Συλλογή από τρίμματα σβήστρας

fani_grgr

Retro Member
Joined
22 Αύγ 2012
Μηνύματα
178
Αντιδράσεις
126
θυμάμαι ότι στο σχολείο για ένα περίεργο λόγο κάναμε συλλογή από τρίμματα σβήστρας. Μάλιστα επιτυχία είχε αυτός που θα μάζευε την μεγαλύτερη ποσότητα. Όσο δε αυτό το τρίμμα προέρχονταν από διαφορετικές γομολάστιχες, τόσο πιο μεγάλη ποικιλία χρωμάτων είχε η συλλογή! Θυμάμαι ότι με τις ώρες σβήναμε σε λευκό χαρτί για να πάρουμε τα υπολείμματα!!!
 
Κι εγώ έκανα τέτοια συλλογή!!! Και όλο η μητέρα μου με φώναζε που χαλούσα όλες τις σβήστρες!
 
Ολα αυτά τα χρόνια στο retromaniax έχω διαβάσει για διαφόρων ειδών συλλογές, αλλά πρώτη φορά για τρίμματα γόμας !! (αν μη τι άλλο, σε αυτή την ηλικία στα παιδιά σίγουρα δεν λείπει η φαντασία :) )

Πάντως στο δικό μου σχολείο δεν έτυχε να κάνει κανείς τέτοια συλλογή.

Προσωπικά, το μόνο "δημιουργικό" που έκανα με τα τρίμματα της γόμας, ήταν... να τα συμπιέζω σε μία μπίλια (για να περάσει η ώρα όταν βαριόμουν στο μάθημα... :D ).
 
Πρωτη φορα ακουω για κατι τετοιο..
 
billy είπε:
Προσωπικά, το μόνο "δημιουργικό" που έκανα με τα τρίμματα της γόμας, ήταν... να τα συμπιέζω σε μία μπίλια (για να περάσει η ώρα όταν βαριόμουν στο μάθημα... :D ).

χαχαχα...μια από τα ίδια... :D
 
Γεια συλογη και γω πρωτη φορα το ακουω αλλα σαν θεμα δεν με ειναι αγνωστο.Ειχα δυο σημαθητριες που συνεχως το εκαναν αυτο με εκεινες της μεγαλες πρασινες σβηστρες και μαζευαν τα τριμματα αλλα αυτο που εκαναν με αυτα μετα ηταν να φτιαχνουν κατι χειροτεχνιες πανω σε χαρτι οπως καναμε με φακες,φασολια κλπ.
 
Χαχαχα! Και εμείς το κάναμε αυτό στο δημοτικό. Αποθηκεύαμε το "προϊόν" στις άδειες θήκες από αυτές τις πλαστικές κασετίνες με το μαγνητάκι. Το είχα ξεχάσει τελείως τόσα χρόνια.
 
κι εμένα μου άρεσε να σβήνω με γόμα σε χαρτί ή σε κάποια επιφάνεια (τοίχος, θρανίο...) για να μαζεύω τα τρίμματα της γόμας. Μου άρεσε να βλέπω τη γόμα να τελειώνει για να πάρω άλλη...
 
Νομιζω οτι αυτο το τριμα απο τη γομα εκανε και για "φαγουροσκονη" η μηπως κανω λαθος?
 
Εγώ τις αποθήκευα σε ένα πλαστικό κουτάκι από παστίλιες για τον λαιμό. Η ξαδέλφη μου σε ένα άδειο βαζάκι από κρέμα προσώπου!!!
 
BETTY BOOP είπε:
κι εμένα μου άρεσε να σβήνω με γόμα σε χαρτί ή σε κάποια επιφάνεια (τοίχος, θρανίο...) για να μαζεύω τα τρίμματα της γόμας. Μου άρεσε να βλέπω τη γόμα να τελειώνει για να πάρω άλλη...
όσο για το αν έκανα συλλογή από τα τρίμματα της γόμας (αλλιώς τα γομάκια όπως τα έλεγα), όχι, απλά τα μάζευα και τα έριχνα στα σκουπίδια...
 
Εμείς κάναμε το άλλο:

προσπαθούσαμε να κάνουμε ένα μεγάλο "γομάκι", σβήνοντας, αλλά προσπαθώντας να μην κάνει τριμματάκια η γόμα, αλλά ένα μεγάλο γομάκι, δλδ σαν μακρύ κορδόνι. Αν έσπαγε το γομάκι, το "κολλάγαμε" τρίβοντας τα δύο σημεία μαζί, για να ενωθούν ξανά, κι έτσι φτιάχναμε ένα μεγάλο κορδόνι από γόμα. Οι καλύτερες γόμες για να το κάνεις αυτό ήταν οι Pelican, οι κλασικές λευκές με το χαρτονάκι απ έξω, και οι μεγάλες πράσινες, δηλαδή οι μαλακές γόμες, και όχι οι σκληρές. Οι μαλακές γόμες δεν έβγαζαν πολλά τρίμματα, αλλά κομμάτια γόμας, σαν μικρά "κορδονάκια" (συνήθως χοντρά).
 
Πίσω
Μπλουζα