Συνθεση νεου υπολογιστη, ριξτε μια γνωμη, καλο θα μου κανει

joe

RetroMasteR
Joined
28 Απρ 2008
Μηνύματα
1.441
Αντιδράσεις
259
Καταρχην Καλη Χρονια να εχουμε! Για να γλυκανω την οντως ελεεινη χρονια που μας αφησε, πηρα στον εαυτο μου δωρο μια καινουργια οθονη. Σκεφτομαι να γλυκανω προκαταβολικα την χρονια που μπηκε με ενα καινουργιο πιτσι. Προκαταβολικα λεω πως η σχεση μου με τα τεχνικα ζητηματα ειναι πολυ βασικη καθως εγω ειμαι απλα το παιδακι που ''ζωγραφιζει''.

Το μηχανημα θα χρησιμοποιηθει για δουλεια (γραφιστικη) αλλα θα παιζει και κανα παιχνιδακι αμα λαχει ναουμ ;) . Μετα απο μια γρηγορη επισκεψη στο πλαισιο, μου εγινε αυτη η προσφορα (βλεπε λιστα). Θα ηθελα τα φωτα των γκουρου του φορουμ. Η τελικη τιμη βγαινει 1550. Γενικα εκει γυρω παιζω, εκτος και αν προκειται για κατι εξαιρετικο που με κανει να αναθεωρησω. Επειδη υπαρχουν αρκετες λυσεις και εταιρειες που στην ουσια παραγουν τα ιδια πραγματα με μικρες διαφορες σε ποιοτητα αλλα και τιμη, θα ηθελα να μου πειτε αν ειμαι καλα εδω και ιδανικα αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο με βαση την ιστοσελιδα του Πλαισιο (δεν αλλαζω καταστημα για πολλους λογους).

Το θεμα motherboard με προβληματιζει και η καρτα γραφικων. Επισης δεν ξερω αν ειναι καλη επιλογη ο SSD απο OCZ (εγινε με γνωμονα το κοστος αλλα αν υπαρχει θεμα τον αλλαζω).

Δωστε ενα χερι καλα μου ρετρονια! :D


Intel Core I7-950 (s1366, 3.06GHz, 8MB, Box)

3x Transcend 2GB DDR3-1333 Ram Dimm (PC3 10666, 9-9-9-18, JM1333KLN-2G)

Foxconn Flaming Blade (1366, DDR3, X58)

CoolerMaster 690 II Advanced Black Case (RC-692-KKN2)

CoolerMaster Silent Pro M1000 RS-A00-AMBA-J3 1000W Modular PSU

Seagate 7200.12 ST31000528AS 1TB HDD 3.5" (32MB Cache, 7200RPM, Sata 3Gb/s)

TwinTech GTX 470 (PCI-Express, GDDR5, 1280MB)

OCZ Vertex 2 Series 120GB SSD w/Bracket (2.5", Sata II, OCZSSD2-2VTXE120G)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μόνο 2GB ram; Αν δεν είναι λάθος είναι απαράδεκτο. 6GB θέλεις τουλάχιστον....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
solamnic είπε:
Κουτί θα έπαιρνα κάτι καλύτερο...(και όχι ακριβότερο)
Lian Li... απλά κορυφαίο... αλουμίνιο...

http://www.specialprice.gr/shop/item.asp?itemid=19248&catid=342

http://www.lian-li.com/v2/en/product/product06.php?pr_index=393&cl_index=1&sc_index=25&ss_index=62&g=q

και σίγουρα θα έπαιρνα και μία άλλη ψύκτρα για τον επεξεργαστή και όχι την stock.. (για θόρυβο)...
Για ψυκτρα το συζητησαμε και με τον πωλητη και μου ειπε οτι σε κανα χρονο πιθανο να χρειαστει. Τωρα οσο για τα υλικα γενικα περιοριζομαι στο Πλαισιο γιατι με βολευει πολυ και εχω γενικα καλη εμπειρια απο το καταστημα εδω και χρονια. Το συγκεκριμενο κουτι που εχει θεμα?

keropi είπε:
Μόνο 2GB ram; Αν δεν είναι λάθος είναι απαράδεκτο. 6GB θέλεις τουλάχιστον....
δικη μου παραληψη ειναι 2 RAM x 3
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
OXI, FAIL.

Σε δυό μέρες έρχονται οι νέοι Sandy Bridge Intel socket 1155 cpus. Είναι γρηγορότεροι από αυτό που πας να στήσεις και νέα πλατφόρμα.

Θα περίμενα τουλάχιστον μια βδομάδα στη θέση σου είναι κρίμα να τα σκάσεις για ένα υπολογιστή που σε 7 μέρες θα είναι ήδη παρωχημένος. Δεν μιλάμε για 2 μήνες ή δύο χρόνια, αλλά 2 μέρες. Κάποιοι λένε ότι από αύριο, 5 Ιανουαρίου θα αρχίσουν να πωλούνται επίσημα.

Ότι και να κάνεις μη προβείς σε αγορά τώρα.

http://www.anandtech.com/show/4083/the-sandy-bridge-review-intel-core-i5-2600k-i5-2500k-and-core-i3-2100-tested

Πάρε και ένα κατατοπιστικότατο review.
 
pooky(1) είπε:
OXI, FAIL.
Σε δυό μέρες έρχονται οι νέοι Sandy Bridge Intel socket 1155 cpus. Είναι γρηγορότεροι από αυτό που πας να στήσεις και νέα πλατφόρμα.

Θα περίμενα τουλάχιστον μια βδομάδα στη θέση σου είναι κρίμα να τα σκάσεις για ένα υπολογιστή που σε 7 μέρες θα είναι ήδη παρωχημένος. Δεν μιλάμε για 2 μήνες ή δύο χρόνια, αλλά 2 μέρες. Κάποιοι λένε ότι από αύριο, 5 Ιανουαρίου θα αρχίσουν να πωλούνται επίσημα.

Ότι και να κάνεις μη προβείς σε αγορά τώρα.

http://www.anandtech.com/show/4083/the-sandy-bridge-review-intel-core-i5-2600k-i5-2500k-and-core-i3-2100-tested

Πάρε και ένα κατατοπιστικότατο review.
Nα περιμενω και εκτοξευση της τιμης? Η αλλαγη αυτη επηρρεαζει και το υπολοιπο συνολο? Πχ καρτες γραφικων motherboard κτλ?
 
Μια πιο ισορροπημενη και ποιοτικη συνθεση, για πολυ λιγοτερα λεφτα

Κουτι απο αλουμινιο, ολα τα αλλα ειναι απλες οδοντοκρεμες. Ελαχιστα πιο αργος επεξεργαστης, αλλα σημαντικα φτηνοτερος. Τα foxconn να τους πεις να τα πουλανε στα κοροιδα, εσυ παρε ενα σοβαρο gigabyte board. Τροφοδοτικο enermax, ακομα και τα 720W ειναι πολλα, αλλα δεν εχει λιγοτερο και δεν λεει να θυσιασεις την αξιοπιστια του υπολογιστη σου με οποιαδηποτε αλλη μαρκα (εκτος ισως απο seasonic). Δισκο western digital για να εχεις το κεφαλι σου (πιο) ησυχο. Corsair μνημες και οχι transcend της πλακας. Τελος OCZ SSD δισκος που σκιζει.

Τωρα για ψυκτρα cpu και κυριως gpu, εγω λεω zalman και μονο zalman.

Lian Li PC-S80A

Intel Core i5 760 (s1156, 2,8GHz, 8MB, L3 Cache, Box)

Gigabyte P55A-UD5 (s1156, DDR3, P55)

Enermax Infinity PSU (720W)

Western Digital Caviar Green WD10EARS 1TB HDD 3.5" (64MB Cache, IntelliPower, SATA 3Gb/s)

Sapphire 6850 (PCI-Express, GDDR5, 1GB)

Corsair XMS3 8GB DDR3-1333 Ram Kit (2x4GB, PC3-10666, 9-9-9-24, CMX8GX3M2A1333C9)

OCZ Vertex 2 Series 120GB SSD w/Bracket (2.5", Sata II, OCZSSD2-2VTXE120G)
 
Σου απάντησα σε PM. Τα υπόλοιπα όταν δω τους Sandy Bridge από κοντά το ΣΚ που θα τους έχω στα χέρια μου και θα γίνει όργιο.

