Τα καλύτερα "κατεβατά" στις ελληνικές ταινίες

panp

Banned
Joined
25 Μάρ 2012
Μηνύματα
1.469
Αντιδράσεις
191
Με τον όρο "κατεβατό" ή όπως το λέμε στο συνακτικό "ασύνδετο", εννοούμε μια σειρά από πράγματα, μέσα σε μια φράση, που συνδέονται μόνο με κόμμα, ώστε τελικά να ακούγονται σαν κατεβατό. Ο ελληνικός κινηματογράφος μας έχει χαρίσει πάμπολλες τέτοιες σπαρταριστές ατάκες, τις οποίες αν σας αρέσει το θέμα θα μπορούσαμε να θυμηθούμε.

Ξεκινάω από το Δημήτρη Μπισλάνη, στο "Φαφλατά" : "Η αναβολή φέρνει την καθυστέρα,...

 


http://www.youtube.com/watch?v=O4WMEHSlc0s

Θα σε κάνω βασίλισσα : Ο Θανάσης Βέγγος στο 27:20 ξεκινάει, με ένα κατεβατό, να εξηγεί πώς δημιούργησε την περιουσία του !

[edit] YT link με ολόκληρη ταινία [edit]

Έψαξα κι άλλα, π.χ. την περίφημη παρέα της Βίνας Ασίκη στον "Τρελλό και πάσης Ελλάδος" (αυτή την παρέα που καταλήγει στη Μαίρη Λου), αλλά προς το παρόν δε βρέθηκε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψηφίζω το δεύτερο βίντεο μου αρέσει πολύ ο Βέγγος σε αυτή τη φάση.

ΥΓ Συντροφε panp κανε εντιτ το μηνυμά σου στο δευτερο βίντεο θα στο φανε οι μοντερεητορσ γιατι δειχνει ολοκληρη ταινια μπορεις να πας με το βέλος του ποντικιου σου πανω στο βιντεο και διαλεξε αντιγραφη διευθυνσης url toy βιντεο μετα γραφτην εκει που γράφεις τις διευθυνσεις και θα με μεταβείς στο βιντεο αυτό στο γιουτουμπ με τα θα κανεις το σχολιασμό στο βίντεο για το Βεγγο και θα γραψεις οπως δήποτε 27:20 θα εμφανιστεί τοτε ένα λίνκ στο σχόλιο σου με τον αριθμό 27:20 σημάδεψέ το με το βέλος του ποντικιού σου και διαλεξε αντιγράφη url του δεσμου η αντιγραφή τοποθεσίας δεσμού και πόσταρε το εδω πέρα και όλα καλά. #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με το που είδα τον τίτλο του τόπικ .... δεν χρειάστηκε καν να σκεφτώ τι θα απαντήσω !!! Το καλύτερο "κατεβατό" σε ελληνική ταινία είναι, κατά την ταπεινή μου άποψη, του Βασίλη Τσιβιλίκα στην ταινία "Ο κατεργάρης" !!! Πρόκειται για τη σκηνή, όπου εξηγεί στον Μιχαλόπουλο - παρουσία και του Εξαρχάκου - το σχέδιο που εφάρμοσε μαζί με τον Εξαρχάκο για να αποκομίσει η επιχείρησή τους περισσότερα κέρδη !!! Ο τρόπος που λέει "μονοκοπανιά" όλο το σχέδιο είναι ... απίθανος, καταπληκτικός, ανεπανάληπτος .... Όσες φορές κι αν δω αυτή τη σκηνή δεν θα μού μείνει άντερο απ' το γέλιο !!! Και ... να σκεφθείτε ότι σε όλη την προηγούμενη ταινίαο ο Τσιβιλίκας είναι βραδύγλωσσος, αλλά σε εκείνη τη σκηνή - προς έκπληξη ημών των τηλεθεατών - τον πιάνει λογοδιάρροια που ... σταματημό δεν έχει :eek: o_Oo_O:sealed:
 
Νίκος Σταυρίδης στα Κίτρινα Γάντια όταν ρωτάει τον Γ.Γκιωνάκη για το ζευγαράκι που κάθοταν στο τραπέζι με τις πορτοκαλάδες

Και δε μου λετε, ποιοι καθονταν σε αυτο το τραπεζακι?

-Ενα ζευγαρακι, κυριε..

-Ζευγαρακι? Δηλαδή δυο κυριες?

-Ε, οχι! Αφου σας ειπα ζευγαρακι?Ενας κυριος και μια κυρια ηταν!

-Σωστα...γιατι αλλο ενας κυριος και μια κυρια, αλλο δυο κυριες, αλλο τρεις παπαδες, αλλο τεσσερεις πυροσβεστες , αλλο πεντε γεωπονοι και αλλο η λεγεωνα των ξενων!"

Επίσης από την ταινία "της κακομοίρας" όταν ο Ζήκος πάει να ζητήσει την Φιφίκα από τον πατέρα της τον κυρ Σωτήρη.

Τέλος από την ταινία "γκαρσονίερα για δέκα" η σκηνή που ο Χρόνης Εξαρχάκος προσπαθεί να εξηγήσει τα αναξήγητα στον Νοματάρχη Ηλία Λογοθέτη. Απολαύστε

 
Απο την ταινια Ο Μικες παντρευεται....

"Σας χαιρετησα; Δε σας χαιρετησα. Χαιρετε, τι κανετε, καλα, ευχαριστω!"
 
tzias57 είπε:
Τέλος από την ταινία "γκαρσονίερα για δέκα" η σκηνή που ο Χρόνης Εξαρχάκος προσπαθεί να εξηγήσει τα αναξήγητα στον Νοματάρχη Ηλία Λογοθέτη. Απολαύστε
Γενικά αυτή η ταινία είναι -αν όχι η αγαπημένη μου- από τις πολύ αγαπημένες μου! Δε νομίζω ότι έχω πετύχει πουθενά αλλού έναν τόσο ξεκαρδιστικό και χειμαρρώδη Εξαρχάκο! (βέβαια, ξέρουμε όλοι τι διευρυμένο πεδίο γνώσεων έχω στον ελληνικό κινηματογράφο! :p )

Πάντως τη συνιστώ ανεπιφύλακτα! Έχω την εντύπωση ότι το συγκεκριμένο απόσπασμα το είχε ένα μέλος και ως υπογραφή! :biglaugh:

Tzias, :thumbup:
 
tzias57 είπε:
Τέλος από την ταινία "γκαρσονίερα για δέκα" η σκηνή που ο Χρόνης Εξαρχάκος προσπαθεί να εξηγήσει τα αναξήγητα στον Νοματάρχη Ηλία Λογοθέτη. Απολαύστε
Yπάρχει και κάτι αντίστοιχο, πάλι με Χρόνη Εξαρχάκο. Δε θυμάμαι την ταινία, αλλά η αφήγηση είναι πολύ πιο γρήγορη, και σε ένα σημείο φτάνει να πει "οπότε σε κάποια στιγμή παίρνει τη μπάλλα ο Πελέ!"

Πρέπει να είναι από το "Μαριχουάνα Στοπ", αλλά δεν παίρνω και όρκο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D@redevil είπε:
Γενικά αυτή η ταινία είναι -αν όχι η αγαπημένη μου- από τις πολύ αγαπημένες μου! Δε νομίζω ότι έχω πετύχει πουθενά αλλού έναν τόσο ξεκαρδιστικό και χειμαρρώδη Εξαρχάκο! (βέβαια, ξέρουμε όλοι τι διευρυμένο πεδίο γνώσεων έχω στον ελληνικό κινηματογράφο! :p )
αυτο στη γλωσσα των ηθοποιων λεγεται "συναξαρισμα" και συνηθως ειναι εκτος σεναριου (οχι οπως τα προαναφερθεντα "κατεβατά" που ειναι σεναριακα)

ο Εξαρχακος ηταν μαστορας στο ειδος οχι μονο σε ρολους αλλα και σε παρεες το εκανε συχνα και ξεκαρδιζονταν ολοι στα γελια
 
Μια από τις αγαπημένες μου (εάν μπορεί να θεωρηθει εντός κατηγορίας) είναι στην "Παριζιάνα" με την Ρένα Βλαχοπούλου, την στγμή που μαθαίνει ότι ο ιδιοκτήτης του σπιτιού όπου έκαναν κρυφά την επίδειξη μόδας έχει επιστρέψει.

Η όλη σκηνή ξεκινάει στο 2:02

http://www.youtube.com/watch?v=65K0rU3sQbU
 
lolota είπε:
αυτο στη γλωσσα των ηθοποιων λεγεται "συναξαρισμα" και συνηθως ειναι εκτος σεναριου (οχι οπως τα προαναφερθεντα "κατεβατά" που ειναι σεναριακα)ο Εξαρχακος ηταν μαστορας στο ειδος οχι μονο σε ρολους αλλα και σε παρεες το εκανε συχνα και ξεκαρδιζονταν ολοι στα γελια
Ευχαριστώ πολύ για το hint! Δεν το γνώριζα, να είμαι ειλικρινής! #)

Δε νομίζω ότι υπάρχει ταινία που να μην έχω απολαύσει την απαράμιλλη κωμική ικανότητα του Εξαρχάκου - ειδικά όμως η συγκεκριμένη είναι όλα τα λεφτά!....

Τόσο η ταινία, όσο και η σκηνή!

Είμαι περίεργη να δω τι άλλα ευρήματα θ' αποκομίσουμε από το θρεντ! ;)
 
panp είπε:
Θα σε κάνω βασίλισσα : Ο Θανάσης Βέγγος στο 27:20 ξεκινάει, με ένα κατεβατό, να εξηγεί πώς δημιούργησε την περιουσία του !

[edit] YT link με ολόκληρη ταινία [edit]
Με αφορμή τη μη δυνατότητα δημοσίευσης των αποσπασμάτων κάποιες φορές, σκέφτομαι πως, αν δε βαριόμαστε, θα ήταν πολύ χρήσιμο να "απομαγνητοφωνούσαμε" τα κατεβατά, ώστε να υπάρχουν καταγεγραμμένα.

Από την ταινία "Θα σε κάνω βασίλισσα" λοιπόν, στο σημείο 27:13, to "κατεβατό" του Θανάση Βέγγου :

Α, για στάσου ρε Ελένη, για στάσου ! Τι θες να πεις, ότι ζημιωθήκαμε κι από πάνω;


Μ' αυτά τα 200 δολλάρια και μ' εκείνη την παρτίδα τα καλαμπόκια, πιάσαμε την πρώτη μας συρμαγιά.



Βεβαίως ! Και με βάση πάντα τα 200 δολλάρια του θείου, ξανοίχτηκα, έφερα εκείνα τα ραδιόφωνα, τα πούλησα, αγόρασα τα κατεψυγμένα κρέατα τα οποία επούλησα, επήρα τα καναβάτσα, τά' δωσα, και πήραμε τη μεγάλη δημοπρασία της ΟΔΗΣΥ. Που από αυτήν, αν θες να ξέρεις Ελένη, αποκτήσαμε το μεγάλο διαμέρισμα της οδού Πιπίνου.


 


 
Από το 1.46 και μετά. Τσάκωνας ξεκαρδιστικός! Απίστευτη ατάκα!!!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινία λοιπόν "Τρελός και πάσης Ελλάδος" (περίπου στο 10ο λεπτό), η Βίνα Ασίκη τηλεφωνεί και κανονίζει την παρέα της εκδρομής της μπροστά στον πατέρα της Θανάση Βέγγο :

Β.Α. : Θα σας περιμένω. Θά'ρθεις με τον Λόλι ; Fine ! Έχω κι εγώ εκεί ένα appointment ! Με τον Κούκυ ! Θα περάσει να με πάρει με την Πόρσε ! Το Mini το έχει στο συνεργείο, του αλλάζει ζάντες. Η Μίκι θά'ρθει με το Μπόμπι κι η Τζούντι με τον Τζάκυ.


Θ.Β. :
Αλλοδαποί είναι όλοι αυτοί;


Β.Α. :
Sorry ?


Θ.Β. :
Όχι, λέω τίποτα, ωραίο πράγμα οι ξένες γλώσσες...


Β.Α. :
Fine ! Θα ξεκινήσουμε όλοι από την πλατεία ! Excellent ! Η Μίκι κι ο Μπόμπι θάρθουν στο κουπέ. Εσύ κι ο Λόλι θά'στε με την BMW. Η Τζούντι κι ο Τζάκυ με τη Μάρσαλ, η Μίκι κι ο Μπίλλυ με τη Λαμποργκίνι και η Μαίρη Λου με την Άστον Μάρτιν...

Παρακάτω :

Θ.Β. : Και πόσοι θα είστε εκτός απ' τη Μαίρη Λου;

Β.Α. : Η Μίκι κι ο Μπόμπυ, η Τζούντι κι ο Τζάκυ, η Τσίκι κι ο Λόλι, η Μίτσι κι ο Μπίλλυ, εγώ κι ο Κούκι κι η Μαίρη Λου...

(τα ονόματα όπως λέγονται δεν ταιριάζουν μεταξύ πρώτης και δεύτερης ατάκας)

Παρακάτω λέει και για τα μεταφορικά μέσα που θα χρησιμοποιήσουν :

Β.Α. : Η Πόρσε του Κούκι, η ... του Λόλι, η Μάρσαλ του Τζάκυ, η Λαμποργκίνι του Μπίλι, η ΒMW του Μπόμπι και η Άστον Μάρτιν της Μαίρη Λου.


Α, και δυο μηχανές. YAMAHA και KAWASAKI για τον Τόμυ και τον Τίμυ.





ΟΥΦ ! Το απομαγνητοφώνησα !
 
Η απαντηση του Χατζηχρηστου οταν τον ρωταν ποσο χρονων ειναι

[video=youtube;_mqReDoeu-I]http://www.youtube.com/watch?v=_mqReDoeu-I&feature=fvwrel

απο το 5.26 - 6.10

γενικα ο Χατζηχρηστος το συνηθιζε αν και οχι παντα το ιδιο πετυχημενα
 
Στην ταινία "Η Παριζιάνα" η Ρένα Βλαχοπούλου εξηγεί σε μια κοσμική κυρία πώς, υποτίθεται, αγόρασε από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη την πολυτελή βίλα, όπου κάνει την παρουσίαση της νέας της κολεξιόν:

"Πόσα; του λέω, τόσα, μου λέει, πάρτα, του λέω, ευχαριστώ, μου λέει, στα μούτρα σου, του λέω"
 
Βουτσάς στη "Νύχτα γάμου" με την βορειοελλαδίτικη προφορά.




 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από την ταινία "τι κάνει ο άνθρωπος για να ζήσει". Μήπως μπορείτε να καταλάβετε τι δίδει ο Μίμης Φωτόπουλος

 
panp είπε:
Στην ταινία λοιπόν "Τρελός και πάσης Ελλάδος" (περίπου στο 10ο λεπτό), η Βίνα Ασίκη τηλεφωνεί και κανονίζει την παρέα της εκδρομής της μπροστά στον πατέρα της Θανάση Βέγγο :
Β.Α. : Θα σας περιμένω. Θά'ρθεις με τον Λόλι ; Fine ! Έχω κι εγώ εκεί ένα appointment ! Με τον Κούκυ ! Θα περάσει να με πάρει με την Πόρσε ! Το Mini το έχει στο συνεργείο, του αλλάζει ζάντες. Η Μίκι θά'ρθει με το Μπόμπι κι η Τζούντι με τον Τζάκυ.


Θ.Β. :
Αλλοδαποί είναι όλοι αυτοί;


Β.Α. :
Sorry ?


Θ.Β. :
Όχι, λέω τίποτα, ωραίο πράγμα οι ξένες γλώσσες...


Β.Α. :
Fine ! Θα ξεκινήσουμε όλοι από την πλατεία ! Excellent ! Η Μίκι κι ο Μπόμπι θάρθουν στο κουπέ. Εσύ κι ο Λόλι θά'στε με την BMW. Η Τζούντι κι ο Τζάκυ με τη Μάρσαλ, η Μίκι κι ο Μπίλλυ με τη Λαμποργκίνι και η Μαίρη Λου με την Άστον Μάρτιν...

Παρακάτω :

Θ.Β. : Και πόσοι θα είστε εκτός απ' τη Μαίρη Λου;

Β.Α. : Η Μίκι κι ο Μπόμπυ, η Τζούντι κι ο Τζάκυ, η Τσίκι κι ο Λόλι, η Μίτσι κι ο Μπίλλυ, εγώ κι ο Κούκι κι η Μαίρη Λου...

(τα ονόματα όπως λέγονται δεν ταιριάζουν μεταξύ πρώτης και δεύτερης ατάκας)

Παρακάτω λέει και για τα μεταφορικά μέσα που θα χρησιμοποιήσουν :

Β.Α. : Η Πόρσε του Κούκι, η ... του Λόλι, η Μάρσαλ του Τζάκυ, η Λαμποργκίνι του Μπίλι, η ΒMW του Μπόμπι και η Άστον Μάρτιν της Μαίρη Λου.


Α, και δυο μηχανές. YAMAHA και KAWASAKI για τον Τόμυ και τον Τίμυ.





ΟΥΦ ! Το απομαγνητοφώνησα !
Αγαπημένη σκηνή. Στο μεταξύ η πλάκα είναι όταν έρχονται όλοι αυτοί που λέει και περιμένεις να δεις όλα αυτά τα αυτοκίνητα, βλέπεις αν θυμάμαι καλά ένα fiat 128, ένα simca και ένα mini cooper...
 
Επαναφέρω  το θέμα μήπως μπορούμε να τον εμπλουτίσουμε. Βέβαια σήμερα όλα σχεδόν κυκλοφορούν στο ίντερνετ σε βίντεο, αλλά νομίζω έχει μια αξία να υπάρχουν και σε κείμενο. Λίγο δύσκολη δουλεια είναι η αλήθεια. 

Ο Μίμης Φωτόπουλος με το πρόσωπο της Τζένης Καρεζη στη Λατέρνα,φτώχεια και φιλότιμο. 

Με τη μαστοριά του Σακελλάριου είναι ξεκαρδιστική σκηνή

" Καλημέρα μπαμπά!! 
Πρώτα πρώτα λαβέ αυτό το λελουδικο που το χω κόψει με τα χεράκια μου για πάρτη σου.

Και θέλω να μ ακούσεις που έχω να σου πω τελοσπαντων δύο κουβέντες σοβαρές. Πατέρας μου είσαι βέβαια κι η γνώμη σου είναι πάντα σεβαστή. 
Σ αγαπώ, σε εκτιμώ και σε υπολειπτομαι, αλλά κι εγώ που λέει ο λόγος είμαι μια κοπελίτσα που ζει στην κοινωνία κι έχει να πούμε τις προτιμήσεις της στα ζητήματα εσωτερικής καύσεως.
Θέλω να πω δηλαδή, καλός και άγιος ο γκόμενος που μου κονομησες αλλά εμένα πως να το κάνουμε; δε μ αρέσει η μάπα του".
 
Πίσω
Μπλουζα