Σ' έναν κόσμο μη γραφικό

teflon

RetroMasteR
Joined
22 Ιουλ 2007
Μηνύματα
1.219
Αντιδράσεις
26
Μιας και βρηκα χρόνο τωρα που είμαι ενδων από ένα μικροατυχηματάκι :cry: που

είχα στη δουλειά, αποφάσισα να σας ανακοινωσω οτι εδω και 1 μήνα

βρισκομαι με ένα P200MMX και 64mb RAM σε απόλυτο μη γραφικό περιβάλλον

:D :D:D:D:D

Αυτό το κατάφερα με το CORE του ZENWALK και φυσικά την πολύτιμη βοήθεια

του συνφορουμίτη μας GAPAN (......δεν θελώ ουυυυυυυυυυυ :p ) .

Ακομα θυμάμαι εκείνο το πρωϊνό της Κυριακής που πέτυχα στο jabber τον

gapan και του ανακοίνωσα οτι δεν εχω Ελληνικα χωρις xorg και αφου πήγα

για καφε, αρνίδια παϊδίσια και κράσους, ξανα απογευματινό γκαϊφέ

και βραδυνές ποτάρες επεστρεψα στο σπίτι και βρηκα έναν gapan στα

πρόθυρα της τρέλλας αλλά με το πολυπόθητο 'κόλπο' για να βάλω τα

ελληνικά στο core.................. Aχ τι μέρα δύσκολη !!! :D :D:D:D

Εχω βρει σχεδόν οσα προγράμματα χρειάζομαι για τις καθημερινες μου

εργασίες οπως alpine για email client, w3m για internet browser (από

οπου και σας γράφω), finch για messenger, screen για πολλαπλες ανοιχτες

εφαρμογες σε διαφορετικά "παράθυρα" ;) κτλ κτλ.

Δε λέω, είναι λιγάκι σκληροπυρηνικο, αλλά με βοήθησε να κατανοήσω αρκετά

το κέλυφος και να επιστέψω ξανά εν μέρη στον μη γραφικό retrόκοσμο του

DOS που πολύ λάτρεψα στα παιδικά μου χρόνια. :)
 
χαρα στα κουραγια σου! :)
 
Αν σου πω οτι δεν σκέφτομαι να το αλλάξω σύντομα???Ισως να φταίει οτι έχω ένα μήνα να πιάσω ποντίκι στα χέρια μου ..................... :D :D:D:D:D:D
 
teflon είπε:
Μιας και βρηκα χρόνο τωρα που είμαι ενδων από ένα μικροατυχηματάκι :cry: πουείχα στη δουλειά, αποφάσισα να σας ανακοινωσω οτι εδω και 1 μήνα

βρισκομαι με ένα P200MMX και 64mb RAM σε απόλυτο μη γραφικό περιβάλλον

........................

Δε λέω, είναι λιγάκι σκληροπυρηνικο, αλλά με βοήθησε να κατανοήσω αρκετά

το κέλυφος και να επιστέψω ξανά εν μέρη στον μη γραφικό retrόκοσμο του

DOS που πολύ λάτρεψα στα παιδικά μου χρόνια. :)
Δεν μου λες ρε συ Teflon, μπας και αυτό το "μικροατυχηματάκι" περιελάμβανε το κεφάλι σου; Γιατί άλλη εξήγηση δεν μπορώ να δώσω σε αυτά που γράφεις. :diablotin:

ΥΓ: Περαστικά!!! :flower:
 
Εύγε νέε μου!

Είναι πραγματικά πολύ πορωτικό αυτό που έκανες. Δεν σου έχω κρύψει ότι... ζηλεύω!!!! Ειδικά το screen είναι τρελό εργαλείο. Πρέπει να φέρω τον P1 μου εδώ από το άλλο σπίτι (όπου δουλεύει ακατάπαυστα 24/7 έτσι κι αλλιώς :D ) και να ακολουθήσω στα χνάρια σου. Α, και να του βρω και μια οθόνη! :p Όταν το κάνω με βλέπω να αποτοξινόνομαι τελείως από γραφικό περιβάλλον κι εγώ, το 90% της χρήσης που κάνω σε ένα PC δεν χρειάζεται γραφικό περιβάλλον.

Επόμενο βήμα φυσικά είναι να βγάλουμε το Schneider EuroPC και τον Olivetti PC1 στο internet, έτσι; ;)
 
gapan είπε:
Επόμενο βήμα φυσικά είναι να βγάλουμε το Schneider EuroPC και τον Olivetti PC1 στο internet, έτσι; ;)
Ελα εσύ στα πάτρια εδάφη και αφου βουτήξουμε στην μπύρα, βγάζουμε και

και το alcoholix.......... :diablotin: :p :p:p:p:p
 
Βασίλ'! Δεν είναι τίποτα ρε. Σε λίγο θα πιάσεις ποντίκι και θα καταλάβεις ότι όλα ήταν μέρος του μικροατυχήματος. Εχει δίκιο ο maddog :p
 
Rygar είπε:
Βασίλ'! Δεν είναι τίποτα ρε. Σε λίγο θα πιάσεις ποντίκι και θα καταλάβεις ότι όλα ήταν μέρος του

μικροατυχήματος.

Εχει δίκιο ο maddog :p
Εχει χάρη που έχω μπαταρισμένο το ποδάρι αλλιώς θα σας εστελνα ,τα δύο

σας, μερικές κλωτσιες με pm !!! :p :p:p:p:p:p:p:p
 
ΑΠΑΝ' ΡΕ!!!!!!

Εσύ είσαι γάτος, τα τρως τα ποντίκια!!!!!!!!!!!!!
 
Υπαρχει και προγραμμα προβολης εικονων :)
 
περαστικα teflon,ωστε καινουργια διανομη λοιπον ..ειπα και εγω τι ειναι αυτο το alcoholix...(metallica μου θυμισε!)

με το καλο, ενδιαφερουσα πρεπει να ειναι.....
 
Μα ο μεθυσμένος ξάδερφος του Αστερίξ φυσικά! :D
 
Σαν αυτο στο βιντεο ειναι? γιατι εχω εναν (win98 ) 233mmx με 64mb και ethernet card και με ενδιαφερει να το τεσταρω

YouTube - Lynx Web Browser on MS-DOS 6.22

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καμία σχέση! Άλλο να έχεις ένα μοντέρνο λειτουργικό σύστημα, με πραγματικό multitasking, multiuser, να υποστηρίζει ότι σκληρούς θέλεις, usb συσκευές, τα πάντα γενικά και άλλο το αρχαϊκό MS-DOS εικοσαετίας με τις άπειρες τρύπες και προβλήματά του. Ο lynx στο dos που είδες στο βιντεάκι, είναι port από το linux βέβαια, και γενικά είναι καλός αλλά ο w3m που ανέφερε ο teflon, έχω την εντύπωση πως έχει καλύτερο rendering στις σελίδες. Επίσης υποστηρίζει tabs και έχει άριστη υποστήριξη utf8.
 
Συνηθως χρησιμοποιω το το elinks αλλα μαλλον το w3m ειναι πληρεστερο.

Το Lynx παρα του οτι ειναι ξεπερασμενο, καθοτι κλασσικο, ειναι πιο γνωστο και ακουγεται πιο συχνα
 
Αυτο το εχετε δει; λεει ειναι το Arachne Web Browser και τρεχει μεσω MSDos σε ενα 286 με 4mb ram

YouTube - 80286 Based Internet

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο arachne έρχεται προεγκατεστημένος με το freedos. Είναι γραφικός browser, όχι όπως ο w3m ή ο lynx που συζητάμε εδώ, οι οποίοι είναι text-based (μπορούν να φορτώσουν και κάποια γραφικά χρησιμοποιώντας την svgalib πχ). Ο arachne έρχεται προεγκατεστημένος με το freedos. Καλός είναι γενικά, αλλά δεν υποστηρίζει ssl και javascript. Κυριότερο μειονέκτημα για εμάς είναι ότι δεν υποστηρίζει ελληνικά. Επίσης λόγω της φύσης του λειτουργικού, το μόνο που μπορείς να κάνεις μια δεδομένη στιγμή είναι browsing, δεν μπορείς να ακούσεις ένα mp3, ή internet radio και να έχεις και ένα messanger ανοιχτό την ίδια ώρα πχ.

Ο teflon μπορεί να μας πει περισσότερα για τον arachne, πριν 1-1,5 χρόνο που παιδευόταν με το freedos τον χρησιμοποιούσε συνεχώς.
 
Arachne... το είχα χρησιμοποιήσει κάμποσο πριν 13 χρόνια (σε MSDOS, όχι FreeDOS) με κάποιο TCP-IP stack που, αν θυμάμαι καλά, ερχόταν στο ίδιο πακέτο. Ήταν πολύ καλός... Tον είχα κατεβάσει από κάποια BBS και είχα τρελλαθεί :D

Τεφλον, φωτογραφίες (όχι screenshots) πληζζζζζ!
 
εντελως offtopic αλλα μιας και αναφερθηκε πριν:

Εχω Παραθυρα και Λινουξ και θα ενδιαφερομουν να εγκαταστησω και το Freedos, προφανως στο ιδιο partition που ειναι και τα Παραθυρα.

Τελευταια φορα που κοιταξα ομως, το FD δεν τρεχει "μεσα" απο Παραθυρα, αλλα μονο μεσω καθαρης εγκαταστασης η μπουτ δισκετας (η οποια χρησιμευει στο να το εκκινησει μεσα απο το σκληρο που ειναι ηδη εγκατεστημενο)

Αφου ουτως η αλλως εχω το GRUB, μηπως γινεται να το κανω να συνεργαστει με το FD ωστε να το εκκινω ως τριτη επιλογη και οχι μεσω δισκετας;

Εναλλακτικα, εφοσον ειναι κι αυτο μελος της FOSS community, μηπως εχει προβλεφθει καποια συνεργασια με το Λινουξ, οπως πχ να το τρεχω "μεσα απο" Λινουξ (ο,τι κι αν σημαινει αυτο :Ρ);;
 
Πίσω
Μπλουζα