Τα Παιδιά Του Κρόνου - 1985

aeraki

RetroN00b
Joined
6 Ιαν 2009
Μηνύματα
4
Αντιδράσεις
1
Ψάχνω να βρω την ταινία "ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΚΡΟΝΟΥ" του 1985. Την είχε δείξει και η ΕΡΤ 3 κάποια στιγμή...Κάπου διάβασα ότι είχε κυκλοφορήσει σε βιντεοκασέτα...Οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη! :bow:
 
Τα Παιδιά Του Κρόνου - 1985

Κοινωνική ταινία του 1985 σε παραγωγή , σενάριο και σκηνοθεσία Γιώργου Κόρα (συμπαραγωγή Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου). Πρωταγωνιστούν ο Τάκης Μόσχος , ο Μηνάς Χατζησάββας , η Άννα Μακράκη , ο Θανάσης Μυλωνάς , η Τούλα Σταθοπούλου , ο Γιώργος Νινιός , ο Αθηνόδωρος Προύσαλης κ.α. Η ταινία έκοψε 30.000 εισιτήρια.


Υπόθεση : Ο Άρης και ο Θάνος ζουν σ`ένα παλιό σπίτι, στο κέντρο της Αθήνας, που τους παραχώρησε ο Πέτρος, καθηγητής του Άρη στη σχολή. Η μέρα δεν ταιριάζει στο τρόπο ζωής τους, ενώ την νύχτα το σπίτι ζωντανεύει με συζητήσεις, ταινίες και ερωτικές ίντριγκες, έως ότου προστεθεί στην παρέα τους η Στέλλα μια ηθοποιός, παλιά γνωστή του Θάνου. Τότε η σχέση των δύο φίλων αρχίζει ν`αλλάζει...




[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]




Οι τίτλοι της ταινίας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπάρχει κάπου διαθέσιμη αυτή η ταινία? Εστω και για αγορά ή κάπου online?Την ψάχνω απεγνωσμένα για τη διπλωματική μου. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ή την έχει ας μου στείλει ένα PM να κανονίσουμε να μου στείλει ένα αντίγραφο ή κάτι, αν θέλει φυσικά
 
Το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου δεν την έχει; Να ρωτήσεις αν μπορείς να τη δεις έστω στο κτήριό τους;
 
Το προβλημα ειναι πως δε μενω αθηνα, αλλα μυτιληνη και οι μετακινησεις ειναι πολυ δυσκολες γι αυτο αναρωτιομουν αν μπορει να βρεθει καπως αλλιως η ταινια!
 
Σορρυ για την νεκρανασταση αλλα στο ΑΣΤΟΡ γινονται εκδηλωσεις με προβολες σπανιων Ελληνικων ταινιων. Την αλλη Κυριακη παιζει τα Παιδια του Κρονου
 
Την είχα δει στην ΕΤ3 κάποτε νομίζω 1998,τότε προς την εβδομάδα που ήταν το φεστιβάλ κινηματογράφου Θεσσαλονίκης. Είχε προγραμματίσει θυμάμαι και πρόβαλλε βράδυ ταινίες του ΝΕΚ. ενδεικτικά θυμάμαι αυτό, το "Νοκ Άουτ", "Καγκελόπορτα", "Οι Κεκαρμένοι", "Φωτογραφία" και το "Ντελίριο"
 
Πίσω
Μπλουζα