Σύγχρονες λύσεις φορτώματος για C64/C128/C128D. Τι προτείνετε?

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.792
Αντιδράσεις
4.276
Ποιες θεωρειτε πιο τιμιες (σχεση κοστους-αποδοσης-ευκολιας) συγχρονες λυσεις για φορτωμα σε C64/C128/C128D?

Δεν ειμαι τρελος γνωστης των υπολογιστων αυτων αλλα θα ηθελα να παιξω κανα παιχνιδι στους 128 μου (ενας λειτουργικος 128D και ενας 128 βαρεως ασθενης)

Θανξ
 
Εχω παρουσιασει πρακτικα ολες τις συσκευες για αυτη την δουλεια.

1541 Ultimate II

UK1541

C64SD v2.0 Princess με ITS module

Tapuino

MMC Replay (και εδω) με RR-NET mk3

Παντως αν θες να εξερευνησεις τα παιχνιδια για commodore, καλυτερα παρε εναν c64. Η συμβατοτητα τους ειναι πολυ καλυτερη.

Αν οπωσδηποτε πρεπει να το κανεις σε 128, πιστευω οτι το UK1541 ειναι το καλυτερο value for money. Το tapuino ειναι ωραιο για να φορτωνεις images απο κασσετες, αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν θα βρεις να το αγορασεις.

Υπαρχουν ακομα τα IDE64 και Easyflash v1 (οχι v3 γιατι ειναι ασυμβατη με 128) για τα οποια δεν ξερω να σου πω.
 
Οτι είπε ο προλαλησας.

Απλά σου παραθέτω δύο links από δικούς μου οδηγούς για Easyflash και SD2IEC, για να βοηθηθείς

http://underground.iamretro.gr/index.php?threads/easy-flash-για-commodore-64-Μινι-οδηγός-χρήσης.7262/

http://underground.iamretro.gr/index.php?threads/Δουλέψτε-με-το-sd2iec.7639/

Εγώ πάλι επειδή είμαι πολύ άρρωστος με τον 64αρη, τα έσκασα γερά για ένα 1541Ulimate II, αγορά που δεν μετάνιωσα ποτέ.
 
Παιδια σορρυ που επανερχομαι, αλλα δεν βρηκα πουθενα να πωλουνται τα περισσοτερα....

Any help appreciated
 
1541 ultimate II+

easyflash και εδω

sd2iec και εδω και σε 1002 αλλα μερη

uIEC/SD

tapuino X

tapuino

ide64

RR-Net MK3

uk1541 δεν ειμαι σιγουρος αν πωλειται πλεον, αλλα μπορεις να ρωτησεις τον δημιουργο του

MMC Replay δεν υπαρχει εδω και πολλαααα χρονια, μονο μεταχειρισμενο.

C64SD μολις ανακοινωσαν οτι σταματησε η παραγωγη του
 
 


Φαντάζομαι η λύση του 1541EMU δεν αναφέρθηκε γιατί δεν είναι αρκετά σύγχρονη ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οκ υπαρχουν και ολα αυτα τα καλωδια που σου επιτρεπουν να χρησιμοποιεις ενα pc σαν file server, αλλα θα πρεπει να εχεις ενα pc διπλα στον commodore μονιμα. Ακομα και με το RR-Net που προτεινω, δεν χρειαζεται pc διπλα στον commodore. Εκτος απο το RR-Net κανενα αλλο δεν χρειαζεται να εχεις καν pc!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το EasyFlash βλεπω οτι πωλειται σε τιμη χωμα αλλα δεν καταλαβαινω που αποθηκευει τα παιχνιδια, ποση χωριτικοτητα εχει, αν χρειαζεται καποιο αλλο εξτρα περιφερειακο για το γεμισμα ή την λειτουργια.
 
Δεν έχω δοκιμάσει αλλά μου πέρασε από το μυαλό οπότε:




https://play.google.com/store/apps/details?id=co.kica.tapdancer&referrer=utm_source%3Dgoogle%26utm_medium%3Dorganic%26utm_term%3Dtapdancer+google+play&pcampaignid=APPU_1_wYabWpS9O4_VwQKL_JOQBA

ΥΓ πλέον χρησιμοποιώ ένα παλιό τάμπλετ 2πυρηνο που ειχα πεταμένο, έχει HDMI (και otg και παίρνει και usb hub) στην τιβι (LCD) και παίζει 1080p/50-60hz και είμαι κομπλέ για emulation: 

C64-Spectrum-ST (με smooth scrolling) και φυσικά NES-Gameboy-Snes-megadrive-PC engine-GBA-neo geo-ps1-MAME και με ασύρματο χειριστήριο όλα σε ένα νοικοκυρεμενα. Μέχρι mouse-keyboard μπορείς να βάλεις στο hub και δουλεύει. Το μόνο που έμεινε σε λειτουργία είναι μια αμιγκα και ένα Wii για CRT εμπειρία
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα