Σχετικά με την ενότητα "Απώλειες"

Επιθυμείτε να αφαιρεθεί ή να κλειδωθεί η ενότητα Απώλειες;

  • Ναι, μας μαυρίζει την ψυχή. Συμφωνώ με τους παρακάτω λόγους. Όχι άλλα κηδειόχαρτα!

    Ψηφοφορίες: 16 44,4%
  • Επιθυμώ να παραμείνει για να υπάρχουν κάπου μαζεμένα τα διάφορα άτομα που "έφυγαν"

    Ψηφοφορίες: 20 55,6%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    36
  • Η δημοσκόπηση ολοκληρώθηκε .

AEON

Retromaniax Founder
Διαχειριστές
Joined
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.790
Αντιδράσεις
1.727
Μια οφειλόμενη εδώ και καιρό ψηφοφορία, καθώς αρκετά μέλη θεωρούν ότι:
  • Είναι αρκετά μακάβρια και δε ταιριάζει στον θετικό και ευχάριστο χαρακτήρα του forum.
  • Έχει ξεφύγει αρκετά εξαιτίας του γεγονότος ότι συμπεριλαμβάνει ακόμα και τα πιο άσημα άτομα, με αποτέλεσμα να ανανεώνεται πολύ συχνά και να μονοπωλεί τις "Πρόσφατες δημοσιεύσεις" με δυσάρεστο τρόπο.
  • Πλέον τέτοιες ειδήσεις βρίσκονται πλέον ούτως ή άλλως εύκολα στα διάφορα ειδησεογραφικά sites.
Ο σχολιασμός επίσης είναι ελεύθερος, φτάνει να μην πλακωθείτε :cool:
 
Αυτες τις ειδησεις ειδικα για τους γνωστους τις ακουμε απο παντου πλεον και με τοσα αλλα που ακουμε καθημερινα οπως τους νεκρους απο covid απο πολεμο κλπ κατα την γνωμη μου καλο θα ηταν να φυγει αυτη η δυσαρεστη ενοτητα απο το retromaniax ωστε να μην μας δενεται καθε φορα το στομαχι κομπο και εδω οταν μπαινουμε για να ξεχαστουμε και να χαλαρωσουμε.Προτιμω να ειναι μονο ευχαριστο το retromaniax.
 
Μπράβο, Πρόεδρε, για την ψηφοφορία!

Αν και έχω ανοίξει και εγώ κανά δυο νήματα σ' αυτό το υποφόρουμ, εν τούτοις βαρέθηκα να βλέπω συνέχεια νήματα θανάτων. Πολύ σωστό το point σου που λες για τα πιο "άσημα" άτομα, καθώς αν αναφέρονται όλοι όσοι "φεύγουν", θα καταλήξουν ν' αποτελούν την πλειοψηφία των νημάτων στο feed μας, με αποτέλεσμα συνεχείς δημοσιεύσεις θανάτων με μηδενικές απαντήσεις, άρα "σκουπίδι" για τον server.

Συνεπώς ΛΟΥΚΕΤΟΟΟ, όχι διαγραφή!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ θα έλεγα διαγραφή. Εδώ έχουν διαγραφεί άπειρα threads από το 2006 που έχουμε αρχίσει.
 
Γενικά υπάρχουν πολλές αναρτήσεις σε όλα τα θέματα όπου είτε οι φωτογραφίες δεν υπάρχουν πλέον , είτε οι σύνδεσμοι δεν λειτουργούν οπότε θα πρέπει να γίνει γενικότερο ξεκαθάρισμα και όχι απαραιτήτως διαγραφή όλου του νήματος στο οποίο αναφέρονται εκτός κι αν δεν υπάρχει ουσιαστικό περιεχόμενο εντός αυτού.
 
Όλα μέσα στη ζωή είναι ακόμα και ο θάνατος.

Έχω εξοικειωθεί με αυτή την σκληρή πραγματικότητα.

Έτσι λοιπόν θεωρώ ότι πρέπει να μείνει η συγκεκριμένη κατηγορία όπως είναι μέχρι τώρα. Ας πούμε ότι είναι και ένας φόρος τιμής και αναφοράς σε όλους αυτούς τους παλιούς που έχουν "φύγει" είτε είναι ηθοποιοί, είτε καλλιτέχνες, είτε τραγουδιστές, είτε προγραμματιστές, είτε εφευρέτες υπολογιστών και παιχνιδιών, είτε παλιοί παλεστες, είτε προπονητές του Ευρωμπάσκετ, είτε μέλη τούτου εδώ του φόρουμ (ναι δυστυχώς υπάρχουν και μέλη), είτε οποία ψυχή φεύγει για την αιωνιότητα.

Συγχωρέστε με και για αυτό που θα γράψω αλλα η αλήθεια είναι ότι αν δεν είναι δικός σου άνθρωπος αυτός που φεύγει.. αλλιώς το εκλαμβανεις καθώς ναι μεν συνειδητοποιείς ότι έφυγε κάποιος που κάτι σου θυμίζει απο τα παλιά αλλα όχι ότι με τα κηδειοχαρτα και την είδηση βάζετε τα μαύρα και τρώτε Κολυβά με την μακάβρια είδηση. Και εγώ μέσα σε αυτό που γράφω παραπάνω.

Παιδιά αυτή είναι η τραγική αλήθεια και η πραγματικότητα.

Θες μην μπαίνεις και μην γράφεις στο GRM στο συγκεκριμένο θέμα της απώλειας.

Πάντως αν φύγει κάποιος διάσημος δεν το γλυτώνεις αυτό που παραπονιέστε μίας και θα το δεις βουκινο και πρωτοσέλιδο σε ολα τα ενημερωτικά sites και στις ειδήσεις και στις εκπομπές με τα κους κους ακόμα και στις εφημερίδες που θα πας να πάρεις απο τα ψιλικά τσίχλες..

Οποτε ψήφισα ότι γράφει η δεύτερη επιλογή και ότι επιθυμώ: ' Όχι διαγραφή - Όχι κλείδωμα και να παραμείνει η κατηγορία Απώλειες ως έχει.

Φιλικά και με απόλυτο σεβασμό σε όλους σας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα συμφωνησω 100% με τον φιλο @Always Somewhere

Αυτοι ειναι οι ανθρωποι που εφτιαξαν ολα αυτα τα πραγματα που ειναι το θεμα του retromaniax και επαιξαν εναν μικρο ή μεγαλυτερο ρολο στην ζωη του καθενος εδω μεσα. Οταν φυγουν, μαζι τους φευγει και μια εποχη που δεν θα ξαναερθει και ενα κομματι της νιοτης και της ταυτοτητας μας.

Το λιγοτερο που μπορουμε να κανουμε λοιπον ειναι να τους θυμηθούμε και να εκφράσουμε τα συναισθήματα μας για την απώλεια τους.

Το ποιος πρεπει να αναφέρεται νομιζω οτι ειναι ευνόητο, στα χρονια πλαισια του forum.

Το ποιος ειναι σημαντικος ή οχι ειναι εντονα υποκειμενικό.

Το οτι σε καποιες αναρτήσεις δεν υπαρχουν απαντήσεις, λιγο σημασια εχει. Πρακτικά σε ολα υπαρχουν reactions και αυτο πιστεύω οτι αρκει.

Και τελικα ειναι κατι που το συζητησαμε και στο αλλο thread. Δεν ειναι απαραίτητο ολοι να διαβαζουν τα παντα. Γιατι να διαβάζεις οτι δεν σε ενδιαφέρει ή ακομα χειρότερα, σε κανει να νιωθεις αβολα; Δεν ειναι να πεις οτι ειναι κανεις αναγκασμένος να διαβάσει αυτα, για να δει και τα υπόλοιπα!
 
Οι άνθρωποι φεύγουν αλλά μένουν τα έργα τους και μέσα από τα έργα τους πρέπει να τους θυμόμαστε , δηλαδή τα θρεντς που είναι ήδη ανοιχτά.
Τα έγραψα ποίο αναλυτικά και στο άλλο θρεντ που έβαλε ποιο πάνω ο freaktmp.
Πάντως ωραία η δημοσκόπηση να απόφασισει η πλειοψηφία.
 
Η δικιά μου άποψη για τα κηδειοThreads ήταν πάντα η εξής:
Για να υποστηρίζει την ύπαρξή του ένα κηδειοthread θα πρέπει να ακολουθεί και ένα μινι αφιέρωμα στο πρόσωπο στο οποίο αναφέρεται. (μη μου πείτε πως δεν αναρωτηθήκατε ποτέ ποιος/α ήταν ο/η τάδε που πέθανε)
Όχι ένα ξερό "Πέθανε ο/η τάδε" και μετά ένα link για την πιστοποίηση του θανάτου του/της (κανόνας απαράβατος για να μην διαγραφεί το thread) και μετά να ακολουθούν από κάτω τα κλισέ RIP κλπ κλπ. Συζήτηση δεν γίνεται, δεν προσφέρει τίποτα το θέμα.
Ή υπάρχει thread με τον Χ ηθοποιό, μουσικό κλπ ή thread για την Ψ ταινία και πάει λέγοντας και αντί να γίνεται ένα κηδειοποστ μέσα σε αυτά τα threads ανοίγεται θέμα για να ειπωθεί πως κάποιος πέθανε.

Γι' αυτό τον λόγο είχα (τα πολύ παλιά εκείνα χρόνια :D) φτιάξει ένα θέμα όπου μάζεψα εκεί όλα τα προαναφερόμενα θέματα και είχα ζητήσει να γίνονται εκεί μέσα οι παραπάνω ανακοινώσεις, οπότε δεν γέμιζε και το φόρουμ με "κηδείες". Αλλά...
 
Αν καποιος εχει συμμετασχει σε 10 διαφορετικα πραγματα που εχουν 10 διαφορετικα threads στο forum που να μπει η ανακοινωση;

Γι' αυτο νομιζω οτι η υπαρχουσα λυση ειναι η καλυτερη.

Επισης αν καποιοι φιλοι δεν θελουν να διαβαζουν τετοια πραγματα, αν ειναι μαζεμενα σε ενα σημειο, τοτε ειναι πιο ευκολο να τα αποφυγουν.
 
Αν καποιος εχει συμμετασχει σε 10 διαφορετικα πραγματα που εχουν 10 διαφορετικα threads στο forum που να μπει η ανακοινωση;
Η ανακοινωση μπορει να αναφερθει σε ενα, αλλα καλλιστα θα μπορουσε να γραφτει κατι σε ολα τα θρεντς να συζητηθει ο ρολος του ,το τραγουδι του , το εργο του να κουνηθουν και τα θρεντ.
Αυτο καναμε τοσα χρονια νομιζω πριν γινει συνηθεια αυτο το μοτιβο, αναφεραμε σε ενα θρεντ εφυγε ο ταδε παλαιστης ,ηθοποιος κτλ.
 
Όλα μέσα στη ζωή είναι ακόμα και ο θάνατος.

Έχω εξοικειωθεί με αυτή την σκληρή πραγματικότητα.

Έτσι λοιπόν θεωρώ ότι πρέπει να μείνει η συγκεκριμένη κατηγορία όπως είναι μέχρι τώρα. Ας πούμε ότι είναι και ένας φόρος τιμής και αναφοράς σε όλους αυτούς τους παλιούς που έχουν "φύγει" είτε είναι ηθοποιοί, είτε καλλιτέχνες, είτε τραγουδιστές, είτε προγραμματιστές, είτε εφευρέτες υπολογιστών και παιχνιδιών, είτε παλιοί παλεστες, είτε προπονητές του Ευρωμπάσκετ, είτε μέλη τούτου εδώ του φόρουμ (ναι δυστυχώς υπάρχουν και μέλη), είτε οποία ψυχή φεύγει για την αιωνιότητα.

Συγχωρέστε με και για αυτό που θα γράψω αλλα η αλήθεια είναι ότι αν δεν είναι δικός σου άνθρωπος αυτός που φεύγει.. αλλιώς το εκλαμβανεις καθώς ναι μεν συνειδητοποιείς ότι έφυγε κάποιος που κάτι σου θυμίζει απο τα παλιά αλλα όχι ότι με τα κηδειοχαρτα και την είδηση βάζετε τα μαύρα και τρώτε Κολυβά με την μακάβρια είδηση. Και εγώ μέσα σε αυτό που γράφω παραπάνω.

Παιδιά αυτή είναι η τραγική αλήθεια και η πραγματικότητα.

Θες μην μπαίνεις και μην γράφεις στο GRM στο συγκεκριμένο θέμα της απώλειας.

Πάντως αν φύγει κάποιος διάσημος δεν το γλυτώνεις αυτό που παραπονιέστε μίας και θα το δεις βουκινο και πρωτοσέλιδο σε ολα τα ενημερωτικά sites και στις ειδήσεις και στις εκπομπές με τα κους κους ακόμα και στις εφημερίδες που θα πας να πάρεις απο τα ψιλικά τσίχλες..

Οποτε ψήφισα ότι γράφει η δεύτερη επιλογή και ότι επιθυμώ: ' Όχι διαγραφή - Όχι κλείδωμα και να παραμείνει η κατηγορία Απώλειες ως έχει.

Φιλικά και με απόλυτο σεβασμό σε όλους σας.
με κάλυψες 100%!
 
Απο τα λίγα πράγματα που μπορούμε να καυχηθούμε πως ξεχωρίζουμε απο τα ζώα είναι και η φροντίδα των νεκρών μας. Αυτό δείχνει την τελευταία τιμή που μπορούμε να δώσουμε σε κάποιο που στο πέρασμά του απο αυτή τη ζωή επηρέασε με κάποιο τρόπο και τη δική μας. Το να γράψουμε δυο σειρές για κάποιον που έφυγε και να θυμηθούμε κάποιες στιγμές απο την δική μας ζωή δεν το βρίσκω πένθιμο. Ναι ο θάνατος είναι φρικτός και δεν μπορούμε να εξοικειωθούμε μαζί του, αλλά ένα είναι το μόνο σίγουρο στη ζωή μας, θα τελειώσει με θάνατο. Έτσι συμφωνώ κι εγώ με τον @Always Somewhere.

 
Κατά την άποψή μου είναι μακράν το χειρότερο thread στην ιστορία του GRM. Μακράν χειρότερο και από το Candy, τότε που ήταν moderator ο Ηρακλής (για τους παλιούς αυτό). Το ότι μας αρέσουν πράγματα και άνθρωποι του 80 και του 90 και ότι άνθρωποι πεθαίνουν είναι απόλυτα λογικό. Αλλά εδώ μπαίνουμε για να συζητάμε για τα παλιά. Αυτό το πράγμα μόλις έβγαινε το νεό πως κάποιος γνωστός πέθανε, αμέσως όποιος προλάβει εδώ να το ποστάρει απλά με ξεπερνάει.
 
Αλλά εδώ μπαίνουμε για να συζητάμε για τα παλιά. Αυτό το πράγμα μόλις έβγαινε το νεό πως κάποιος γνωστός πέθανε, αμέσως όποιος προλάβει εδώ να το ποστάρει απλά με ξεπερνάει.
Υπαρχουν και σε αλλα sites αναφορες για το ποιος πεθανε αλλα οχι ετσι οπως εδω...τετοιο πραγμα σαν τα θαψιματα του retromaniax καθε τρεις και λιγο τουλαχιστον εγω δεν εχω δει αλλου.

Το μονο σιγουρο παντως ειναι οτι με τετοιους ρυθμους που εχει το retromaniax εχει καταφερει να γινει και το καλυτερο ΚΗΔΕΙΟ - SITE της ελλαδας.
 
Iσως καποιος συμβιβασμος αναλογα με το αποτελεσμα της δημοσκοπησης.
Π.Χ αντι να αναγραφονται στους τιτλους των θρεντ "εφυγε" , "απεβιωσε", "πεθανε" να βρεθει ενας στανταρντ τιτλος του τυπου μονο το ονοματεπωνυμο με ετος γεννησης και θανατου η μονο το ονοματεπωνυμο και θα καταλαβαινουμε.
Επισης ο τιτλος του Sub απο απωλειες να γινει απουσιες, αναχωρησεις η κατι αλλο στυλ "Τον θυμασαι αυτον;" "ε δεν θα τον ξαναδεις" κατι.

Καλη η κριτικη αλλα να λεμε και καμμια λυση.
 
Eγώ την ανέφερα την λύση αλλά κανείς δεν την προτιμάει.
 
Είναι μια λύση και αυτή.
 
Παιδιά, εγώ και θέλω και δε θέλω. Θέλω γιατί κάποτε που οι παγκόσμιοι καλλιτέχνες αποχωρήσουν (Halford/Dickinson/Angus Young κλπ κλπ), θα ήθελα να μπω και να γράψω, από την άλλη δε θελω γιατί ακόμα και η Κατσαριδούλα η Τερέζα να ψοφήσει, θα ανοίξουμε θρεντ. Θελω να πω, ότι ανοίγουμε θρεντ για οποιονδήποτε ρετρό καλλιτέχνη αποχωρήσει, ενώ ίσως να έπρεπε να ανοίγουμε θρεντ μόνο για τους πραγματικά πολύ σημαντικούς καλλιτέχνες. Επίσης σκέφτομαι ότι αν το θέμα αυτό καταργηθεί, οριζμένοι χρήστες του φόρουμ δε θα ξέρουν τί άλλο να ποστάρουν και θα ήταν άδικο γι'αυτούς.

Οπότε, θα συμφωνήσω με ό,τι αποφασίσετε....

η κατι αλλο στυλ "Τον θυμασαι αυτον;" "ε δεν θα τον ξαναδεις" κατι.

μουχαχαχαχαχαχαχα

Προς το παρόν, αυτό το θρεντ, ακόμα κι αν δε βρεθεί λύση, πέτυχε το στόχο του, δηλαδή να μου φτιάξει κοιλιακούς.

Όλα μέσα στη ζωή είναι ακόμα και ο θάνατος.

Έχω εξοικειωθεί με αυτή την σκληρή πραγματικότητα.

Έτσι λοιπόν θεωρώ ότι πρέπει να μείνει η συγκεκριμένη κατηγορία όπως είναι μέχρι τώρα. Ας πούμε ότι είναι και ένας φόρος τιμής και αναφοράς σε όλους αυτούς τους παλιούς που έχουν "φύγει" είτε είναι ηθοποιοί, είτε καλλιτέχνες, είτε τραγουδιστές, είτε προγραμματιστές, είτε εφευρέτες υπολογιστών και παιχνιδιών, είτε παλιοί παλεστες, είτε προπονητές του Ευρωμπάσκετ, είτε μέλη τούτου εδώ του φόρουμ (ναι δυστυχώς υπάρχουν και μέλη), είτε οποία ψυχή φεύγει για την αιωνιότητα.

Συγχωρέστε με και για αυτό που θα γράψω αλλα η αλήθεια είναι ότι αν δεν είναι δικός σου άνθρωπος αυτός που φεύγει.. αλλιώς το εκλαμβανεις καθώς ναι μεν συνειδητοποιείς ότι έφυγε κάποιος που κάτι σου θυμίζει απο τα παλιά αλλα όχι ότι με τα κηδειοχαρτα και την είδηση βάζετε τα μαύρα και τρώτε Κολυβά με την μακάβρια είδηση. Και εγώ μέσα σε αυτό που γράφω παραπάνω.

Παιδιά αυτή είναι η τραγική αλήθεια και η πραγματικότητα.

Θες μην μπαίνεις και μην γράφεις στο GRM στο συγκεκριμένο θέμα της απώλειας.

Πάντως αν φύγει κάποιος διάσημος δεν το γλυτώνεις αυτό που παραπονιέστε μίας και θα το δεις βουκινο και πρωτοσέλιδο σε ολα τα ενημερωτικά sites και στις ειδήσεις και στις εκπομπές με τα κους κους ακόμα και στις εφημερίδες που θα πας να πάρεις απο τα ψιλικά τσίχλες..

Οποτε ψήφισα ότι γράφει η δεύτερη επιλογή και ότι επιθυμώ: ' Όχι διαγραφή - Όχι κλείδωμα και να παραμείνει η κατηγορία Απώλειες ως έχει.

Φιλικά και με απόλυτο σεβασμό σε όλους σας.
Συμφωνώ απόλυτα ότι ο θάνατος μες στη ζωή είναι, αλλά και δε συμφωνώ απόλυτα για το λόγο που ανέφερα πιο πάνω

Βασικα΄από όσα έχετε γράψει, συμφωνώ με όλους σας, ολοι έχετε δίκιο. Νομίζω ότι συμφωνώ περισσότερο με το χρήστη Περαστικό. Απλά αν υπάρχει η δυνατότητα κάποιος να μπορεί να επιλέξει να μη βλέπει κάποιες κατηγορίες, το πρόβλημα λύνεται για όλους μας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα