Συμβουλές για αγορά Tablet PC ή Ε-book Reader

Leon

RetroNuts!
Joined
27 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.119
Αντιδράσεις
1.037
Παίδες, την βοήθειά σας αν γίνεται παρακαλώ. Θέλω ένα tablet PC που να μπορώ να το χρησιμοποιώ σαν βιβλίο. Δηλαδή:

α) Ελαφρύ για να μπορώ να το κρατάω με ένα χέρι ξαπλωμένος στο κρεβάτι ή στην τουαλέτα...:[

β) Εύκολο στη χρήση (σαν ένα βιβλίο)

γ) Με πολύ καλή και ξεκούραστη οθόνη ώστε να μπορώ να διαβάζω το ίδιο άνετα με σελίδα βιβλίου ακόμα και σε περιβάλλον με πολύ έντονο φως (παραλία)

δ) Αναλόγου μεγέθους (ή κάτι κοντά στο Α4 ή σε μέγεθος βιβλίου τσέπης)

Υπάρχει κάτι τέτοιο, που να καλύπτει τις ανάγκες αυτές; Είναι δυνατό να "πετάξω" τα βιβλία, τα περιοδικά και τις εφημερίδες;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είσαι σίγουρος ότι θέλεις ένα Tablet PC; :xm:

Ρωτάω επειδή αυτό που περιγράφεις είναι e-book reader, σε αντίθεση με το Tablet PC που είναι ένας πλήρης υπολογιστής. Η διαφορά στην τιμή αλλα και στο μέγεθος μεταξύ των δύο είναι μεγάλη.
 
alkis21 είπε:
Είσαι σίγουρος ότι θέλεις ένα Tablet PC; :xm:
Ρωτάω επειδή αυτό που περιγράφεις είναι e-book reader, σε αντίθεση με το Tablet PC που είναι ένας πλήρης υπολογιστής. Η διαφορά στην τιμή αλλα και στο μέγεθος μεταξύ των δύο είναι μεγάλη.
A ΟΚ, δεν ήξερα ότι είναι άλλη κατηγορία...Ναι κάτι τέτοιο θέλω.

@Nkarytia: Thanks! Αυτό ακριβώς έψαχνα! Από ότι κατάλαβα είναι μόνο ασπρόμαυρο, αλλά δεν με πειράζει καθόλου! Θα πέσει παραγγελία από Amazon. 489 $ είναι καλή τιμή αλλά κυρίως μιλάμε για πολύ γρήγορη απόσβεση. ;)

ΟΧΙ ρε ....! ΔΕΝ Βολεύει αν είσαι αριστερόχειρας! Έχει κουμπιά μόνο δεξιά! Γιατί δεν μας σκέφτονται ποτέ; :angry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Leon αν όντως αποκτήσεις Kindle, καλή τύχη.. προσωπικά δεν το τόλμησα ποτέ.

Είμαι φανατικός με τα e-books, αν εξαιρέσεις τα βιβλία του Stephen King που είμαι συλλέκτης εδώ και χρόνια όλα τα βιβλία που αγοράζω είναι σε ηλεκτρονική μορφή. Και μιλάμε ότι διαβάζω τουλάχιστον τέσσερα το μήνα, κυρίως ξένη λογοτεχνία. Όλα αυτά στο ταπεινό PDA μου το οποίο καλύπτει όλες τις προϋποθέσεις που αναφέρεις στην αρχή, εκτός βέβαια από το μέγεθος αλλά εμένα τουλάχιστον δεν με ενοχλεί αυτό, αφού το χέρι μου είναι στο ροδάκι και προχωράω το κείμενο συνεχώς το πόσο εμφανίζει ανά πάση στιγμή στην οθόνη δεν είναι πρόβλημα.

Η βασική μου ένσταση για το Kindle είναι το DRM: έχω ακούσει ότι οι περιορισμοί του είναι δρακόντειοι, με αποκορύφωμα το ότι υπάρχει περιορισμός για το πόσες φορές μπορείς να διαβάσεις ένα βιβλίο και μετά διαγράφεται από το σύστημά σου! Αυτό εγώ το θεωρώ απαράδεκτο αφού όταν αγοράζω κάτι θεωρώ ότι μου ανήκει. Όμως αν θες ψάξε το περισσότερο αφού έχουν βγει νέες εκδόσεις από την τελευταία φορά που το έψαξα και μπορεί να σου λέω βλακείες.
 
Το Kindle DX είναι καταπληκτικό. Το πήρα για να διαβάσω επιτέλους τα pdf που έχω. Το παλιό ήταν μάπα αφού διάβαζε μόνο δικό του format. Διαβάζει και DRM free PDFs!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nkarytia είπε:
Το Kindle DX είναι καταπληκτικό. Το πήρα για να διαβάσω επιτέλους τα pdf που έχω. Το παλιό ήταν μάπα αφού διάβαζε μόνο δικό του format. Διαβάζει και DRM free PDFs!
Δηλαδή θα μπορώ να διαβάσω PDF που έχω κατεβάσει (νόμιμα βρε!) από το internet; Δε μου λες, μπας και κάνει και rotate ανάποδα το κείμενο για να έχω τα κουμπιά από αριστερά;
 
Ενδιαφέρουσα συσκευή. Ειδικά για τα D&D PDFs που είναι δεκάδες!!!!!!!!!!
 
Leon είπε:
Δηλαδή θα μπορώ να διαβάσω PDF που έχω κατεβάσει (νόμιμα βρε!) από το internet; Δε μου λες, μπας και κάνει και rotate ανάποδα το κείμενο για να έχω τα κουμπιά από αριστερά;
Δεν περιστρέφει το κείμενο, αλλά τα πλήκτρα τα συνηθίζεις γρήγορα (υπ' όψιν ότι τα PDF που δεν είναι OCRed και είναι κακοσκαναρισμένα θα δείχνουν χάλια).

To youtube έχει πολλά παραδείγματα με το Kindle DX εν δράση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Pooky είπε:
Ενδιαφέρουσα συσκευή. Ειδικά για τα D&D PDFs που είναι δεκάδες!!!!!!!!!!
Κυρίως για αυτό το θέλω! ;)

Ενώ έχουμε πολλά βιβλία, είναι μεγάλο πρόβλημα να τα κουβαλάς (ωχ η μέση μου) γιατί δεν παίζουμε πάντα στο ίδιο σπίτι και φυσικά είναι διάσπαρτα σε πολλά άτομα, δημιουργώντας μεγάλο πρόβλημα όταν θες κάποιο.
 
Leon είπε:
Κυρίως για αυτό το θέλω! ;)
Ενώ έχουμε πολλά βιβλία, είναι μεγάλο πρόβλημα να τα κουβαλάς (ωχ η μέση μου) γιατί δεν παίζουμε πάντα στο ίδιο σπίτι και φυσικά είναι διάσπαρτα σε πολλά άτομα, δημιουργώντας μεγάλο πρόβλημα όταν θες κάποιο.
Εμ, καλά σε κατάλαβα!!!!!

Τώρα στα sessions κουβαλάω το netbook. Βέβαια μια τέτοια συσκευούλα θα βόλευε εκπληκτικά!!!!!!
 
κρατησα 2 μιση χρονια το netbook αλλα σαν το umpc της samsung q1που ειχα πριν δεν με βολεψε το ιδιο.

το εδωσα λοιπον netbook και πηρα το tab της samsung και βρηκα την υγεια μου ξανα. :)
 
Γεια dnd books το ipad είναι ότι καλύτερο καθώς υπάρχει αρκετό χρώμα σε αυτά τα βιβλία. Το τρίπτυχο οθόνη-ταχύτητα-χειρισμός που έχει το ipad δεν το βρίσκεις αλλού ακόμα/

Ενας φίλος dm το έχει παρέα πάντα φορτωμένο με όλη τη βιβλιοθήκη. Φυσικά είναι πανάκριβο αν το θέλεις μόνο για αυτή τη χρήση :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />

Αν δεν σε νοιάζει το χρώμα το Kindle είναι απίστευτο, είναι πραγματικά σαν χαρτί, την πρώτη φορά δεν πιστεύεις πως αυτή η επιφάνεια είναι οθόνη!
 
Έχω βάλει μπόλικα στο iPod touch που έχει αντικαταστήσει το netbook σε εξορμήσεις τύπου sessions. Για iPad συμφωνώ μαζί σου, αλλά θα περιμένω τη δεύτερη γενιά.

Το Samsung Galaxy Tab δεν μου άρεσε από πλευράς οθόνης καθόλου.
 
Πίσω
Μπλουζα