Τα 10 πιο τρομακτικά τέρατα ταινιών

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.769
Ποσες φορες βλεποντας καποιο τερας σε καποια

ταινια δεν κλεισαμε τα ματια απο φοβο η' τρομο;

Η' ποσες φορες δεν πεταχτηκαμε απο τον καναπε

οταν εμφανιζοταν ξαφνικα και μας "εκοβε" το αιμα;:precry2:

Παρακατω μερικες απο τις ταινιες που κατα προσωπικη μου

αποψη εχουν τα πιο τρομακτικα (αναλογα την εποχη τους παντα) τερατα.

1: Frankenstein (1931)


attachment.php


 


2: Jaws (1975)



http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=62508&d=1351572597[/img]"]
attachment.php






3: King Kong (1976)



http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=62510&d=1351572600[/img]"]
attachment.php






4: Piranha (1978)



http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=62511&d=1351572603[/img]"]
attachment.php






5: Alien (1979)
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=62503&d=1351572583[/img]"]


attachment.php






6: Gremlins (1984)



http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=62507&d=1351572594[/img]"]
attachment.php






7: The Fly (1986)



http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=62505&d=1351572589[/img]"]
attachment.php






8: Predator (1987)



http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=62512&d=1351572606[/img]"]
attachment.php






9: Arachnophobia (1990)



http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=62504&d=1351572585[/img]"]
attachment.php






10: Jurrassic Park (1993)



http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=62509&d=1351572599[/img]"]
attachment.php


 

 


Περιμενω τα δικα σας. :D
 
μου αρέσουν οι παλιές ταινίες τρόμου λόγω της ατμόσφαιράς τους (άλλωστε για να τρομάξει κάποιος σήμερα με ταινία τρόμου του 30-40 πρέπει να είναι κάτω των 5 ετών (οπότε μάλλον δεν θα μπορεί να διαβάσει). Από αυτή την άποψη το προσωπικό τοπ τεν ταινιών με τέρατα (και τέρατα κατά συνέπεια):

1. Freaks (Τέρατα, 1932). Η όμορφη ακροβάτισσα μέλος ενός τσίρκου "τεράτων" παντρεύεται έναν πλούσιο νάνο με σκοπό να του φάει τα λεφτά. Μια απλή ιστορία κινηματογραφημένη στα όρια του expoitation με το πραγματικό τέρας να είναι η ανθρωπινή απληστία. Μια ταινία που δεν έχει χάσει τη δύναμή της παρά τα 80 χρόνια της...

2. Frankenstein (η ταινία της Universal του 1931 και οι συνέχειες της του 1935 και 1939). Ένας τεχνητός άνθρωπος που προσπαθεί να βρει τη θέση του σε ένα κόσμο που φοβάται και τον φοβάται. Μια σειρά ταινιών που έδωσε 2 αριστουργήματα και μια αξιοπρεπή ταινία πριν φτάσει (δυστυχώς) στην αυτογελοιοποίηση με τις ταινίες του 1942, 1943, 1944 και 1945.

3. The invisible man (Ο αόρατος άνθρωπος, 1933). Ο Τζακ Γκρίφιν καταφέρνει να κάνει το σώμα του αόρατο χάρη σε μια ουσία δικής του σύνθεσης για να χάσει το μέτρο λόγω των παρενεργειών του φαρμάκου αλλά και της δύναμης που του δίνει το γεγονός ότι είναι αόρατος. Μια δυνατή ταινία με εντυπωσιακά για την εποχή της εφέ.

4. Μ (Ο δράκος του Ντίσελντορφ, 1931). Ο πιο συμπαθητικός δολοφόνος παιδιών του κινηματογράφου. Ο Πίτερ Λορέ στην κορυφαία ερμηνεία της καριέρας του.

5. Nosferatu (Νοσφεράτου, μια συμφωνία τρόμου 1922). Βασισμένη στο Δράκουλα του Στόκερ περιέχει ένα από τα πιο τρομακτικά βαμπίρ του κινηματογράφου.

6. A nightmare on Elm Street (Εφιάλτης στο δρόμο με τις λεύκες, 1984). Κατά πολύ νεώτερο (και ξεπερασμένο) από τις προηγούμενες ταινίες περιέχει τον Freddy ένα από τα πιο αναγνωρίσιμα τέρατα νεανικών ταινιών τρόμου των 80ς

7. Child's play (Η κούκλα του σατανά, 1988). Εντελώς αφελής ιστορία, καλτ στην καλύτερη περίπτωση ήδη από την εποχή που πρωτοπροβλήθηκε, την είχα δει πρώτη φορά στα πρώτα εφηβικά μου χρόνια και ίσως είναι η ταινία που με τρόμαξε περισσότερο.

8. Νομίζω από τα πιο τρομακτικά κινηματογραφικά τέρατα είναι τα παιδάκια στο Village of the Damned (Η πόλις των καταραμένων, 1960). Εμφανισιακά είναι όμορφα, γλυκά, κατάξανθα παιδάκια, αλλά το βλέμμα τους... Δυστυχώς το σίκουελ δεν μου δίνει την ίδια αίσθηση απειλής.

9. Λίστα με τέρατα χωρίς Λυκάνθρωπο γίνεται; Όχι βέβαια!!! Από ταινίες με λυκάνθρωπο θα διάλεγα το Werewolf of London (Ο λύκος του Λονδίνου, 1935) με τον Χένρι Χαλ στο ρόλο του Λυκανθρώπου. Σίγουρα το Wolfman του 1941 είναι καλύτερη σαν ταινία με πολύ καλύτερους και γνωστότερους ηθοποιούς αλλά ο Λον Τσάνεϊ Τζούνιορ είναι ο πιο κλαψιάρης Λυκάνθρωπος ever (και συνεχίζει να κλαίει και σε άλλες 4 συνέχειες)

10. Μικρός μου άρεσαν και οι ταινίες κατακρεούργησης της ελληνικής ιστορίας ή (συνηθέστερα) της μυθολογίας. Η ταινία που μου έχει μείνει είναι το Ο Ηρακλής στο κέντρο της Γης του Μάριο Μπάβα (1961) δεν είναι ταινία τρόμου αλλά σκηνοθετημένη από ένα μετρ του ιταλικού τρόμου έχει μια κατασκότεινη ατμόσφαιρα που την κάνει να ξεχωρίζει από το πλήθος των ταινιών με τον Ηρακλή.
 
Mε τυχαια σειρα.

1.Cenobites-Hellraiser

Cenobites.jpg

2.Barlow-Salems Lot

Barlow salems lot.jpg

3.Pennywise-It

pennywise.jpg

4.The thing

the-thing3.jpg

5.Pumpkinhead

pumpkinhead.jpg

6.Rawhead Rex

rawhead rex.jpg

7.Jeepers Creepers

JeepersCreepers.jpg

8.Xtro

xtro.jpg

9.Belial-Basket case

Belial Basket Case.jpg

10.Freddy crueger-A nightmare on elm street

Freddy krueger.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπιλαρα...αν κρινω απο το ποστ (εδω παει το... :headbang: :bow: ) σου

μαλλον.... :wait2: ...ξεκινησα με τα πιο

λιγοτερα τρομακτικα... :D

Θα επανελθω τρομακτικοτατος... :diablotin:
 
Tρομακτικα,σιχαμερα ολα μαζι φιλε σταυρο.Και ναι αυτα ειναι που γουσταρουμε :D
 
Για μένα τα πιο τρομαχτικά τέρατα είναι αυτά που δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις με συμβατικούς τρόπους (πχ με κάποιο όπλο, ή το να κλειστείς δε κάποιο ασφαλές μέρος).

Για παράδειγμα ο Δαίμονας Pinhead του Ηellraiser, έχει υπερφυσικές δυνάμεις και εμφανίζεται όπου θέλει και δεν μπορείς να τον σκοτώσεις με το τροκανόξυλο που έχεις κρυμμένο κάτω από το κρεβάτι σου. Και το χειρότερο είναι ότι είναι και σαδιστής ο τύπος, πωρωμένος με τον πόνο.

Ακόμα χειρότερος είναι ο Δαίμονας Pazuzu που κυρίευσε την Regan στον "Εξορκιστή" (και όχι το ίδιο το κορίτσι απλά και μόνο για το makeup). Μάλιστα όταν ήμουν μικρός και πίστευα, θεωρούσα ότι κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει και στην πραγματικότητα. Η ιδέα ότι κάποιος δαίμονας έχει βάλει στο μάτι την οικογένειά μου και θα έμπαινα μια μέρα στο δωμάτιο και θα έβλεπα τον μικρό μου αδερφό να έχει τερατόμορφη φάτσα, να ξεστομίζει καντήλια και να πετάνε διάφορα αντικείμενα στον αέρα ήταν κάτι που πάντα με έσκιαζε.

Μετά θα πω το φάντασμα του The Grudge. Εκτός από την ανατριχιαστική/αλλόκοτη όψη, είναι και το ότι εμφανίζεται όπου νάναι, δεν πα να πάρεις το αεροπλάνο να φύγεις, αν σε βάλει στόχο θα σου την πέσει μέσα στην τουαλέτα του αεροπλάνου. Και σε σκοτώνει με.... την παρουσία της.

Ο Freddy Krugger ανήκει και αυτός στα τέρατα του υπερφυσικού και μάλιστα είναι ο πιο ύπουλος αφού σου την πέφτει στο μόνο μέρος που θα έπρεπε να είσαι ασφαλής, δηλαδή στο όνειρό σου ενώ κοιμάσαι. Η ιδέα και μόνο με τρόμαζε πολύ μικρό αλλά στις ταινίες τον έχουν κάνει κάπως αστείο και συμπαθητικό, όταν τις έβλεπα τον περισσότερο καιρό ήμουν με το μέρος του...

Το The Thing είναι περισσότερο εξωγήινο και όχι υπερφυσικό, οπότε υπακούει και καλά τους νόμους της φυσικής αλλά είναι τρομαχτικό γιατί η ιδέα ότι ο φίλος σου που εμπιστεύεσαι είναι στην πραγματικότητα ένα αιμοβόρο εξωγήινο... πράγμα, είναι κάπως άβολη. Ιδικά με αυτά τα φοβερά gore/makeup effects.

Μετά είναι και τα τέρατα που είναι ρεαλιστικά αλλά σε σκοτώνουν εκεί που δεν το περιμένεις ή είσαι τελείως απροστάτευτος.

Όπως ο καρχαρίας του Jaws. Όταν κολυμπάς δεν κουβαλάς μαζί σου όπλα, ούτε μπορείς να τρέξεις αν χρειαστεί. Εκεί σου την πέφτει ένα τεράστιο σαρκοβόρο ζώο και το μόνο που μπορεί να σε γλιτώσει είναι να είναι χορτάτο.

Οι αράχνες της αραχνοφοβίας είναι και αυτές φρίκη. Εκτός του ότι είμαι κι εγώ κομματάκι αραχνοφοβικός, το θέμα με αυτόν τον κίνδυνο είναι ότι μπορεί να την πάθεις μέσα στο ίδιο σου το σπίτι, όπως γινόταν (και γίνεται ακόμα) στην Αυστραλία όπου το 2ο πιο επικίνδυνο είδος αράχνης ζει μέσα στα σπίτια και τις αυλές (ευτυχώς όλοι έχουν αντίδοτα στα σπίτια τους). Φαντάσου δηλαδή να πας να βάλεις την παντόφλα και να έχει κρυφτεί μέσα μια μεγάλη τριχωτή αράχνη με δόντια τόσο μεγάλα που πρέπει να τα κρύβει κάτω από τον θώρακα και δηλητήριο που σκοτώνει άνετα ενήλικο άνθρωπο (η μαύρη χήρα δεν έχει τόσο δυνατό δηλητήριο από ότι ξέρω)...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
robotmonster5.jpg

thingconquered.jpg

Aστειεύομαι.... :D

The thing (1982)

XTRO (1983)

Aυτά τα δυο με είχαν τρομάξει. Αν θυμηθώ και άλλο, θα επανέλθω...
 
Το 1954 ίσως και να ήταν τρομακτικό...

attachment.php
 
Godzilla

gojira.jpg


Count Orlock from Nosferatu


nosferatu.jpg


The T-Rex from Jurrasic Park


Jurassic-park1-1-.jpg


Creature From The Black Lagoon


creatureblacklagoon2.jpg


Pale Man from Pan's Labyrinth


pale_man.jpg


Flying Monkeys from The Wizard Of Oz

flying-monkey.jpg


The Crawling Eye from The Trollenberg Terror

crawlingeye_350909.jpg


Quetzaqoatl from Q: The Winked Serpent


qthewingedserpent_350909.jpg


Cyclops from The 7th Voyage of Sinbad


cyclops_350909.jpg


The Pyramid Head from Silent Hill


Pyramid_head_by_nefar007.jpg
 
και από την "ομίχλη" (του 1980 βέβαια...)

attachment.php
 
Επειδή βλέπω πως αρχίζουμε να ξεφεύγουμε με "νεα τέρατα" να παρακαλέσω να μείνουμε στα ρετρό πλαίσια (1995 και πριν) :)
 
Clash of the Titans (1981)

Medusa

attachment.php


Kraken

attachment.php
 
Μπορεί τώρα πια που βλέπουμε τις ταινίες τρόμου του 80' να είμαστε ατάραχοι, να γελάμε και να λέμε "καλά, τι χαζομάρες είναι αυτές που φοβόμασταν", αλλά τότε...ήμασταν παιδιά..και φοβόμασταν (εγώ προσωπικά χαχαχα)!

Αυτά που θυμάμαι εγώ με τρόμο από την παιδική μου ηλικία...

1) Gremlins: Ναι, είναι γεγονός. Μπορεί ο Gizmo (έτσι δεν τον έλεγαν; ) να ήταν το ιδανικό κατοικίδιο, η μετατροπή του όμως ήταν πολύ τρομακτική! Εκείνο το αηδιαστικό πράσινο τερατάκι ακόμα το θυμάμαι. Όπως και το μήνυμα του εκφωνητή στο τέλος: "Πριν πέσετε για ύπνο, ψάξτε κάτω από το κρεβάτι, μέσα σε ντουλάπια, μέσα σε ράφια..μπορεί να έχετε κι εσείς σπίτι σας ένα γκρέμλιν"...

2) The fly: Αν και η αρχή της ταινίας δεν προμήνυε κάτι τέτοιο, η μετάλλαξη του Jeff Goldblum ήταν σκιαχτική!

3) Critters: Μικρά, αιμοβόρα, αηδιαστικά, που πετάνε αγκάθια...οκ, δεν ήθελα τίποτε άλλο!

4) The thing: Χωρίς άλλο σχόλιο..Αυτή η άμορφη μάζα είναι τρομακτική ακόμα και σήμερα.

5) It: Με αυτή την ταινία αναθεώρησα όλα όσα ήξερα για τους κλόουν. Τελικά δεν διασκεδάζουν μόνο τον κόσμο...

6) Labyrinth: Κι όμως...Αν και ο David Bowie έβγαζε κάτι το...κωμικό, τα υπόλοιπα χαριτωμένα τερατάκια, ήταν αποκρουστικά για ένα μικρό παιδί.

7) Beatlejuice: Διασκεδαστική φιγούρα ο Σκαθαροζούμης, δεν λέω, αλλά...είχε και τις τρομακτικές πτυχές του...

8) Demons: Μαύρες φιγούρες στο σκοτάδι; Θέλεις κι άλλο για να τρομάξεις σαν παιδί;;

9) Day of the dead: Ζόμπι, ζωντανοί νεκροί και άλλα όμορφα πράγματα...Μπορεί να με τρομάζουν ακόμα και σήμερα, το παραδέχομαι... :p

10) The Serpent and the Rainbow: Wew Craven μου στοίχειωσες τα παιδικά μου χρόνια. Σε μισώ...

Υ.Γ. Αυτά τότε, τα χρόνια της αθωότητας..Πλέον, αυτές οι ταινίες βλέπονται ευχάριστα, ενώ και οι νέες ταινίες τρόμου, δεν μου κάνουν καμία εντύπωση...
 
Θα συμφωνήσω για τη Μύγα και θα προσθέσω τη δαιμονισμένη από τον Εξορκιστή που ναι μεν δεν είναι τέρας αλλά έτσι όπως είναι άστα να πάνε...
 
johnny19818 είπε:
... και θα προσθέσω τη δαιμονισμένη από τον Εξορκιστή που ναι μεν δεν είναι τέρας αλλά έτσι όπως είναι άστα να πάνε...
Δεν εχεις και αδικο....ειναι καπως.... :precry:

attachment.php


Πηγη
 
Ραμπελστίλσκιν! (Rumpelstiltskin 1995)

images
7077-24769.gif


7077-24769.gif

images.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εγώ τα βρίσκω γλυκούλια τα τερατοειδή όντα!!! :eek:
 
BETTY BOOP είπε:
εγώ τα βρίσκω γλυκούλια τα τερατοειδή όντα!!! :eek:
Welcome to the club!!! :thumbup:

Ενα καλο οφθαλμολουτρο απο μπολικα τερατακια '80s,'90s και νεοτερα. ;)

Πιστευω οι "ψαγμενοι" του ειδους (RIO,metalcandyman,perlastar) να το γνωριζουν ηδη... :cool:
 
Πίσω
Μπλουζα