Ούτε 1156, ούτε 1366 και προς Θεού, σε AMD, όπως είναι η κατάσταση πάμε μόνο για κάρτα γραφικών, επεξεργαστή με τίποτε.

Fanboi είμαι μόνο όσον αφορά τη τσέπη μου και τίποτε άλλο, η κάθε εταιρεία αν προσφέρει κάτι καλό αξίζει, όνομα δεν πλερώνω για καμία.

Αν δεν ήταν η νέα πλατφόρμα, όμως, θα σου έλεγα ότι η σύνθεση του freaktmp είναι μια χαρά.

Τα εκθεσιακά κομμάτια του πλ@σ1ου είναι μούφα, δεν υπάρχει τίποτε.
 
για ποιο λογο θελεις να βαλεις εναν ssd?

αντι για αυτον OCZ Vertex 2 Series 120GB SSD w/Bracket (2.5", Sata II, OCZSSD2-2VTXE120G)

αν θελεις ταχυτητα γιατι δε δοκιμαζεις αυτον Seagate Cheetah SAS 3Gb/s 146.8-GB
 
morpheus είπε:
για ποιο λογο θελεις να βαλεις εναν ssd?αντι για αυτον OCZ Vertex 2 Series 120GB SSD w/Bracket (2.5", Sata II, OCZSSD2-2VTXE120G)

αν θελεις ταχυτητα γιατι δε δοκιμαζεις αυτον Seagate Cheetah SAS 3Gb/s 146.8-GB
Για να πω την αληθεια το ξανασκεφτηκα και παροτι καλη η νεα τεχνολογια των ssd μαλλον ειναι πολυ ακριβη ακομη. Οποτε ακυρος ο ssd για κανενα 6μηνο.
 
Αν έχεις δει SSD να boot-άρει ξέρεις πολύ καλά ότι οι μηχανικοί μοιάζουν με αρχαίο συγγενή. Κάτι Cheetah και Raptor δεν έχουν κανένα νόημα ύπαρξης σήμερα, δυστυχώς η τιμή τους είναι αδικαιολόγητη για αυτά που προσφέρουν.

SSD 120 έχω στο PS3 για να πηγαίνει σφαίρα το loading στο GT5, βέβαια είναι μόντα εξαιρετικά ακριβή και δεν θα τη κάνει ο καθένας, κοστίζει απίστευτα. Δεν είναι για το πιτσιρικά που θα μαζέψει λεφτά από τα κάλαντα για να πάρει μια κονσόλα.

SSD θα βάλω στο Dell Inspiron, αλλά έχω βολευτεί μια και έχει 750 giga μηχανικό και έχω χώσει μέσα απίστευτο υλικό που κουβαλάω όπου πάω. Αλλά η ταχύτητα είναι εξαιρετικά μικρή. Αλλά τέλος του 2011 με το καλό.

Για κουτί, τώρα, έχω πάρει ένα full tower του 1997 από τα πρώτα που έχουν βγει σε ΑΤΧ, το έχω καραμοντάρει και εκεί πάνω έχω στήσει το server μου - δεύτερο gaming rig. Κανένα μοντέρνο δεν με ικανοποίησε καθόλου.
 
morpheus είπε:
για ποιο λογο θελεις να βαλεις εναν ssd?αντι για αυτον OCZ Vertex 2 Series 120GB SSD w/Bracket (2.5", Sata II, OCZSSD2-2VTXE120G)

αν θελεις ταχυτητα γιατι δε δοκιμαζεις αυτον Seagate Cheetah SAS 3Gb/s 146.8-GB
O vertrex 2 ειναι τουλαχιστον 2 φορες πιο γρηγορος απο τον ταχυτερο δισκο. Ετσι κι αλλιως ειναι SAS o δισκος και θελει ειδικο controller που συνανταται μονο σε server boards. Αυτες οι τεχνολογιες δεν ειχαν και δεν εχουν καμια θεση σε desktop υπολογιστες.
 
Πολύ σωστά, αλλά ο συγκεκριμένος δίσκος θα λειτουργεί συνεχώς 15 χρόνια χωρίς πρόβλημα. Από την άλλη για φαντάσου να στήσεις array 8 terra πόσους χρειάζεσαι και με τι κόστος!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα