Συνέντευξη ShadowCaster (18/7/05)

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.925
Αντιδράσεις
1.162
Επειδή το ταπεινό USERοsite μου μπορεί να μην είναι online κάποια στιγμή, νομίζω ότι η παρακάτω συνέντευξη είναι το μόνο που αξίζει να σωθεί από αυτό το τερατούργημα(χεχε). Θα παρακαλούσα κάποιον Mod να κάνει το thread «υπόμνημα».

1) ShadowCaster, δώσε μας το background σου ως gamer. Πρώτο παιχνίδι, πρώτος υπολογιστής, το κλίμα της τότε εποχής. Ξέρεις, τέτοια ωραία και συγκινητικά πραγματάκια.

Εν αρχήν ήτο ο Amstrad CPC 464. Πρώτο game? Αν θυμάμαι καλά το Harrier Assault, ένα παιχνιδάκι σε Basic το οποίο συνόδευε τον υπολογιστή. Εκείνη η εποχή... Μανιακός αναγνώστης Amstrad Action, φαντασιωνόμουνα games τα οποία, δυστυχώς, ποτέ δεν κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα. Το Doomdarkʼs Revenge χαρακτηριστικό παράδειγμα. Δε θα ξεχάσω ποτέ το review του Defender of the Crown στο Pixel. Αναρωτιόμουνα συνέχεια αν θα έπαιζα ΠΟΤΕ εγώ ένα τέτοιο game…

2) Πως άρχισες να γράφεις στο USER;

Εντελώς τυχαία! Παρόλο που ο Μιχάλης ο Νταμουλάκης ήτανε φίλος μου πριν πιάσει δουλειά στο USER, και ο Γιώργος ο Γρίβας ήταν διπλανός μου στη σχολή, όλα ξεκίνησαν όταν αγόρασα τον 486 μου. Αυτός που μου τον πούλησε ήξερε τον εκδότη και με ρώτησε αν γουστάρω εξομοιωτές πτήσης. Όταν του απάντησα ότι τους λατρεύω, μου είπε ότι στο USER ψάχνουν κάποιον που νʼ ασχολείται γιατί όλοι οι υπόλοιποι τους σιχαίνονται! Έτσι απλά ξεκίνησαν όλα..

3) Μίλησέ μας για το πως ήταν να δουλεύεις σε αυτό το περιοδικό. Αναπολείς καθόλου εκείνη την περίοδο; Τι σου έχει μείνει από αυτήν;

Πως ήταν; Εξοντωτικό! Το πρωί USER και στο καπάκι σχολή. Και το βράδυ στο σπίτι reviews. Όμως παρόλα αυτά φυσικά και αναπολώ τη συγκεκριμένη περίοδο. Ήταν «ρομαντική», δουλεύαμε γιατί το γουστάραμε και δεν το βλέπαμε καθόλου σαν δουλειά. Όπως συμβαίνει σήμερα. Αυτό που μου έχει μείνει είναι καλοί φίλοι (Γρίβας, Κλάδης, Κροντηράς) και μια στοίβα USER στο σπίτι τα οποία δε μου πάει καρδιά να πετάξω...

4) Ποια είναι η «μέθοδος» που ακολουθείς στο γράψιμο ενός review σήμερα; Έχει αλλάξει αυτή σε σχέση με εκείνη που είχες όταν έγραφες στο USER;

Φυσικά και έχει αλλάξει, άρδην θα έλεγα. Σήμερα τα πράγματα είναι απλούστερα. Υπάρχει το Internet. Αυτό τα λέει όλα...

5) Οι παλιές καλές μέρες (the good olʼ days που λέμε και στο χωριό) των παιχνιδιών -συμβατικά ας τις τοποθετήσουμε πριν το 1995- είναι για πολλούς μια εποχή αξέχαστη, ανεπανάληπτη, μαγική. Κατά τη γνώμη σου, τι στο καλό μας κάνει να νιώθουμε έτσι; Που στο καλό πήγε αυτή η μαγεία σήμερα;




Στην εμπορικότητα που είχαν τότε τα adventures, τα turn based strategy και τα RPGs, δηλαδή τα είδη παιχνιδιών τα οποία απαιτούσαν σκέψη εκ μέρους του παίκτη. Λόγω του συγκεκριμένου υπόβαθρου οι δημιουργοί των games έψαχναν να βρουν τρόπους να κρατήσουν τον παίκτη καθηλωμένο, ρίχνοντας μεγάλο βάρος στο σενάριο του παιχνιδιού. Αλλοίμονο, πλέον η αγορά έχει κατακλυστεί από ανεγκέφαλα FPS και real time strategy…

6) Λοιπόν, πες μας χωρίς περιστροφές και μισόλογα το αγαπημένο σου game από όλες τις εποχές, όλα τα συστήματα, όλα τα είδη. Ένα όνομα θέλω. (Εχμ, ελπίζω να μη γίνομαι πιεστικός. *Ήχος αλυσοπρίονου που μαρσάσει ξέφρενα*)

Για καθαρά συναισθηματικούς (και σεναριακούς) λόγους θα επιλέξω το Shadow of the Comet στο PC. Άλλωστε η λύση του ήτανε το πρώτο κείμενο που έγραψα στην καριέρα μου...

7) Με ποια παιχνίδια ασχολείσαι αυτόν τον καιρό; Ποια παιχνίδια της περιόδου που διανύουμε έχεις ξεχωρίσει; Τι στοιχεία πρέπει να έχει σήμερα ένα παιχνίδι για να μην το προσπεράσεις;

Εκτός από το EverQuest II στο οποίο αναλώνω το 90% του gaming time μου, δυστυχώς η παρούσα περίοδος (Σημ. Η συνέντευξη δόθηκε στις 18/7/05) είναι κατά τη γνώμη μου σχεδόν «άνυδρη». Αυτήν τη στιγμή στον σκληρό μου δίσκο έχουν κάνει κατάληψη τα EQ2, Silent Storm, Combat Mission: Barbarossa to Berlin, Championship Manager 03/04, Rome: Total War, Temple of Elemental Evil και δε θυμάμαι τι άλλο! Ένα game για να μου τραβήξει την προσοχή πρέπει να έχει κατʼ αρχήν ελκυστικό θέμα αλλά πάνω απʼ όλα ΣΕΝΑΡΙΟ!!!! Τα γραφικά σίγουρα μετράνε αλλά λιγότερο...

8) Διατύπωσε μια κρίση για το ταπεινό USERosite μου. (σνίφ)

Το «ταπεινό» σου USERοsite, όπως ο ίδιος λες, είναι μία δροσερή βουτιά στη λίμνη του παρελθόντος... gone but not forgotten!

9) Τι άλλα χόμπι έχεις πέρα από τους υπολογιστές;

Λάθος ερώτηση ρώτησες! Too many to list! Ας κάνω όμως μία προσπάθεια... Μοντελισμός, διάβασμα (ΠΟΛΥ), Ιστορία, Role Playing Games (pen and paper)... το διάβασμα το ανέφερα;

10) Και τέλος… Στείλε ένα μήνυμα στους παλιούς φανατικούς USERάδες. Σε όλους αυτούς για τους οποίους, εκείνες τις ηρωικές μέρες, το διάβασμα του περιοδικού αποτελούσε μηνιαία ιεροτελεστία.

Ένα μήνυμα... ΟΚ... Πάλι με χρόνια με καιρούς... Μη με παρεξηγείτε, δεν ξέρω κάτι και δεν το λέω. Απλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία… Keep on gaming and the world will keep on turning!
 
Που βρισκεται ο εν λογω κυριος τωρα;
 
!!

Κορύφη, Οmen εγραψες πάλι!!! πάντα μου άρεσαν τα reviews αυτού του τύπου!!
 
OHLALALALLALAL!!!!!!!!!

USER!!!!!!!! το αγαπημένο μου περιοδικό μαζί με το Computer & Software της εποχής !!!! να 'ναι καλά τα παιδιά , σνιφ σνιφ
 
Rakeesh είπε:
Που βρισκεται ο εν λογω κυριος τωρα;
Σίγουρα κάπου μεταξύ Forgotten Realms και Valhalla. Χεχε :cool:

Ελπίζω πάντως να μας ανακαλύψει κάποτε και να θέλει να μιλήσει για τα παλιά.
 
Τελικά πού είναι σήμερα οι συντάκτες του User ;
 
Ο Χάρης (Κλάδης) είναι στο PC Master...για τους άλλους δεν ξέρω.....ο Κροντηράς (Sonic) ...δεν έχει δώσει σημεία αναφοράς....
 
Ωραίος όπως πάντα Bro!

Εμείς τα λέμε από κοντά σύντομα!
 
Ωπ! Να και η συνέντευξη!!! Μπράβο! :thumbup:

Αναμένουμε και άλλα! :)
 
Το ότι η συνέντευξη είναι του 2005, το έχουμε καταλάβει έτσι; :p
 
Εχμ... Ναι! Μάλλον δε το έθεσα σωστά... Πάμε πάλι:

"Κοίτα να δεις που μου είχε ξεφύγει αυτό!!!!


Εύγε
Omenforever! :thumbup:

 


Can't wait for more!"


Το 'σωσα... :biglaugh:
 
Πίσω
Μπλουζα