Σχολικό λεωφορείο

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.240
Αντιδράσεις
5.958
Στο νηπιαγωγείο και το Δημοτικό πήγαινα στο σχολείο με σχολικό. Μου άρεσε η διαδρομή και να βλέπω την πρωινή κίνηση στους δρόμους κάθώς περνάγαμε από τα σπίτια των άλλων παιδιών...

Εσείς πηγαίνατε με σχολικό στο σχολείο?
 
Στο νηπιαγωγείο ήμουν η πρώτη που έπαιρνε το σχολικό και η τελευταία που άφηνε! Μεγάλη πίκρα.

Στο λύκειο επίσης, επειδή το σχολείο ήταν σε άλλο χωριό, πηγαίναμε με ναυλωμένα λεωφορεία από τον Δήμο. Υπήρχαν 3 σημεία που μαζευόμασταν το πρωί για να πάρουμε το λεωφορείο. Μονίμως έτρεχα να το προλάβω :p (πρωϊνη γυμναστική :D )
 
Στο Δημοτικο με εφαγε ο ποδαροδρομος. Δηλ... οι αλλοι περπαταγαν, εγω μονιμως ετρεχα αφου δεν χορταινα υπνο (τοσα χρονια και ακομη εχω θεμα με το πρωινο ξυπνημα..)

Στο γυμνασιο Λυκειο, με εφαγε ξανα ο ποδαροδρομος, μονο που στο τελος αυτου, βαλαν και γραμμη για λεωφορειο για να παμε στην κοντινη πολη που ειχε τα σχολεια

Ηταν πολυ ομορφα θυμαμαι :p : ενα λεωφορειο, με 35 θεσεις (τοσες δεν ειναι?) χωραγε 100 περιπου παιδια. Οι 35 καθονταν, καμια δεκαρια ακομη καθονταν πανω σ'αυτους που καθονταν, και οι υπολοιποι ορθιοι.

Σαν σαρδελοκουτι ημασταν. Και τον χειμωνα πες καλα ζεσταινομασταν.. το καλοκαιρι ευτυχως δεν ειχαμε λιποθυμιες (εκτος μιας περιπτωσης)

Οποτε.. επρεπε να βρεις τροπους να εισαι απο αυτους που καθονται (7 χιλιομετρα ηταν αυτα). Τα πρωινα την βολευα γιατι ημουν στην πρωτη σταση. Το μεσημερι ομως διναμε μαχες (με πατας σε πατω) για το ποιος θα πρωτομπει στο λεωφορειο για να πιασει θεση.
 
Νηπιαγωγείο και Δημοτικό είχε τρελή φάση το σχολικό.

Μια φορά φάγαμε στούκα, το κλάμα από τα μαμόθρευτα (εμού συμπεριλαμβανομένου) ακόμα το θυμάμαι!!!!!!!!!!!!!
 
Νηπιαγωγειο με fiat 238 l319 1963.jpgτου 1963 επαιξε σχολικο.Ωραια χρονια!!!

fiat 238 1975.jpg
 
Ήταν πάντα το καλύτερο μου και έκλαιγα όταν το έχανα. Στο δημοτικό είχαμε και συνοδό να μας προσέχει. Θυμάμαι κάτι άκυρα λεωφορεία που μέναν στο δρόμο, τις αγουροξυπνημένες ''καλημέρες'' στη στάση, τις πλάκες μας. Με τον τότε κολλητό μου είχαμε δώσει τρελές μάχες για τη θέση 17, μια από τις μόνες με παράθυρο που άνοιγε. Ο οδηγός μας άκουγε σκυλάδικα ή αθλητικά (Δευτέρα πρωί ν'ακους πόσο βγήκε Άρης- Αετός Σκύδρας) και καμιά φορά δεν ερχόταν καθόλου και πηγαίναμε σχολείο μετά από δυο ώρες χωρίς απουσία. Και το καλύτερο απ' όλα, περίοδος εξετάσεων να μοιράζεσαι την αγωνία σου με φίλους. Αγαπημένο σχολικό λεωφορείο!
 
Στο Δημοτικό (1980-86) πήγαινα με σχολικό σε ένα ιδωτικό σχολείο της Γλυφάδας. Τα πρώτα χρόνια με ένα Volks Wagen v334b.jpg. Εκσυγχρονιστήκαμε!

image0.jpg
 
Θυμάμαι ένα πρωινό με είχε πάρει το σχολικό από το σπίτι και στη διαδρομή μείναμε από λάστιχο. Είχαμε βρει ευτυχώς πολύ κοντά μας ένα βεντζινάδικο και μέχρι να επισκευαστεί το λάστιχο πέρασε πολλή ώρα και δεν φτάσαμε τη συνηθισμένη ώρα στο σχολείο. Εκείνη την ημέρα είχαμε πάει για εκκλησιασμό οπότε μετά την επiσκευή πήγαμε κατευθείαν στην εκκλησία! Επίσης μερικές φορές τύχαινε κάποιο παιδάκι να αισθανόταν αδιαθεσία και να έκανε...(καταλαβαίνετε!) στο σχολικό και μετά πλανιόταν μια...ευωδία στον αέρα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μόλις και μετά βίας που θυμάμαι σχολικό! Στο νήπιο μόνο και το μόνο που μου έχει μείνει στη μνήμη είναι ο θόρυβος που έκανε. Πρέπει να ήταν VW δεν εξηγείται αλλιώς (όπως είπε και ο Rheinmetall). Μπορεί να ήταν κάποιο πολύ παλιό Mercedes. για '83-'84 μιλάμε τώρα.
 
Εγώ δεν πήγαινα με σχολικό, αλλά το σχολείο μου είχε σχολικά και θυμάμαι αν κάποιος είχε παρκάρει στραβά και δεν περνούσε το σχολικό, πηγαίναμε 5-6 μαντράχαλοι και ει-ωπ ει-ωπ μετακινούσαμε το αμάξι. Συνάντησα πρόσφατα έναν απ'τους οδηγούς και μου είπε ότι τα σχολικά έκαιγαν απλή βενζίνη!
 
Ποτέ δεν πήγα στο σχολείο με λεωφορείο γιατί πολύ απλά το σχολείο ήταν σε σχετικά μικρή απόσταση από το σπίτι αλλά κυρίως διότι το σχολείο δεν είχε λεωφορείο. Σχολικά θυμάμαι να βλέπω μόνο σε παιδικούς σταθμούς.
 
Μου άρεσε πάντα να βλέπω τα σπίτια των άλλων παιδιών όταν περνούσε το σχολικό, πάντα κάποιος τα παρέδιδε το πρωί στο δρομολόγιο και τα περίμενε το μεσημέρι...Αν υπήρχε κανένα μικρότερο αδερφάκι σε διαφορετικό σχολείο (συνήθως παιδικό σταθμό), μερικές φορές βλέπαμε το δικό του σχολικό λεωφορείο και το πιτσιρίκι να κλαίει, μη θέλοντας να πάει στο σχολείο...

Από το Νηπιαγωγείο μέχρι και την Γ' τάξη το σχολικό με έπαιρνε το πρωί 8.15 και επέστρεφα 14.15, η απόσταση ήταν πολύ κοντινή,

Από την Δ' τάξη, λόγω μετακόμισης σε άλλη γειτονιά, μέχρι και την ΣΤ' το σχολικό με έπαιρνε 6.45 και επέστρεφα 16.00.

Αν κάποιο παιδί καθυστερούσε να κατέβει το πρωί το σχολικό κόρναρε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θυμάμαι κυρίως αγόρια στο σχολικό λεωφορείο είχαν μαζί τους ηλεκτρονικά παιχνίδια και έπαιζαν...σχολιάζοντας τις επιδόσεις τους, άλλα παιδιά ξεφύλλιζαν άλμπουμ με χαρτάκια-αυτοκόλλητα ή έκαναν ανταλλαγές ή έπαιζαν ΥΠΕΡΑΤΟΥ και με ένα κοριτσάκι καθόμασταν στη θέση μας και τρώγαμε τσίχλες, φέρναμε διαφορετικά είδη για να δοκιμάσουμε...
 
Προλαβα την ''μαουνα'' οπως την λεγαμε


μετα κυριως με αυτο (μια μερα κοντεψα να πεσω εξω με το κεφαλι πισω γιατι απο την πιεση που δεν χωραγαμε ανοιξε η πορτα και σωθηκα στο τσακ απο τα αντανακλαστικα μου)


το οποιο ηταν ΚΤΕΛ (αντε κανε πχ για Αθηνα 4 ωρες ωρες μεσα σε αυτο, σκετο δραμα) και εκτελουσε και δρομολογιο με μαθητες μεσα οπου επρεπε να δειξεις μαθητικη ταυτοτητα αλλιως αν και φαινοταν πως εισαι μαθητης συν τους μαρτυρες διπλα ο εισπρακτορας επεμενε συχνα για να τσεπωσει τα λεφτα.

Προς το Λυκειο μας εφεραν αυτο

 
Πίσω
Μπλουζα