Σωτηρία Μπέλλου - Η ύστερη περίοδος (1980- )

ARETARA

RetroNuts!
Joined
1 Σεπ 2010
Μηνύματα
2.136
Αντιδράσεις
2.279
Την Σωτηρία Μπέλλου την γνωρίζουμε κυρίως μέσα από την διαδρομή της στο ρεμπέτικο τραγούδι από το τέλος του Β' ΠΠ και μέχρι περίπου το 1980 συμπληρώνοντας μια πορεία περίπου 35 χρόνων. Όχι μικρότερης σημασίας είναι, ωστόσο, και η ιστορία που έγραψε στα τελευταία χρόνια της ζωής της, συνεργαζόμενη με κορυφαίους συνθέτες και στιχουργούς στην παραγωγή μουσικών έργων. Τα τελευταία ήταν μεν προσανατολισμένα στο πλαίσιο του ευρύτερου λαικού τραγουδιού, παρατηρείται όμως μια μεταστροφή σε πιο πολιτική-κοινωνική θεματολογία. Αυτήν την περίοδο θα γίνει εδώ απόπειρα να σκιαγραφήσω.

Τα πρώτα ψήγματα της αλλαγής πορείας είχαν φανεί ήδη από το 1975, όπου συμμετείχε στον μεταδικατορικό δίσκο "Διονύσης Σαββόπουλος - Δέκα χρόνια κομμάτια" με το πασίγνωστο "Ζειμπέκικο" (εδώ σε live). (thumb. 1)

Τελευταίος δίσκος της περιόδου "Το ποτάμι" (1986). Πρόκειται για μια δουλειά του Λίνου Κόκοτου, σε στίχους Φώντ Λάδη. Συμμετέχουν επίσης οι Ελένη Τσαγκαράκη και Κώστας Λεοντίδης. Η Σωτηρία Μπέλλου ερμηνεύει τα "Για πέστε μου βρε Έλληνες", "Μες στον καθρέφτη Ελλάδα μου, κοιτώ" και "Το καρυοφίλλι". Το δεύτερο από αυτά ακούμε παρακάτω, κλείνοντας με τον τρόπο αυτό το παρόν αφιέρωμα.

"Μες στον καθρέφτη Ελλάδα μου, κοιτώ"

http://www.youtube.com/watch?v=ryqLDuPqVSw
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φωνή που μέσα της κλείνει πόνο, παράπονο αλλά και ελπίδα και μια αυθεντική "μαγκιά" που δύσκολα τη βρίσκεις αλλού...

Αθάνατη
 
"Μην κλαίς"

Δίσκος: Λαϊκά Προάστια - Μουσική: Ηλίας Ανδριόπουλος Στίχοι: Μιχάλης Μπουρμπούλης

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]

Ορίστε και μια ωραία επανεκτέλεση από τον Δημήτρη Μητροπάνο:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στις αρχές του 1984 βρίσκει την Σωτηρία Μπέλλου μόνη της στο βΧάραμαβ όπου κατάφερε να καλύψει επάξια για 2 σαιζόν το μεγάλο κενό που άφησε ο θάνατος του Βασίλη Τσιτσάνη. Την επόμενη τριετία 1985-1987 η Σωτηρία Μπέλλου ξεσηκώνει τους θαμώνες στο κέντρο Δίας εκεί που ο Αντρέας Παπανδρέου χόρεψε και την περιβόητη ζεμπεκιά όταν η Σωτηρία του αφιέρωσε το Στα Τρίκαλα στα δυο στενά... Επίσης τακτικός θαμώνας και ο Μένιος Κουτσογιωργας στον οποίο η Σωτηρία αφιέρωνε το β¦..δεν λες κουβέντα κρατάς κρυμμένα μυστικά και ντοκουμέντα β¦στο ίδιο κέντρο χόρεψε την ζεμπεκιά του και ο μεγάλος μας καλλιτέχνης Γιάννης Τσαρούχης που θεωρούσε την Σωτηρία μια από τις μεγαλύτερες τραγουδίστριες.

Η τελευταία εμφάνιση της Σωτηρίας Μπέλλου σε κέντρο ήταν το Ρεπορτάζ όπου το 1992 και για δυο χρόνια παρέα με τον Μπάμπη Τσέρτο και τη Θεοδοσία Στίγκα, παρουσίασαν ένα πρόγραμμα με ρεμπέτικα και λαϊκά. Η τελευταία συναυλία στην μεγάλη της καριέρα έλαβε χώρα στην Κύπρο μαζί με τον Ηλία Ανδριόπουλο το 1994.

Πηγή

Παρακάτω παρουσιάζονται σχετικά video. Υποθέτω ελλείψει άλλων στοιχείων ότι το πρώτο πρέπει να είναι από το "Χάραμα" και το δεύτερο από το "Δίας". Στο πρώτο video (0:25-0:35 περίπου) έχω την εντύπωση πως εμφανίζεται ο Μανώλης Ανδρόνικος. Επίσης στο δεύτερο video (για όσους δεν τους αναγνωρίσουν) εμφανίζονται οι Χαρίλαος Φλωράκης και Γιάννης Τσαρούχης.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάρα πολύ ωραίο αφιέρωμα/θέμα ARETARA, μπράβο! :)

Πραγματικά μεγάλη λαϊκή φωνή. Το "Δεν λες κουβέντα" συνεχίζει να είναι ένα από τα πιο αγαπημένα μου κομμάτια.
 
Dartacan είπε:
Το "Δεν λες κουβέντα" συνεχίζει να είναι ένα από τα πιο αγαπημένα μου κομμάτια.
...και το οποίο ερμήνευσαν εκτός από την αξέχαστη Σωτηρία Μπέλλου ο Σταμάτης Κόκκοτας, ο Μανώλης Μητσιάς, ο Δημήτρης Μητροπάνος και άλλοι πολλοί αξιόλογοι καλλιτέχνες.


[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όταν κανουμε thread για διασκευες θα σε φωναξουμς Sparkl.

Στο θέμα μας, η Μπελλου είναι απο τις αγαπημένες μου φωνές, και τα τραγούδια αυθεντικα.

Κρίμα που της έκλεψαν θεση και δόξα καποιοι *ίδιδες.
 
Την θυμαμαι μονη σε καποιο κρεβατι του Νοσοκομειου Σωτηρια καπου στα 1993...

Το Με αεροπλανα και βαπορια το θεωρω ενα απο τα πιο ομορφα και ανατριχιαστικα τραγουδια που γραφτηκαν στη χωρα μας. Το ντουετο με το Σαβοπουλο θα μεινει μνημειωδες.
 
sparklingeagle είπε:
...και το οποίο ερμήνευσαν εκτός από την αξέχαστη Σωτηρία Μπέλλου ο Σταμάτης Κόκκοτας, ο Μανώλης Μητσιάς, ο Δημήτρης Μητροπάνος και άλλοι πολλοί αξιόλογοι καλλιτέχνες.
Να πω την αλήθεια, το συγκεκριμένο τραγούδι μόνο από την Σωτηρία Μπέλλου ερμηνευμένο μπορώ να το ακούσω. Αυτή η φωνή πραγματικά με ανατριχιάζει (κυριολεκτώ) σε αυτήν την ερμηνεία.
 
Ένα συγκινητικό στιγμιότυπο όπου η Σωτηρία Μπέλλου απαγγέλλει την "Πλατεία Βάθης" υπό την μουσική διεύθυνση του ίδιου του συνθέτη Ηλία Ανδριόπουλου. Κρίμα που δεν έχουμε όλο το κομμάτι διαθέσιμο από αυτό το video-ντοκουμέντο. Μια πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη του συνθέτη σχετικά με το έργο "Λαικά Προάστια" καθώς και άλλα επίσης ενδιαφέροντα θέματα μπορείτε να διαβάσετε εδώ.

http://www.youtube.com/watch?v=nmJf0rzm_N4
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ομώνυμο τραγούδι από το δίσκο "Λαϊκά Προάστια" ερμηνευμένο από την Σωτηρία Μπέλλου σε μουσική του Ηλία Ανδριόπουλου και στίχους του Μιχάλη Μπουρμπούλη.

Στο μπουζούκι ο Κώστας Παπαδόπουλος.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ARETARA είπε:
To 1985 κυκλοφόρησε ο δίσκος "Ξένες πόρτες", σε στίχους Μάνου Ελευθερίου και μουσική Ηλία Ανδριόπουλου. Σημαντικά κομμάτια: "Τα τελευταία σήματα", "Έπεσε βροχή κι αέρας" και "Με το τριμμένο σου παλτό". Εδώ θα ακούσουμε το τρίτο κομμάτι του δίσκου.

"Καημός παλιού ρεμπέτη"
Το ίδιο τραγούδι σε άλλο video, σημαντικό λόγω και του αξιόλογου φωτογραφικού υλικού που περιέχει.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πλατεία Βάθης

ARETARA είπε:
Ένα συγκινητικό στιγμιότυπο όπου η Σωτηρία Μπέλλου απαγγέλλει την "Πλατεία Βάθης" υπό την μουσική διεύθυνση του ίδιου του συνθέτη Ηλία Ανδριόπουλου.
Ολόκληρο το τραγούδι εδώ

[edit] Δεν υπάρχει το βιντεο. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Περιπλανώμενη ζωή"

Στίχοι Κώστας Βίρβος

Μουσική Βασίλης Τσιτσάνης

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα ακόμα video από ζωντανή εμφανιση της Μπέλλου τη δεκαετία του '80 (συγκεκριμένα από εκπομπή του 1987). Στο απόσπασμα ερμηνεύει το "Καρδιά μου πάψε να πονάς" Στίχοι: Αιμίλιος Σαββίδης, μουσική: Μανώλης Χιώτης (πρώτη εκτέλεση 1947).

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ARETARA είπε:
Δυο χρόνια μετά (1983) θα επανέλθει με ακόμα έναν μεγάλο δίσκο "Ο Άη λαός" σε μουσική του πρόωρα χαμένου Δημήτρη Λάγιου και στίχους Μιχάλη Μπουρμπούλη. Ξεχωρίζουν τα "Θα με δικάσει", "Βαρέθηκα τη μοναξιά", "Σακατεμένη μου γενιά", καθώς και το ομώνυμο κομμάτι του δίσκου
Παραθέτω εδώ το εξαιρετικό κομμάτι του δίσκου "Σακατεμένη μου γενιά".

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι τελευταίες ηχογραφήσεις της Σωτηρίας Μπέλλου

Έξι χρόνια πριν το τέλος της ζωής της, η Μπέλλου μπήκε για τελευταία φορά στο στούντιο, προκειμένου να συμμετάσχει στο δίσκο του Κώστα Καλδάρα «Γεια σαςβ¦ που πέφτουν τα σύνορα;». Κυκλοφόρησε το 1991, με δώδεκα τραγούδια του Κώστα Καλδάρα σε στίχους δικούς του και του Γιώργου Κρητικού, που ερμήνευσαν, εκτός από τη Μπέλλου, η Βίκυ Μοσχολιού, η Ελένη Βιτάλη, ο Βασίλης Λέκκας, η Ελένη Τσαλιγοπούλου και η Αφροδίτη Μάνου.

Η Μπέλλου τραγούδησε δύο τραγούδια: την «Αναμέτρηση» σε στίχους του Κώστα Καλδάρα και «Πες μου λοιπόν» σε στίχους του Γιώργου Κρητικού. Αυτές ήταν οι δυο τελευταίες ηχογραφήσεις της, μαζί με μια συμμετοχή στο δίσκο του Γιάννη Πετρόπουλου «Όταν μου μιλάς», πάλι το 1991. Μαζί του τραγούδησε το «Ζήτησες άσυλο καρδιά μου» του Γιώργου Κατσαρού. Πηγή.

Τα 3 αυτά τελευταία τραγούδια ακούμε παρακάτω.

"Αναμέτρηση"

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο αγέρας στους δρόμους

Άλλο ένα μεγάλο τραγούδι από τον κύκλο "Λαικά προάστια" (1980) και ένα τέλειο οπτικό αποτέλεσμα. Σωτηρία Μπέλλου και χορωδία.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το 1984 κυκλοφόρησε ο δίσκος "Περάστε κόσμε" σε μουσική Γιάννη Μαρκόπουλου και περιείχε αρκετές επανεκτελέσεις (πολλές εκ των οποίων χορωδιακές) σημαντικών κομματιών από την δεκαετία του '70 ΄(Τα περιεχόμενα του δίσκου εδώ). Μεταξύ άλλων συμμετείχε η Σωτηρία Μπέλλου σε δύο τραγούδια που ακούμε παρακάτω.

Η φάμπρικα. Στίχοι: Γιώργος Σκούρτης, πρώτη εκτέλεση: Λάκης Χαλκιάς, στο δίσκο "Μετανάστες" (1974).

[video=youtube;8q-PAwwpus4]


Σκαραμαγκάς και Πειραιάς. Στίχοι: Γιάννης Μαρκόπουλος, πρώτη εκτέλεση: Λάκης Χαλκιάς, στο δίσκο "Εργάτες" (1976).

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα