Τέλος εποχής για Miyamoto;;;

divined

RetroNuts!
Joined
2 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.702
Αντιδράσεις
43
Ο θρυλικός σχεδιαστής παιχνιδιών της Nintendo, υπεύθυνος για τις μεγαλύτερες επιτυχίες της εταιρίας, φαίνεται να είναι έτοιμος να παραιτηθεί απο τη θέση του.

Η παρακαταθήκη του τεράστια. Super Mario Bros, Super Mario Galaxy, Pikmin, Legend of Zelda και πάρα πολλά άλλα.

Τα ακριβή του σχέδια δεν είναι γνωστά. Φαίνεται να θέλει να κάνει χώρο για νέους δημιουργούς, οι οποίοι θα μπορούνε να αναπτύξουν τις ιδέες, όχι κάτω απο την βαριά σκιά του.

Δεν εγκαταλείπει βέβαια εντελώς τον χώρο που τον ανέδειξε. Σκοπεύει να ασχοληθεί με μικρότερα projects στο μέλλον. Εύχομαι να δούμε και άλλα διαμάντια απο αυτόν τον απίστευτο δημιουργό.

http://uk.wii.ign.com/articles/121/1214255p1.html
 
59 χρονών είναι ο άνθρωπος, το πιο πιθανό είναι να μην μπορεί να παίξει τα ίδια του τα παιχνίδια!

Υπάρχουν νεότεροι άνθρωποι που βράζει το αίμα τους, έχουν νέες ιδέες και ξέρουν τη λογική του "γέρου".

Καιρός ήτανε
 
Εμένα πάλι, αυτό το νέο μ' έφερε κατάθλιψη.... :(

Αυτό σημαίνει ότι οι πόρτες του παλιού, καλού gaming, κλείνουν οριστικά....

@Shock: Γιατί να μην μπορεί να παίξει τα παιχνίδια του? Εδώ παιδί μου, η μητέρα μου παίζει puzzle bobble στο MAME! :biglaugh:
 
Ναι δε λέω θα τα παίζει αλλά δε θα τα παίζει τόσο καλά όσο εσύ. Όσο ναναι μεγαλώνοντας χάνουμε λίγο από τα αντανακλαστικά μας και από την καθαρότητα της σκέψης μας.

Γιατί νομίζεις ο Πάνος δεν παίζει FPS σε PC; Στο 360 όλα είναι αργά οπότε ακόμα...προλαβαίνει :)
 
Shock είπε:
Ναι δε λέω θα τα παίζει αλλά δε θα τα παίζει τόσο καλά όσο εσύ. Όσο ναναι μεγαλώνοντας χάνουμε λίγο από τα αντανακλαστικά μας και από την καθαρότητα της σκέψης μας.Γιατί νομίζεις ο Πάνος δεν παίζει FPS σε PC; Στο 360 όλα είναι αργά οπότε ακόμα...προλαβαίνει :)
Lol! Άντε ρε συ, τον καημένο τον Wally! :)

Μην τον κάνεις έτσι! :)

Πάντως, κατά την παραδοχή σου, πλέον ούτε εγώ μπορώ να παίξω καλά, συγκριτικά με τα παιδιά....
 
Μα εμείς Μαριάνα μου είμαστε παιδιά!
 
Και εμένα δεν μου αρέσει σαν ιδέα να φύγει... Στην ουσία εξαιτίας των δικών του παιχνιδιών είμαι φαν της Nintendo. Δεν ξέρω αν θα έχουν πια τον ίδιο αέρα αν αναλάβει κάποιος άλλος.
 
krem13 είπε:
Μάλιστα!.... Οπότε, κάνω εγώ μια υπόθεση με το φτωχό μου το μυαλό: ποιος ξέρει τι βουτιά θα έκανε η μετοχή της nintendo με την ανακοίνωση αυτή & θα βγήκαν να τα μπαλώσουν άρον-άρον!....

Μπορεί πάλι, να είμαι και τρομερά καχύποπτη!

Το γεγονός παραμένει βέβαια, ότι μέσες-άκρες, εστιάζει στην εκπαίδευση του νέου αίματος και όχι στην δημιουργία παιχνιδιών...

Κρίμα, γιατί η φαντασία δεν έχει ηλικία! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D@redevil είπε:
Μάλιστα!.... Οπότε, κάνω εγώ μια υπόθεση με το φτωχό μου το μυαλό: ποιος ξέρει τη βουτιά θα έκανε η μετοχή της nintendo με την ανακοίνωση αυτή & θα βγήκαν να τα μπαλώσουν άρον-άρον!.... Μπορεί πάλι, να είμαι και τρομερά καχύποπτη!

Το γεγονός παραμένει βέβαια, ότι μέσες-άκρες, εστιάζει στην εκπαίδευση του νέου αίματος και όχι στην δημιουργία παιχνιδιών...

Κρίμα, γιατί η φαντασία δεν έχει ηλικία! :)
χε χε και εγώ το ίδιο σκέφτηκα :biglaugh: (τείνω να είμαι γενικά ελαφρώς καχύποπτος με τη nintendo και τις ανακοινώσεις της :p )

πάντως κάποια στιγμή θα πρέπει να αποσυρθεί (από τη θέση του,όχι την εταιρία) ,από τη στιγμή μάλιστα που το τελευταίο καιρό βγαίνουν πιο πολύ προς τα έξω διάφορες "στενόμυαλες" αποφάσεις του σχετικά με την ανάπτυξη/σχεδιασμό των first party κυκλοφοριών δεν θα αργήσει να έρθει η στιγμή που θα γίνει κάποιο στραβοπάτημα οπότε τώρα ίσως είναι η κατάλληλη περίοδος.
 
Το θεμα ειναι αν καποια στιγμη αποχωρηση να αποχωρηση απο πρωτο βιολι αλλα να επιβλεπει της προσπαθειες που θα γεινονται απο τους νεους που θα αναλαβουν αυτο το ποστο.Γιατι πως να το κανουμε οτι σημαινει ο Michael Jordan για το παγκοσμιο μπασκετ αντοιστηχα το ιδιο σημαινει ο Shigeru Μιyamoto για τα Video Games.
 
D@redevil είπε:
Μάλιστα!.... Οπότε, κάνω εγώ μια υπόθεση με το φτωχό μου το μυαλό: ποιος ξέρει τι βουτιά θα έκανε η μετοχή της nintendo με την ανακοίνωση αυτή & θα βγήκαν να τα μπαλώσουν άρον-άρον!.... Μπορεί πάλι, να είμαι και τρομερά καχύποπτη!
Στο 2% ήταν η πτώση της μετοχής της Nintendo από τη στιγμή που ανακοινώθηκε η πρόθεση του Miyamoto να περάσει στο παρασκήνιο... ;)

metalcandyman είπε:
Το θεμα ειναι αν καποια στιγμη αποχωρηση να αποχωρηση απο πρωτο βιολι αλλα να επιβλεπει της προσπαθειες που θα γεινονται απο τους νεους που θα αναλαβουν αυτο το ποστο.Γιατι πως να το κανουμε οτι σημαινει ο Michael Jordan για το παγκοσμιο μπασκετ αντοιστηχα το ιδιο σημαινει ο Shigeru Μιyamoto για τα Video Games.
Ελπίζω μόνο να μην έχει την ίδια "επιτυχία" με τον Jordan στο νέο του πόστο, ο οποίος από τότε που ανέλαβε χρέη παράγοντα πάει από την μια γκάφα στην άλλη και θεωρείται ήδη από τους χειρότερους παράγοντες όλων των εποχών στο ΝΒΑ... :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Olorin είπε:
Στο 2% ήταν η πτώση της μετοχής της Nintendo από τη στιγμή που ανακοινώθηκε η πρόθεση του Miyamoto να περάσει στο παρασκήνιο... ;)
Αν και το 2% μεταφράζεται σε πιθανόν μεγάλο ποσό, "βουτιά" δεν το λες! :D

Ευχαριστώ για το tip! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα