Συναυλία Prodigy - Αθήνα 1995

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.328
Αντιδράσεις
1.168
Οι Prodigy δε χρειάζονται συστάσεις...

Ήρθαν το 1995, στην Αθήνα για συναυλία, στο θέατρο Βράχων, Βύρωνα.

Δυστυχώς δε μπορεσα να τους παρακολουθήσω από κοντά, αλλά αρκέστηκα στην παρακολούθηση της συναυλίας από την τηλεόραση, στον (τότε) ΣΚΑΪ.

Η ατμόσφαιρα ήταν εκπληκτική! Τα πλάνα από τον ΣΚΑΪ, πορωτικά!

Το όλο event, φαινόταν πως ήταν το κάτι άλλο!

Και τότε, μέσα στην απόλυτη πόρωση, υπό τους ήχους του No Good-Start the dance, κάποιοι ανεγκέφαλοι, άρχισαν να πετάνε πέτρες στη σκηνή...

Ήταν μεταλλάδες; Ήταν αντιεξουσιαστές; Ήταν μην πω τι ήταν;;;

Anyway... Τη συναυλία αυτή την έχω σε βιντεοκασσέτα από τότε... Επίσης, συμπεριλαμβάνεται και συνέντευξή τους στη Νανά Δούκα - Ζγόντζου - Παλαιτσάκη (!)

Ελπίζω σε βάθος χρόνου, να ανεβάσω αποσπάσματα σε καλύτερη ποιότητα από το παρακάτω...



Οι Prodigy έχουν το απόλυτό μου RESPECT, μόνο και μόνο για το εκπληκτικής σύλληψης No Good, ξέχωρα από τις υπόλοιπες επιτυχίες τους...
 
Πολύ σωστός ο DINO. Καταπληκτικό γκρουπ. Εγώ ξεχωρίζω κάποια παλαιότερα κομμάτια τους σαν αγαπημένα μου αλλά αυτά ειναι υποκειμενικά. Να ανεβάσω και γω το εισιτήριο που έχω κρατήσει (μαζί με πάρα πολλά άλλα flyers της χρυσής εποχής των club της Αθήνας) από τη πρώτη τους συναυλία το 1993 αν δεν κάνω λάθος στην πλαζ ΕΟΤ Αλίμου. Πολύ καλή συναυλία!

Prodigy.jpg
 
Fred, δε γνώριζα οτι είχαν ξανάρθει!

Ωραίος! :thumbup:
 
Δεν το κατάλαβα αυτό. Γιατί έπρεπε να είναι μεταλλάδες και όχι ας πούμε..καρεκλάδες; Οι μεταλλάδες φταίνε για όλα τα δεινά του κόσμου; Και ως προς τι η συσχέτισή τους (είναι εμφανής) με τους αντιεξουσιαστές;
 
Μέσα σε όλα τα άλλα, είχε ακουστεί και αυτό...

Οτι ήταν μεταλλάδες που δε γουστάρανε το Rave/Hardcore και πήγανε για φασαρία...

Φυσικά και δε φταίνε οι μεταλλάδες, ούτε οι καρεκλάδες, ούτε οι Αμιγκάδες για τα δεινά του κόσμου...

Και αν (εμφανώς) φαίνεται πως συσχέτισα μεταλλάδες και αντιεξουσιαστές, δεν ήταν σκόπιμο και το παίρνω πίσω...
 
DINO είπε:
Fred, δε γνώριζα οτι είχαν ξανάρθει!Ωραίος! :thumbup:
Ήταν τρομερή πενταετία μεταξύ 93 και 98 φίλε DINO. Πιστεύω θα συμφωνείς. Την αναπολώ πολύ συχνά. Τρομερά μαγαζιά, τρομερό κέφι, τρομερές μουσικές (για όποιον είναι του είδους :) )
 
Πράγματι, έτσι είναι...

Θυμάμαι κάθε Σάββατο να βγαίνω και να αλλάζω 3-4 μαγαζιά...

Hardcore δε μπορούσα να ακούσω πολύ... Το Rave μου άρεσε περισσότερο... Έκανα και καμιά φιγούρα τότε! Τώρα θα μου φύγει και καμιά σπάλα!!! :D
 
DINO είπε:
Μέσα σε όλα τα άλλα, είχε ακουστεί και αυτό...Οτι ήταν μεταλλάδες που δε γουστάρανε το Rave/Hardcore και πήγανε για φασαρία...

Φυσικά και δε φταίνε οι μεταλλάδες, ούτε οι καρεκλάδες, ούτε οι Αμιγκάδες για τα δεινά του κόσμου...

Και αν (εμφανώς) φαίνεται πως συσχέτισα μεταλλάδες και αντιεξουσιαστές, δεν ήταν σκόπιμο και το παίρνω πίσω...
Να με συμπαθάς τότε κι εμένα για το, ενδεχομένως, "επιθετικό" μου post... Επειδή πέρασα κι απ' αυτόν τον χώρο και τον γνωρίζω αρκετά καλά, δε μου αρέσουν οι άδικες, χωρίς στοιχεία, τοποθετήσεις. Αν ήταν φήμη το '95, δεν το γνώριζα και πάω πάσο! Δεν το αποκλείω, απλά επειδή γνωρίζω ακόμη και σήμερα μεταλλάδες που ακούνε Prodigy (δε μου αρέσουν προσωπικά), μου φαίνεται παράξενο. Κατά τ' άλλα σεβαστοί καλλιτέχνες! Έχουν δυνατές παραγωγές και ξεχωρίζουν στον χώρο τους.
 
Κανένα πρόβλημα αγαπητέ Mandrake... :)
 
Νομίζω ότι είναι κάτι παραπάνω από φήμη. Κάποιοι ανεγκέφαλοι μεταλλάδες την έκαναν την ιστορία αλλά δεν είχαν καμία σχέση με τον αντιεξουσιαστικό χώρο από ότι είχα ακούσει τουλάχιστον. Ευτυχώς πλεόν δεν υπάρχει τέτοιου είδους πόλωση και άνετα ακούς ότι θες. Τότε το Rave ήταν κόκκινο πανί για τους "μεταλλάδες" και τους "ροκάδες" (λέμε τώρα, γιατί μόνο μουσικόφιλοι δεν ήταν. Απλά ένα μάτσο ανεγκέφαλοι κάφροι που αντί να φτιάξουν αγέλη κάτω από τη σημαία μια ποδοσφαιρικής ομάδας το έκαναν με ένα μουσικό είδος).
 
Το ίδιο "κόκκινο πανί" φίλε Leon ήταν το rock και 10 χρόνια πριν το συμβάν που αναφέρεται εδω πέρα. Ξέρω συγκεκριμένα παραδείγματα, ακόμη και στο Ηράκλειο το '87 και '88 και μάλιστα με πολύ μεγάλα ονόματα του χώρου. Αυτά τα φαινόμενα υπήρχαν, υπάρχουν και σίγουρα είναι αμφίδρομα και δεν έχουν να κάνουν αποκλειστικά με άτομα μιας και μόνο μουσικής κατεύθυνσης. Σε κάθε περίπτωση, κατάπτυστοι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!

Ας με δεις πρώτα κανονικά, και μετά κάνω τη φιγούρα! :biglaugh:
 
https://people.com/music/prodigy-keith-flint-cause-of-death-ruled-suicide-inquest-reveals/

Ο Keith Flint εδωσε τελος πριν λιγο καιρο και απο οτι φαινεται το συγκροτημα διαλυθηκε.

Δεν ημουν ποτε ακροατης των Prodigy, αναγνωριζω ομως το ποσο σημαντικοι ηταν αλλα και ειναι για τον ευρυτερο χωρο και ηχο, οπως και θαυμαζω την απιστευτη παραγωγη και ευρηματικοτητα τους.

Νομίζω ότι είναι κάτι παραπάνω από φήμη. Κάποιοι ανεγκέφαλοι μεταλλάδες την έκαναν την ιστορία αλλά δεν είχαν καμία σχέση με τον αντιεξουσιαστικό χώρο από ότι είχα ακούσει τουλάχιστον. Ευτυχώς πλεόν δεν υπάρχει τέτοιου είδους πόλωση και άνετα ακούς ότι θες. Τότε το Rave ήταν κόκκινο πανί για τους "μεταλλάδες" και τους "ροκάδες" (λέμε τώρα, γιατί μόνο μουσικόφιλοι δεν ήταν. Απλά ένα μάτσο ανεγκέφαλοι κάφροι που αντί να φτιάξουν αγέλη κάτω από τη σημαία μια ποδοσφαιρικής ομάδας το έκαναν με ένα μουσικό είδος).
Ηταν μια απαραδεκτη στιγμη οπως και να το αναλυσουμε. Εγκληματιες και τιποτα λιγοτερο.

Ωστοσο, μιλαμε για πραγματικα ασχημα περιστατικα απο και προς ολες τις πλευρες. Το συγκεκριμενο περιστατικο ηταν μαλλον πιο γνωστο, αλλα υπηρξαν δυστυχως υπερβολικα πολλα περιστατικα,  αγνωστα απο τους περισσοτερους. Και ολα αυτα με γνωμονα το κερδος διαφορων οπου επωφεληθηκαν οικονομικα στο επακρο απο την κατασταση.
 
Πίσω
Μπλουζα