Συνδεση Commodore 64 με τηλεοραση LCD

joanast

RetroN00b
Joined
11 Αύγ 2009
Μηνύματα
14
Αντιδράσεις
0
Γεια σας!

Ειναι το πρωτο μου μηνυμα στο φορουμ οποτε μην εκπλαγειται αν ειμαι τελειως εκτος θεματος!

Ανακαλυψα ενα παλιο Commodore 64 που μου ειχε αγορασει ο πατερας μου το 1984-1985 (δε θυμαμαι) οταν μεναμε ακομα στην Αμερικη. Θελω να το "αναστησω", αλλα δε βρισκω με ποιο τροπο μπορω να τον συνδεσω στην τηλεοραση μου, μιας και -οπως ειναι λογικο- δεν βρηκα στο παλιοκουτο στο οποιο ηταν καταχωνιασμενο στο παταρι, τιποτα σχετικο.

Οποιος εχει καποια ιδεα, ας με βοηθησει!

Σας ευχαριστω και καλως σας βρηκα

Γιαννης
 
Η πιο απλη συνδεση (αλλα οχι και η ενδεδειγμενη για LCD οσο αφορα τη ποιοτητα απεικονισης) ειναι να το συνδεσεις στην υποδοχη της κεραιας. Ειναι το μοναδικο RCA στη πισω πλευρα.

Eπισης διπλα εχει και μια υποδοχη DIN (με 5 ή 8 ποδαρακια) που επιτρεπει συνδεση με το Composite rca στη τηλεοραση σου.
 
Οπως ειπε και ο Wally θα χρειαστεις:

αυτο:http://cgi.ebay.co.uk/RF-LEAD-CABLE-FITS-COMMODORE-64-C64-BRAND-NEW-/180625731938?pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item2a0e21f162

ή αυτο:http://cgi.ebay.co.uk/Commodore-64-C64-128-High-Quality-Scart-Lead-TV-Cable-/250654762170?pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item3a5c3024ba ενω αν το c64 ειναι απο αμερικη θα χρειαστεις και ενα μετατροπεα απο 220ν σε 110ν (τα καλωδια μπορεις να τα φτιαξεις και μονος σου αν μπορεις)
 
Μονο στο ebay τα βρισκω αυτα ε? Σε κανενα καταστημα στην Ελλαδα, π.χ. στον Φανο ας πουμε; Οχι ε;
 
Στο Φανό μπορείς να βρεις το βύσμα DIN, το SCART, το RCA και το RF. Μπορείς να πάρεις ένα έτοιμο καλώδιο SCART και στη μία άκρη να τοποθετήσεις το βύσμα DIN και να κάνεις συνδεσμολογία που θα βρεις στο ίντερνετ (googlαρέ το). Για το καλώδιο της κεραίας μπορείς να πάρεις ένα απλό καλώδιο για σύνδεση με κεραία, να κόψεις το ένα άκρο και να τοποθετήσεις ένα βύσμα RCA.
 
1) Για την πρώτη περίπτωση ζητάς ένα καλώδιο με βύσμα RCA αρσενικό από την μία και θηλυκό κεραίας απο την άλλη. Ίσως έχουν κάποια καταστήματα ηλεκτρονικών.

2) Για την δεύτερη μάλλον θα χρειαστεί να το παραγγείλεις.
 
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας

Δυστυχως τα χερια μου δε "πιανουν" καθολου στα ηλεκτρικα οποτε αν δε το βρω ετοιμο καπου, το πιο πιθανον ειναι να μην μπορεσω να το φτιαξω μονος μου. Θα περασω καμια βολτα απο τον Φανο και αν δε βρω ακρη εκει, αναγκαστικα ebay, αν και ποτε δε με ενθουσιαζε η αγορα απο το εξωτερικο χωρις να ειμαι 100% σιγουρος οτι αυτο που αγοραζω μου κανει κιολας...
 
Να'μαι παλι! :)

Τελικα προμηθευτηκα το καλωδιο, τον μετατροπεα τασης και εκει που τον συνδεω στην τηλεοραση... σκοταδι!!! Η τηλεοραση λαμβανει το σημα διοτι οταν κλεινω τον Commodore, γινεται η οθονη μπλε απο μαυρο που ειναι οταν ειναι αναμμενος, αλλα δεν δειχνει τιποτα... Κουβεντιαζοντας λοιπον με τον πατερα μου μου θυμισε πως ειχε χαλασει καποια στιγμη και δεν εδειχνε τιποτα και ξεχασε να μου το πει πριν αγορασω ολα αυτα τα καλουδια...

Το ερωτημα μου ειναι, αξιζει να το φτιαξω τελικα; Και αν το αποφασισω, που θα μπορω να το δωσω να το φτιαξουν; Φανταζομαι λιγοι ασχολουνται πλεον με επισκευες τετοιων "μουσειακων" αντικειμενων τωρα πια...
 
μην το συζητας καν για επισκευη εκτος και αν βρεθει κανα παιδι απο το φορουμ στο τσαμπα..παρε απο ebay.de με κανα 40ευρω και κασσετουλες με λιγο πιο πολλα λεφτα παιρνεις με κουτι και νιωθεις ξανα δεκαετια 80..
 
Μου φαινεται παραξενο να μην παιζει ουτε το composite ουτε το RF!

Δοκιμασες και τα 2?
 
Νομιζω πως παιζει γιατι οταν ειναι συνδεδεμενο με την τηλεοραση εχει μαυρη οθονη ενω οταν το ξεσυνδεω γινεται μπλε, αρα αντιλαμβανεται το σημα. Απλα εχει ακομη την βλαβη που ειχε πριν απο πολλα χρονια και την ειχα ξεχασει. Αρα απο οτι καταλαβα δεν αξιζει καν να το συζηταω για επισκευη... κριμα... ειχα συνδεθει συναισθηματικα με το μηχανηματακι... ebay ε; Εκει θα πρεπει να καταληψω και να αγορασω αλλο ε; Επειδη ειμαι σχετικα καινουργιος με ολα αυτα, εχει διαφορα το κλασικο ebay με το ebay.de;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μήπως επειδή είναι αμερικάνικο μοντέλο είναι NTSC...;

Δοκίμασε να το επιλέξεις στην τηλεόραση σου
 
Καλημερα

Ειμαι λιγο ασχετος με αυτα και μαλλον φαινεται σε καθε μου μηνυμα! :). Πως κανω την επιλογη σε NTSC;
 
Καλημερα φιλε μου

Η οθόνη ειναι μαυρη αλλα ακουγεται ενα "ζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ", αρα ο ηχος ειναι οκ μαλλον. Το προβλημα δηλαδη μαλλον ειναι στην εικονα μονο. Τι ακριβως ειναι το "cartridge";
 
Ορισμός cartridge :

http://www.c64-wiki.com/index.php/Cartridge

Κάτι τέτοιο :

8Jvu.jpg


μπαίνει εδώ :

commodore-64,Z-T-173657-13.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φανταζομαι και αυτο καπου στο ebay θα πρεπει να ψαξω να το βρω ε; Τελικα με αυτα και με αυτα, το κοστος για να ξαναζωντανεψω την δεκαετια του '80 θα ανεβει σε μεγαλα υψη... :-(
 
Εγω θα ελεγα να μην πας για cartdridge ακομα.

O C64 εχει δυο τροπους να βγαζει εικονα.

1)RF. Στελνει απλα σημα σε καποια συχνοτητα της τηλεορασης. Στα PAL ειναι συνηθως στο UHF 36. Στα NTSC πρεπει αν το ψαξω. Οι περισοτερες τηλεορασεις ειναι και NTSC και PAL συμβατες πλεον. Συνδεσε τον C64 με αυτο το τροπο και ψαξε ολη την μπαντα των VHF και UHF μεχρι να βρεις εικονα.

2)Composite. Δεν σε νοιαζει PAL/NTSC. Το συνδεεις και γυρνας την τηλεοραση σου σε πηγη Composite.

Βασανισε το λιγο :)
 
Διπλα ακριβως απο εκει που εβαλες το scart, θυμαμαι οτι εχει ενα RCA βυσμα. Αρκει να απλο παμθηνο καλωδιο που απο τη μια θα εχει αρσενικο RCA και απο την αλλη θα μπαινει στην υποδοχη κεραιας της τηλεορασης σου. Κοστος γυρω στο ευρω. Το συνδεεις και ψαχνεις συχνοτητες. Οι νεες τηλεορασεις δεν νομιζω να θελουν επιλογη PAL/NTSC για να σκαναρουν τις μπαντες. Συμβουλευσου το εγχειριδιο της TV σου.

Μου φαινεται λιγο υπερβολικο να εχει καει και το composite out και το modulator.

EDIT:Δεν ειχα προγραμματισει ποτε σε C64. Καποιος θυμαται καμμια γραμμη κωδικα να παιζει 2 νοτες να δουμε αν βγαζει ηχο?
 
Πίσω
Μπλουζα