονσόλες με παιχνίδια θέλω 2 περιουσίες :p

Eπήσης κατέληξα (χωρίς να θέλω) να μαζεύω PC hardware parts. Λόγω του ότι φτιάχνω πολλά PC φίλων και φίλων-φίλων, οτιδήποτε παλιώνει και το έχουν για πέταμα μου το δίνουν εμένα. Και φυσικά βρίσκω συχνά "άχρηστους" υπολογιστές που θέλουν να τους ξεφορτωθούν. Και έτσι εγώ πετάω το κουτί που πιάνει πολύ χώρο και κρατάω όλα τα "από μεσα" εκτός από τα CD/DVD drives που συνήθως είναι χαλασμένα. Γενικά λυπάμαι να τα πετάξω και τα κρατάω, έχω φτιάξει και 1-2 retro υπολογιστές όπως τους θέλω έτσι. Αλλά αν χρειάζεται κάποιος κάτι το δίνω έτσι, δεν κάνω συλλογή δηλαδή.

Εν τέλη, αυτό που ζηλεύω πιο πολύ είναι τα Playmobil διοράματα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Εγώ αν είχα την οικονομική δυνατότητα.... και τι δεν θα σύλλεγα! Και Playmobil θα μάζευα και videogames θα μάζευα και επιτραπέζια και απ'όλα.
Ομως δεν υπάρχει δυνατότητα για καμία συλλογή και έτσι δεν μπορώ να πω ότι είμαι συλλέκτης. Βέβαια πλέον μαζεύω οτιδήποτε πέσει στα χέρια μου από video game όπως πεταμένα σε κάδους ανακύκλωσης, χαρισμένα από φίλους, ανταλλαγές και αν τύχει κάτι πολύ φτηνό και το αγοράσω.

Έτυχε και μάζεψα με αυτόν τον τρόπο καμιά 25αριά κονσόλες, οπότε μπορεί να πει κανείς ότι μαζεύω κονσόλες αλλά όχι και παιχνίδια γιατί για να ταΐσω όλες αυτές τις κονσόλες με παιχνίδια θέλω 2 περιουσίες :p

Eπήσης κατέληξα (χωρίς να θέλω) να μαζεύω PC hardware parts. Λόγω του ότι φτιάχνω πολλά PC φίλων και φίλων-φίλων, οτιδήποτε παλιώνει και το έχουν για πέταμα μου το δίνουν εμένα. Και φυσικά βρίσκω συχνά "άχρηστους" υπολογιστές που θέλουν να τους ξεφορτωθούν. Και έτσι εγώ πετάω το κουτί που πιάνει πολύ χώρο και κρατάω όλα τα "από μεσα" εκτός από τα CD/DVD drives που συνήθως είναι χαλασμένα. Γενικά λυπάμαι να τα πετάξω και τα κρατάω, έχω φτιάξει και 1-2 retro υπολογιστές όπως τους θέλω έτσι. Αλλά αν χρειάζεται κάποιος κάτι το δίνω έτσι, δεν κάνω συλλογή δηλαδή.

Εν τέλη, αυτό που ζηλεύω πιο πολύ είναι τα Playmobil διοράματα!

αυτο που ειπες στην αρχη βασικα ειναι η αληθεια, αν ειχαμε την οικονομικη δυνατοτητα οι περισσοτεροι καλα θα ηταν περι συλλογης!
 
Imgema είπε:
Βέβαια πλέον μαζεύω οτιδήποτε πέσει στα χέρια μου από video game όπως πεταμένα σε κάδους ανακύκλωσης, χαρισμένα από φίλους, ανταλλαγές και αν τύχει κάτι πολύ φτηνό και το αγοράσω.
Έτυχε και μάζεψα με αυτόν τον τρόπο καμιά 25αριά κονσόλες, οπότε μπορεί να πει κανείς ότι μαζεύω κονσόλες αλλά όχι και παιχνίδια γιατί για να ταΐσω όλες αυτές τις κονσόλες με παιχνίδια θέλω 2 περιουσίες :p


Τι ειπες τωρα?????!!!!!!!
:burn:

Τασο,να μας πεις γρηγορα σε ποιους καδους συχναζεις!!!!!:biglaugh:
 
"πεταμένα σε κάδους ανακύκλωσης" είναι μόνο ένας από τους τρόπους, δεν τα μάζεψα και όλα έτσι :p

Αλλά ναι μερικά Games και 2 κονσόλες έτσι βρεθήκανε. Το Saturn που έχω πχ, από κάδο είναι (και πλήρως λειτουργικό, δεν μετράω τις χαλασμένες κονσόλες). Αλλά το πιο ευκολο να βρεις πεταμένο έιναι κάποιος παλιός υπολογιστής, έχω μαζέψει 2-3 έτσι και έχω βρει περισσότερους αλλά δεν μπορούσα να τους πάρω.

Το σκέφτομαι ότι μπορεί να είμαι και ρακοσυλλέκτης :eek:
 
Imgema είπε:
"πεταμένα σε κάδους ανακύκλωσης" είναι μόνο ένας από τους τρόπους, δεν τα μάζεψα και όλα έτσι :p
Αλλά ναι μερικά Games και 2 κονσόλες έτσι βρεθήκανε. Το Saturn που έχω πχ, από κάδο είναι (και πλήρως λειτουργικό, δεν μετράω τις χαλασμένες κονσόλες). Αλλά το πιο ευκολο να βρεις πεταμένο έιναι κάποιος παλιός υπολογιστής, έχω μαζέψει 2-3 έτσι και έχω βρει περισσότερους αλλά δεν μπορούσα να τους πάρω.

Το σκέφτομαι ότι μπορεί να είμαι και ρακοσυλλέκτης :p

ποιοι ιεροσιλοι πετουν τετοια πραγματα;; :p
 
Karavasilator είπε:
ποιοι ιεροσιλοι πετουν τετοια πραγματα;; :p
Δεν ξέρω αν τα έχεις ήδη βρει στο forum αλλά υπάρχουν μερικά παλιότερα θεματάκια με φωτογραφίες τέτοιων αντικειμένων που βρέθηκαν σε κάδους... το δικό μου είναι αυτό:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?18945-%CC%E9%EA%F1%FC%F2-%E8%E7%F3%E1%F5%F1%FC%F2-%E3%EB%DF%F4%F9%F3%E5-%E1%F0%FC-%E1%ED%E1%EA%FD%EA%EB%F9%F3%E7

Αυτή η περίπτωση μου είχε τύχει και άλλη μία με το Saturn... που δεν τα βρήκα εγώ ακριβώς αλλά ένας φίλος (τον οποίο ευτυχώς δεν τον νοιάζουν αυτά :p )
 
Πίσω
Μπλουζα