Τέλος το SONY Walkman με κασέτα..!!!!

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Joined
14 Ιουν 2006
Μηνύματα
9.122
Αντιδράσεις
205
http://mashable.com/2010/10/24/sony-walkman-rip/

μετά από 30 χρόνια λοιπόν.

Έχω 2 θα ανεβάσω φωτό με τη πρώτη ευκαιρία. :) :)

Τέλος εποχής λοιπόν, θα το θυμόμαστε πάντα!!!!
 
Αλήθεια , η ονομασία walkman σήμαινε κάτι ;

Φαντάζομαι ο Johny Walker είχε πάντα ένα μαζί του !
 
Εγω παντα ειχα την εντυπωση οτι walkman ειναι ο τυπος της συσκευης, και οχι το συγκεκριμενο μοντελο της συγκεκριμενης εταιρειας

Φυσικα σημερα ο κοσμος νομιζει οτι ολες οι συσκευες που παιζουν ψηφιακη μουσικη λεγονται "ipods" οποτε μπορει να επεσα θυμα της ιδιας παραπληροφορησης :)
 
Walk + man (Άνθρωπος που περπατάει και ακούει μουσική σε ελεύθερη μετάφραση) έμελλε να γίνει το σήμα κατατεθέν όλων των φορητών συσκευών με κασέτα και αναπαραγωγή από ακουστικά.

Πήγαινες σε οποιοδήποτε μαγαζί ηλεκτρικών ειδών και ζήταγες walkman. Σου έδειχναν από όλες τις μάρκες και το θεωρούσαν(-σες) απόλυτα φυσιολογικό, όπως το "πάμε να παίξουμε Playstation" (είχα παλιότερα αναφέρει την ιστορία με τον μανατζαραίο από τα Jumbo που προσπαθούσε να μου πουλήσει το Playstation της Nintendo!!!!! )
 
κυκλοφορούσαν ακόμα :eek: ; σε τι αγορές όμως;
 
pooky(1) είπε:
έμελλε να γίνει το σήμα κατατεθέν όλων των φορητών συσκευών με κασέτα και αναπαραγωγή από ακουστικά.
Ετσι. Αν δεν κανω λαθος το φαινομενο αυτο λεγεται: http://en.wikipedia.org/wiki/Genericized_trademark (εκτος αν ειναι κατι παρεμφερες)

Οριστε ενα "Walkman" της Πανασονικ :)

220px-Panasonic_Stero_Cassette_Player_RQ-JA63.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aιωνια του η μνημη. Θυμαμαι οταν ο πατερας μου μας ειχε φερει τα πρωτα walkman μας μετα απο ενα ταξιδι στην Σιγκαπουρη. Μαλιστα για να μην τον γδαρουν (ή και του τα φανε) στο τελωνειο τα ειχε κρυψει σε ενα κουτι που ειχε ενα Shivas Reagal. Κρατησαν μεχρι που παραδοθησαν ηρωικα στα τελη 90. Τελος Νοεμβριο 2000 πηρα το τελευταιο μου walkman το οποιο και με συντροφευσε στο στρατο. Σε καποιες δυσκολες φασεις στην αρχη ηταν το μονο πραγμα που με κρατουσε σε επαφη με την πραγματικη ζωη ενω αντιμετωπιζα σουρεαλ καταστασεις.
 
Μπα, τελικά μόνο στην Ιαπωνία σταματά να διατίθεται.

http://abcnews.go.com/Technology/wireStory?id=11960956

Εγώ πάντως μέχρι σήμερα πίστευα ότι είχε σταματήσει η παραγωγή. Τώρα ανακάλυψα ότι κυκλοφορούν ακόμα. Πότε είναι η τελευταία φορά που είδατε φορητό με κασέτα να πωλείται σε μαγαζί; :xm:
 
Το παλιό καλό Walkman έκλεισε επιτέλους τον κύκλο του και την θέση του καταλαμβάνει το Discman. Καιρός ήταν, μιας και μετά από 30 ολόκληρα χρόνια ένα τόσο δημοφιλές προϊόν της Sony μπαίνει οριστικά στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.

Discman_D121.jpg




Άλλωστε εγώ δεν χρησιμοποιώ πλέον κασσέτες, αλλά ούτε και δίσκους βινυλίου και κασέτες VHS.

Όπως ο περισσότερος κόσμος, έτσι κι εγώ στράφηκα στις νέες τεχνολογίες όπως τα CD, τα DVD και τα Blu-Ray.
 





ΑΧ παιδιά! Αυτό ακριβώς είχα κι εγώ!

Εχεμ.

picture.php


picture.php


picture.php


To δικό μου Walkman. Με αυτό πέρασα όλη σχεδόν την παιδική μου ηλικία. Δώρο ανεκτίμητο απο τον πατέρα μου και λειτουργεί ακόμα, απλά χρειάζεται υμάντα. RIP Walkman! (swipes ipod touch and puts some sad music :p )
 
Ωραιο μοντελο Marioland.. Το ΙΙ ειχε παλια ενα φιλαρακι μου :)

Eιναι freakin scary το να σκεφτει απλα καποιος οτι η σημερινη γενια (μπομπιρες του σημερα) θα μεγαλωσει ουσιαστικα χωρις media που να μπορει να το εχει χειροπιαστα, η σαν απλο display η οτιδηποτε σαν φυσικη μορφη. Αν ειχαμε εμεις την χαρα να εχουμε album με artwork, σε δισκους, η κασσετες και CD ωστε να εχουμε και βιβλιοθηκη και φυσικα να τα επιδεικνυουμε σε φιλους η να ανταλασσουμε και να εμπλουτιζουμε τις συλλογες μας (οπως καναμε σαν εφηβοι στα 80's/90's και πολυ λιγοτερο τωρα η νεα γενια), αναρωτιεμαι τι θα σκεπτονται οταν φτασουν σε μια δεκαετια/δεκαπενταετια (να μην πω λιγοτερο) απο σημερα πανω στον τομεα της μουσικης. Lossless format η εστω mp3 σε υψηλα bitrates, που θα εχουν απλα αγορασει απο ενα internet store (itunes και αναλογα), που η μονη επαφη με το artwork του album θα ειναι η εικονιτσα που θα φαινεται στο display απο το mp3 player η στο κινητο, και φυσικα η φυσικη του μορφη δεν θα υπαρχει καν σαν εννοια. Δεν θελω καν να το σκεπτομαι σαν εικονα..

Σορρυ για την παρενθεση απλα ειναι σκεψεις απο πραγματα που ειναι ηδη εδω και θα βλεπουμε ολο και περισσοτερο καθως τα γνωστα media που γνωρισαμε απο απαρχης γενεων θα παψουν να υπαρχουν. Its freakin scary to say at least...

Πανω στην ταφοπλακα (για μερικους) του Walkman, φορο τιμης και απο εμενα με τον μαγκα που εκανε mainstream την εννοια της φορητης μουσικης στις γειτονιες και στα ατελειωτα οικογενειακα ταξιδια που περασαμε στα πισω καθισματα.. Sony WM1.. Still works, still flips off to the future ;)

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
phil_vr είπε:
Ωραιο μοντελο Marioland.. Το ΙΙ ειχε παλια ενα φιλαρακι μου :)

Eιναι freakin scary το να σκεφτει απλα καποιος οτι η σημερινη γενια (μπομπιρες του σημερα) θα μεγαλωσει ουσιαστικα χωρις media που να μπορει να το εχει χειροπιαστα, η σαν απλο display η οτιδηποτε σαν φυσικη μορφη. Αν ειχαμε εμεις την χαρα να εχουμε album με artwork, σε δισκους, η κασσετες και CD ωστε να εχουμε και βιβλιοθηκη και φυσικα να τα επιδεικνυουμε σε φιλους η να ανταλασσουμε και να εμπλουτιζουμε τις συλλογες μας (οπως καναμε σαν εφηβοι στα 80's/90's και πολυ λιγοτερο τωρα η νεα γενια), αναρωτιεμαι τι θα σκεπτονται οταν φτασουν σε μια δεκαετια/δεκαπενταετια (να μην πω λιγοτερο) απο σημερα πανω στον τομεα της μουσικης. Lossless format η εστω mp3 σε υψηλα bitrates, που θα εχουν απλα αγορασει απο ενα internet store (itunes και αναλογα), που η μονη επαφη με το artwork του album θα ειναι η εικονιτσα που θα φαινεται στο display απο το mp3 player η στο κινητο, και φυσικα η φυσικη του μορφη δεν θα υπαρχει καν σαν εννοια. Δεν θελω καν να το σκεπτομαι σαν εικονα..

Σορρυ για την παρενθεση απλα ειναι σκεψεις απο πραγματα που ειναι ηδη εδω και θα βλεπουμε ολο και περισσοτερο καθως τα γνωστα media που γνωρισαμε απο απαρχης γενεων θα παψουν να υπαρχουν. Its freakin scary to say at least...

Πανω στην ταφοπλακα (για μερικους) του Walkman, φορο τιμης και απο εμενα με τον μαγκα που εκανε mainstream την εννοια της φορητης μουσικης στις γειτονιες και στα ατελειωτα οικογενειακα ταξιδια που περασαμε στα πισω καθισματα.. Sony WM1.. Still works, still flips off to the future ;)

picture.php
Tην αισθηση του να γυριζεις σπιτι κατα τις 1 (αφου σηκωθηκες 8:30) απο δισκοτσαρκα στην Αθηνα, να τοποθετεις το δισκο και να ξαπλωνεις στον καναπε με το εξωφυλλο και τους στιχους στο χερι, δεν θα την ξεπερασει κανενα ιντερνετικο καταστημα. Ασχετο, αλλα μου ηρθε και το ειπα :p
 
Μιας και αναφέρεστε στο Walkman, το ξέρατε ότι ο Δήμος Μούτσης έγραψε ένα τραγούδι αφιερωμένο σ' αυτό το κλασσικό προϊόν της Sony;

 
Πλάκα-πλάκα το εν λόγω τραγούδι κρυσταλλώνει μια πραγματικότητα που ξεκίνησε με το walkman. Μπορούσε ο καθένας να έχει την δικιά του μουσική, αντίθετα με το ραδιόφωνο που "μοιράζει" μαζικά την μουσική μέσω συχνοτήτων. Ελάχιστες φορές δύο κασσέτες είχαν τα ίδια τραγούδια. Ο καθένας χανόταν σε εναν μικρόκοσμο που στα μάτια του παρατητητή φαινόταν αποκομμένος και αμυνόμενος απο τον υπόλοιπο κόσμο. Αυτό δεν άλλαξε όσο κι άν άλλαξαν τα μέσα και απο την ταινία πήγαμε στο MP3. Ο καθένας στο MP3 player του έχει εναν μικρό ηχόκοσμο που χάνεται μαζί του. Σπάνια δύο συσκευές έχουν 100% ίδια μουσική. Όλοι βρισκόμαστε εντός ενός κόσμου απο ήχους που επιλέξαμε μόλις βάλουμε τα ακουστικά στα αυτιά μας...
 
Το συγκεκριμένο τραγουδάκι περιλαμβάνεται στο album "Ενέχυρο" του 1983. Εδώ η επανεκτέλεση του "Walkman" στο Ηρώδειο τον Ιούλιο του 1999.

 
Πίσω
Μπλουζα