Ταινίες βασισμένες σε έργα του Tennesy Williams!

filmmusic

RetroMaNiaC
Joined
20 Ιουν 2010
Μηνύματα
628
Αντιδράσεις
123
Τον τελευταίο χρόνο έχει τύχει να δω αρκετές ταινίες που είναι βασισμένες σε βιβλία/θεατρικά του Tennesy Williams, οι οποίες μπορώ άνετα να πω ότι είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ με απερίγραπτες ερμηνείες!!

Βέβαια πολύ θεατρικές!

Ως τώρα έχω δει τα:

-Streetcar Named desire (1956) (Marlon Brando, Vivian Leigh)

-Cat on a Hot Tin Roof (1958) (Elizabeth Taylor, Paul Newman)

-The Fugitive Kind (1959) (Marlon Brando)

-Suddenly Last Summer (1959) (Katherine Hepburn, Elizabeth Taylor, Montgomery Clift)

-The Roman Spring of Mrs. Stone (1961) (Vival Leigh, Warren Betty)

-Sweet Bird of Youth (1962) (Paul Newman, Geraldine Page)

-Night of the Iguana (1964) (Richard Burton, Ava Gardner, Deborah Kerr)

η τελευταία προφέρεται πολύ για θέαση το καλοκαίρι. Αν και όλες σχεδόν έχουν καλοκαιρινό στοιχείο νομίζω..

Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη;

Το Glass Menagerie βλέπω έχει μεταφερθεί πολλές φορές στην οθόνη.

Εδώ ένας καταλογος με ταινίες που είναι βασισμένες στον Tennesy Williams:

http://www.imdb.com/name/nm0931783/
 
Η ταινία Boom (1968) (Elizabeth Taylor, Richard Burton, Noel Coward) βασίζεται στο θεατρικό του Williams "The Milk Train Doesn't Stop Here Anymore". Δε σημείωσε μεγάλη επιτυχία, αλλά μου άρεσε πολύ η ερμηνεία της Τέιλορ και η φωτογραφία της ταινίας. Ο ίδιος ο Williams είχε δηλώσει ότι ήταν η καλύτερη κινηματογραφική μεταφορά θεατρικού του.
 
Πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία! Να είμαι ειλικρινής, προσωπικά δεν έτυχε ν' ασχοληθώ με τις συγκεκριμένες ταινίες! :)

Καλώς όρισες με την ευκαιρία! :) Κάνε και μια βόλτα κι από 'δω να σε καλοσωρίσουμε κι επίσημα! ;)
 
Υπάρχει και το Baby Doll (1956) σε σκηνοθεσία του Ηλία Καζάν που μπορείς να το βρεις σε dvd. Είχε θεωρηθεί αρκετά τολμηρό για την εποχή του, αλλά όταν το είδα δεν ενθουσιάστηκα.
 
kleida08 είπε:
Υπάρχει και το Baby Doll (1956) σε σκηνοθεσία του Ηλία Καζάν που μπορείς να το βρεις σε dvd. Είχε θεωρηθεί αρκετά τολμηρό για την εποχή του, αλλά όταν το είδα δεν ενθουσιάστηκα.
Αν και ο χρόνος μου είναι πολύ ζουπηγμένος, κρατάω τη συμβουλή! ;) Θα φροντίσω να πέσει στα χέρια μου & θα το τιμήσω! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα