Σφραγίδες "δεινόσαυροι"

nwntas

RetroMasteR
Joined
3 Ιαν 2011
Μηνύματα
1.465
Αντιδράσεις
589
Με αφορμή το θέμα με τις μαγικές σφραγίδες, θυμήθηκα το εξής:

κάποια στιγμή στις αρχές των 90's είχε ο αδερφός μου ένα σετ με σφραγίδες "δεινόσαυρους". Ήταν φτιαγμένες από μαλακό, αφρώδες υλικό, στο οποίο ήταν κολλημένο το πλαστικό της σφραγίδας. Είχε τουλάχιστον 5-6 τέτοιες αφρώδεις σφραγίδες, μαζί με ένα πλαστικό, διαφανές κουτάκι με καπάκι, που μέσα είχε το ταμπόν μελάνης, και με λίγες κηρομπογιές για να χρωματίσεις τα δεινοσαυράκια. Το σετάκι έμπαινε σε ένα λευκό πλαστικό, όπου σφήνωναν όλα τα κομμάτια (οι σφραγίδες, το ταμπόν και οι κηρομπογιές, και το λευκό πλαστικό σε ένα πράσινο κουτί, με διαφανές το μπροστινό μέρος.

Το συγκεκριμένο σετ το είχα λιώσει, αλλά όσο κι αν έψαξα για μια φωτογραφία του, δε βρήκα τίποτα...

Καμιά ιδέα;
 
κατι τετοιο λες όπως το σετ της εικόνας (νομίζω ότι στην εικόνα οι σφραγίδες ειναι ξυλινες)

το σετ υποθετω πως είχε κυκλοφορήσει την περίοδο 1993-1994 τότε που υπήρχε η ''φρενίτιδα'' με το JURASSIC PARK...
 
BETTY BOOP είπε:
κατι τετοιο λες όπως το σετ της εικόνας (νομίζω ότι στην εικόνα οι σφραγίδες ειναι ξυλινες)
το σετ υποθετω πως είχε κυκλοφορήσει την περίοδο 1993-1994 τότε που υπήρχε η ''φρενίτιδα'' με το JURASSIC PARK...
Όχι, καμία σχέση. Δεν ήταν ξύλινες οι σφραγίδες, αλλά από αφρώδες υλικό, στυλ σφουγγάρι, που πάνω ήταν κολλημένο το πλαστικό (λινόλεουμ; ) με τη σφραγίδα.

Ναι, εκείνη την περίοδο ήταν, ένεκα επέλασης κινηματογραφικών δεινοσαύρων :p
 
Κατι βρηκα αλλα δεν νομιζω να ειναι αυτο.... :xm:



Πηγη φωτο: ebay

Dinosaur Stamp 1987.jpg
 
Δυστυχώς όχι, γιατί ήταν στο σχήμα του κάθε δεινόσαυρου η κάθε σφραγίδα. Επίσης, βλέποντας στην εικόνα το ταμπόν μελάνης, θυμήθηκα ότι ήταν ορθογώνιο, που ήταν σφηνωτό το καπάκι (δεν είχε αυτά τα μπιρμπιλόνια για άνοιγμα) και είχε κάτι καφε-πορτοκαλί σχεδιάκια δεινοσαύρων.

Φανταστείτε τες κάπως έτσι, αλλά σε πράσινο (λαχανί προς φλούο) χρώμα το μαξιλαράκι, και με περισσότερες λεπτομέρειες (γραμμές) στο πλαστικό μέρος (δηλαδή φαίνονταν λεπτομέρειες όπως τα μάτια, το δέρμα του δεινόσαυρου, όταν πάταγες τη σφραγίδα, για να ζωγραφίζεις τα κένά).



(πηγή: enasco.com)

AC030848l.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οποτε μιλαμε για κατι τετοιο να υποθεσω...





Dinosaur Foam  Stamp .jpg

Dinosaur Foam  Stamp 2 .jpg
 
οπότε αφού πάταγες τη σφραγίδα στο ταμπόν και αποτυπωνόταν ο δεινόσαυρος στο χαρτί, μπορούσες να τον χρωματίσεις μετά με τις κηρομπογιές της συσκευασίας...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

1@stayros[/USER] Ναι, ως προς το πλαστικό μέρος της σφραγίδας, απλά φαντάσου και την υπόλοιπη στο σχέδιο του δεινοσαύρου, και σε σχετικά μεγάλο μέγεθος.

1@BETTY BOOP[/USER] Αυτό! Και μπορούσες να τις χρωματίσεις όπως σου ρχότανε και άνετα, μιας και ήταν αρκετά μεγάλες σε μέγεθος!

 
Ποποπο μην μου τα θυμίζεις γιατι η μάνα μου τις έχει πετάξει όλες(και τις δικές μου και τις αδελφής μου)
 
Πολη1983 είπε:
Ποποπο μην μου τα θυμίζεις γιατι η μάνα μου τις έχει πετάξει όλες(και τις δικές μου και τις αδελφής μου)

Είχες κι εσύ το σετ που περιγράφω; κρίμα για τον τυφώνα μάνα... Έχουμε πονέσει πολύ όλοι εδώ μέσα... :(
 
Και εγω κι η αδελφη μου ειχαμε το σετ που περιεγραψες.Κιολας παιζαμε και ενα παιχνιδι οπου πληρωναμε μολις μπαιναμε στο δωματιο απο ενα φασολι ο καθενας και καναμε μια σφραγιδα στο χερι μας(κατι σαν διαβατηριο)...Κριμα κριμα που χαθηκαν

μακαρι να μπορουσα να τις ξαναβρω
 
Πίσω
Μπλουζα