Σύγχρονα παιχνίδια σε κονσόλες που θα άξιζαν μια θέση στα arcades.

telonio

Immense Cult RetroFigure
Joined
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
4.507
Αντιδράσεις
2.350
Αρκετά σύγχρονα παιχνίδια που έχουμε παίξει θα άξιζαν μια θέση στις αίθουσες των arcades. Οι διάφορες κονσόλες έχουν αναρίθμητα αγαπημένα παιχνίδια με φανατικούς οπαδούς, ενώ τα pc δεν πάνε και αυτά πίσω. Ας κάνουμε μια υπόθεση λοιπόν, ποιά παιχνίδια σας έρχονται στο μυαλό που θα σας άρεσε προσωπικά, αλλά και πιστεύετε αντικειμενικά πως άξιζαν να είναι στα arcades;

Νeed for speed underground - pc

Εύκολα μπορώ να το φανταστώ σε καμπίνα ανάλογη του Dayonta USA (1994) ή κάποιας πιο εντυπωσιακής όπως της καμπίνας του Ridge Racer (1993). Πολύ όμορφα γραφικά, πορωτικός ήχος, κάμερα μέσα και έξω, 2 way ταχύτητες και απλά πράγματα που θυμίζει arcade. Στα θετικά που δεν είναι τόσο σύνθετο όσο οι διάδοχοί του.

www.youtube.com/watch?v=daN2FVAqOHA

Star Wars Rogue squadron 2 - GameCube

Μια ρετρό καμπίνα όπως αυτή του star wars της Atari (1983) που καθόσουν μέσα της. Πολύ καλό και πετυχημένο παιχνίδι αναφορικά με την σειρά. Με ξεχωριστές αποστολές χωρίς να γίνεται adventure. Επίσης δεν χαλάει το gameplay με πίστες που ελέγχεις χαρακτήρα όπως γίνεται στο 3. Μόνη παραφωνία η ταχύτητά του σκάφους που ελέγχεις, που θυμίζει ανεμόπτερο και τουλάχιστο για εμένα χαλάει το σύνολο. Mήπως μια έκδοση σαν το σύγχρονο star wars battle pod της Namco με dome projection οθόνη να μην ήταν και άσχημη;

www.youtube.com/watch?v=Dqd3XJakRaE
 
Το Waverace 64, το Sin and Punishment, το Excite bikes και το Mario kart 64 μου έρχονται κατευθείαν στο μυαλό απο το αγαπημένο μου N64. Μια ειδική έκδοση του Forza 6 ίσως απο ραλακια και ίσως και το Motorstorm Pacific Rift ή Apocalypse. Και το Lylat Wars 64 ή το καινούριο Zero θα μπορούσαν...
 
Kανενα συγχρονο παιχνιδι απο της κονσολες δεν θα ηθελα να δω προσωπικα εγω στα arcades.Αν φυσικα πιασω τα indies Που θα ηθελα να δω και πιστευω πως θα κολουσαν παρα πολυ στα arcades θα μπορουσα να πω παρα πολλα με ενα απο αυτα να ειναι το φανταστικο Μaldita Castilla.

ΥΓ: Μario Kart arcade εκδοση εχει κυκλοφορισει κανονικα και συγκεκριμενα σε 3 εκδοσεις Mario Kart Arcade GP,GP 2 και GP DX.
 
Πολυ ωραιο θεμα.

Εβαλα προσφατα στην καμπινα το mickey castle of illusions και το καταευχαριστηθηκα.
 
metalcandyman είπε:
Kανενα συγχρονο παιχνιδι απο της κονσολες δεν θα ηθελα να δω προσωπικα εγω στα arcades.Αν φυσικα πιασω τα indies Που θα ηθελα να δω και πιστευω πως θα κολουσαν παρα πολυ στα arcades θα μπορουσα να πω παρα πολλα με ενα απο αυτα να ειναι το φανταστικο Μaldita Castilla.
ΥΓ: Μario Kart arcade εκδοση εχει κυκλοφορισει κανονικα και συγκεκριμενα σε 3 εκδοσεις Mario Kart Arcade GP,GP 2 και GP DX.
Έχεις δίκιο είχε κυκλοφορίσει και μάλλον πρέπει να ήταν η Mario 64 έκδοση με κάποιες μετατροπές.
 
Τα Dark souls με κάποιες τροποποιήσεις μπορούν να γίνουν μια 3d εκδοχή του ghosts n goblins.

το shovel knight θα μπορούσε επίσης να είναι arcade τίτλος.
 

Death came from Verminest -

το arcade reboot του "They came from Verminest" των Locomalito/Gryzor87





ChRB1fLWgAA0chM.jpg

Cd6zCvUWoAAlRoJ.jpg:large.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dirt Rally με μια καλή καμπίνα.
 
To Sturmwind σιγουρα θα ακουμπαγε το κοινο των σουτεραδων και των νεοτζέικων και το Volgarr για τους σλασαδες. :)
 
Άξιος διάδοχος των παλαιότερων εκδόσεων είναι πιστεύω το Sega Rally Revo. Καθαρό arcade gameplay, θυμίζει τα παλιά με τα εντυπωσιακά drit και έχει σύγχρονα γραφικά. Αξίζει μια θέση στις αίθουσες των arcade με ένα αγωνιστικό κάθισμα, τιμόνι και ταχύτητες πάνω-κάτω.
 
telonio είπε:
Άξιος διάδοχος των παλαιότερων εκδόσεων είναι πιστεύω το Sega Rally Revo. Καθαρό arcade gameplay, θυμίζει τα παλιά με τα εντυπωσιακά drit και έχει σύγχρονα γραφικά. Αξίζει μια θέση στις αίθουσες των arcade με ένα αγωνιστικό κάθισμα, τιμόνι και ταχύτητες πάνω-κάτω.
Mα αυτό υπάρχει ήδη στα arcade. Απλά εκεί λέγεται Sega Rally 3. Το είχα πετύχει και στο Village στο Mall. Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχουν πολλές διαφορές με τις home εκδόσεις.

Τεχνικά πάντως είναι η καλύτερη έκδοση. To arcade έχει ανώτερο hardware από το 360/PS3 και τρέχει στα 60fps αντί για 30 ενώ στο PC η έκδοση είναι από τα χειρότερα ports που υπάρχουν ή κάνανε λάθος και βγάλανε beta έκδοση (η μηχανή τρέχει στα 62 fps, οπότε έχει προβλήματα stuttering λόγω του ότι δεν συγχρονίζεται στις περισσότερες οθόνες).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έλα, δεν το γνώριζα πως υπάρχει σε arcade. Μάλλον παλαιότερα θα το είχες δει στο mall γιατί την τελευταία φορά που το επισκέφθηκα δεν το είχε (δεν το προτιμώ λόγο απόστασης - τώρα έχει το star wars battle pod και έχω καεί άσχημα). Eντύπωση μου κάνουν αυτά που γράφεις. Στο pc που το έχω μια χαρά τρέχει και δεν βλέπω πουθενά κολλήματα. Θα με κάνεις να το συνδέσω στην 55" τηλεόραση να δω πως πάει.
 
telonio είπε:
Έλα, δεν το γνώριζα πως υπάρχει σε arcade. Μάλλον παλαιότερα θα το είχες δει στο mall γιατί την τελευταία φορά που το επισκέφθηκα δεν το είχε (δεν το προτιμώ λόγο απόστασης - τώρα έχει το star wars battle pod και έχω καεί άσχημα). Eντύπωση μου κάνουν αυτά που γράφεις. Στο pc που το έχω μια χαρά τρέχει και δεν βλέπω πουθενά κολλήματα. Θα με κάνεις να το συνδέσω στην 55" τηλεόραση να δω πως πάει.
Nαι, παλιά το είχα δει.

Την έκδοση για PC την έχω δοκιμάσει σε 3 διαφορετικά PC, 2 διαφορετικά OS, με patch ή χωρίς και με 4 διαφορετικές οθόνες αλλά και κάρτες γραφικών. Σε καμία περίπτωση δεν είναι smooth. Ασε σου λέω είδα και απόειδα για να το φτιάξω. Αμα το προσέξεις (πχ οδήγα αργά και γύρνα την κάμερα γύρω γύρω) θα δεις ότι η εικόνα "πηδάει". Εκτός και αν έχεις από εκείνες τις οθόνες με Gsync που βοηθάνε σε τέτοιου είδους προβλήματα. To μόνο που βοήθησε λίγο ήταν να το τρέξω με cheat engine και 97% speed (οπότε έτσι ετρεχε στα 60fps αλλά όχι 100% σταθερά).
 
Εχει ωραια γραφικα και διαφορα καλουδια (terrain deformation κτλ) αλλα του λειπει το βασικο στοιχειο των Sega Rally...η διασκεδαστικη οδηγηση.

Ποτε δεν θα το θεωρησω Sega Rally 3...οτι μαρκιζα και να βαλουν.
 
Kανενα συγχρονο παιχνιδι απο της κονσολες δεν θα ηθελα να δω προσωπικα εγω στα arcades.Αν φυσικα πιασω τα indies Που θα ηθελα να δω και πιστευω πως θα κολουσαν παρα πολυ στα arcades θα μπορουσα να πω παρα πολλα με ενα απο αυτα να ειναι το φανταστικο Μaldita Castilla.
Μιας και το εβλεπα πριν στο youtube...Oτι πρεπει για παλια arcade καμπινα.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Shovel knight, castle in the darkness, maldida castilla εννοείται με την γνωστή δυσκολία των arcade δηλαδή να χάνεις όλες τις ζωές στην 1η πίστα, το πολύ σε 5-10 λεπτά.
Mini dayz επίσης, αυτό είναι έτοιμο χάνεις απευθείας.
 
Αντι  να εχει το mame μια καμπινα με καινουργια hd οθoνη να μερικα παιχνιδια hd με arcade gameplay που ταιριαζουν απολυτα σε οθονη hd  

Και για συγχρονη arcade αιθουσα που συνηθως εχει μονο racing και light gun games νομιζω ειναι οτι πρεπει.To street fighter v δεν ξερω αν εχει βγει στα arcades.


Toki Remake 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα