Τα πιο "ταισμένα" μηχανήματα στην Ελλάδα

theoritikos

RetroMasteR
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
1.226
Αντιδράσεις
120
Όπως λέει ο τίτλος, ποια παιχνίδια θεωρείτε τα ποιο ταϊσμένα στα ελληνικά arcades?
 
Pacman και tetris θυμάμαι σχεδόν πάντα ήταν πιασμένα. Από τα "next gen" arcade το daytona και sega rally στο space στον κορυδαλλό (πλατεία μέμου), σπανίως τα έβλεπες άδεια.

Προσωπικά το virtua fighter 2 το είχα ταίσει πολύ κέρμα.
 
Όντως, το tetris το θυμάμαι να είναι πάντα πιασμένο σε όποιο μαγαζί πήγαινα..
 
Νομιζω οτι στην Ελλαδα ο κοσμος τάισε κυριως τα ακολουθα:

Pac Man

Outrun

Arkanoid

Tetris

Bubble Bobble

Puzzle Bobble

Super Volleyball

World Cup

Street Fighter 2

Raiden

Pang

Double Dragon

Golden Axe

1943

Virtual Striker
 
Street Fighter 2 για μενα :D
 
telonio είπε:
Pacman και tetris θυμάμαι σχεδόν πάντα ήταν πιασμένα. Από τα "next gen" arcade το daytona και sega rally στο space στον κορυδαλλό (πλατεία μέμου), σπανίως τα έβλεπες άδεια.

Ajax87 είπε:
Street Fighter 2 για μενα :D
Με καλυψαν οι κυριοι.... :D

Να προσθεσω μονο τα: Mortal Kombat και Tekken. :)
 
Tehkan δεν έπαιζε κανείς σας; :p
 
Μην ξεχνάτε και τα :

Double Dragon

Rastan

Shinobi

Ghosts n' Goblins
 
Σωστά, το double dragon πρέπει να είχε "ξεβρακώσει" αρκετούς παίχτες. Προσωπικά πάντως το θυμάμαι μόνο στο λούνα παρκ tivoli στο π.φάληρο. Μάλλον ήταν σε ακατάλληλο μέρος, γιατί δεν συγκινούσε πολύ κόσμο εκεί όταν το έπαιξα το 1988.
 
Pang,New Zealand Story,Wonder Boy και όλα τα παραπάνω εννοείται.
 
Καλησπέρα παιδιά!

Ωραίο θεματάκι!

Λοιπόν, στα ηλεκτρονικά που πήγαινα στο χωριο μου, προς Ροδόπη μεριά, πολύ τάισμα είχε πέσει στα εξής:

1.Outrun

2.Pacman

3.Shinobi

4.Wonderboy

5.Ikari warriors

6.Cabal

7.Karnov

8.Golden Axe

9.Bubble Bubble

10.Snow Brothers

11.Double Dragon

12.Sly Spy

13.New Zealand story

Μιλάμε για διανυκτερεύσεις συνεχείς, ούτε φαρμακεία να ήμασταν:biglaugh:!! Ευτυχώς ακόμα έπαιρναν δεκάρικα και αργότερα εικοσάρικα αλλιώς θα είχαμε καταστραφεί οικονομικά

Θεσσαλονίκη είχε πέσει τρελό τάισμα σε σε εκείνο το basket 2 εναντίον 2, ΝΒΑ JAM μου φαίνεται ή κάπως έτσι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο τα πιο καλοταϊσμένα ήταν απο οτι μπορω να σκεφτώ στα Χανιά:

Street Fighter 2

Cabal

Wanderboy

Shinobi

Daytona USA

Cadillacs & Dinosaurs

Bubble Bobble

Virtua Striker

Sega Rally

Virtua Fighter 2

Asterix

Metal Slug 1,2,3
 
Three Wonders (Αν και ίσως λιγότερο δημοφιλές σε σχέση με τα άλλα, αλλά είναι το αγαπημένο μου! :p )

Puzzle Bobble

Tetris

Pac Man

World Cup

Sega Rally

Virtua Fighter 2

Αυτά τα θυμάμαι σχεδόν σε όλα τα μαγαζιά, και σχεδόν πάντα ήταν πιασμένα.
 
Φυσικά το NBA Jam που ήθελε τέσσερα κέρματα για ένα παιχνίδι!
 
Bubble Bobble,Pac Man,Tehkan World Cup.Double Dragon,Street Fighter,NBA Jam,Final Fight από αυτά που μου έρχονται πρώτα.
 
Απορω ακομα πως δεν εχει απαντησει ο "ειδικος" επι των arcade και γνωστος pacmanακιας.... :D

Εχει πλακα λεει να ετοιμαζει καμια λιστα να ποσταρει.......:burn::burn:
 
vasilas432 είπε:
Απο τα πιο καλοταϊσμένα ήταν απο οτι μπορω να σκεφτώ στα Χανιά:Street Fighter 2

Cabal

Wanderboy

Shinobi

Daytona USA

Cadillacs & Dinosaurs

Bubble Bobble

Virtua Striker

Sega Rally

Virtua Fighter 2

Asterix

Metal Slug 1,2,3
Επιτρέψτε μου λίγο το off topic. Βασίλη, στα Χανιά κατά το 2000-2005 που ήμουν φοιτητής δεν θυμάμαι να πετύχω πολλά μαγαζιά με ηλεκτρονικά. Κάπου μόνο στο λιμάνι κοντά στο Παλλάς θυμάμαι ένα και πίσω από τα νεώρια στο δρόμο προς Κουμ Καπί αλλά είχε μπιλιάρδα, πινγκ πονγκ κτλ.
 
Τα πιο ταισμενα arcades στην Ελλαδα??

Χμμμ..

Αρκετα μου ερχονται, αλλα θα πω τα NBA JAM (επειδη καθε ημιχρονο χρειαζοσουν κερμα), Bubble Bobble, Street Fighter 2, Virtua Striker, Pang, Metal Slug, Final Fight κλπ κλπ..
 
viking4a είπε:
Τα πιο ταισμενα arcades στην Ελλαδα??Χμμμ..

Αρκετα μου ερχονται, αλλα θα πω τα NBA JAM (επειδη καθε ημιχρονο χρειαζοσουν κερμα), Bubble Bobble, Street Fighter 2, Virtua Striker, Pang, Metal Slug, Final Fight κλπ κλπ..
Pang και Metal Slug πολύ σωστά.
 
σε μένα πάντως το cabal είχε φάει πολλά φράγκα και αργότερα το daytona usa σε μάχες με συμφοιτητές πίσω από το Παντειο στο bank of games center
 
Πίσω
Μπλουζα