Συνέντευξη "σοκ" του Γιάννη Γκιωνάκη (1994)

johnalepou

Human RetroDatabase
Joined
28 Αύγ 2006
Μηνύματα
3.362
Αντιδράσεις
529
Από το περιοδικό ΣΙΝΕΜΑ (από το προσωπικό μου αρχείο)

Διαβάστε κυρίως την ιστορία στο δεξί μέρος και τα σχόλια για Παπαμιχαήλ και Ρίζο στο τέλος

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τον ειχα για σοβαρο ανθρωπο τον Γκιωνακη δεν περναγε απο το μυαλο μου

πως θα μπορουσε να ξεστομισει τετοιες κουβεντες δημοσια !!!

απο την αλλη για την εποχη ειναι πολυ τολμηρη συνεντευξη...

Μπραβο johnalepou για ακομη μια φορα

δεν εχω λογια..απλα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ
 
Χμ ανάλογες δηλώσεις σήμερα δε νομίζω να προκαλούσαν και τόσο... Έχουμε άλλωστε δει τα ΤΕΡΑΤΑ πια, οπότε κάτι τέτοιο δε θα εντυπωσίαζε ... Μόνο το γεγονός ότι θα το είχε πει ένας ηθοποιός του κλασικού κιν/γραφου... Από κει και πέρα...

Τζών, ευχαριστούμε που το μοιράστηκες με μας.
 
Φυσικα δεν "φταιει" ο Γκιωνακης που τα ειπε, αλλα ο δημοσιογραφος που τα δημοσιευσε. Ντροπη του.
 
Συμφωνω κι εγω. Ο δημοσιογραφος δεν επρεπε να τα δημοσιευσει. Για ονομα πια ολα στο βωμο, ολα; Και δε με ενοχλει η τυχον απομυθοποιηση του Γκιωνακη, δεν παυει να ειναι ανθρωπος, νιωθω οτι εκμυστηρευτηκε κατι, επομενως...σους, σιωπη και σωπαινε! Τελος παντων...
 
ChristosM είπε:
Φυσικα δεν "φταιει" ο Γκιωνακης που τα ειπε, αλλα ο δημοσιογραφος που τα δημοσιευσε. Ντροπη του.
Ε, δεν νομίζω να αναλώθηκε η συνέντευξη στο πόση την είχε και ποιος.

mhmerotategiatipino είπε:
Συμφωνω κι εγω. Ο δημοσιογραφος δεν επρεπε να τα δημοσιευσει. Για ονομα πια ολα στο βωμο, ολα; Και δε με ενοχλει η τυχον απομυθοποιηση του Γκιωνακη, δεν παυει να ειναι ανθρωπος, νιωθω οτι εκμυστηρευτηκε κατι, επομενως...σους, σιωπη και σωπαινε! Τελος παντων...
Ξέρεις πως μιλάνε οι γέροι; Με αυτό το σκεπτικό θα έπρεπε να φιλτράρονται όλα, να ισχύει ένας καθωσπρεπισμός και να είναι όλα ονειρικά πλασμένα.

Δεν υποστηρίζω τον δημοσιογράφο αλλά καλώς και τα δημοσίευσε, διότι κύριοι δεν θα είχαμε θέμα να συζητάμε τώρα. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ γουστάρω που τα λέει έξω από τα δόντια, πάνω απ' όλα ήταν άνθρωπος και όλοι οι καλλιτέχνες που λατρέψαμε στην μεγάλη οθόνη. Αλλά ως εκεί, μετά πιάναν "δουλειά" άλλα ταλέντα...! Και ο Γκιωνάκης είναι πασίγνωστος πλέον γυναικάς.
 
Καταρχην ο Γκιωνακης ειναι ακομπλεξαριστος και δεν εχει προβλημα να μιλησει εξω απ τα δοντια. Ισα ισα που αντι να φορα ενα προσωπειο ταπεινοτητας, λεει εξω απ τα δοντια οτι την γλεντησε την ζωη του. Κι αμα ειπε και καμια μλκια παραπανω του το συγχωρουμε, ολοι οι γεροι θυμουνται τις παλιες δοξες. Δεν καταλαβαινω γιατι δεν επρεπε ο δημοσιογραφος να τα γραψει.
 
Στην περίπτωση του Ρίζου λοιπόν ισχύει η χειρονομία με τα δύο πρώτα δάκτυλα...
 
Νομιζω ειναι απο συνεντευξεις και δηλωσεις που δεν προκειται να δουμε σημερα. Τουλαχισοτν για οποιον δε θελει να μιλανε τα μεσημεραδικα απο το πρωι μεχρι το βραδυ (οξυμωρο σχημα :p )
 
Ταπεινή μου άποψη: Κατωτάτου επιπέδου συνέντευξη, τόσο από πλευράς δημοσιογράφου όσο και από πλευράς ηθοποιού. Άλλο το "τα λέω έξω από τα δόντια" και άλλο το άξεστο και το πεζοδρομιακό. Και μόνο ακομπλεξάριστα δεν θα τα χαρακτήριζα τα λόγια του, αντίθετα διακρίνω απύθμενα κόμπλεξ. Λυπάμαι αλλά αυτή είναι η άποψή μου.
 
Ρε παιδια τα ειπε πραγματι ετσι ο Γκιωνακης ή μας δουλευει το περιοδικο? Μηπος ειταν το τευχος της 1ης Απριλίου?

Για τα σημερινα δεδομενα οντος δεν θα προκαλουσε αισθηση μια τετοια συνεντευξη ,αλλα για το 1994 και απο αυτον τον καλλιτέχνη, αδυνατω να το πιστέψω!
 
Παντως η συνέντευξη δεν θα ήταν και τόσο "σοκαριστική" αν ήταν στις σελίδες ενός Playboy, Penthouse ή καποιου άλλου παρόμοιου ανδρικού περιοδικού. Το όλο θέμα μεγενθύνεται γιατί ήταν στις σελίδες ενός πιο "casual" περιοδικού για σινεμά.
 
Απο δυο-τρεις φορες που εχω παραστει σε συνεντευξη - στα πλαισια του φορουμ φυσικα- μπορω να πω οτι στις συνεντευξεις "πολλα λεγονται", λιγοτερα (συνηθως) γραφονται.

Ο λογοι πολλοι. Πχ η θεματολογια και το υφος του φορουμ και κατα ποσο οι "κορωνες" την υπηρετουν, ο διαχωρισμος των "off the record" τιμια και εξ αρχης, η "λειανση" απο τον "συντακτη" και τελος η επανεξεταση του γραπτου απο τον ιδιο τον συνεντευξιαζομενο.

Στη παρουσα να μην ξεχναμε οτι ο Γκιωνακης ηταν σε προχωρημενη ηλικια οπως επισης και οτι ως χαρακτηρας ηταν πλακατζης.
 
Τώρα που μιλάτε για τον Γκιωνάκη, μου ήρθε στο μυαλό μια δικαστική περιπέτεια που είχε τον Οκτώβριο 1984, όταν πυροβόλησε κατά λάθος την φίλη του Αφροδίτη Κοζανιτά στο σπίτι της στο Καστρί.

Φυσικά πρόκειται για ένα ατυχές συμβάν, αφού λίγους μήνες μετά το περιστατικό ο διάσημος ηθοποιός αθωώθηκε.
 
Stormwatch είπε:
Στην περίπτωση του Ρίζου λοιπόν ισχύει η χειρονομία με τα δύο πρώτα δάκτυλα...

...και στην περίπτωση του Παπαμιχαήλ ισχύει ότι η Αλίκη...πέρασε καλα ;) ;)
 
sparklingeagle είπε:
Τώρα που μιλάτε για τον Γκιωνάκη, μου ήρθε στο μυαλό μια δικαστική περιπέτεια που είχε τον Οκτώβριο 1984, όταν πυροβόλησε κατά λάθος την φίλη του Αφροδίτη Κοζανιτά στο σπίτι της στο Καστρί.
Φυσικά πρόκειται για ένα ατυχές συμβάν, αφού λίγους μήνες μετά το περιστατικό ο διάσημος ηθοποιός αθωώθηκε.
Εγώ πάλι θυμάμαι ότι η δίκη αναβαλόταν συνεχώς (τουλάχιστον ως το 1988, αν όχι αργότερα) διότι ο κατηγορούμενος επικαλούνταν προβλήματα υγείας (μέση κτλ) για να παραταθεί η διαδικασία. Δεν θυμάμαι την κατάληξη, αλλά μου είχε κάνει άσχημη εντύπωση αυτή η κωλυσιεργία σε μια τόσο σοβαρή κατηγορία.

Όσο για τη συνέντευξη, πράγματι, θα ταίριαζε σε κάποιο ανδρικό περιοδικό παρά στο "Σινεμά", είτε τότε, είτε σήμερα...
 
Πίσω
Μπλουζα