Συνομωσιολογικές Ταινίες

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.653
Αντιδράσεις
66.155
Είδος με μεγάλη πέραση στα 70ς, όπου ο ήρωας αντιμετώπιζε πανίσχυρες και αόρατες οργανώσεις, αμείλικτους μηχανισμούς και σκοτεινά συμφέροντα, που πάντα βρίσκονταν ένα βήμα πιο μπροστά.

Ο αγώνας από την αρχή έμοιαζε καταδικασμένος και αυτό δημιουργούσε μεγαλύτερη ένταση, στον θεατή.

Ακολουθούν κάποιες χαρακτηριστικές ταινίες του είδους ...

The Domino Principle (1977) Ο Χάκμαν μπλεγμένος σε ένα σχέδιο δολοφονίας, που οργανώνουν μυστικές υπηρεσίες....

The Parallax View (1974) Ο Warren Beatty αντιμέτωπος με μια παρακρατική οργάνωση, που οργανώνει πολιτικές δολοφονίες...

Un Papillon sur L'epaule (1978) Γαλλική με τον Λίνο Βεντούρα, παγιδευμένο σε μια μυστηριώδη κλινική..

The Package (1989) Ο σκληροτράχηλος στρατιωτικός Τζήν Χάκμαν, προσπαθεί να αποτρέψει τον Τρίτο Παγκόσμιο πόλεμο..

Θέμα Συνειδήσεως (1973) Ο Κούρκουλος, μπλέκεται σε παιχνίδια των καρτέλ πετρελαίου, όταν προσπαθεί να σώσει έναν ασθενή του...

Soylent Green (1973) Μελλοντολογική με τον Ίστον, να συγκρούεται με μια πανίσχυρη εταιρεία τροφίμων...

No way out (1987) Σκοτεινά παιχνίδια στο Πεντάγωνο με ερωτικά σκάνδαλα, κατασκόπους και δολοφονίες...

The Conversation (1974) Και πάλι ο Χάκμαν υποψιάζεται πως πίσω από μια απλή συνομιλία, υπάρχουν κωδικοποιημένες λέξεις για σχέδιο δολοφονίας...

All the President's Men (1976) Το σκάνδαλο Watergate...

Three days of the Condor (1975) ο Ρέντφορντ καταδιώκεται από μια οργάνωση μέσα στην..οργάνωση ( CIA)

Invasion of the body snatchers (1978) Εξωγήινη συνωμοσία...

Coma (1978) Ιατρικές συνωμοσίες

The Stepford Wives (1975) "Φεμινιστικές" συνωμοσίες...
 
Θα πρόσθετα και τα Capricorn One (1977) και The China Syndrome (1979). Αν με έβαζες να διαλέξω από αυτά που αναφέρεις, νομίζω τα Three Days of the Condor, The Conversation και Soylent Green είναι εκτός συναγωνσιμού. 'Οχι βέβαια ότι άλλες ταινίες από την λίστα δεν είναι εξαιρετικές, αλλά αυτές οι τρεις είναι ταινιάρες. Θα μπορούσες να βάλεις και το πρωτότυπο Invasion of the Body Snatchers του 1956
 
Το Capricorn one δυστυχώς δεν το έχω δει. :( Συμφωνώ απόλυτα για The China Syndrome και Invasion of the Body Snatchers του 1956 ( ίσως ήταν και η πρώτη του είδους)...
 
Τρεις κλασσικες ταινιες με ναζιστικες συνομωσιολογιες (και καποια περιστασιακά ψήγματα αλήθειας):

The Odessa File (1974)

Marathon Man (1976)

The Boys from Brazil (1978)
 
Φυσικα υπαρχει και η ταινια Roswell (1994) με τους Kyle MacLachlan και Martin Sheen, βασισμένο σε συνωμοσιολογικό βιβλίο
 
Το Black Dragons του 1942 με τον Μπέλα Λουγκόζι (εντελώς μπι μουβι αλλά αυτό δεν μας πτοεί :) )
 
Από τις πολύ καλές συνωμοσιολογικές ταινίες της πρόσφατης ελληνικής παραγωγής, "Το μυστικό του Νοέμβρη". Αν δεν την έχετε δει, επιδιώξτε το.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είδα χθες το The Package (1989)!

Αρκετά καλή περιπέτεια, και μου άρεσε πολύ και η χειμωνιάτικη και ολίγον χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα!!

Τελικά μου φαίνεται θα το βάλω στόχο να δω όλη τη φιλμογραφία του Hackman. Πολύ μου αρέσει όπως παίζει αυτός ο ηθοποιός!

Δεν ξέρω πώς είναι στην αληθινή του ζωή αλλά μου βγάζει σε όλους τους ρόλους που τον έχω δει μια σεμνότητα και έναν επαγγελματισμό!
 
δυο ακόμα ταινίες...

The Domino Principle (1977) Ένας πρώην φυλακισμένος, καταδιώκεται από μια οργάνωση μυστικών πρακτόρων, που τον πιέζουν να αναλάβει μια πολιτική δολοφονία.

Murder by Decree (1979) o Σέρλοκ Χολμς ερευνώντας τις δολοφονίες του Τζακ του Αντεροβγάλτη, έρχεται αντιμέτωπος με το σχέδιο μιας πανίσχυρης τεκτονικής οργάνωσης.
 
