Συλλογές Υπερατού

domniki

RetroJunkie™
Joined
16 Mαϊ 2007
Μηνύματα
3.508
Αντιδράσεις
2.239
Θυμαται κανεις τις συλλογες Υπερατου?

Εγω ειχα τα επιβατικα αεροπλανα. Τα χαρτακια μοιραζονταν τυχαια αναμεσα στους παικτες και το παιχνιδι ηταν η συγκριση των στοιχειων των αεροπλανων. Το χαρτακι με τα καλυτερα στοιχεια κερδιζε.

Θυμαμαι οτι κατι φοβερα κονκορντ κερδιζαν τα παντα: ειχαν τεραστια Ωθηση, Χιλιομετρα ανα ωρα, Μεγιστη ταχυτητα, Μεγιστο υψος....

Απ' ο,τι θυμαμαι, υπηρχαν πολλες τετοιες διαφορετικες συλλογες: μαχητικα αεροσκαφη, αυτοκινητα, μηχανες, κτλ.
 
Εχουμε ξαναμιλησει για το Ατου Κουαρτετο αλλα οπως ειπα και σε διπλανο thread δεν χαλασε και ο κοσμος να τα πουμε αλλη μια :)
 
Sorry Paspartoo, δεν το ειχα δει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α ρε Δομνίκη, τί μου θύμισες. Δημοτικό, καλοκαίρια στην παλιά μου τη γειτονιά κάτω από την κληματαριά που ήταν σα τεχνητό υπόστεγο, ίσα με 20 πιτσιρίκια τσακωνόμασταν ποιός θα πρωτοπαίξει (εκτός των άλλων παιχνιδιών). Θυμάμαι ότι η στόφα τους πέρασε, μετά το 87-88. Τότε μετακόμισα, πάνε και οι φίλοι πάνε όλα τα παιχνίδια. Νομίζω ρε συ ότι κάπου στο πατρικό μου έχω κανά δυο σετάκια από αυτά. Το ένα είναι με σπορ αυτοκίνητα και το άλλο ή με αεροπλάνα ή με νταλίκες, δε θυμάμαι. Θα πάρω τη μάνα μου να τη ρωτήσω εάν έχει κρατήσει τίποτε από τότε.

Να'σαι καλά!
 
Εγώ έχω κρατήσει ένα με συλλογές από ακριβά αυτοκίνητα..Χε χε τώρα πια είναι πολύ παλιά!!!
 
Μια φωτογραφια απο την συλλογη μου

xartakia2if6.jpg
 
980 kmh? Σε νικαω..φερτα!! :D
 
Wally είπε:
980 kmh? Σε νικαω..φερτα!! :D

Πως φαινεται Wally πως εχουμε την ιδια ηλικια :biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Το Α1 παντως ειχε το μεγαλυτερο ανοιγμα φτερων απ'ολα τα αλλα...
 
Με τις συλλογες αυτες αυτες περναγαμε ατελειωτες ωρες.Συνηθως παιζαμε στα πλατυσκαλα στις εισοδους των σπιτιων της γειτονιας.παιζαμε ειτε 2 ειτε 4 χωρισμενοι σε 2 ομαδες.η αγωνια για το ποιος θα παρει τα "καλα" ηταν μεγαλη κατα το μοιρασμα.υπηρχε βεβαια και η κιτρινη και κοκκινη καρτα που επ[ισης ηταν περιζητητες. Αεροπλανα-μηχανες-πλοια-φορμουλες-αυτοκινητα-βολιδες-πυραυλοι κ.α ειχαν περασει απο τα χερια μου.υπαρχουν μερικα ακομα. αλλα αυτα που μου αρεσαν πιο πολυ ηταν κατι ελικοπτερα (δεν ειχαν υπερατου),τα οποια υπαρχουν ολα!!! παραθετω φωτο με τα 2 καλυτερα.

zitsa050nc5.jpg
 
Ύπερ ατού!!

Μην μου πείτε πως δεν παίζατε μικροί το παιχνίδι με τις κάρτες που, άλλες είχαν αυτοκίνητα, άλλες αεροπλάνα, νταλίκες και ό,τι μπορείς να φανταστείς με τα χαρακτηριστικά τους. Έλεγες στον αντίπαλο ένα χαρακτηριστικό που σου φαινόταν καλό και άν είχε μικρότερο, του έπαιρνες την κάρτα, αλλιώς στην έπαιρνε αυτός. Σε όποιον τελείωναν οι κάρτες, έχανε!!! Τρελλά παιχνίδια και με στοιχήματα, όταν είμασταν μικροί!!!
 
Υπαρχει ηδη εδω και σιγουρα αναφορες σε κανα 2 αλλα . :thumbup:
 
Είπα κι εγώ, δεν έχει ανοίξει τέτοιο θέμα!!! :sealed:
 
Κυλινδροι: 4 :Ρ

Ε, αν ειχες καρτα με 8 κυλινδρους, νικουσες σχεδον σιγουρα
 
Εγώ θυμάμαι είχα με αεροπλάνα του Β Παγκοσμίου πολέμου , με θωρηκτά , με τανκς και πάει λέγωντας ! Μάλλον μικρός ήμουν πολεμοχαρής !

Μετά ήρθαν τα video - games και με "αποβλακόσανε" τελείως !
 
Το δικό μου αγαπημένο ήταν τα τρένα.Είχα πολλά.Φόρμουλα ένα (θυμάμαι είχαμε και δικό μας κανόνα ότι ο Νίκι Λάουντα θα είναι δεύτερο ΥΠΕΡΑΤΟΥ), αεροπλάνα, πλοία, μηχανές, αυτοκίνητα (τότε έμαθα τι εστί lamborghini).Παίζαμε και μέσα στη τάξη.Ο Διευθυντής είχε φρικάρει.Μας τα έπαιρνε και τα έδινε στους γονείς μας.
 
τι μου θυμισατε παιδια,πραγματικο παθος αυτα τα χαρτακια-υπερατου.θυμαμαι ειχα τα τραινα και τα τανκς καθως και μια τραπουλα με πολεμικα πλοια,,δυστυχως με την παροδο των ετων,εξαφανιστηκαν.αληθεια γνωριζει κανεις αν κυκλοφορουν ακομη η εαν υπαρχουν πουθενα σε μαγαζια παιχνιδιων??μεγαλες αναμνησεις...
 
Στα Toys Academy εχει αλλα δεν ειναι αυτα που ειχαμε ως πιτσιρικαδες
 
Eμένα παιδιά μου άρεσε στα επιβατικά αεροπλάνα το concorde. To μεγαλύτερο άνοιγμα φτερών και φυσικά η μεγαλύτερη ταχύτητα. (κάπου πρέπει να τα έχω τα αεροπλάνα ακόμα)

Πρέπει να τα βρώ
 
υπήρχαν δυο είδη...κάποια στα γερμανικά με άριστη ποιότητα εκτύπωσης και μικρότερα μπλε ποιοτικά κουτιά χωρίς όμως υπερατού (τρομερές συλλογές με οτιδήποτε είχε μηχανή από αυτοκίνητα-φορτηγά...τανκς μέχρι τάνκερ και κρουαζιερόπλοια) και τα ελληνικά με υπερατού που είχαν θέματα μέχρι και με πλοία και αεροπλάνα του β παγκοσμίου πολέμου...είχα πολλά αλλά έκανα το μοιραίο λάθος να τα αποθηκεύσω σε αποθήκη με υγρασία που τα κατέστρεψε με αποτέλεσμα να γίνουν μια άμορφη μάζα χαρτιού...

Τα γερμανικά ήταν καλύτερα και με ακριβή στοιχεία. Τα ελληνικά είχαν πολλά λάθη αλλά ποιος νοιαζόταν;
 
Πίσω
Μπλουζα