Τα σκυλάκια των κόμικς

caprice

RetroMasteR
Joined
30 Νοέ 2010
Μηνύματα
1.181
Αντιδράσεις
186
Πολλές αλλά διάσπαρτες οι συζητήσεις / αναφορές στα σκυλάκια των κόμικς μέσα στην ενότητα και έλεγα να μαζέψουμε την σκυλοπαρέα εδώ. Αρχίζω με τα λίγα που ξέρω και μου έρχονται τώρα στο μυαλό και συνεχίζετε οι γνώστες του θέματος :)

Με σειρά εμφάνισης: Γκούφυ, Πλούτο, Λαίδη & Αλήτης και λοιπά σκυλάκια, Ραν Ταν Πλαν, Σνούπυ

Προβολή συνημμένου 51426 Προβολή συνημμένου 51427 Προβολή συνημμένου 51428 Προβολή συνημμένου 51429 Προβολή συνημμένου 51430

Προέλευση φωτογραφιών: disney wikipedia, wikipedia

Αφορμή για το άνοιγμα του θέματος οι Χαρούμενες Ιστορίες Ντίσνεϋ και η απορία μου για τον Σκάμπυ :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο περίφημος "Μιλού" του Τεν-Τεν, από τα πιο συμπαθητικά σκυλάκια...
 
scooby doo
attachment.php
και scrabby
attachment.php
ο scrabby ειναι ο ανηψιος του scooby doo αλλα καμμια σχεση με το φοβητσιαρη θειο του!ο μικρουλης ειναι θαρραλεος

και τα 101 σκυλακια δαλματιας
attachment.php


οι φωτο ειναι απ το ιντερνετ

imagesCAYTZH6J.jpg

images.jpg

101dalmatians2lg.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
O Μαύρος Πητ (Disney) έχει έναν σκύλο αλλά δε είμαι σίγουρη για το όνομά του. Νομίζω Μπουτς τον λένε.

Μετά έχουμε τα 101 Σκυλιά Δαλματίας της Disney, τον Iντεφιξ του Οβελίξ και ο σκύλος στον Τομ και Τζέρρυ που αγνοώ το όνομά του #)
 
...ο Φλοκ από την Περιπέτεια και ο Μπιλ από το Μπουλ και Μπιλ
 
η Λασση ειχε βγει σε κομικ; σιγουρα βγηκε σε σειρα,ταινιες και κινουμενα σχεδια
 
Και ο Μάρμαντιουκ! Και ο Όντι, ο βλάκας σκύλος του Γκάρφιλντ!
 
Kambia είπε:
O Μαύρος Πητ (Disney) έχει έναν σκύλο αλλά δε είμαι σίγουρη για το όνομά του. Νομίζω Μπουτς τον λένε.Μετά έχουμε τα 101 Σκυλιά Δαλματίας της Disney, τον Iντεφιξ του Οβελίξ και ο σκύλος στον Τομ και Τζέρρυ που αγνοώ το όνομά του #)
Ο σκύλος στον Τομ και Τζέρρυ λέγεται Σπάικ και έχει και ένα γιο τον Τάικ.

spike.jpg


Επίσης ο Scooby Doo έχει και δυο φίλους, το Scooby Dum και τη Scooby Dee

scodee.jpg


Ντρούπυ

famous-dogs-droopy-21538385.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν είναι κόμιξ, δεν ξέρω δηλ. αν έχει βγει αλλα ο αγαπημένος μου σκύλος-κινούμενο σχέδιο είναι ο Μπρειν απο τον αστυνόμο Σαινη! ο τεραπέρατος σκύλος της Πένυ, επίσης και η Σαντυμπελ ειχε εναν σκύλο, τον όλιβερ που δεν μπορούσε να αποχωριστεί. Σε κόμιξ θυμάμαι την Κάντυ που ειχε πάει εναν σκυλο στο ορφανοτροφείο , ήταν ενος πλούσιου ασθενής της που μόλις είχε πεθάνει και από τότε τον κράτησε!

Θρυλικός και ο ασπροδόντης, πόσο οφ τόπικ είμαι :) αν δεν είναι κόμιξ, όλα αυτα τα αξιαγαπητα καρτούν, ας γίνουν :)
 
katerinak είπε:
η Λασση ειχε βγει σε κομικ; σιγουρα βγηκε σε σειρα,ταινιες και κινουμενα σχεδια
Έχω την εντύπωση πως δεν βγήκε σε κομικ.
 
Αν και είναι εκτός του παρόντος θέματος, ας μου επιτραπεί μια παρέμβαση.

Μιας και η συζήτηση αφορά τα συμπαθή τετράποδα, θυμήθηκα την ταινία "White Bim Black Ear"

του 1977 που είχα δει στην ΕΡΤ μικρός, πριν πολλά χρόνια.

Πρόκειται για την ιστορία ενός εφυέστατου σκύλου που έμεινε μόνος επειδή ο ιδιοκτήτης του

- ένας άνδρας περασμένης ηλικίας - αρρώστησε και έπρεπε να προσωρινά να τον εγκαταλείψει.

Ο σκύλος στην προσπάθεια να βρει τον κύριό του συναντά διάφορους ανθρώπους · κάποιοι είναι

καλοί και τον βοηθούν, κάποιοι άλλοι του δείχνουν το κακό τους πρόσωπο.

Η εξαιρετική αυτή ταινία (που νομίζω είχε βραβευτεί) είναι εντελώς διαφορετική στο ύφος της από

κάτι ταινίες του Disney για ζώα ή με την Λάσση.

Έχει μεγάλο συναισθηματικό φορτίο, το δε τέλος της είναι κάπως αναπάντεχο και συγκινητικό.

Δείτε στο παρακάτω απόσπασμα την σκηνή από το 10:30 και εντεύθεν - συγκλονιστική !

Θυμάμαι ακόμη τα λόγια.

Η γυναίκα που φαίνεται εδώ είχε φροντίσει το τετράποδο. Όταν βλέπει ότι την βρήκε,

του φωνάζει να φύγει. Βλέποντας ότι το ζώο την ακολουθεί, θέλει να κατεβεί απ' τον συρμό.

"Δεν γίνεται, δεν μπορεί να σταματήσει το τραίνο" απαντά ο ελεγκτής.

Ρωτά πόσο απέχει η επόμενη στάση. 90 μίλια της απαντά...

Δεν χρειάζεται να αναφέρω σε πιο anime υπάρχει σχεδόν ίδια.

(συγνώμην για την εκτός θέματος παρέμβασή μου).

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kambia είπε:
Έχω την εντύπωση πως δεν βγήκε σε κομικ.
ευχαριστω για την απαντηση Kambia:)

με αναζητηση που εκανα στο γουγλη,βρηκα αυτο ,δεν ξερω ομως αν ηταν κομικς ή βιβλια με πρωταγωνιστρια τη Λασση,στο αγγλικο κειμενο αναφερονται ως "comic books" και οχι κομικς σκετο :wait2:
 
και ο Κρύπτο ο σκύλος του Σουπερμαν
 
Δεν ξέρω να βοηθήσω παραπάνω ΚατερίναΚ

@V.I.Smirnov έχω ρίξει κλάμα σε αυτή τη ταινία..... Πραγματικά πολύ καλή.
 
Kambia είπε:
@V.I.Smirnov έχω ρίξει κλάμα σε αυτή τη ταινία..... Πραγματικά πολύ καλή.

Δικαίως, σε καταλαβαίνω - κι εγώ δυσκολεύομαι να την παρακολουθήσω.

Eξαιρετική, αλλά not for the faint heart.

Έκρινα ότι έπρεπε να αναφερθεί οπωσδήποτε μιας και η συζήτηση αφορά σκύλους.

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νταρτακάν και οι 3 σωματοφύλακες.

libro_dartacan.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό το thread μου αρέσει πολύ :) και ίσως μου λύσει και μία απορία. Ο Σεραφίνο ήταν σκύλος ή ποντίκι;
 
Εύλογη η απορία σου.

Ήταν σκύλος, όχι όμως με τέσσερα πόδια, αλλά δύο...

Βασικά κάτι τέτοιο θα έβγαινε αν ζευγάρωνες σκύλο με άνθρωπο (άντε και κουμπάρο ποντίκι)! :biglaugh:
 
Ότι και να ήταν πάντως, εγώ τον συμπονούσα και τον αγαπούσα #)
 
Πίσω
Μπλουζα