Wrong is Right (1982). Σάτιρα με τον Sean Connery να υποδύεται ένα δημοσιογράφο , ο οποίος μπλέκεται σε συνωμοσίες μυστικών υπηρεσιών και Αράβων τρομοκρατών, λίγο πριν τις αμερικανικές εκλογές.

wrong is right.jpg

Σε μια σκηνή όπου εμφανίζονται πρωτοσέλιδα από διάφορες ευρωπαϊκές εφημερίδες , βλέπουμε και την δικιά μας Ακρόπολη με σπαστά ελληνικά!
 
To JFK (1991) φαντάζομαι πιάνεται και αυτό για συνομωσιολογική ταινία;

JFK-poster.png
JFK-poster.jpg

(συγνώμη αλλά έχω πρόβλημα με τις φωτό και δε δουλεύει το "Retrieve remote file and reference locally" ώστε να γίνει attach, ακόμη και για την παραπάνω μικρή φωτό. Μου βγάζει error ότι είναι πολύ μεγάλη!! :eek: )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RIO είπε:
Three days of the Condor (1975) ο Ρέντφορντ καταδιώκεται από μια οργάνωση μέσα στην..οργάνωση ( CIA)
Ταινιαρα! :cool:

Three Days of the Condor - Trailer



Off topic mode on

O Redford μου αρεσε και στο πιο προσφατο "Spy Game" (2001) το οποιο

αναφεροταν στο 1991 και λιγο μετα το τελος του Ψυχρου Πολεμου.

Off topic mode off
 
Η Γαλλική ταινία I... comme Icare (1979) , που αναφέρεται στην δολοφονία του προέδρου μιας φανταστικής χώρας ( Κένεντι ) και τις έρευνες ενός ιδεολόγου εισαγγελέα.

MV5BMDMyOWVhNzgtYzFmMy00YWI0LWJhMjItMWRiZWRlMWUwNjg0XkEyXkFqcGdeQXVyMjQzMzQzODY@._V1_.jpg
 
Φίλε RIO,θα αναφέρω και εγώ κάποιες ταινίες αλλά επειδή ίσως να μην έχω καταλάβει σωστά τον όρο "συνωμοσία",δεν ξέρω αν μπαίνουν σ'αυτή την κατηγορία ταινιών.Γι' αυτό θα βάζω ερωτηματικό (όποιες νομίζεις πως είναι άστοχες,διόρθωσε με).

1. Δύο ταινίες του Κ.Γαβρά : το "Ζ" και το "Κατάσταση Πολιορκίας" ( "State of Siege" ) ? Το "Ζ" πιστεύω πως είναι σ'αυτή την κατηγορία.Για το "Κατάσταση Πολιορκίας", νομίζω πως είναι,έχω αρκετά χρόνια να το δω.Θυμάμαι την απαγωγή ενός επιφανούς ατόμου από αριστερή οργάνωση στην Ουρουγουάη. Οι απαγωγείς προσπαθούν να αποκαλύψουν την πραγματική ταυτότητα του θύματος,ότι είναι πράκτορας της CIA(?) .

2. "Η νύχτα των δικαστών" ("The star chamber") ? Με Μάικλ Ντάγκλας . "Συνωμότες" δικαστές ,συνεδριάζουν παράνομα και παίρνουν..αποφάσεις!

3. "Ανατινάξτε τον Λευκό Οίκο" ("Under siege" 1986) ? Με τον Πίτερ Στράους.Το ΄χα δει αρχές των 90s, στη tv (μάλλον σε τοπικό κανάλι,μπορεί και όμως σε ένα από τα 2 μεγαλύτερα τότε ιδιωτικά). "Ψαρωτικός" (και προφητικός?) ο ελληνικός τίτλος,επιβεβαιώνεται στη διάρκεια της ταινίας και θυμάμαι πως ήταν μία από τις δεκάδες ταινίες που είχαν απαγορευτεί στην Αμερική μετά την επίθεση στους Πύργους το 2001 (δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα η απαγόρευση).

4. "Il prezzo del potere" ("O κυνηγός των 7 συμμοριών") ? Με τον Τζουλιάνο Τζέμα. Το έχω γράψει και στις "Γουέστερν" ταινίες, είναι -ας το πούμε- η χρονολογική μεταφορά της δολοφονίας Κένεντι στο μετεμφυλιακό Ντάλας.

5. "O Μισισιπής καίγεται " ("Mississippi Burning") ? Mε Τζιν Χάκμαν. Και αυτή νομίζω πως μπαίνει σ'αυτή την κατηγορία.
 
Φίλε RIO,θα αναφέρω και εγώ κάποιες ταινίες αλλά επειδή ίσως να μην έχω καταλάβει σωστά τον όρο "συνωμοσία",δεν ξέρω αν μπαίνουν σ'αυτή την κατηγορία ταινιών.Γι' αυτό θα βάζω ερωτηματικό (όποιες νομίζεις πως είναι άστοχες,διόρθωσε με).
Μια χαρά το έπιασες το θέμα. Πολύ καλά παραδείγματα Fulci...:)
 
Ζουν ανάμεσα μας (They Live) 1988 του Κάρπεντερ.
Έχει αφήσει εποχή στους συνομωσιολογικούς κύκλους με θέματα εξωγήινων. Ο ήρωας της ταινίας βρίσκει κάποια γυαλιά, νομίζει πως είναι απλως γυαλιά ηλίου αλλά φορώντας τα ανακαλύπτει πως ο κόσμος είναι τελείως διαφορετικός. Εξωγήινοι έχουν αποικίσει την γη και προσπαθούν να μετατρέψουν τους ανθρώπους σε σκλάβους.
https://www.imdb.com/title/tt0096256/https://el.wikipedia.org/wiki/Ζουν_ανάμεσα_μας
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα