Τα κίτρινα γάντια (1960)

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.256
Αντιδράσεις
6.019
Τα κίτρινα γάντια (1960)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%B1_%CE%BA%CE%AF%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%B1_%CE%B3%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%B1

Κωμωδία παραγωγής 1960 με τους Νίκο Σταυρίδη, Μίμη Φωτόπουλο, Μάρω Κοντού, Μάρθα Βούρτση, Γιάννη Γκιωνάκη, Παντελή Ζερβό, Μπέμπη Κούλα και άλλους ηθοποιούς.

Ο ζηλιάρης Ορέστης Καλλιγαρίδης (Νίκος Σταυρίδης) κάνει τη ζωή της γυναίκας του Ρένας (Μάρω Κοντού) μαρτύριο. Η υπηρέτριά τους Τούλα (Μάρθα Βούρτση), με τα ραντεβού που δίνει κάτω από το σπίτι τους, με το σωφέρ Λέανδρο (Μίμης Φωτόπουλος), αυξάνει τις υποψίες του και ο Ορέστης νομίζει ότι η γυναίκα του τον απατά. Ένα ζευγάρι κίτρινα γάντια και ένα φόρεμα, που δάνεισε η Ρένα στη φίλη της Άννα (Μπέμπη Κούλα), γίνονται αιτία για μια σειρά παρεξηγήσεων και στο τέλος ο Ορέστης διαπιστώνει ότι οι υποψίες του ήταν τελείως αβάσιμες.

Μια κλασική ταινία του παλιού καλού ελληνικού κινηματογράφου που σατιρίζει την έντονη παθολογική ζήλεια κάποιων συζύγων που πιστεύουν ότι οι γυναίκες τους τους απατούν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ωραια ταινια και εχει μια απο τις πιο αστειες σκηνες του ελληνικου κινηματογραφου

 
Ρεσιταλ ερμηνειων και η πρωτη εμφανιση του Γκιωνακη στον κινηματογραφο αν δεν κανω λαθος.

Απλα ΤΕΛΕΙΑ!
 
Gyubrush είπε:
Ρεσιταλ ερμηνειων και η πρωτη εμφανιση του Γκιωνακη στον κινηματογραφο αν δεν κανω λαθος.
Απλα ΤΕΛΕΙΑ!
O Γκιωνάκης δεν έκανε πρώτη εμφάνιση στα Κίτρινα Γάντια. Είχε εμφανιστεί ήδη από τις αρχές της δεκαετίας του '50. Αν δε κάνω λάθος 1η εμφάνιση ήταν σαν πιανίστας στο "Εκείνες που δεν πρέπει να αγαπούν" το 1951.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο τις αγαπημενες ταινιες :)

Δικες μου αγαπημενες σκηνες ειναι οταν αναβοσβηνουν τα φωτα και τα βλεπει ο συζυγος "απεξω παιρνουν και δινουν οι μουστακαληδες"

και οταν σπαει την πορτα και η υπηρετρια το σκαει απο το παραθυρο και στον γυρισμο στο σπιτι που αποκαλυπτονται ολα
 
Λορένα είπε:
Απο τις αγαπημενες ταινιες :)
Δικες μου αγαπημενες σκηνες ειναι οταν αναβοσβηνουν τα φωτα και τα βλεπει ο συζυγος "απεξω παιρνουν και δινουν οι μουστακαληδες"

και οταν σπαει την πορτα και η υπηρετρια το σκαει απο το παραθυρο και στον γυρισμο στο σπιτι που αποκαλυπτονται ολα
...και φυσικά προσπαθεί να προειδοποιήσει για όλα αυτά με αλλεπάλληλα τηλεφωνήματα ο Κώστας Δούκας (Χατζηαντωνίου...)
 
".....και τωρα ποτε προλαβατε,ποτε τα ειπατε,ενας θεος ξερει......!"

χαχα!
 
Gyubrush είπε:
".....και τωρα ποτε προλαβατε,ποτε τα ειπατε,ενας θεος ξερει......!"
χαχα!
-Γύρισες Ορέστη?

-Γύρισα

-Γρήγορα γύρισες

-Γρήγορα?Εγω ξέρω κάποιους άλλους που γύρισαν γρηγορότερα
 
-Αυτή πως ήταν; Ψηλή;

-Ψηλή, ψηλή...

-Ωχ, μού' κοψες το γόνατο... Και δε μου λες, αυτός, ψηλός, ψηλός;

-Ψηλός.

-Ωχ, μού' κοψες και τ' άλλο...
 
-Πες μου να χαρείς τα παιδιά σου αν έχεις...

-Καλέ πως δεν έχω! Σε λίγο μάλιστα θα έχω και εγγόνι.

-Άχου και δεν με νοιάζει, άχου και δεν με νοιάζει...

:D :D
 
Γκιωνάκης - "Την ημέρα τα ζευγαράκια τραβάνε κατά τα πευκάκια και το βράδυ κατά την αμμουδιά"

Σταυρίδης - "Ωστε έτσι τα ζυγαράκια....είτε μέρα είναι, είτε νύχτα, τη κουτσουκέλα τους θα τη κάνουνε!!"

:animlaugh:
 
Εμ έτσι είναι αυτά τα πράματα...υγρό μέρος η Κηφησά, εσύ πάλι, δε λες να ξεκολλήσεις απ' τη βεράντα...

Νομίζω πως είναι από τις ταινίες που ξέρω σαν το Πάτερ Ημών! Νίκο Σταυρίδη αθάνατε και λοιποί συντελεστές...σας είμαι αιωνίως υπόχρεη.
 
...Εμ στό' πα, το πιοτί θέλει και ρέγουλα ! Άμα αρχίσεις χλάπατις και χλούπατις, ιδού τα ολέθρια αποτελέσματα !...
 
"Πορτοκαλάδα θέτε???" Αυτή η σκηνή αξίζει όσο όλη η ταινία.
 
Διαφημιστικά της ταινίας

 


135.jpg
135.jpg

134.jpg
134.jpg

133.jpg
133.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα